MKTG IPT - pasek artykułowy

Góry Bystrzyckie na weekend. Co warto zobaczyć? Jak wejść na Jagodną? Szlaki, ceny noclegów w schroniskach, praktyczne informacje

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Góry Bystrzyckie to jeden z ostatnich niemal dzikich rejonów Polski. Tutejsze wzniesienia porastają gęste lasy, szlaki wiodą od schronisk turystycznych do malowniczych zamków i ruin, drewnianych kościółków i opuszczonych wiosek. Którą trasę wybrać na weekendową wycieczkę po Górach Bystrzyckich? Jak wejść na Jagodną? Ile kosztuje nocleg w schronisku górskim? Jakie atrakcje i miejsca w regionie najbardziej warto zobaczyć? Odpowiedzi znajdziesz w praktycznym informatorze dla turystów: Góry Bystrzyckie na weekend.

Spis treści

Gdzie leżą Góry Bystrzyckie?

Góry Bystrzyckie to jeden z masywów Sudetów Środkowych. Zajmują południowo-zachodnią część Kotliny Kłodzkiej: na południe od Dusznik-Zdroju, Polanicy-Zdroju i Szczytnej, na zachód od Bystrzycy Kłodzkiej i Międzylesia.

Fasada zamku Leśna Skała
Zamek Leśna w Szczytnej to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury neogotyckiej w Polsce. Możesz go zobaczyć w czasie wycieczki po szlakach Gór Bystrzyckich. Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Jacek Halicki, CC BY 3.0

To właśnie od Bystrzycy (miasta i rzeki, wpadającej do Nysy Kłodzkiej) Góry Bystrzyckie biorą swoją nazwę.

Góry Bystrzyckie – mapa

Góry Bystrzyckie – idealne na odpoczynek od zgiełku i tłumu

Góry Bystrzyckie charakteryzują się dużym stopniem zalesienia i niskim zaludnieniem. Historycznie stanowiły pogranicze między Śląskiem i Czechami. Warunki do uprawy roli nie są tu sprzyjające, nie rozwinął się też żaden poważny przemysł, więc ludzie nie mieli powodu, by tłumie przybywać w tutejsze lasy.

Dzięki temu w Górach Bystrzyckich można się poczuć jak na prawdziwym odludziu i długo wędrować, nie napotykając innych turystów. To sprawia, że Góry Bystrzyckie świetnie nadają się dla osób spragnionych odpoczynku do hałaśliwego, tłocznego życia w mieście, natomiast nie są polecane osobom szukającym luksusów i noclegów w pałacach.

Baza turystyczna regionu Gór Bystrzyckich nie jest przesadnie rozbudowana, a jeśli chodzi o noclegi, turyści mają do dyspozycji kilka schronisk (zob. niżej).

Pomost nad torfowiskiem
Urokliwy rezerwat ze ścieżką edukacyjną leży na szlaku z Zieleńca do Polanicy-Zdroju. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.Jiří Komárek, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Spędź weekend w Kłodzku i Kotlinie Kłodzkiej. Te zdjęcia przekonają cię, że warto! 50 niezwykłych zdjęć gór, zabytków i atrakcji regionu

Najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich? To nie Jagodna

Najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich jest Sasanka (985 m n.p.m.) w masywie Jagodnej. Sama Jagodna (977 m n.p.m.), druga pod względem wysokości, to prawdopodobnie najpopularniejsza góra w regionie. Wznosi się na niej wieża widokowa, a u stóp góry działa schronisko PTTK dla turystów „Jagodna”, przy którym krzyżują się szlaki turystyczne.

Inne ważne szczyty Gór Bystrzyckich to m.in.:

  • Czerniec (891 m n.p.m.)
  • Anielska Kopa (871 m n.p.m.)
  • Smolna (865 m n.p.m.)

Za zdobycie 10 szczytów masywu Gór Bystrzyckich można dostać odznakę Korony Gór Bystrzyckich, przyznawaną przez Klub Zdobywców Koron Górskich RP.

Szlaki piesze w Górach Bystrzyckich

W Górach Bystrzyckich biegnie kilka szlaków, świetnie nadających się na dłuższe i krótsze piesze wycieczki. Piechurom sprzyja fakt, że Góry Bystrzyckie nie są zbyt wysokie.

Dobrymi bazami wypadowymi są górskie schroniska lub większe miasta regionu. Oto niektóre z popularniejszych szlaków Gór Bystrzyckich:

  • Fragment Głównego Szlaku Sudeckiego z Zieleńca do Długopola (ok. 30 km, czas przejścia ok. 8 godz. w jedną stronę)
  • Czerwony szlak ze schroniska „Pod Muflonem” na Ptasiej Górze do Polanicy-Zdroju (niecałe 2 km, czas przejścia ok. 30 min – 1 godz. w jedną stronę)
  • Fragment żółtego Międzynarodowego Szlaku I22 z Dusznik-Zdroju do Bystrzycy Kłodzkiej (ok. 30 km, czas przejścia ok. 8 godz. w jedną stronę)
  • Fragment niebieskiego Międzynarodowego Szlaku I21, łączący Duszniki-Zdrój z Międzylesiem (łącznie ok. 47 km, po drodze Lasówka, Jagodna ze schroniskiem, Gniewoszów, czas przejścia ok. 15 godz. w jedną stronę).
  • Zielony szlak z Niemojowa na Przełęcz Międzyleską, ze Starej Łomnicy do Bystrzycy Kłodzkiej i z Zieleńca do Polanicy-Zdroju (szlak wiedzie przez rezerwat „Torfowisko pod Zieleńcem” z przyrodniczą ścieżką dydaktyczną; długość ok. 16 km, czas przejścia ok. 4 godz. w jedną stronę).
Stary dom w Górach Bystrzyckich
Lasówka to jedna ze wsi zagubionych wśród Gór Bystrzyckich. Cały region słynie z pięknych widoków i zakątków, w których jakby zatrzymał się czas. mzopw, C0

Jak wejść na Jagodną?

Ja dostać się na najpopularniejszy szczyt Gór Bystrzyckich – Jagodną? Najpopularniejsza trasa wiedzie spod schroniska PTTK „Jagodna” we wsi Spalona. Łatwy niebieski szlak na szczyt góry liczy nieco ponad 4 km i można go pokonać w ok. 1 godz. w jedną stronę.

Szlak na Jagodną - mapa

Jak dojść do schroniska „Jagodna”?

Do samego schroniska „Jagodna” można dostać się na różne sposoby różnymi szlakami. Droga piesza z Bystrzycy Kłodzkiej liczy ok. 12 km i można ją przejść w nieco ponad 2 godz. w jedną stronę.

Góry Bystrzyckie dla rowerzystów i narciarzy

W Górach Bystrzyckich przebiega także trasa rowerowo-narciarska w formie pętli spod dawnego schroniska „Szarotka” w Lasówce przez Twarde Źródło i Piaszczystą Drogę.

Singletracki można znaleźć także w okolicach Jagodnej. Więcej tras rowerowych w Kotlinie Kłodzkiej znajdziecie w naszym przewodniku.

Narciarze biegowi zimą mogą wybrać się na wycieczki i skitoury także wzdłuż większości szlaków pieszych Gór Bystrzyckich. Łagodne ukształtowanie terenu sprawia, że wędrówka nie jest trudna i spodoba się także początkującym miłośnikom sportów i zabaw zimowych.

Piękne widoki z tzw. Autostrady Sudeckiej
Autostrada Sudecka, czyli droga wojewódzka nr 389, słynie z wyjątkowo pięknych widoków. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Najciekawsze noclegi w Kotlinie Kłodzkiej. Gdzie zatrzymać się podczas urlopu? Hotel, gospodarstwo agroturystyczne, a może glamping?

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Góry Bystrzyckie: atrakcje i ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Górach Bystrzyckich?

Region Gór Bystrzyckich przyciąga przede wszystkim pięknem przyrody i czystym powietrzem. Poza szlakami pieszymi i rowerowymi, można tu jednak znaleźć także sporo atrakcji stworzonych przez ludzi i dla ludzi. Oto najciekawsze z nich, warte uwzględnienia w planach weekendowej wycieczki:

  • Duszniki-Zdrój: to historyczna miejscowość uzdrowiskowa. Warto przespacerować się po parku zdrojowym z pijalnią wód mineralnych oraz Teatrem Zdrojowym, w którym niegdyś koncertował Fryderyk Chopin. Przy rynku stoi zabytkowy ratusz z XVI w., a w Starym Młynie działa interesujące Muzeum Papiernictwa. Miłośnicy sportu powinni też odwiedzić Tauron Duszniki Arenę, jeden z największych w Polsce obiektów dedykowanych sportom zimowym. Można tu np. poszaleć na nartach zjazdowych i biegowych.
  • Bystrzyca Kłodzka: Bystrzyca Kłodzka to popularna baza wypadowa na wycieczki w Góry Bystrzyckie. Zachwycają jej urokliwe zabytki, w tym rynek z renesansowymi kamienicami i mniejszy plac z pręgierzem, z którym wiąże się interesująca historia o czarownicy, a także jedynym w Polsce Muzeum Filumenistycznym z wystawą poświęconą ogniowi, zapałkom i zapalniczkom. W Bystrzycy zachowały się też dobrze średniowieczne mury z bramami i basztami.
Zabytkowa brama w Bystrzycy Kłodzkiej
Bystrzyca Kłodzka słynie z dobrze zachowanych średniowiecznych fortyfikacji: murów, baszt i bram. Na zdjęciu tzw. Brama Wodna. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0
  • Wieża widokowa na Jagodnej: to chyba najpopularniejszy punkt widokowy w Górach Bystrzyckich. Nowa wieża została oddana do użytku w 2019 r. i ma 23 m wysokości. Z wieży rozciąga się piękna panorama okolicy. Dostrzec można np. Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
  • Strażnik Wieczności: tajemnicza rzeźba, stojąca w lesie w pobliżu wsi Huta, przy drodze nazywanej Wieczność. Na rzeźbie znajduje się napis „Grauer Mann” (niem. Szary Człowiek) i data 1872. Nie wiadomo, kto i po co ustawił rzeźbę w lesie ani kogo przedstawia.
  • Fortyfikacje: Fort Wilhelma i Fort Fryderyka na Kamiennej Górze zostały wzniesione w masywie Gór Bystrzyckich na rozkaz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II do obrony przeciw Austriakom. Oba forty zostały rozebrane w XIX w. i dziś zostały po nich tylko resztki fundamentów i fosy.
  • Opuszczone osady w Dolinie Dzikiej Orlicy: jeśli lubicie melancholijną atmosferę opuszczonych wiosek i osad, możecie wybrać się na wycieczkę do jednego z kilku takich miejsc w Górach Bystrzyckich, np. do Piaskowic.
  • Zamek Szczerba: Góry Bystrzyckie mają też swoje zamki. Ruiny Zamku Szczerba z XIV w. można oglądać pod Gniewoszowem. Zachowały się imponujące grube mury, baszta i dziedziniec z resztkami bramy.
  • Solna Jama: jedyna w Górach Bystrzyckich jaskinia, znajduje się w zboczu Czerńca. Można się do niej dostać, idąc niebieskim szlakiem z Międzylesia na Przełęcz Spaloną.
  • Zamek Leśna w Szczytnej: to z kolei zamek wyjątkowo dobrze zachowany, może dlatego, że nie jest bardzo stary: wzniesiono go w XIX w. Od niedawna zamek udostępniany jest turystom. Ceny biletów: normalny 30 zł, ulgowy (dzieci 7-15 lat) 15 zł, dzieci do 6 lat gratis.
  • Dwór sołtysów w Niemojowie: budowla z XVI w., rozmachem i pięknem wykończenia przypominająca pałac. Niestety, dziś to tylko ruiny, nadające się jednak na cel interesującego spaceru dla osób lubiących poznawać przeszłość regionu.
  • Kościoły drewniane: w masywie Gór Bystrzyckich podziwiać można kilka urokliwych drewnianych świątyń, np. w Zalesiu (tu zachowały się polichromie ze scenami ze Starego Testamentu), Kamieńczyku i Nowej Bystrzycy.
  • Autostrada Sudecka: to licząca 42 km droga wojewódzka 389 z wyjątkowymi walorami widokowymi. Łączy dwie drogi krajowe: nr 8 na przełęczy Polskie Wrota i nr 33 w Międzylesiu.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej. Jest co zobaczyć w tej pięknej krainie! Wieże widokowe, muzea, parki dla dzieci i wiele innych

Nocleg w Górach Bystrzyckich. Schroniska turystyczne, ceny pokoi

Góry Bystrzyckie to dość dziki region, ale i tutaj przy odrobinie szczęście i cierpliwości można znaleźć oferty noclegów w domach, mieszkaniach i gospodarstwach agroturystycznych, zlokalizowanych zwłaszcza na pograniczu masywu, np. między Bystrzycą Kłodzką i Jagodną.

Jednak największy urok mają noclegi w schroniskach górskich. W rejonie Gór Bystrzyckich jest ich kilka:

  • Schronisko PTTK „Jagodna”: na Przełęczy Spalona. Słynie między innymi z tego, że noc sylwestrową w 1942 r. spędził w nim marszałek III Rzeczy Hermann Goering. Po II wojnie światowej schronisko zostało odremontowane staraniem kłodzkiej oddziału PTTK. Dziś schronisko może pomieścić niemal 60 turystów. Pokoje przyjmują od 2 do 7 osób (łazienki w korytarzu). Jest też 4-osobowy miniapartament „Jama Jagodna”. Ceny noclegu: między 60 a 75 zł, miejsce pod namiot 35 zł. Nocleg w schronisku „Jagodna” można rezerwować mailowo lub telefonicznie. E-mail: [email protected]; tel.: 695 777 635 ; 74 811 98 16.
  • Schronisko PTTK „Pod Muflonem”: stoi na Ptasiej Górze w Dusznikach-Zdroju. Schronisko szczyci się pięknym widokiem na Duszniki, Góry Stołowe, Sowie, Bardzkie i Lewińskie. Pierwotnie budynek był oborą, a mleko trzymanych w nim krów wykorzystywano do terapii pacjentów uzdrowiska Duszniki. W latach międzywojennych w oborze i sąsiednim domu zorganizowano schronisko turystyczne. Nazwa „Pod Muflonem” bierze się od wypchanej głowy muflona, wiszącej na ścianie restauracji. Dziś schronisko pomieścić może niemal 50 turystów w pokojach wieloosobowych (łazienki w korytarzu). Cennik: między 50 a 60 zł za noc, drożej o 5 zł w długie weekendy. Jednorazowa opłata za pościel wynosi 15 zł.
Głowa Muflona - symbol Schroniska pod Muflonem
Schronisko „Pod Muflonem” w Dusznikach-Zdroju słynie z głowy barana zawieszonej na ścianie w jadalni. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Martin Geisler, wikimedia.org, CC BY-SA 4.0
  • Schronisko PTTK „Orlica”: leży w Zieleńcu, formalnie w Górach Orlickich, ale nadal w Dusznikach-Zdroju, których Zieleniec jest częścią. Schronisko to być może najstarszy budynek Zieleńca, wzniesiony w 1878 r. Budynek niemal od początku swego istnienia służył za schronisko turystyczne. Dziś schronisko pomieści 34 osoby w wygodnych pokojach 2- i 4-osobowych. Turyści mogą też cieszyć się daniami tradycyjnej kuchni, podawanymi na miejscu. Cennik: od 95 do 150 zł za osobę w pokoju. Noclegi można rezerwować telefonicznie po godz. 16:00 pod numerem: 0048 609 000 088.

Czytaj też: Nie tylko Bieszczady. TOP 29 atrakcji Podkarpacia, od „polskiego Hollywood”, przez sekretne tunele Hitlera, po nocleg w zamkowych komnatach

Góry Bystrzyckie z dzieckiem

Góry Bystrzyckie nadają się do wycieczek z dziećmi, choć warto wybrać bardziej uczęszczane trasy, gdzie drogi są zadbane, a zimą przetarte.

Wejście na Jagodną jest bardzo proste, droga szeroka i ubita, możliwa do pokonania nawet z dzieckiem w wózku.

Zimą jednak niektóre mniej popularne szlaki mogą być zasypane śniegiem, przez który trzeba będzie się przebić – to dodatkowe zadanie dla dorosłych, jeśli chcą pokazać dzieciom dzikie partie Gór Bystrzyckich o tej porze roku.

Góry Bystrzyckie z psem

Góry Bystrzyckie nie leżą na terenie żadnego parku narodowego, można więc wyprowadzać psy po ich zboczach i gęstych lasach.

Wędrówka może być dość monotonna dla co bardziej energicznych zwierzaków, które raczej nie znajdą tu dla siebie zbyt wielu wyzwań terenowych. Łagodne ukształtowanie powierzchni sprzyja jednak wycieczkom z mniejszymi i starszymi psami, dla których bardziej strome góry mogłyby przedstawiać zbyt dużą trudność.

Góry Bystrzyckie na zdjęciach

Zapraszam do galerii zdjęć Gór Bystrzyckich, ich szczytów, lasów, schronisk i atrakcji. Kiedy je zobaczycie, na pewno zapragniecie odwiedzić ten piękny region.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży