Spis treści
Drapieżny zwierz, który je… bambusy
Chociaż panda wielka należy do gatunku ssaków drapieżnych, próżno szukać u niej instynktów tygrysa czy niedźwiedzia polarnego. Przedstawiciele tego gatunku to roślinożercy, a ich ulubionym przysmakiem są pędy bambusa - rośliny powszechnie występującej w Chinach. Niestety, bambus jest niezbyt odżywczym źródłem pokarmu, ale - na całe szczęście - organizm pandy jest przystosowany do jego spożywania. Pojedynczy osobnik jest w stanie zjeść nawet 12,5 kilograma bambusa dziennie! Oprócz tego, pandom zdarza się okazjonalnie spożywać inne specjały - jajka, ryby czy gryzonie. Przez długi czas naukowcy mieli duży problem ze sklasyfikowaniem pand wielkich - jedni uważali, że należą one z pewnością do rodziny niedźwiedzi, inni tej pewności nie mieli - jako krewniaka pand podawali… szopy. Ostatecznie, mimo że układ rozrodczy pand wielkich podobny jest do zwierząt z rodziny szopowatych, ssaka zakwalifikowano do rodziny niedźwiedziowatych.
Panda nie jest już gatunkiem zagrożonym wyginięciem
Pandy są zwierzętami, które poświęcają aż do 16 godzin dziennie na szukanie pokarmu, a ich największa aktywność przypada na świt i zmierzch. Ruja samicy trwa jedynie trzy dni w roku, między marcem a majem. To wtedy samce, czyniąc popisy sprawności, zabiegają o względy przedstawicielki płci przeciwnej. Około sierpnia na świat przychodzą młode. Jest ich niewiele - od jednego do trzech. W warunkach naturalnych, w przypadku urodzenia kilku młodych, matka opiekuje się tylko jednym, a resztę pozostawia na śmierć. Samica może zajść w ciążę dopiero po dwóch latach od poprzedniej. Jedną z głównych przyczyn zagrożenia tego gatunku była - oprócz niskiej liczby urodzeń - działalność człowieka, a szczególnie wycinanie lasów pod pola uprawne. Na szczęście, dzięki interwencji zoologów, tworzeniu specjalnych ośrodków i rezerwatów, gatunek ten od niedawna nie jest już na liście zagrożonych wyginięciem. Populacja pand wielkich żyjących na wolności to 1800 osobników - należy dodać do nich także te, które przebywają w ośrodkach.
Gdzie żyją pandy wielkie?
Pandy wielkie naturalnie zamieszkują łańcuchy górskie w chińskich prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi - to właśnie tamtejsze tereny obfitują w pędy bambusa. Ze względu na zmniejszającą się populację pand, na terenie Chin utworzono specjalne ośrodki mające chronić te zwierzęta i zwiększyć ich populację. Filmy z udziałem pand robią furorę w sieci - okazuje się, że niedźwiedzie, choć urocze, mogą okazać się także psotne. Żeby stanąć z pandą oko w oko, należy zostać wolontariuszem w jednym z chińskich ośrodków. Co ciekawe, trzeba za to zapłacić! Dzień pomagania to dla wolontariusza koszt ok. 300 dolarów.
Zobaczcie, jak pandy wielkie płatają figle swojej opiekunce w Bazie Badawczej Hodowli Pand Wielkich w Chengdu:
Czy pandę można zobaczyć w Polsce?
Na razie żaden ogród zoologiczny nie może pochwalić się biało-czarnym mieszkańcem przybyłym prosto z Chin. Kilka lat temu pandy miały zamieszkać w zoo na terenie Zamościa i Gdańska. Niestety do tej pory sprowadzenie osobników się nie udało - miejmy jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy przedstawicieli tego gatunku także w Polsce.
Żeby zobaczyć pandę wielką, podczas planowania zagranicznej wycieczki do krajów Europy warto sprawdzić, czy w jednym z tamtejszych ogrodów zoologicznych nie rezyduje przypadkiem panda wielka. Spotkać ją można w:
- Edynburgu (Szkocja)
- Brugellete (Belgia)
- Wiedniu (Austria)
- Tours (Francja)
- Madrycie (Hiszpania)
Spakuj się na wymarzoną podróż!
Poza Europą, pandy wielkie można podziwiać także w: Japonii (Tokio, Kobe, Wakayama), Tajwanie (Tajpej), Malezji (Chiang Mai), Singapurze, Australii (Adelaide), USA (Waszyngton, Memphis, Atlanta, San Diego), Meksyku (Meksyk) oraz w Kanadzie (Toronto).
Pandy w Polsce
Jeżeli nie macie możliwości wyjazdu z kraju i obejrzenia pand wielkich, koniecznie zorientujcie się, czy w pobliskim zoo nie mieszka panda mała, zwana też pandką rudą. To daleki krewny pandy wielkiej, choć wyglądem przypomina bardziej rudego szopa. W Polsce można ją zobaczyć np. w ogrodach zoologicznych w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Płocku. W środowisku naturalnym zamieszkuje ona południowe tereny Chin, Indie, Nepal oraz Birmę. Tak jak panda wielka, pandka ruda odżywia się głównie roślinami i prowadzi nocny tryb życia. Trzeba też przyznać, że jest równie urocza, jak panda wielka. Od nazwy gatunku przetłumaczonej z języka chińskiego na język angielski (firefox, czyli ognisty lis - przyp. red.) wzięła się także nazwa popularnej przeglądarki internetowej.
Przygotuj się na słoneczne dni!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?