Europa otwiera się na podróże. Rada Unii Europejskiej zaleca zniesienie obostrzeń dla osób z paszportem covidowym

Emil Hoff
Emil Hoff
Od 1 lutego wejdą w życie nowe rekomendacje Rady Unii Europejskiej. Osoby z paszportem covidowym powinny podróżować po Europie bez dodatkowych utrudnień.
Od 1 lutego wejdą w życie nowe rekomendacje Rady Unii Europejskiej. Osoby z paszportem covidowym powinny podróżować po Europie bez dodatkowych utrudnień. rh2010, 123RF.com / zdjęcie ilustracyjne
Europa powoli otwiera się na podróżnych. Rada Unii Europejskiej 25 stycznia 2022 przyjęła nowe rekomendacje ws. ułatwienia podróżowania po kontynencie osobom z paszportem covidowym. Według najnowszych rekomendacji, osoby zaszczepione, ozdrowiałe lub przetestowane nie powinny spotykać się z dodatkowymi obostrzeniami w czasie podróży po krajach członkowskich Unii Europejskiej. Koniec dodatkowych testów i izolacji zdaje się bliski.

Spis treści

Europa ma dość obostrzeń COVID. Podróże mają być łatwiejsze od 1 lutego 2022

Rada Unii Europejskiej przy poparciu 27 państw członkowskich UE przyjęła nowe rekomendacje dotyczące zasad podróżowania po kontynencie.

Od 1 lutego 2022 podróże międzynarodowe po Europie mają być łatwiejsze. O obostrzeniach stosowanych wobec podróżnych ma rozstrzygać status konkretnej osoby, a nie sytuacja epidemiczna w kraju, z którego dany podróżnik przybywa.

Status podróżnych weryfikował będzie – tak jak do tej pory – tzw. paszport covidowy, czyli elektroniczny dokument, poświadczający zaszczepienie, ozdrowienie lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jak długo jest ważny paszport covidowy w Europie?

  • Zaszczepienie przeciw COVID jest ważne przez 270 dni,
  • ozdrowienie z koronawirusa uznaje się przez 180 dni,
  • wynik testu PCR jest ważny przez 72 godziny,
  • wynik testu antygenowego jest ważny przez 24 godziny.

Według nowych rekomendacji Rady Unii Europejskiej, osoby niezaszczepione mają być zobowiązane do wykonania testu PCR na koronawirusa albo przed przyjazdem albo w ciągu 24 godzin po przyjeździe do danego kraju.

Europa otwiera się na podróżnych. Ważny będzie status osoby, a nie kraju, z którego przybywa

To, jak wygląda sytuacja pandemiczna w kraju, z którego przybywa podróżny, według nowych zaleceń Rady Europejskiej nie powinno mieć już znaczenia.

Oznacza to, że system oznaczania kolorami państw niskiego, średniego i wysokiego ryzyka, stosowany przez Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ECDPC) od 1 lutego ma stracić praktyczne zastosowanie.

Pełny tekst zalecenia Rady Unii Europejskiej w języku polskim dostępny jest TUTAJ.

Infografika w języku angielskim, tłumacząca nowe zasady, rekomendowane przez Radę Unii Europejskiej, jest dostępna TUTAJ.

Podróże po Europie bez szczepienia? Możliwe, ale z testem PCR

Tylko niezaszczepieni i nieozdrowiali podróżni z państw ze strefy ciemnoczerwonej, oznaczającej najgorszą sytuację pandemiczną przy niskim wskaźniku zaszczepienia populacji, mogą nadal być narażeni na dodatkowe obostrzenia: płatne testy na koronawirusa i kwarantannę.

Niestety, w końcu stycznia 2022 większość państw Europy Zachodniej znajduje się właśnie w tej strefie.

Mapa poziomów zagrożenia ECDPC dostępna jest TUTAJ.

Źródło: consilium.europa.eu

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży