Spis treści
Spacerem po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. małopolskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 09 grudnia w woj. małopolskim ma być od -4°C do -2°C. Nie powinno padać. W niedzielę 10 grudnia w woj. małopolskim ma być od -5°C do 1°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem krościeńskich tabliczek wotywnych. SpacerowM!K
- Początek trasy: Stary Sącz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,11 km
- Czas trwania spaceru: 42 min.
- Przewyższenia: 7 m
- Suma podejść: 8 m
- Suma zejść: 5 m
Szlaki_Malopolski poleca tę trasę na spacer
Trasa stworzona w ramach projektu "Pierścień św. Kingi".
Poznaj średniowieczny rodowód Bochni, Starego Sącza, Krościenka n. Dunajcem, Dębna i Wieliczki. Zwiedzaj zabytki i pomniki przeszłości, posłuchaj legend i opowieści związanych nie tylko z osobą św. Kingi. Jeśli interesujesz się historią – zajrzyj do Vademecum średniowiecznego.
Postać księżnej Kingi to symbol średniowiecznego rozkwitu Małopolski, reform i przedsięwzięć, które do dziś są widoczne w Małopolsce (np. odkrycie złóż soli kamiennej, lokacja wielu małopolskich miast). W ramach projektu odbiorcy mieli okazję wziąć udział w szeregu wydarzeń inspirowanych średniowieczem: interaktywnych grach terenowych, pokazach, warsztatach i wycieczkach.
Kapliczki wotywne – fundowane na specjalną intencję. W Krościenku powstały kapliczki w intencji pokonania dżumy i cholery. W nich odbywały się nabożeństwa z błagalnymi modłami o odwrócenie zarazy. Odwiedź krościeńskie kapliczki – świadectwa dramatycznej przeszłości miasteczka. Poznaj krościeńskich orędowników, którzy w obliczu chorób, powodzi i pożarów byli często jedyną nadzieją lokalnej społeczności. Zwróć uwagę na usytuowanie kaplic: obszar wsi, miasteczka od wieków stanowił dobrą przestrzeń. Świat zewnętrzny był sferą nieobliczalną. Z niej przenikało zło, grzech i morowe powietrze. Dawne trakty wiązano z obecnością sił magicznych. By zatrzymać złe moce budowano krzyż, figurę czy właśnie kaplicę.
Spacer rozpocznij przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Tu znajduje się pierwsze wyobrażenie św. Rocha w rejonie Pienin.
Czas spaceru: 120 min.
Autorką tekstu jest wolontariuszka Małopolskiego Instytutu Kultury - Iwona Matejczuk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Przemasy na butach - Dolina Racławki, Paczółtowice, Czerna i okolice
- Początek trasy: Kalwaria Zebrzydowska
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 16,9 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 55 min.
- Przewyższenia: 176 m
- Suma podejść: 800 m
- Suma zejść: 803 m
Przemas74 poleca tę trasę
Lekka i przyjemna trasa piesza dla każdego. Nie ma tu żadnych ostrych podejść, ani zejść. Owszem jest na drodze kilka wzniesień, ale da sobie z nimi każdy amator spacerków po lesie.
Tym razem kolejny raz zaczęliśmy wycieczkę na parkingu przy początku doliny Racławki w podkrakowskim Dubiu. Trasa robi pętle i prowadząc w większości polnymi i leśnymi droigami (nieoznakowanymi ale w dobrym stanie) obok pól golfowych w Paczółtowicach, źódła wiecznej miłości, , obok klasztoru w Czernej a potem trasą przy ruinach średniowiecznego "diabelskiego mostu" doprowadza nas w miejsce startu.
Trasa nie za krótka, nie za długa... polecamy
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Kasprowy Wierch - Świnica - Dolina Pięciu Stawów - Krzyżne
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 31,93 km
- Czas trwania spaceru: 6 godz. i 41 min.
- Przewyższenia: 1 398 m
- Suma podejść: 2 348 m
- Suma zejść: 2 403 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa dla osób ambitnych, o dobrej kondycji i wytrzymałości.
Całość to ponad 30 km, zatem może być to bardzo dobry trening dla biegaczy górskich, lub osób lubiących długie wycieczki górskie.
Całość prowadzi szlakami turystycznymi, ale warto mieć przy sobie mapę, chociażby ze względu na szybko zmieniająca się w Tatrach pogodę (warto zmodyfikować trasę, w przypadku przecenienia swoich sił, bądź przypadku pogorszenia pogody). Na tłumy ludzi możemy natknąć się tylko na dwóch odcinkach – przy Dolinie Pięciu Stawów, oraz na zejściu z Murowańca, poza tym szlaki są mało uczęszczane.
Na trasie spotykamy dużo technicznych przejść – warto zabrać ze sobą rękawiczki, ponieważ na podejściu na Świnicę, oraz na zejdzie spotkamy łańcuchy.
Na trasie mijamy kilka potoków, co jest szczególnie istotne dla biegaczy, którzy nie chcą brać bardzo dużo wody ze sobą, więc są miejsca gdzie możemy ją uzupełnić (dodatkowo zawsze można podeść do schroniska).
Przemierzając tatrzańskie ścieżki mamy możliwość sprawdzić swoich sił na trudnych skalistych zbiegach, oraz na stromych podbiegach (szczególnie pod Krzyżne).
Łączna suma podejść to ponad 2300 m, zejść 2400 m.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Taka trochę filmowa wycieczka
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,66 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 147 m
- Suma podejść: 184 m
- Suma zejść: 272 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Buchtini
To idealna propozycja dla miłośników pieszych wycieczek. Wyruszamy z Paczółtowic, wsi założonej przez jednego z rycerzy Bolesława Śmiałego zamieszanego w zabójstwo świętego Stanisława ze Szczepanowa. Rycerz Paczołt, bo o nim mowa, chcąc uniknąć odpowiedzialności za swój czyn uciekł i ukrył się w tutejszych leśnych ostępach, by po jakimś czasie założyć osadę zwaną Paczołtowską Wsią. I tylko historycy upierają się, że było inaczej. Że wioskę założyli ludzie, którzy uciekli przed najazdem tatarskim w 1241 roku.
Po drodze - mimo prowadzonych prac remontowych - warto zajrzeć do paczółtowickiego kościoła. Drewniany obiekt wybudowano w czasach króla Zygmunta Starego. Zastąpił on starszy, pochodzący mniej więcej z czasów Władysława Łokietka. Kościół ten posiada nadspodziewanie bogate wyposażenie. Kiedy przebudowywano katedrę na Wawelu, usuwano olbrzymie ilości starych ołtarzy. Ołtarze te trafiały do małych, wiejskich parafialnych kościółków. I dzięki temu w kościółku w Paczółtowicach zachowało się sporo wyposażenia dawnej katedry wawelskiej.
Droga sprowadza nas w dół. Skręcamy w prawo za znakami żółtego szlaku. Trzysta metrów dalej opuszczamy ostatecznie asfaltowy trakt i po przekroczeniu kładki znikamy w objęciach wąskiej doliny porośniętej lasem. Latem, gdy z nieba leje się żar, korony drzew użyczają turystom przyjemnego chłodu. Idziemy brzegiem potoku. Szum wody i chrzęst kamyków pod butami szybko koi stargane miejskim życiem nerwy.
Nad naszymi głowami szumią karpackie buki. Oprócz nich dolinę i jej strome zbocza porastają także dęby, graby, olchy, jawory, w mniejszości sosny i świerki. Drzewa wywrócone przez siły natury nie są usuwane, tylko pozostawiane aż do ich naturalnego rozkładu. Dla głodnych wiedzy wzdłuż ścieżek dydaktycznych przygotowano liczne tablice ze szczegółowymi informacjami na ten temat.
Mawiają, że kropla drąży skałę. O tym, ile w tym stwierdzeniu jest prawdy, możemy się przekonać mijając Skałkę z Nyżą. Swoją nazwę zawdzięcza wypłukanemu właśnie przez wodę niewielkiemu wgłębieniu zwanemu niszą lub nyżą. Woda wyrzeźbiła też Wąwóz Stradlina. Zresztą rzeźbi go cały czas, tyle że pojawia się w nim zaledwie kilka razy w roku.
Maszerujemy dalej na południe. Za chwilę po prawej stronie, na szerokim tarasie będzie można nieco wypocząć. A przy okazji przyjrzeć się z bliska holoceńskiej martwicy wapiennej. Powstała między 8000 a 2700 lat temu, w procesach ługowania skał wapiennych przez wodę opadową, następnie późniejszego wytrącania się z niej węglanu wapnia w miejscach naturalnych zastoisk. W tej miękkiej skale można znaleźć odciski liści, skorupki ślimaków oraz małży.
Ścieżka wijąca się dnem doliny Racławki wiąże pętle kilku tras dydaktycznych. Spośród nich na uwagę zasługuje ta oznakowana skośnym czerwonym paskiem. Adresowana jest do miłośników geologii mających wyraźne zacięcie do wspinaczki. Stroma trasa wiedzie obok unikatowego odsłonięcia, w którym widoczny jest bardzo stary uskok powstały w czasie orogenezy hercyńskiej (około 300 mln lat temu). Kolejnym ciekawym obiektem w obrębie tej pętli jest nieczynny kamieniołom w Dębniku. Wieś leży na początku doliny, która przekształca się w Wąwóz Zbrza, znany z występowania w nim najstarszych utworów geologicznych w okolicach Krakowa. Wapienie dębnickie stratygraficznie spoczywają powyżej dolomitów ze Zbrzy. Ciemną barwę wapienie dębnickie, zwane też "marmurami dębnickimi", zawdzięczają zawartej w nich domieszce substancji bitumicznych. Wypolerowane pod wpływem czynników atmosferycznych stosunkowo szybko tracą połysk, dlatego nadają się jedynie do przyozdabiania wnętrz. Jako kamień ozdobny stosowane były w architekturze sakralnej, m.in. posłużyły do dekoracji kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych w pobliskiej Czernej. Wąwozem Zbrza schodzimy w dół. Potem wzdłuż ogrodzenia potężnego, ale wciąż czynnego kamieniołomu w Dubiu. Eksploatowane w tym wielopoziomowym kamieniołomie skały są najstarszymi w rejonie Krakowa. Osadziły się w morzu prawie 400 mln lat temu. Niesamowite wrażenie robią też ogromne maszyny zaprzęgane do pracy w wyrobisku. Dorosły człowiek może poczuć się jak bohater filmu grany przez Arnolda Schwarzeneggera, chowając się za kołem największej z nich. Wielbiciele aktora zapewne będą chcieli skorzystać z okazji i zrobić sobie pamiątkową fotkę, ale to teren prywatny, więc w dobrym tonie jest zapytać o zgodę strażnika.
Jeśli ktoś nie lubi pokonywać stromych podejść, powinien pozostać na dnie doliny. Szlak niebieski doprowadzi go do Dubia, gdzie - tak czy inaczej - kończy się nasza przygoda.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Dolina Trzech Stawów w sobotnie popołudnie
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,27 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 43 m
- Suma podejść: 511 m
- Suma zejść: 506 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Sztorm
Trasa w większości asfaltowa.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Zimowy spacer Góra Zborów
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,35 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 103 m
- Suma podejść: 168 m
- Suma zejść: 167 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Witek1964
Spacer ścieżką przyrodniczą przez rezerwat Góra Zborów. Początek na parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Trasa wiedzie początkowo szlakiem czarnym wzdłuż ścieżki dydaktycznej koloru czerwonego. Na pierwszym odcinku za bramą znajduje się wystawa skał charakterystycznych dla jury. Jaskinia Głęboka niestety o tej porze roku zamknięta na kłódkę. Zapewne ze względu na zimujące tam nietoperze. Jest to jedyna w woj. śląskim udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem i za odpłatnością. Długość jaskini wynosi 175 metrów, a różnica głębokości około 20 metrów. Po ominięciu dojścia do jaskini szlak prowadzi przez las aż do połączenia z czerwonym szlakiem biegnącym z Bobolic do Morska. Szlakiem tym dociera się na szczyt, z którego roztacza się wspaniały widok na okoliczne wzniesienia. Po dojściu do drogi skręcamy na czerwony szlak rowerowy, którym w lesie wracamy na parking do auta. Krótka, łatwa piękna widokowo wycieczka zajmująca z zapasem 1,5 godziny. Można ją na przykład połączyć z jazdą na nartach w ośrodku w Morsku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Spacer na Ruiny zamku Tarnowskich
- Początek trasy: Zakliczyn
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 4,22 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 36 min.
- Przewyższenia: 122 m
- Suma podejść: 420 m
- Suma zejść: 435 m
Trasę dla spacerowiczów poleca MacBlacker
Ruiny zamku Tarnowskich, na górze św.Marcina.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: EX238-5km-1g-krakow-bagry
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,73 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 21 m
- Suma podejść: 174 m
- Suma zejść: 184 m
Sserafin poleca tę trasę
Całkiem fajna trasa wokoło zbiornika Bagry.
Uwaga - jeden trudny punkt!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Poręba - Kudłacze - Chełm
- Początek trasy: Świątniki Górne
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 30,67 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 604 m
- Suma podejść: 1 204 m
- Suma zejść: 1 196 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Trasa zarówno dla biegaczy, jak i dla szukających wrażeń rowerzystów.
Dzieki ciekawej budowie Beskidu Wyspowego możemy zrobić tutaj całkiem dużo przewyższenia - na tej trasie ponad 1000 m.
Trasa poprowadzona jest głównie szlakami turystycznymi i szlakami rowerowymi, które są dobrze oznaczone.
Informacja dla biegaczy: nie mijamy na trasie źródełek, więc trudno uzupełnić bidony (warto wziąć ze sobą całość wody, jakiej potrzebujemy).
Jedynym momentem, który musimy pokonać po asfalcie, jest odcinek ok. 2 km w Porębie, gdzie zbiegamy z jednego pasma górskiego i wybiegamy na kolejne.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Rezerwat Góra Zborów
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,16 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 102 m
- Suma podejść: 227 m
- Suma zejść: 233 m
Miharu poleca tę trasę
Informacje praktyczne:
- Parking znajduje się naprzeciwko wejścia do rezerwatu, po drugiej stronie drogi, koło Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach.
- Wstęp kosztuje 2 zł, oglądanie Jaskini Głębokiej (obowiązkowo z przewodnikiem) - 15 zł.
Po rezerwacie w zasadzie można chodzić dość swobodnie, są oczywiście ścieżki piesze i rowerowe, ale można podejść pod większość skałek (niektóre mają zakaz, są tabliczki, ale niewiele takich). Trasa dość łatwa, pagórkowata, po lesie, ale też po terenie odsłoniętym.
W Jaskini panuje stała temperatura 7 st. C. Wejście z przewodnikiem, obowiązkowo w kasku. :)
Na skałach można zaobserwować licznych wspinaczy.
Podobno na terenie rezerwatu wypasane są kozy i owce, ale jak się dowiedziałam, od 17 maja.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?