MKTG IPT - pasek artykułowy

Góra św. Anny: atrakcje i najciekawsze miejsca. Prastary wulkan, piękna przyroda i sanktuarium – co jeszcze warto tam zobaczyć?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Polska nie przestaje zadziwiać nawet najbardziej zapalonych podróżników. Pełna tajemniczych miejsc, skrywa w sobie relikty po procesach zachodzących na naszej planecie miliony lat wstecz. Jedną z takich pozostałości jest Góra Świętej Anny z wieloma atrakcjami i ciekawymi miejscami. Prastary wulkan, piękna przyroda i sanktuarium – co jeszcze warto tam zobaczyć? W artykule znajdziecie najważniejsze informacje, m.in. opisy, cenniki i godziny otwarcia.

Spis treści

Góra św. Anny: trasa, mapa. Gdzie jest Góra Świętej Anny?

Tereny Góry Świętej Anny jesienią.
Góra Świętej Anny oglądana z lotu ptaka. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl

Wznosząca się na wysokość 408 m n.p.m. Góra Świętej Anny mieści się w gminie Leśnica na Wyżynie Śląskiej. Od największych miast Polski dzieli ją odległość:

  • Warszawa – 306 km, ok. 4 godziny
  • Kraków – 157 km, ok. 2 godziny
  • Łódź – 215 km, ok. 3 godziny
  • Wrocław – 125 km, niecałe 2 godziny
  • Poznań – 312 km, ok. 4 godziny
  • Gdańsk – 531 km, ok. 5,5 godziny
  • Szczecin – 502, ok. 5,5 godziny

Wulkan sprzed milionów lat

Dziesiątki milionów lat temu Śląsk był miejscem pokrytym wulkanami – w wyniku występujących wtedy ruchów górotwórczych, na miejscu dzisiejszej Góry Świętej Anny, również powstał wulkan. Kojarzone przez nas wzniesienie nie jest jednak górą wulkaniczną, a zaledwie pozostałością komina wypełnionego zastygłą lawą. Poprzednia formacja sprzed milionów lat została zniszczona m.in. w wyniku erozji – miejsce to jest w pełni bezpieczne dla turystów i samych mieszkańców.

Góra św. Anny: atrakcje. Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

Góra Świętej Anny jest pełna ciekawych zabytków i atrakcji, co czyni z niej idealną lokalizację na weekendową wycieczkę o każdej porze roku. Ze wzgórza roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. Najpopularniejsze punkty na mapie Góry Świętej Anny to bez wątpienia park krajobrazowy, sanktuarium czy amfiteatr (dokładniej opisane poniżej), jednak w niewielkiej odległości znajdziecie równie interesujące miejsca.

  1. Ruiny wiatraka w Kadłubcu – samotne mury holenderskiego wiatraka w Kadłubcu to jedna z największych atrakcji tamtych okolic. Z XIX-wieczną konstrukcją o okrągłym kształcie wiąże się kilka tragicznych zdarzeń (m.in. śmierć dziecka czy mieszkańca wsi). Warto podejść do tego miejsca z należytym szacunkiem.
  2. „Siedem Źródeł” – wywierzysko krasowe, które w przeszłości zasilało siedem młynów wodnych. Co ciekawe, woda ta nigdy nie zamarza – jej średnia temperatura to ok. 10 stopni Celsjusza.
  3. Ruiny folwarku Waldhof w Zdzieszowicach – dzieje związanego prawdopodobnie z pałacem w Żyrowej obiektu do dziś spędzają sen z powiek miłośnikom historii. Niewiele wiadomo o jego powstaniu, jednak jedno jest pewne – folwarczne mury stoją tam dumnie do dziś, nie dając o sobie zapomnieć.

Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny

Obejmujący powierzchnię ponad 5 tys. hektarów Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny” to miejsce bardzo malownicze. Teren obfitujący w wąwozy, groty, parowy i inne formy krasowe, jest nie tylko miejscem ochrony zjawiskowej flory i fauny tej części woj. opolskiego, ale też dobrym punktem spacerowym. W obszarze parku wyodrębniono aż 6 rezerwatów – w części z nich można znaleźć także pomniki przyrody, m.in. lipy drobnolistne, klony czy układ skał ze stożkiem tufów wulkanicznych.

Góra Świętej Anny: sanktuarium. Kościół, klasztor i kaplice

Góra św. Anny to miejsce o dużym znaczeniu religijnym
Figura przedstawiająca podobiznę św. Anny Samotrzeciej. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl

Góra Świętej Anny słynie przede wszystkim z zabytkowego sanktuarium franciszkanów. Wzniesiony tam kościół skrywa we wnętrzu rzecz naprawdę wyjątkową – figurę przedstawiającą podobiznę św. Anny Samotrzeciej. Rzeźba, według wiernych „słynąca łaskami”, pochodzi najprawdopodobniej z II połowy XV wieku – podobno w przedmiocie znajdują się małe kawałki kości świętej. Obecnie, po przeniesieniu z bocznego ołtarza, figurę można oglądać w centralnym punkcie świątyni, czyli ołtarzu głównym.

Oprócz klasztoru franciszkanów (przybyłych tam po raz pierwszy w 1655 roku), na obszarze sanktuarium znajduje się także m.in. 26 kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej z XVIII wieku, dom pielgrzyma czy żołnierskie mogiły.

Czytaj też: Kalwaria Zebrzydowska, czyli kraina kościołów i kaplic. Co warto tam zobaczyć? Najważniejsze informacje: msze święte, atrakcje, noclegi

Amfiteatr na Górze Świętej Anny

Budynek amfiteatru wśród kolorowych liści
Amfiteatr na Górze Świętej Anny w jesiennej odsłonie. Błażej Duk (za zgodą) / goraswanny.pl

Amfiteatr i ulokowany obok Pomnik Czynu Powstańczego mają przypominać o poległej w powstaniach śląskich ludności. Z początku znajdował się tam kamieniołom, a później terenami zarządzali Niemcy budując tam konstrukcję poświęconą poległym w 1921 roku obywatelom Niemiec – zbudowany wtedy amfiteatr podziwiamy do dziś. Znajdowało się tam również mauzoleum, które zostało wysadzone pod koniec II wojny światowej. Na to miejsce polskie władze postanowiły upamiętnić pomnikiem powstańców walczących o polskość Śląska – za jego projektem stał Xawery Dunikowski. Pojawiły się także plany przebudowy amfiteatru, z których ostatecznie zrezygnowano. Dziś miejsce to przyciąga Polaków i Niemców, będąc jednym z najważniejszych tego typu obiektów regionu.

Nieopodal zlokalizowane jest także Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, poświęcone historii powstań śląskich.

Cennik

  • Bilet normalny (budynek wystawienniczy + galeria) – 15 zł
  • Bilet normalny (kamienica czynszowa) – 10 zł
  • Bilet ulgowy (budynek wystawienniczy + galeria) – 10 zł
  • Bilet ulgowy (kamienica czynszowa) – 6 zł

Placówka jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 16:00 (w okresie zimowym muzeum nieczynne również w niedziele).

Przywieź z wakacji wyjątkowe zdjęcia!

Materiały promocyjne partnera

Tor saneczkowy na Górze św. Anny – cennik, godziny otwarcia

Zjeżdżalnia grawitacyjna „Harcówka” to jedna z najbardziej szalonych atrakcji w okolicach – jadące z bezpieczną, ale dostarczającą zastrzyku adrenaliny prędkością ukażą pasażerom (tym dużym i małym) Górę Świętej Anny z wyjątkowej perspektywy. Jeżeli macie w sobie choć trochę chęci do odkrywania świata przez doświadczanie intensywnych emocji, koniecznie zwróćcie uwagę na tę atrakcję podczas wyprawy – szczególnie, jeżeli będą towarzyszyć wam dzieci.

Z powodu zmiennej pogody w tamtej części kraju, atrakcja czynna jest w różnych miesiącach i dniach, zazwyczaj w godzinach 11:00 – 20:00. Dni i godziny mogą jednak ulec zmianie – w celu skorzystania z atrakcji najlepiej skontaktować się z zarządcą telefonicznie (numer telefonu dostępny jest na stronie internetowej zjeżdżalni „Harcówka”).

Zjeżdżalnia grawitacyjna „Harcówka” zlokalizowana jest przy ul. Planetorza 2.

Góra Świętej Anny: atrakcje dla dzieci w pobliżu

W pobliżu Góry Świętej Anny znajdują się także inne, równie ciekawe atrakcje. Gdzie i w jakiej odległości od wzniesienia je znajdziemy?

  1. Stumilowy Lasek w Żyrowej (ok. 6,5 km) – park rozrywki dla dzieci z postaciami z bajek, kolejką i drewnianymi domkami.
  2. Rynek w Leśnicy (ok. 4,4 km) – w drodze na Górę Świętej Anny warto przejść się uliczkami centrum niewielkiej miejscowości Leśnica. Odnowione kamienice czy zabytkowe domy i kościoły mogą stać się bohaterami ciekawych opowieści, które zainteresują nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
  3. Park Miniatur w Olszowej (ok. 11 km) – zajmujący powierzchnię ok. 2,5 ha park miniatur to gratka dla gości młodszych i starszych – znajdziecie tam m.in. miniatury najsłynniejszych budowli świata, salę zabaw i park linowy.
Góra Świętej Anny oglądana z lotu ptaka.

Góra św. Anny: atrakcje i najciekawsze miejsca. Prastary wul...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pawel Dud
oraz można zwiedzić tajemnicze Hamburgi
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży