IPT - pasek artykułowy

Ferie z dziećmi w Polsce nie muszą być nudne. Sprawdź terminy ferii i ciekawe miejsca w całym kraju na zimową zabawę i odpoczynek

Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Ferie zimowe to niepowtarzalna okazja do odpoczynku i zabawy dla całej rodziny. Dzieciaki mają wolne od szkoły, a zimowa pogoda zmienia krajobraz nie do poznania i pozwala na przeróżne aktywności, niedostępne o innych porach roku. Nie trzeba wcale wydawać fortuny na podróż do tropików, by spędzić ten czas radośnie i aktywnie. Na zimowej mapie Polski znaleźć można zatrzęsienie turystycznych atrakcji, imprez, szlaków i zakątków znanych i nieznanych, wprost idealnie nadających się na wycieczkę dla całej rodziny. Poznajcie nasze propozycje miejsc, w których można się zabawić i wypocząć w czasie ferii zimowych 2024 w Polsce.

Spis treści

Kiedy wypadają ferie zimowe w 2024 r.?

Zanim zaplanujecie ferie zimowe z dziećmi, sprawdźcie, kiedy dokładnie zaczyna się i kończy zimowa przerwa od szkoły. W 2024 roku ferie zimowe przypadają w czterech turach.

Rodzina z dzieckiem w czasie zabawy zimą
Zastanawiacie się, gdzie wybrać się z dziećmi na ferie zimowe 2024? W Polsce nie brak niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić. Zapoznajcie się z naszymi propozycjami na zimowy wypoczynek z dziećmi w Polsce, od łatwych górskich szlaków i najlepszych miejsc na narty z dziećmi, przez ciekawe miasta na city break, po propozycje rozrywek nad morzem. Halfpoint, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne

Uczniowie z poszczególnych województw wypoczywać będą w terminach:

  • 15-28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 12-25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Pomysły na ferie zimowe w Polsce: nieodparty urok Zakopanego

Nikt chyba nie zaprzeczy, że nieformalną zimową stolicą Polski jest Zakopane. To zarówno wielkie centrum kulturalne i imprezowe, jak i baza turystyczna o rozwiniętej infrastrukturze i przebogatej ofercie.

Ferie zimowe w Zakopanem mogą Wam zapewnić moc rozrywek, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jeśli interesują was sporty zimowe, w Zakopanem znajdziecie tory, stoki, skocznie i lodowiska w niemal każdym kształcie i rozmiarze. Entuzjaści pieszych wędrówek mogą wybrać się stąd w Tatry, gdzie czyste powietrze kłuje w płuca, a zapierające dech w piersiach widoki cieszą oczy i zapadają w pamięć na długo. Jeśli z kolei jesteście fanami wygód i imprez, Zakopane ma dla Was ofertę praktycznie nigdy niekończących się zabaw, w czasie których można posłuchać muzyki z każdego zakątka świata i spotkać ludzi z praktycznie całej Polski.

Do tego wszystkiego trzeba dodać niepowtarzalną atmosferę miasta, gdzie gwałtowny rozwój i nieustanna walka o pieniądz spotykają się z tradycją, nowoczesne biurowce stoją obok drewnianych chat, wyśnionych przez Witkacego, a zabiegani ludzie od czasu do czasu muszą schodzić z ulic po tym, jak policja ogłosi alarm z powodu harcującego po mieście niedźwiedzia.

Poczytaj więcej o atrakcjach Zakopanego i okolic:

Ferie w Tatrach dla aktywnych

Tatrzański Park Narodowy przyciąga turystów jak magnes o każdej porze roku. W ferie zimowe nie jest inaczej. Piękno Tatr podziwiać można na wielu turystycznych szlakach. Na zdobycie czekają popularne szczyty, jak Giewont czy Kasprowy Wierch, na który można wjechać słynną kolejką. Trasa na Morskie Oko dostarcza wspaniałych widoków i niezapomnianych wrażeń.

Sprawdźcie, jakie najciekawsze miejsca w Tatrach warto odwiedzić. Pamiętajcie też o odpowiednim przygotowaniu do zimowej wycieczki.

Zapraszamy do galerii pięknych zdjęć Tatr i innych polskich gór - na pewno zachęcą was do wycieczki:

Spokój i piękno Karpacza: relaksujące ferie dla rodziny

Komu nie odpowiada bujne, szybkie życie Zakopanego, może znaleźć spokojną przystań w Karpaczu. To piękne miasto leży w Karkonoszach u stóp Śnieżki. Oferuje piękne widoki, czyste powietrze, trasy spacerowe o niezrównanej malowniczości, a do tego atmosferę spokoju i wyciszenia.

Wejście na Śnieżkę z Karpacza przez Samotnię to prawdopodobnie najbardziej znana i być może najpiękniejsza trasa wędrówki w Karkonoszach. Łączy wszystkie zalety regionu: spokój i piękno przyrody, wyzwanie dla ciała, ale też ulgę dla umysłu, który może oderwać się od codziennego zgiełku.

Na dzieci czeka w Karpaczu wiele atrakcji, takich jak Muzeum Zabawek. Niesamowity park rozrywki znajduje się w Szklarskiej Porębie, a w Ścięgnach – Western City, utrzymane w klimacie Dzikiego Zachodu, gdzie chętni mogą poćwiczyć strzelanie z łuku lub rzucanie nożem (kto wie, co może okazać się przydatne po powrocie do szkoły?). W Miłkowie stoi słynna „Chata na głowie”, czyli odwrócony do góry nogami dom, który można zwiedzać, o ile ktoś nie ma lęku wysokości/problemów z błędnikiem.

Jazda na sankach
Niemal w każdym mieście dzieci mogą śmigać na sankach. Taka zabawa jest zupełnie darmowa. tomasz czachorowski / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Karpacz: atrakcje na urlop zimą. Co warto zobaczyć w Karpaczu? Propozycje na rodzinną wycieczkę dla dzieci i dorosłych

Ferie z dziećmi na nartach. Gdzie jest najwięcej atrakcji dla całej rodziny?

W Polsce nie brakuej ośrodkow narciarskich, ale niewiele może pochwalić się taką gamą dodatkowych atrakcji, które przypadną do gustu także dzieciom, co Bałtów. Zimą można tam śmigać na stoku, nazywanym Szwajcarią Bałtowską, a także zwiedzać park dinozaurów, w którym stoi ponad 100 naturalnej wielkości figur prehistorycznych gadów.

Czytaj też:

Ferie zimowe wśród dzikiej przyrody: wypoczynek w Bieszczadach

Ferie zimowe mogą być prawdziwą przygodą, o ile jesteście dość odważni, a Wasze dzieci lubią wyzwania. Wędrówka przez Bieszczady zimą może być trudna, ale piękno przyrody, jakby zamarłej w bezruchu, za to mieniącej się światłem i bielą, jest o tej porze roku niezrównane.

Dzieciom szczególnie warto polecić Bieszczadzką Kolejkę Leśną, która kursuje na trasie Majdan – Balnica – Majdan. Kolejka to emocjonująca przejażdżka wśród pięknej bieszczadzkiej przyrody i dobre miejsce, by rozbudzić w najmłodszym pokoleniu miłość do tego niezwykłego regionu.

Biwakowanie pod namiotem polecamy tylko prawdziwym zawodowcom, ale na terenie Bieszczad znaleźć można także liczne hotele, motele i noclegownie – formalne i nieformalne - często wabiące turystów specjalnymi zimowymi zniżkami. Korzystanie z noclegu w małych pensjonatach pozwala poznać bliżej nie tylko Bieszczady, ale także ich niezwykłych mieszkańców.

Czytaj też:

Co zamiast gór? Proponujemy ferie z dziećmi nad morzem

Chociaż ferie zimowe kojarzą się głównie z pokrytym śniegiem stokiem, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić na przekór stereotypom i spędzić zimowe wakacje nad Bałtykiem.

Nadbałtyckie plaże, kąpieliska i hotele Trójmiasta są w czasie ferii zimowych przyjemnie opustoszałe, przynajmniej w porównaniu ze szczytem letniego sezonu. Można wreszcie spacerować po plaży, ciesząc się spokojem, ciszą (nie licząc szumu morza) i napawając jodem.

Kto nie lubi płaskich przestrzeni i widoku horyzontu, wcale nie musi rezygnować z szusowania na nartach w czasie ferii zimowych w Trójmieście. W Sopocie przy molo znajduje się lodowisko, a na Łysej Górze – stok narciarski.

Trójmiasto oferuje także liczne atrakcje dla turystów ciekawych świata i lubiących zwiedzać. Gdańska starówka należy do najpiękniejszych w Polsce, a samo miasto pełne jest muzeów, otwartych przez cały rok. Warto zobaczyć np. Muzeum Bursztynu i słynną Stocznię Gdańską. W Gdyni z kolei trzeba koniecznie zobaczyć słynne Akwarium. Wizyta w tym miejscu na pewno przypadnie do gustu dzieciom, które będą mogły na własne oczy zobaczyć z bliska niezwykłe morskie zwierzęta.

Jakby błogi spokój i niezwykła sceneria morskiego wybrzeża zimą nie były wystarczającą zachętą, warto pamiętać o tym, że ceny poza sezonem także stają się bardziej przystępne.

Zima na molo w Sopocie
To właśnie zimą nad morzem jest najwięcej jodu. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Ferie nad morzem: TOP 5 powodów, dla których warto zaplanować zimowy wypoczynek nad Bałtykiem. Jakie atrakcje czekają zimą nad morzem?

Mazury, czyli ferie zimowe nad jeziorami

Skoro już przełamaliśmy stereotypy, weźmy pod uwagę spędzenie ferii zimowych na Mazurach. Ten malowniczy region zimą wcale nie traci uroku, lecz zmienia go, a osoby rozmiłowane we wszelkiego rodzaju zimowych aktywnościach znajdą tu na pewno coś dla siebie.

Pod Giżyckiem znajdują się stoki narciarskie, a cały region słynnie z saneczkarstwa i konnych kuligów. Kuligi to atrakcja dla całej rodziny, a szczególnie przepadają za nimi dzieci, o ile nie boją się szybkości. Konie to często decydujący argument, przekonujący do zabawy nawet najbardziej niechętnych uczestników. Zwłaszcza kuligi wieczorne mają nieodparty urok, choć w ich wypadku najlepiej zdawać się na doświadczonych woźniców.

Na Mazurach wiele jest także tras świetnie nadających się pod narty biegowe. Oczywiście, główny atut regionu – jeziora – nadal pozostaje w mocy także zimą. Mazury to polska stolica morsowania, nurkowania pod lodem i zimowego kajakarstwa. Komu nie straszne warunki atmosferyczne, a ogromna dawka adrenaliny wynagradza wszelkie trudności, ten na pewno nie zawiedzie się, decydując się spędzić ferie zimowe w jednym z mazurskich ośrodków.

Także pasjonaci historii i archeologii nie zawiodą się na Mazurach. Ci zwiedzić mogą zlokalizowaną pod Giżyckiem XIX-wieczną pruską Twierdzę Boyen.

Zimowy wypoczynek nad morzem
Ceny poza sezonem letnim są nad Bałtykiem znacznie niższe niż w wakacje. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też:

Ferie w mieście, czyli atrakcje dla miłośników city breaków

Coraz popularniejsze stają się zimowe wyjazdy do miast, gdzie nie brakuje atrakcji nawet przy złej pogodzie.

Duże polskie miasta zimą to prawdziwe skarbnice rozrywek i zabaw dla dzieci, ale też dla dorosłych. Można po nich nie tylko spacerować, zwiedzać zabytki i bogate kolekcje muzeów czy próbować potraw w różnorodnych restauracjach. Miasta pełne są świetnych miejsc na sanki, a czasem nawet narty, dzieci mogą tu szaleć np. w parkach trampolin, krytych placach zabaw czy aquaparkach. Świetnym pomysłem jest też wybranie się całą rodziną do któregoś z miejskich ogrodów świateł.

Świetlne rzeźnby w jednym z ogrodów świateł
Ogrody świateł to niezwykłe zimowe atrakcje w polskich miastach. Nadają się w sam raz na popołudniową wycieczkę z dziećmi, które zachwycą się niezwykłymi kolorami i multimedialnymi pokazami świetlnymi. Lucyna Nenow / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mycha
Góry to zdecydowanie dobry wybór, można pojeździć na nartach, zjeść dobre jedzonko, wypić gorącą czekoladę, a wieczorem perłę ze szwagrem :D Dzieciaki zadowolone, dorośli zadowoleni, czego chcieć więcej :)
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży