Spis treści
Kiedy jest Dzień Świętego Patryka 2024?
Dzień Świętego Patryka obchodzi się co roku 17 marca. W 2024 r. data wypada w niedzielę. To świetnie się składa – obchody tego święta wiążą się zawsze z beztroską zabawą, przeważnie połączoną ze spożywaniem alkoholu w tej czy innej postaci. Jeśli zamierzacie przyłączyć się do obchodów, w tym roku możecie zaplanować cały weekendowy wypad z okazji Dnia Świętego Patryka.
Święty Patryk – kim był patron Irlandii?
Dzień Świętego Patryka obchodzi się na cześć jednego z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Święty Patryk przyszedł na świat prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. Jeszcze, gdy był młodym chłopakiem, został porwany i sprzedany do niewoli, w wyniku czego trafił do Irlandii. Pracował tam jako pasterz, a po sześciu latach udało mu się uciec i dostać do Galii.
Przyjął święcenia kapłańskie i choć chciał wracać do ojczyzny, to we śnie usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i ewangelizował jej mieszkańców. W wyniku jego pracy misyjnej większa część wyspy nawróciła się na chrześcijaństwo, a w Irlandii zaczęła być powadzona zorganizowana forma działalności kościelnej. Prawdopodobnie Patryk zmarł w 461 roku, a 17 marca, kiedy obchodzimy Dzień Świętego Patryka, to przypuszczalna data jego śmierci.
Święty Patryk to patron Irlandii i Nigerii. Dzień, w którym obchodzi się jego wspomnienie, jest wolny od pracy w:
- Irlandii,
- Irlandii Północnej,
- Nowej Fundlandii i Labradorze,
- na Montserrat.
Dzień Świętego Patryka – symbole święta
Z Dniem Świętego Patryka słusznie kojarzy się kolor zielony. To narodowa barwa Irlandii, która nie tylko nawiązuje do krajobrazu wyspy, ale także symbolizuje koniczynę, którą przypisuje się według tradycji św. Patrykowi. 17 marca Irlandczycy ubierają się na zielono, zakładają zielone peruki, a nawet farbują na ten kolor włosy i zarost.
Trójlistna koniczyna – shamrock – to zresztą również symbol Dnia Świętego Patryka i Irlandii. Choć w przeszłości wykorzystywano ją głównie w sferze religijnej (według legendy św. Patryk użył jej do zobrazowania istoty Trójcy Świętej), obecnie stała się nieodłącznym elementem kultury świeckiej. Jest też symbolem mającym przynieść szczęście i pomyślność.
Tradycje na Dzień Świętego Patryka
Nie tyle symbolem Dnia Świętego Patryka, co jego ważnym elementem, jest tradycja picia whiskey, której obowiązkową szklankę tego dnia nazywa się „dzbanem Patryka”.
Z kolei w innych krajach, które obchodzą Dzień Świętego Patryka, tradycją jest picie tego dnia zielonego piwa. Co ciekawe, zwyczaj nie pochodzi z Irlandii, ale wprowadzili go potomkowie Irlandczyków, którzy w XIX i XX wieku wyemigrowali do USA. Od niedawna zielone piwo w Dzień Świętego Patryka serwuje się również w Irlandii, ale głównie ze względu na oczekujących tego turystów.
Na świecie Dzień Świętego Patryka obchodzi się także przez podświetlanie na zielono znanych miejsc. W przeszłości zieleniły się m.in.:
- wieża telewizyjna w Berlinie,
- opera w Sydney,
- Góra Stołowa w RPA,
- ratusz w Poznaniu,
- Krzywa Wieża w Pizie.
Oprócz tego 17 marca w wielu krajach odbywają się pokazy irlandzkich tańców i muzyki. Kiedy jest Dzień Świętego Patryka, na ulice, nie tylko w Irlandii, wychodzą parady organizowane z tej okazji. To jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w Irlandii.
A wy obchodzicie Dzień Świętego Patryka?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?