Spis treści
Gdzie są dzikie plaże w nad Bałtykiem? W Polsce można odpocząć bez tłumów
Wielu Polaków co roku jako wakacyjną destynację obiera sobie krajowe wybrzeże. Nie ma w tym nic dziwnego, bo nie mamy się czego wstydzić! Problem pojawia się jednak gdy liczymy na chwilę relaksu, a w zamian... dostajemy szału. Głośna muzyka, krzyki i piski to największa zmora wielu polskich plaż. Ci, którzy nie mają ochoty przeciskać się między parawanami, kocami i ręcznikami powinni udać się do niżej wymienionych miejsc i poczuć, co tak naprawdę znaczy „odpoczywać”.
Plaża w Orzechowie
Dzikie plaże nad Bałtykiem to spełnienie marzeń niejednego turysty. Plaża szeroka, piaszczysta i… pusta. Czy można chcieć czegoś więcej? Zlokalizowana w pobliżu Ustki plaża zachwyca lasami i klifowym wybrzeżem. W pobliżu znajdują się przeróżne atrakcje, m.in.:
- posterunek obserwacyjny – utworzony prawdopodobnie w czasach wojny trzydziestoletniej,
- betonowa „latarnia morska” – konstrukcja, która wyglądem przypomina latarnię morską. By rozkoszować się widokami z wieży, trzeba spalić trochę kalorii – na samą górę prowadzi prawie 250 stopni, jednak piękny krajobraz z pewnością jest wart takiego poświęcenia.
Plaża Piaski w Krynicy Morskiej
Powodem, dla którego na plaży jest mało turystów, z pewnością nie jest jej wygląd – zobaczycie tam najpiękniejsze zachody słońca. Miejsce to nazywane jest „plażą na krańcu Polski” przez swoje położenie – leży tuż przy granicy z rosyjskim Kaliningradem. Warto się tam wybrać, by wypocząć i nabrać sił na pozostałą część roku.
Plaża Stilo koło Sasina
Plaża Stilo przez wielu nazywana jest najpiękniejszym miejscem nad Bałtykiem, choć jest plażą dziką. Wcale nas to nie dziwi – jasny piasek, niewielu odwiedzających i cisza to rzeczy, których większość z nas szuka podczas letniego urlopu. W sąsiedztwie plaży znajduje się latarnia morska. Została wybudowana w latach 1904-1906 i jest jednym z dwóch w pełni stalowych obiektów tego typu w Polsce.
Plaża w Rozewiu
Plaża w Rozewiu jest bardzo urokliwa. Wyróżnia się klifem, lasami oraz przede wszystkim – ciszą i spokojem. Wsłuchiwanie się w szum fal i wypoczynek nad brzegiem morza na pewno naładują baterie do dalszego odkrywania tajemnic polskiego wybrzeża – ta niewielka osada skrywa XIX-wieczną latarnię morską, w której znajduje się muzeum i taras widokowy – koniecznie zaopatrzcie się w aparat!
Plaża w Czołpinie
Działalność człowieka nie odcisnęła jeszcze swojego piętna na tej cudownej plaży. To dzika plaża jest stosunkowo mało uczęszczana – nie znajdziecie tam wielu odpadów i zniszczeń. Plaża w Czołpinie znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jeżeli kochacie przyrodę i zwiedzanie, możecie być pewni, że się tam nie wynudzicie. Po odpoczynku możecie zobaczyć najciekawsze atrakcje parku, m.in.:
- „Zatopiony las”,
- Rowokół,
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach,
- jeziora: Sarbsko i Łebsko.
Plaża w Kopalinie
Wieś Kopalino słynie z przepięknej plaży, na której zaznacie ciszy i spokoju. To właśnie tam będziecie w stanie usłyszeć upragniony szum morza, którego próżno szukać w dużych nadmorskich miejscowościach. Z centrum Kopalina do plaży można dotrzeć piechotą w ok. godzinę, samochodem lub rowerem (niedaleko przebiega szlak rowerowy R10). W pobliżu znajdziecie także lasy oraz jezioro.
Plaża w Skowronkach
Jak romantyczny spacer brzegiem morza, to tylko na plaży w Skowronkach. Ta mało znana plaża zapewni zakochanym ogrom miejsca i wymarzony spokój, dzięki któremu poczujecie się jak w romantycznym filmie. Skowronki zlokalizowane są między miejscowościami Krynica Morska i Kąty Rybackie. Miłośnicy przyrody będą mieli stamtąd blisko do największego na całym kontynencie rezerwatu, którego celem jest ochrona ptaków (szczególnie kormoranów i czapli siwych).
Plaża w Dąbkowicach
Usytuowana na mierzei pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Bukowo wieś Dąbkowice to kwintesencja minimalizmu. Brak tam niepotrzebnych atrakcji – tylko (a może aż?) plaża, morze, z drugiej strony jezioro i las. Mamy wrażenie, że plaża w Dąbkowicach jest spełnieniem marzeń wszystkich, którzy pragną „odciąć się” od zgiełku, choć na chwilę, co jest jej ogromnym atutem. Znajduje się tam dosłownie kilka pensjonatów, bar i sklep. Wszyscy zmęczeni miastem – przybywajcie! Tylko niezbyt tłumnie, by nie zakłócić jej niepowtarzalnego uroku.
Plaża w Grzybowie
Grzybowo zlokalizowane w pobliżu Kołobrzegu może poszczycić się szeroką i piaszczystą plażą. Nie będziecie się tam na pewno potykać o rozstawione co 5 centymetrów parawany, a rytmiczny szum fal ukoi zszargane nerwy. W okolicy znajdują się lasy oraz ścieżki piesze i rowerowe. Fani aktywnego wypoczynku znajdą dla siebie zajęcie także w stadninie koni.
Plaże w Chałupach
Chałupy stanowią ważny ośrodek wodnych sportów ekstremalnych, jednak zwykłych wczasowiczów wcale nie ma tam wielu. To miejsce stworzone dla tych, którzy cenią sobie wolność i swobodę. Jedna z plaż zachwyca wyjątkowo drobnym i jasnym piaskiem, na którym można by leżeć godzinami.
- 28 najczystszych kąpielisk w Polsce. Te plaże zdobyły międzynarodowy certyfikat
- Najbardziej urokliwe plaże w Polsce. Niektóre wyglądają naprawdę egzotycznie
- Polska plaża na Helu jedną z najpiękniejszych w Europie. Może konkurować z greckimi!
- Wielkie wypatrywanie wiosny nad morzem. Są już pierwsze zamki z piasku