Spis treści
Głuchołazy obchodzą w 2022 roku 800-lecie istnienia! Z tej okazji miasto zdecydowało się na stworzenie nietypowego przewodnika po głuchołaskich trasach górniczych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na tych terenach odkryto już w średniowieczu złoża złota. W wyniku tego odkrycia, w okolicy miasta zakładano kopalnie.
Górnictwo w Głuchołazach
Historia wydobycia surowców w Głuchołazach jest długa - już w średniowieczu odnaleziono tam złoża złota i założono kopalnie. W okolicach miasta znajduje się żółty szlak turystyczny, zwany „Szlakiem Złotych Górników”. Trasę tę wyróżniono w 2009 roku tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Opolszczyzny. W 2016 roku została także nominowana do tytułu jednego z 7 nowych cudów Polski przez miesięcznik National Geographic.
Przejście szlakiem trwa ok. 3 godzin. Spacer najlepiej rozpocząć w Zdroju, gdzie kiedyś mieściły się wyrobiska górnicze i udać się dalej doliną Potoku Zdrojowego oraz doliną Sarniego Potoku.
Profesjonalny sprzęt góryski na każdą wyprawę
Głuchołazy - jak wydobywano złoto na tych terenach?
Z odpowiedzią przybywa portal turystyka.glucholazy.pl. Okazuje się, że ten cenny surowiec wydobywano na tamtejszych terenach dwoma sposobami.
Chcąc dokładniej wyobrazić sobie wygląd tych średniowiecznych kopalni, musimy z obrazu tego wymazać niemal wszystkie rosnące w tym miejscu drzewa. Wykorzystywano je do prac górniczych, między innymi: szalowania, wzmacniania i konstrukcji szybów. Złoto wydobywano tutaj dwoma sposobami: odkrywkowym oraz dużo bardziej rozpowszechnionym systemem szybowym. Do dzisiaj na tym terenie zachowało się blisko osiemdziesiąt szybów górniczych, w tym największy o średnicy 10 i głębokości 4 metrów. Każdy z tych szybów, przypominający swym wyglądem leje po bombach, składał się z trzech części: przyziemia, widocznego do tej pory, oraz tak zwanej gardzieli i komory, obecnie zasypanych. Szyby te różnią się jedynie wymiarami. Wynika to z ich głębokości i techniki wydobywania urobku: ręcznego bądź przy pomocy żurawia czy kołowrotu. Urządzenia te instalowano jedynie przy szybach większych rozmiarów. Przy mniejszych, do sześciu metrów głębokości, urobek podawano ręcznie.
- czytamy.
Znajdujący się w okolicach Głuchołazów szlak prowadzi przez wiele pięknych miejsc. Pokonując trasę możemy natknąć się np. na panoramę Gór Opawskich, z idealnym widokiem na ich najwyższy szczyt - Biskupią Kopę.
Miejski przewodnik to duże ułatwienie dla turystów w Głuchołazach
Autorem przewodnika jest przewodnik Paweł Szymkowicz. Oprócz opisu historii samego górnictwa na terenie woj. opolskiego, Szymkowicz opisał w publikacji trzy trasy tematyczne - jedną z nich jest właśnie „Szlak Złotych Górników". Pozostałe to szlaki w dolinie potoku Oleśnica oraz na Górze Poprzecznej.
Jak informują wiadomosciturystyczne.pl, po przewodnik turyści będą mogli zgłosić się do Wydziału Promocji Urzędu Miasta Głuchołazy i Centrum Informacji Turystycznej przy placu Basztowym.