IPT - pasek artykułowy

Europejskie Drzewo Roku 2022. Polski dąb Dunin zwyciężył w prestiżowym konkursie

Emil Hoff
Dąb Dunin jest polskim kandydatem w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Ma 400 lat, dawniej nazywany był Strażnikiem Puszczy, bo stoi na skraju Puszczy Białowieskiej. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Dąb Dunin jest polskim kandydatem w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Ma 400 lat, dawniej nazywany był Strażnikiem Puszczy, bo stoi na skraju Puszczy Białowieskiej. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Leszek Jańczuk, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2022 został rozstrzygnięty. Polski kandydat – dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej – zwyciężył, zdobywają prawie 180 tys. głosów internautów. To wielki sukces i reklama dla Polski na arenie międzynarodowej. W konkursie wybierane są drzewa o najbardziej niezwykłej historii i najmocniej związane z losami ludzi i lokalnych społeczności. Sprawdźcie, jakie jeszcze niezwykłe pomniki natury rywalizowały w tegorocznej edycji konkursu na Europejskie Drzewo Roku.

Spis treści

Dunin – polski zwycięzca konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022

Dąb Dunin (lub dąb Dunina) rośnie w Puszczy Białowieskiej, na skraju lasu, blisko wsi Przybudki. Od 2001 r. ma status pomnika przyrody.

Dunin ma ok. 400 lat, pamięta więc czasy, gdy Puszcza Białowieska była o wiele większa, a podobnych do potężnego dębu drzew rosło w niej więcej.

Dunin zachował się w dobrym zdrowiu, choć pioruny poodrywały mu konary i rozszczepiły pień. Widział wielkie zawieruchy dziejowe, dawał cień ludziom i zwierzętom, żubry czochrały się o niego radośnie, a poeci opisywali jego majestatyczny pień w nieśmiertelnych strofach. Nawet imię Dunin nosi na pamiątkę białoruskiego poety Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Wcześniej leśnicy nazywali go po prostu Strażnikiem Puszczy.

W 2021 r. Dunin został ogłoszony zwycięzcą krajowego konkursu na Drzewo Roku. Przeszedł do etapu europejskiego i reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022.

Europejskie Drzewo Roku 2022 - konkurs rozstrzygnięty

22 marca 2022 konkurs na Europejskie Drzewo Roku został rozstrzygnięty i - jak było do przewidzenia – w tegorocznej edycji zwyciężył nasz polski dąb Dunin.

Dunin zdobył ponad 179 tys. głosów. Losy konkursu w tym roku były wyjątkowo burzliwe. Niedługo przed zakończeniem głosowania Rosja napadła na Ukrainę, co spowodowało wykluczenie z konkursu rosyjskiego kandydata – dąb Turgieniewa. Wprawdzie Dunin nosi imię po białoruskim poecie, a Białoruś też się ostatnio nie popisuje na arenie międzynarodowej, to jednak jest to polskie drzewo i nikt już nie odbierze mu zwycięstwa.

Dąb Dunin pokonał wielu innych kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku. Drugie miejsca zajął hiszpański Dąb Bankietowy (168 tys. głosów), a trzecie dąb korkowy z Portugalii z zaledwie 70 tys. głosów. Widać więc, że Dunin zostawił konkurencję daleko w tyle. W sumie na wszystkie konkursowe drzewa internauci oddali 769 tys. głosów.

Europejskie Drzewo Roku 2022 – konkurenci Dunina

W 2022 r. odbyła się już dwunasta edycja konkursu na Europejskie Drzewo Roku (ang. Tree of the Year). Organizatorem konkursu jest Czeska Fundacja Partnerstwo Dla Środowiska. Całej imprezie przyświeca idea wskazania drzewa o najbardziej niezwykłej historii i najsilniejszych związkach z lokalną społecznością.

Pozostałe drzewa, które ubiegały się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022, to:

  • Pochylone drzewo z Kippford, Wielka Brytania (Phi! w Polsce mamy cały pochyły las)
  • Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo, Hiszpania (uchodzi za hiszpańskie drzewo wolności, bo bankietowali pod nim rewolucjoniści, ale jego dzieje sięgają zaledwie Oświecenia) [zajął drugie miejsce]
  • Parasol z Wysokich Tatr, Słowacja (pospolity buk, niby zadbany, ale ledwie 70-letni. Zasadziły go dzieci z pobliskiej szkoły w czasie akcji Wielkie Sprzątanie)
  • Dąb Turgieniewa, Rosja (nazwany na cześć Iwana Turgieniewa, poety, który lubił odpoczywać w jego cieniu. Ma ok. 200 lat) [zdyskwalifikowany za reprezentowanie reżimu putinowskiego]
  • Wielki Dąb Korkowy, Portugalia (rozłożyste drzewo stanowi miejsce spotkań lokalnej społeczności plantatorów korka) [zajął trzecie miejsce]
  • Kasztan Stu Koni, Włochy (rozłożysty kasztan ma ok. 3000 lat. Możliwe, że to największe drzewo na świecie, ale nie ma pewności, czy trzy wyróżnione pędy mają wspólny system korzeniowy. Gdyby Kasztan Stu Koni okazał się jednak trzema drzewami, definitywnie należałaby się dyskwalifikacja, nie uważacie?)
  • Wiekowy Wielki Dąb, Łotwa (ma ok. 250 lat, ale powinien zostać zdyskwalifikowany za najmniej oryginalną nazwę w historii)
  • Płaczące sofory japońskie, Węgry (stoją przed teatrem Cskonai w Debreczynie. Węgrzy powinni się wstydzić, że zgłosili do konkursu sofory japońskie. Nie było węgierskich?)
  • Kasztanowiec z Placu Audran, Francja (ma ładnie skręcony pień, ale jest dość niski, bo miejscowa ludność brała sobie z niego gałęzie na rozpałkę i narzędzia. Poza tym Francuzi powinni się zdecydować – kto ma najlepsze kasztany, Plac Audran czy Pigalle?).
  • Jestem Tilia, Holandia (lipa z kontem na Instagramie, troska się zmianami klimatu i chwali tym, że nie je mięsa i nie lata samolotem. Dunin też, a do tego jest ponad dwa razy starszy. Wybór jest jasny.)
  • Sosna Królewska, Estonia (ma ok. 380 lat, jest wysoka i robi spore wrażenie, ale drzewo tak pospolite z pewnością nie powinno wygrać konkursu. W dodatku zasadzono je za Gustawa II Adolfa, a to jego reformy umożliwiły Karolowi X urządzenie Potopu w Polsce. Sosna do dyskwalifikacji dopóki Szwedzi nie zwrócą arrasów z Zamku Królewskiego w Warszawie).
  • Śpiewająca Lipa, Czechy (ma ok. 700 lat i wygląda malowniczo, ale nie śpiewa – zwodniczy marketing nie powinien mieć miejsca w nowoczesnej Europie!)
  • Mamutowiec olbrzymi ze Slatiny, Chorwacja (jest dość wysoki, ale ma tylko 135 lat, poza tym to sekwoja, czyli drzewo z importu, a konkurs jest na Europejskie Drzewo Roku, a nie Importowane Z USA W XIX Wieku Drzewo Roku)
  • Drzewo Dziadka Kolyo, Bułgaria (pod jego konarami wypoczywał dawniej Nikola Angelov, właściciel pola, znany jako Dziadek Kolyo. Dąb był częścią puszczy, której dziś już nie ma, a Dunin ma dookoła Puszczę Białowieską, więc punkt dla Dunina)
  • Mamutowiec olbrzymi, Belgia (stoi na dziedzińcu szkoły średniej w Virton w Walonii i trafiła do jednego z belgijskich komiksów dla młodzieży. Nie jest jednak szczególnie olbrzymi i ma tylko 200 lat)

Polska potentatem na rynku niezwykłych drzew

Polskie drzewa już trzykrotnie wcześniej zdobywały nagrody w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

  • W 2013 r. platan ze wsi Kozy pod Bielsko-Białą zajął drugie miejsce
  • W 2014 r. trzeci był dąb Wybickiego z pomorskiego Będomina.
  • W 2017 r. Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Niezwykłe polskie drzewa

Polska pełna jest nietypowych i pod wieloma względami niezwykłych drzew. Rośnie u nas klęczący klon, dąb uratowany przed nazistami, cis z ponad tysiącem lat na karku.

Obejrzyjcie galerię niezwykłych polskich drzew!

Dąb Dunin jest polskim kandydatem w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Ma 400 lat, dawniej nazywany był Strażnikiem Puszczy, bo stoi na skraju Puszczy Białowieskiej. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.

Europejskie Drzewo Roku 2022. Polski dąb Dunin zwyciężył w p...

Profesjonalny sprzęt góryski na każdą wyprawę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży