Elbląg: atrakcje i najciekawsze miejsca. Co warto zobaczyć w najniżej położonym mieście Polski? Stare Miasto, katedra, zamek i inne

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Poznajcie najciekawsze atrakcje Elbląga – co warto zobaczyć w najniżej położonym mieście Polski?
Poznajcie najciekawsze atrakcje Elbląga – co warto zobaczyć w najniżej położonym mieście Polski? Krzysztof Kosecki / FotoKosecki (za zgodą)
Weekend to najlepszy czas na odkrywanie najpiękniejszych zakątków naszego kraju – posiadamy przecież wiele miejsc, których mogliby pozazdrościć nam mieszkańcy innych państw. Jedną z bardziej wyjątkowych lokalizacji jest Elbląg. Poznajcie jego atrakcje i najciekawsze miejsca – co warto zobaczyć w najniżej położonym mieście Polski? W artykule znajdziecie informacje dotyczące najchętniej odwiedzanych miejsc, m.in. dzielnicy Stare Miasto, katedry, zamku i innych.

Spis treści

Gdzie leży Elbląg? Dojazd i mapa

Elbląg to najstarsze i drugie największe (pod względem liczby ludności) miasto woj. warmińsko-mazurskiego. Zlokalizowane jest u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Co ciekawe, to też najniżej położone miasto w kraju – wartości wahają się między 1,8 m p.p.m. a 92 m n.p.m.

Ile czasu zajmie tam podróż samochodem z największych miast Polski?

 • Warszawa – ok. 3,5 godziny
 • Kraków – ok. 6,5 godziny
 • Łódź – ok. 4 godziny
 • Wrocław – ok. 5,5 godziny
 • Poznań – ok. 4 godziny
 • Gdańsk – ok. 40 minut
 • Szczecin – ok. 5,5 godziny

Zobacz też: Mierzeja Wiślana: najlepsze atrakcje według Google. Co zobaczyć, by spędzić udany weekend nad morzem?

Zabierz energię ze sobą

miejsce #3

Baseus

Baseus Bipow 20000MAH 15W (PPDML-J01)

259,00 zł176,89 zł-32%
miejsce #4

Baseus

Baseus Mini Ja 30000mAh Biały

275,00 zł199,99 zł-27%
miejsce #5

Xiaomi

Redmi 10000mAh Czarny

101,99 zł82,99 zł-19%
miejsce #8

Hama

Hama Power Pack Supreme 20HD 20000 mAh (187292)

165,64 zł139,99 zł-15%
Materiały promocyjne partnera

Elbląg, Stare Miasto: najstarsza dzielnica pełna zabytków

Odbudowane kamienice w dzielnicy Stare Miasto.
Odbudowane kamienice w dzielnicy Stare Miasto. Krzysztof Kosecki / FotoKosecki (za zgodą)

Jeżeli rozpoczynacie swoją przygodę ze zwiedzaniem Elbląga, na południu miasta znajdziecie jedną z najstarszych i najpiękniejszych dzielnic – Stare Miasto. Jego podstawą był niegdyś zamek krzyżacki. Nawet po jego zniszczeniu (w 1454 roku) Stare Miasto miało się dobrze – zabudowania nie ucierpiały znaczącą nawet podczas I wojny światowej. Niestety, II wojna nie była już tak łaskawa. W 1945 roku prawie 90 procent tej części miasta zostało doszczętnie zniszczone… Cegły z ruin posłużyły za budulec podczas odbudowywania Warszawy, a elbląska starówka zaczęła odzyskiwać dawny blask dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy zdecydowano się na odbudowę układu urbanistycznego (prace trwają zresztą do dziś).

Rynek w Elblągu: co zobaczyć?

Obecnie na Starym Mieście można podziwiać wiele zabytków i ważnych obiektów, które stanowią jednak tylko część przedwojennej całości – są to m.in.

 • katedra św. Mikołaja – zabytkowa świątynia z 97-metrową wieżą i tarasem widokowym
 • Brama Targowa – zabytkowa, XIV-wieczna budowla, która stanowiła kiedyś część fortyfikacji miejskich
 • Muzeum Archeologiczno-Historyczne – zlokalizowana na terenie Podzamcza placówka zapewnia zwiedzającym dostęp do eksponatów pochodzących m.in. z terenów Elbląga, Żuław i Pomorza, dostępne są tam także wystawy czasowe
 • kościół św. Ducha – stanowi część dawnego zespołu szpitalnego (zniszczonego w 1945 roku). Po odbudowie budynek stał się siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida
 • Ścieżka Kościelna – jeden z najbardziej unikatowych zabytków miasta, czyli ścieżka łącząca pierwotnie trzy kościoły – św. Ducha, św. Mikołaja oraz świątynię pw. Najświętszej Marii Panny. Niestety, podczas II wojny światowej zniszczeniu nie uległ tylko fragment przejścia (w planach jest odbudowa pozostałych odcinków). Od 2006 roku ścieżkę można zwiedzać.

Elbląg: zamek krzyżacki i wirtualne zwiedzanie

Zamek krzyżacki w Elblągu przez kilkanaście lat był najważniejszym tego typu obiektem w całym państwie krzyżackim. Pełnił funkcję siedziby wielkiego szpitalnika czy mistrza krajowego pruskiego oraz krajowej kapituły generalnej zakonu. Zamek stanowił także bazę wypadową do podboju pogańskich plemion. W 1410 roku, okoliczni mieszkańcy przejęli budowlę w czasie wielkiej wojny, jednak stan ten trwał zaledwie kilka miesięcy. 44 lata po tym wydarzeniu zamek został zaatakowany i – z rozkazu Rady Starego Miasta – zburzony. Do dzisiejszych czasów zachowały się tylko fragmenty konstrukcji: piwnice, browar, fragmenty murów i baszty. Podzamcze stało się siedzibą Muzeum Archeologiczno-Historycznego, w którym można podziwiać m.in. okulary i giternę z XV wieku, barokowe meble, kartusze herbowe, starodruki, dokumenty i pamiątki po przesiedlonych do Elbląga mieszkańcach.

Zwiedzanie
Godziny otwarcia muzeum różnią się w zależności od miesiąca. Od 1 października do 31 maja jest czynne od wtorku do niedzieli (w godzinach 8:00–16:00), a od 1 czerwca do 30 września jest czynne w te same dni w godzinach 10:00–18:00.

Bilety

 • Bilet normalny (Gimnazjum, Podzamcze) – 10 zł / 20 zł
 • Bilet normalny (oba budynki) – 25 zł
 • Bilet normalny (hologram) – 10 zł
 • Bilet ulgowy (Gimnazjum, Podzamcze) – 8 zł / 15 zł
 • Bilet ulgowy (oba budynki) – 20 zł
 • Bilet ulgowy (hologram) – 8 zł

Bażantarnia w Elblągu – zielone płuca miasta

Piękne widoki uchwycone w elbląskiej Bażantarni.
Piękne widoki uchwycone w elbląskiej Bażantarni. Krzysztof Kosecki / FotoKosecki (za zgodą)

Założony w 1811 roku park zwany „Bażantarnią” to ulubione miejsce wypoczynkowe mieszkańców miasta. Z początku jego powierzchnię, czyli aż 369 hektarów, podzielono na część rekreacyjną i chronioną – do tej pory zachowały się zabytkowe elementy parkowej zabudowy, takie jak np. muszla koncertowa, budynek restauracji, młyn wodny czy pałac Augusta Abbega. Park swoją nazwę zawdzięcza licznie występującym tam niegdyś bażantom, które można tam było często spotkać jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Swoje schronienie znalazło tam także wiele innych gatunków zwierząt, m.in. dziki, sarny, jelenie, lisy, kuny czy wiewiórki. Obszar ten porasta także bujna roślinność – wśród nich jest aż pięć dębów uznanych za pomnik przyrody. Co ciekawe, na ten sam tytuł zasłużył parkowy głaz narzutowy „Diabelski kamień”, zlokalizowany w korycie przepływającego przez Bażantarnię Srebrnego Potoku.

Elbląg: katedra. Taras widokowy i zwiedzanie

Zlokalizowana na starówce katedra św. Mikołaja to jeden z najważniejszych zabytków Elbląga – pierwotna świątynia stanęła tam prawdopodobnie ok. 1240 roku, czyli w czasach założenia miasta. To prawdopodobnie jej pozostałości – ceglane łuki o charakterystycznym wiązaniu – można podziwiać dziś w prezbiterium. Świątynię przebudowywano kilka razy, jednak w 1777 roku (podczas ogromnej burzy), znaczną część kościoła strawił pożar. W 1945 roku, podobnie jak reszta dzielnicy Stare Miasto, większość kościoła została zniszczona – jego mury, podobnie jak w 1777 roku, zniszczył ogień. Cztery lata później podjęto się rozpoczęcia odbudowy. Nie było to łatwe zadanie, a poszczególne elementy powstawały stopniowo m.in. w latach 1969-1973, 1982-1984, 1969-1989, 1993 i 1999. Dziś świątynia zachwyca 97-metrową wieżą i zachwycającą panoramą miasta oglądaną z tarasu widokowego katedry.

Zwiedzanie – godziny otwarcia
Wejście na taras widokowy jest możliwe od wtorku do piątku (w godzinach 10:00–17:00), w soboty (w godzinach 10:00–14:00) oraz w niedziele (w godzinach 14:00–17:00).

CC BY-SA 3.0 plKatedra pw. św. Mikołaja.
CC BY-SA 3.0 pl

Katedra pw. św. Mikołaja. Wikipedia.org / Sławomir Milejski / CC BY-SA 3.0 pl

Zobacz także: Lidzbark Warmiński. Co oferuje turystom „polska Wenecja”? To miejsce uwielbiali słynni Polacy - Mikołaj Kopernik oraz Ignacy Krasicki

Co jeszcze warto zobaczyć w Elblągu? Park Kajki, kościoły i inne

 • Centrum Sztuki Galeria EL – mieszcząca się w dawnym budynku kościoła pw. Najświętszej Marii Panny galeria sztuki współczesnej to jedna z ważniejszych instytucji kultury w mieście. Organizowane są tam także spotkania, konferencje czy imprezy.
 • Park Kajki – powstały w latach 30. XX wieku park nosił kiedyś nazwę „Różany Ogród”. Znajdziecie tam nie tylko urokliwe alejki, ale i miejsce zabaw dla dzieci.
 • Park Planty – kolejne miejsce wypoczynkowe na łonie natury, których przecież na Warmii i Mazurach nie brakuje. Zlokalizowany jest w centrum Elbląga i zajmuje powierzchnię ok. 3 hektarów.
 • Gęsia Góra – według mieszkańców to jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Kiedyś znajdował się tam pomnik-mauzoleum, po którym pozostał tylko kamienny krąg.
 • (Prawie)najniższy punkt w Polsce (Raczki Elbląskie) – poza granicami miasta, a dokładniej we wsi Raczki Elbląskie, mieści się jeden z najniżej położonych punktów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii tamtejsza depresja jest położona na wysokości 1,8 m p.p.m, czyli niewiele wyżej niż najniżej położony punkt w kraju (na wysokości 2,07 m p.p.m.)
 • Kościoły – w Elblągu jest ok. 20 parafii, do których należą m.in. kościoły św. Floriana, pw. Wszystkich Świętych, pw. Trójcy Świętej, św. Wojciecha, pw. Świętej Rodziny, św. Rafała Kalinowskiego, św. Pawła Apostoła, św. Mikołaja czy św. Józefa Robotnika (spis wszystkich parafii dostępny jest na stronie internetowej miasta)

Zabierz kawę w drogę

miejsce #1

Rockland

Rockland Próżniowy Na Żywność Comet 0,5L

97,00 zł44,90 zł-54%
miejsce #2

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Contigo Huron 0,47L Vivacious

129,77 zł62,99 zł-51%
miejsce #3

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Gunmetal

159,99 zł84,99 zł-47%
miejsce #4

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Granatowy Mat

159,99 zł89,00 zł-44%
miejsce #5

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Byron 470Ml Matte Black Czarny

119,99 zł70,99 zł-41%
miejsce #6

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Czarny Mat

159,99 zł99,99 zł-38%
miejsce #7

Esbit

Esbit Termos obiadowy Food Jug 500Ml

154,99 zł99,99 zł-35%
miejsce #8

Esbit

Esbit Termos Vacuum Flask 1l (VF1000ML)

169,99 zł109,99 zł-35%
miejsce #9

Contigo

Contigo Kubek Termiczny Byron 470Ml Vivaciuous Bordowy

119,99 zł79,90 zł-33%
miejsce #10

Esbit

Esbit Vacuum Flask 750 Ml (159-001) czarny

149,99 zł99,99 zł-33%
miejsce #11

Esbit

Esbit Food Jug 750ml

165,00 zł111,90 zł-32%
miejsce #12

Dr.Bacty

Dr. Bacty Butelka Termiczna Na Wodę Stalowa Srebrna 500Ml

69,99 zł61,59 zł-12%
miejsce #13

Termite

Termite Kubek Bluff 0,48L Zielony

119,99 zł107,78 zł-10%
miejsce #14

Tescoma

Tescoma Termobox FAMILY 1 5 l L

119,00 zł
miejsce #17

Starke Pro

Starke Pro Termos Navigate 800ml

57,99 zł
miejsce #20

Esbit

Termos Vacuum 1l Esbit

99,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Elbląg: atrakcje dla dzieci. Najlepsze miejsca dla małych w mieście i okolicach

Ci, którzy wybierają się na wycieczkę z młodszymi dziećmi, z pewnością odetchną z ulgą na wieść, że w mieście nie brakuje atrakcji dla maluchów. Po dłuższym zwiedzaniu warto zabrać pociechę do jednego z niżej wymienionych miejsc, by ta mogła rozładować nagromadzone pokłady energii.

 • Rodzinny park rozrywki „Nowa Holandia” (Nowe Pole)
 • Park Dolinka (ul. Stanisława Moniuszki, Elbląg)
 • Fun Park (Centrum Handlowe „Ogrody”, Elbląg)
 • Bajlandia (ul. Jana Kochanowskiego 11, Elbląg)
 • Activity Park (ul. Fabryczna 5, Elbląg)
 • Minizoo „Zwierzaki Nad Potokiem” (Żukczyn)

To też może cię zainteresować: Najlepsze atrakcje dla dzieci na Mazurach. Gdzie pojechać, by dziecko mogło się wyszaleć? Obiekty w pobliżu Mikołajek i Giżycka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mundial w Katarze - kibice na ulicach - bez komentarza

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie