Spis treści
Europę znowu nawiedzi fala upałów w wakacje. Spiekota będzie dosłownie afrykańska
Europa rozgrzewa się najszybciej ze wszystkich kontynentów. Nowy raport „State of the Climate in Europe 2022” sugeruje, że średnia temperatura powietrza na kontynencie była w minionym roku o 2,3 stopnia Celsjusza wyższa niż w erze przedindustrialnej. Wzrost temperatur przebiega w Europie mniej więcej dwa razy szybciej niż średnia globalna.
To raczej nie pomyłka – raport jest dziełem renomowanych organizacji World Meteorological Organisation i Copernicus Climate Change Service, działającej pod egidą Unii Europejskiej.
Wzrost średniej temperatury jest odczuwany zwłaszcza latem. Okres wakacji szkolnych 2022 był w Europie rekordowo gorący, a kontynent nawiedziły susze, pożary i gwałtowne burze. Tysiące osób zmarło z powodu udaru cieplnego.
Poprzedni rekord temperatur należał do roku 2021, a więc wzór wydaje się wskazywać, że lato 2023 upłynie znowu pod znakiem afrykańskich upałów, i to dosłownie. Ciepłe powietrze znad Afryki ogrzewa Europę przez cały rok, a piach naniesiony z Sahary przyspiesza rozpuszczanie się lodowców w Alpach. Jak wskazują badania, rekordowo ciepły jest też obecnie Atlantyk, który do tej pory przyczyniał się do schładzania powietrza nad Europą.
Czy czekają nas zabójcze upały tego lata? Wiele zależy od tego, gdzie planujecie je spędzić. W których miejscach ma być najgoręcej?
Prognoza pogody na lato dla Polski: „Rekordowe upały mogą się już nie powtórzyć”
Uspokajającym tonem mówi Tyler Roys, ekspert i starszy meteorolog popularnego portalu AccuWeather. Jego zdaniem, choć w wielu miejscach Europy będzie tego lata bardzo gorąco, nagłe uderzenia gorąca, podobne do tych z zeszłego roku, raczej się nie powtórzą.
– Będzie gorąco zwłaszcza na Półwyspie Iberyjskim, w Południowej Francji i Północnych Włoszech. Natomiast ekstremalnie wysokie temperatury raczej nie nadejdą lub będą się zdarzać o wiele rzadziej – mówi Tyler Roys.
Roys wskazuje, że nadejście lata w północnej części Europy jest gwałtowniejsze niż gdzie indziej i wiąże się z wyższymi temperaturami, które jednak szybko się stabilizują. Szczególnie łagodnie początek lata ma przebiegać na Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Jeśli chodzi o Polskę, możemy spodziewać się opadów i burz, także z gradem, ale temperatury mają być tylko nieco wyższe niż historyczna średnia. Liczba dni z temperaturą powyżej 32 stopni Celsjusza ma się dla naszego regionu tylko nieco zwiększyć tego lata w porównaniu ze średnią z poprzednich lat.
Rekordowe upały na południu Europy. Nawet 47 stopni Celsjusza!
Zgodnie z przewidywaniami ekspertów AccuWeather, na wyjątkowo dotkliwe upały szykują się mieszkańcy krajów południa Europy – Włosi, Hiszpanie, ale też Francuzi. Nieznośnie gorąca ma się zrobić już w obecnym i kolejnym tygodniu.
We Francji temperatura w ciągu ostatniego tygodnia czerwca 2023 ma sięgnąć 30 stopni Celsjusza. Największe gorąco odczuwa się w Paryżu. Nowy raport wskazał stolicę Francji jako najgorętsze miasto Europy. Szczególnie wysokie temperatury (a więc i śmiertelność spowodowana udarami cieplnymi) wynikają z niedostosowania infrastruktury i zabudowy miasta do letnich upałów, przez co Paryż zmienia się latem w prawdziwą wyspę cieplną. Kolejnymi najcieplejszymi miastami są Amsterdam i Zagrzeb w Chorwacji.
W Italii na alarm bije Włoskie Towarzystwo Meteorologiczne. Temperatury mają sięgnąć w najbliższych dniach ponad 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie w Apulii (37 stopni) i na Sardynii (aż 40 stopni), za to w weekend 24-25 czerwca spodziewane są burze i nieznaczne ochłodzenie.
Najgoręcej ma być na Półwyspie Iberyjskim. W Hiszpanii – jednym z krajów najczęściej wybieranych przez Polaków na wakacje – temperatury mają sięgnąć nawet 47 stopni Celsjusza, a w Portugalii 43 stopni, z przeciętną wynoszącą 34 stopnie.
Źródła: AccuWeather, The Local, The Daily Express, Ansa
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?