Gdzie jest teraz śnieg w Polsce? Jakie warunki panują na stokach narciarskich? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Emil Hoff
Emil Hoff
Śnieg w Białymstoku pada przez ok. 17 dni w ciągu zimy i utrzymuje się prze ok. 80 dni.
Śnieg w Białymstoku pada przez ok. 17 dni w ciągu zimy i utrzymuje się prze ok. 80 dni. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Przedstawiamy proste sposoby na sprawdzenie, gdzie teraz w Polsce pada śnieg i czy na stokach narciarskich panują odpowiednie warunki do szusowania. Czy wiecie, w których miejscach w naszym kraju zazwyczaj pada najwięcej śniegu, a w których najmniej, i jaki jest europejski rekord grubości pokrywy śniegowej? Przekonajcie się, jaka panuje obecnie w Polsce pogoda dla narciarzy.

Spis treści

Pogoda dla narciarzy – jak sprawdzić, czy w górach i na stokach w Polsce leży śnieg?

Serwisy pogodowe

Istnieje wiele serwisów pogodowych, które zimą podają szczegółowe informacje nt. opadów śniegu, a czasem także warunków narciarskich w wybranych kurortach zimowych.

Na przykład serwis TwojaPogoda podaje prognozę opadów śniegu dla wszystkich miast i niektórych stacji narciarskich w Polsce. Podawana jest szczegółowa prognoza pogody dla narciarzy na bieżący dzień (z podziałem na godziny), noc i jutrzejszy dzień, a także wstępne prognozy na 16 kolejnych dni.

Przy wskazaniach prognozy godzinowej i 16-dniowej podane są warunki narciarskie, panujące na stokach w danej miejscowości (wyśmienite, dobre lub fatalne).

Sprawdźcie online, jakie panują warunki narciarskie w Polsce (pod linkiem dla przykładu bieżąca prognoza dla Kasprowego Wierchu).

Komunikaty pogodowe dotyczące warunków pogodowych w Tatrach na kilka kolejnych dni możecie przeczytać na Portalu Tatrzańskim.

Każdy narciarz powinien wiedzieć, jak szybko sprawdzić warunki pogodowe panujące na stokach.
Każdy narciarz powinien wiedzieć, jak szybko sprawdzić warunki pogodowe panujące na stokach. Mariusz Kapała / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Kamery TOPR

Możecie także wykorzystać kamery internetowe TOPR, by przekonać się, czy w Tatrach leży śnieg. Kamery ukazują:

 • Kasprowy Wierch
 • Morskie Oko
 • Dolinę Pięciu Stawów Polskich
 • Dolinę Chochołowską
 • Halę Gąsienicową
 • Kościelisko
 • Czarną Górę

Interaktywna mapa opadów śniegu

Jeśli chcecie przekonać się, jakie warunki śniegowe panują w całej Polsce i Europie, możecie skorzystać np. z interaktywnej mapy opadów śniegu na portalu Windy.com. Wskazuje on bieżący stan pogody na wybranym obszarze. Opady śniegu oznaczone są białymi gwiazdkami.

Raporty dla narciarzy

Warto skorzystać także z aktualizowanych regularnie raportów pogodowych, ukazujących warunki śniegowe na stokach narciarskich w Polsce, dostępnych online.

Raport podaje daty otwarcia i zamknięcia sezonu, grubość pokrywy śnieżnej, liczbę czynnych wyciągów i łączną długość dostępnych tras w najważniejszych polskich ośrodkach narciarskich.

Zimą na pomoc narciarzom i snowboardzistom przychodzi sztuczne naśnieżanie stoków, ale jeśli temperatura będzie za wysoko, nawet to nie pomoże i szusowanie
Zimą na pomoc narciarzom i snowboardzistom przychodzi sztuczne naśnieżanie stoków, ale jeśli temperatura będzie za wysoko, nawet to nie pomoże i szusowanie może się nie udać. Lukasz Kaczanowski/Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Gdzie leży polski biegun zimna? W tym jednym miejscu mróz może sięgnąć nawet -50 stopni Celsjusza. Wcale nie chodzi o Suwałki

Gdzie pada najwięcej śniegu w Polsce?

Największe opady śniegu w Polsce notuje się zazwyczaj w wysokich górach, a także w północno-wschodniej części kraju: na Suwalszczyźnie i Białostocczyźnie.

Najwięcej śniegu w Polsce pada na Kasprowym Wierchu, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich narciarzy, bo właśnie tam znajduje się jeden z najpopularniejszych polskich ośrodków narciarskich. Śnieg utrzymuje się tam długo, dawniej nawet przez większą część roku.

Najmniej śniegu pada w Polsce na Pomorzu Zachodnim. Szczecin i Police mogą liczyć tylko na kilka dni z opadami śniegu, który utrzymuje się przez ok. 30 dni, a warstwa pokrywy śnieżnej nie przekracza przeważnie 6 cm grubości.

Najbardziej ośnieżone miasta w Polsce:

 1. W Suwałkach i Białymstoku śnieg pada przeciętnie w ciągu 17 dni w sezonie zimowym, utrzymuje się przez ok. 80 dni, a średnia grubość pokrywy śnieżnej wynosi ok. 12 cm.
 2. W dalszej kolejności do najbardziej śnieżnych miast w Polsce należą Lublin, Kielce, Gdańsk, Radom, Bielsko-Biała i Wałbrzych – tam śnieg pada zimą przez ok. 15 dni.
 3. Katowice, Sosnowiec i Olsztyn mają ok. 14 dni z opadami śniegu w sezonie zimowym.
To na Kasprowym Wierchu pada w Polsce najwięcej śniegu i utrzymuje się on najdłużej w ciągu całego roku.
To na Kasprowym Wierchu pada w Polsce najwięcej śniegu i utrzymuje się on najdłużej w ciągu całego roku. Sylwia Dabrowa / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Jak powstaje śnieg? Jaka temperatura jest wymagana?

Śnieg to woda zamarznięta wokół drobin pyłu, zawieszonego w powietrzu (tzw. jąder kondensacji). By doszło do powstania śniegu, temperatura powietrza musi spaść poniżej zera stopni Celsjusza, optymalnie w okolice -10 stopni.

Dlatego wystarczy sprawdzić, jaka temperatura panuje w danym regionie, by móc się domyślić, czy śnieg może tam spaść i się utrzymać, czy jest to raczej niemożliwe.

Czytaj też: Długi weekend 2023. Kiedy możemy dłużej odpocząć i gdzie warto wtedy pojechać? Tanie wycieczki po Polsce i świecie na 7 długich weekendów

Kiedy w Polsce pada najwięcej śniegu?

Śnieg pada w Polsce wówczas, gdy temperatura jest odpowiednio niska. Warunki klimatyczne Polski zmieniają się w ostatnich latach, ale zazwyczaj można było obserwować u nas pięć fal opadów śniegu w sezonie zimowym:

 1. Przełom listopada i grudnia
 2. koniec grudnia
 3. pierwsza dekada stycznia
 4. połowa lutego
 5. połowa marca
Jednym z najbardziej zaśnieżonych miast w Polsce jest Białystok.
Jednym z najbardziej zaśnieżonych miast w Polsce jest Białystok. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Rekordy śnieżne Polski i świata. Gdzie i kiedy spadło najwięcej śniegu?

Zimy w Polsce stają się coraz łagodniejsze i coraz mniej spada u nas śniegu. Warto jednak odnotować śnieżne rekordy Polski z minionych lat:

 • Najwięcej śniegu w mieście spadło w Suwałkach w czasie tzw. Zimy Stulecia 1978/79. Grubość pokrywy śnieżnej wyniosła wtedy w pewnym momencie 84 cm. Druga na podium była Łódź, gdzie spadło 78 cm śniegu.
 • Najwięcej śniegu w górach spadło 15 kwietnia 1995 na Kasprowym Wierchu: odnotowano wtedy pokrywę śnieżną grubości 355 cm śniegu. To rekord dla całej Polski.

Nawet rekordowe opady śniegu w Polsce nie są specjalnie imponujące w porównaniu do niektórych innych rejonów Europy. Największe opady śniegu na kontynencie notuje się w austriackim mieście Damuls ze średnią roczną grubością pokrywy wynoszącą 930 cm. Przy wyciągach narciarskich grubość pokrywy może sięgać nawet 11 m.

Rekord świata opadów śniegu należy jednak do odludnego lodowca na Nowej Zelandii. Na Mount Tasman w sezonie zimowym co roku spada łącznie ok. 50-100 m śniegu.

Na zdjęciu: boisko boczne Stadionu Miejskiego w Białymstoku zasypane śniegiem w kwietniu 2022.
Na zdjęciu: boisko boczne Stadionu Miejskiego w Białymstoku zasypane śniegiem w kwietniu 2022. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Źródła: twojapogoda.pl, skiinfo.pl, windy.com

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży