Gdzie na grzyby w październiku i listopadzie? Oto lista miejsc, które polecają grzybiarze

Monika Golonka
Monika Golonka
Zobacz sprawdzone miejscówki polecane przez grzybiarzy
Zobacz sprawdzone miejscówki polecane przez grzybiarzy Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Udostępnij:
Sezon grzybowy trwa. Jakich grzybów szukać w październiku i listopadzie? Gdzie najłatwiej je znaleźć? W galerii zebraliśmy listę miejsc polecanych przez grzybiarzy z różnych regionów Polski.

W ubiegłym roku sezon grzybowy trwał jeszcze w listopadzie. Jak wygląda sytuacja tej jesieni? Dni i noce są coraz chłodniejsze, ale polskie lasy wciąż obfitują w grzyby. Wyprawa na grzybobranie to ciekawy pomysł na weekend lub jednodniową wycieczkę. Podpowiadamy, które miejsca wybrać, by znaleźć najwięcej grzybów, i przypominamy, w których miejscach zbieranie grzybów jest niedozwolone.

Spis treści

Grzyby - październik i listopad

Jakich grzybów szukać w październiku i listopadzie? Wskazówki dla grzybiarzy przygotował Główny Inspektorat Sanitarny. Jak wynika z udostępnionego kalendarza, w lasach wciąż mamy szansę zebrać wiele gatunków grzybów. Późną jesienią najłatwiej znaleźć:

 • podgrzybki,
 • gąski,
 • kurki,
 • kanie,
 • opieńki.

Nieco trudniej będzie znaleźć borowiki, maślaki i koźlarze - sezon zbierania tych grzybów kończy się w październiku.

Grzyby. Jak zbierać i przechowywać?

Lasy Państwowe przypominają zasady prawidłowego zbierania i przechowywania grzybów. Zebraliśmy je poniżej:

 • Delikatnie wykręcaj grzyby, by nie uszkodzić grzybni. Odcinanie trzonu niszczy grzybnie - uniemożliwia prawidłowe rozpoznanie gatunku i wyrośnięcie na niej kolejnych grzybów. Nożyka używaj tylko do oczyszczania grzybów ze ściółki.
 • Zbieraj tylko zdrowe grzyby, tzn. takie, które nie są nadgryzione, nasączone wodą, zaczerwienione lub nadpleśniałe.
 • Zbieraj tylko grzyby rurkowe, szczególnie jeśli jesteś początkującym grzybiarzem - prawdopodobieństwo silnego zatrucia jest w ich przypadku dużo niższe niż przy grzybach blaszkowych.
 • Pozostaw w lesie grzyby rzadkie i ginące
 • Oszczędź grzyby duże i stare - nie są atrakcyjne kulinarnie, w lesie służą za to jako nasienniki.
 • Nie zbieraj grzybów rosnących na skraju lasu, w okolicy dróg i zakładów produkcyjnych - grzyby wchłaniają z otoczenia metale ciężkie i zanieczyszczenia.
 • Zbieraj grzyby do wiklinowych koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nigdy nie korzystaj z foliowych torebek - zaparzysz grzyby i przyspieszysz ich psucie. Grzyby w foliowych torebkach mogą wydzielać szkodliwe substancje.
 • Przed wyjściem do lasu sprawdź listę grzybów podlegających ochronie - pobierzesz ją ze strony Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Grzyby trujące. Jakich grzybów nie zbierać?

W Polsce występuje około 200 gatunków trujących grzybów, w tym kilka, które po spożyciu mogą doprowadzić do śmierci. "Pamiętaj! Zawsze zbieraj tylko te grzyby, które znasz" - przypominają Lasy Państwowe. Najlepiej, dla pewności, pokazać swoje zbiory doświadczonemu grzybiarzowi lub porównać z atlasem grzybów.

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w różnych regionach Polski oferują porady i konsultacje grzyboznawców. Warto z nich skorzystać, jeśli nie mamy dużego doświadczenia w zbieraniu grzybów. Listę wszystkich stacji sanepidu w Polsce wraz z danymi kontaktowymi znajdziecie TUTAJ.

Jak czytamy w poradniku Lasów Państwowych, to nie prawda, że wszystkie grzyby trujące mają gorzki, piekący smak. Mitem jest również to, że wszystkie grzyby niejadalne mają pod kapeluszem blaszki, a jadalne rurki - przykładem mogą być kurki (jadalne grzyby z blaszkami) i goryczaki żółciowe (niejadalne grzyby z rurkami).

Ministerstwo Zdrowia radzi, by nie zbierać młodych owocników, ponieważ mogą nie mieć jeszcze wykształconych cech gatunkowych - to jedna z głównych przyczyn pomyłek.

Wśród grzybów najsilniej trujących wymieniane są: muchomor zielonawy/sromotnikowy, muchomor czerwony, muchomor wiosenny i muchomor jadowity.

Gdzie na grzybobranie? W tych miejscach zbieranie grzybów jest zabronione

O tym, gdzie nie można zbierać grzybów, przypominają Lasy Państwowe. Nigdy nie zbieraj grzybów:

 • w rezerwatach,
 • w parkach narodowych,
 • na terenach prywatnych,
 • na terenach wojskowych,
 • w częściach lasu, do których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny).

Mapa grzybów 2021

Grzybiarze z całej Polski wymieniają się informacjami o zbiorach w swoich regionach. Na tej podstawie serwis grzyby.pl przygotowuje mapę występowania grzybów. W ostatnich tygodniach najwięcej grzybów zbierano w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim. Gorsze warunki do zbierania grzybów były we wschodnich regionach Polski - na Warmii i Mazurach, Podlasiu, w województwach lubelskim i podkarpackim.

Grzybobranie 2021. Miejsca polecane przez grzybiarzy

Zapaleni grzybiarze nie ujawniają swoich najlepszych miejscówek, ale niektórzy chwalą się zbiorami i dzielą informacjami, gdzie udało im się ostatnio znaleźć grzyby. W galerii znajdziecie sprawdzone miejsca na grzybobranie z podziałem na województwa. Te miejsca polecają doświadczeni grzybiarze m.in. na forum grzyby.pl.

Zobacz sprawdzone miejscówki polecane przez grzybiarzy

Gdzie na grzyby w październiku i listopadzie? Oto lista miej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie