MKTG IPT - pasek artykułowy

Grzyby w Polsce: rekordowo duże, rekordowo cenne. Gdzie znaleziono okaz, który ważył aż 15 kg? Sprawdź na mapie i wyrusz na grzybobranie

Emil Hoff
Wideo
od 7 lat
Sprawdziłem, jakie były grzybiarskie rekordy Polski i gdzie dokładnie znaleziono największe oraz najcenniejsze grzyby. Zaznaczyłem miejsca na mapach – przekonaj się, gdzie sam możesz znaleźć rekordowe okazy, i zaplanuj własne grzybobranie już w najbliższy weekend.

Spis treści

Rekordowe grzyby w Polsce i na świecie. Te znaleziska zainspirują cię do grzybobrania

Trwa sezon na grzyby i Polacy planują weekendowe wycieczki do lasów na poszukiwanie pysznych okazów. Jednocześnie każdy po cichu liczy, że znajdzie grzyba tak dużego, że napiszą o nim w gazetach, a może nawet uwiecznią znalezisko w Księdze Rekordów Guinnessa.

Ogromny prawdziwek, znaleziony pod Krakowem, 2012 r.
Wybierasz się na grzybobranie? Sprawdź, gdzie w Polsce znaleziono rekordowe grzyby - wyjątkowo duże, wyjątkowo cenne. Opisuję najbardziej wyjątkowe znaleziska i zamieszczam mapy. W tych miejscach masz szansę odnaleźć grzyby warte Księgi Guinnessa. Sebastian Dankiewicz / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Ciekawi cię, jaki był największy grzyb znaleziony kiedykolwiek w Polsce? Albo które grzyby są najcenniejsze i można na nich naprawdę sporo zarobić? Dobrze trafiłeś – poniżej wyliczam grzybowe rekordy ze świata i przede wszystkim z Polski. Sprawdź, ile ważyły i jakie miały rozmiary największe polskie grzyby, by zainspirować się do własnych poszukiwań i ruszyć na grzybobranie już w najbliższy weekend.

Największy grzyb na świecie – jego wymiary liczy się w kilometrach

Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali ok. 150 tys. gatunków grzybów. Wiele z nich nadaje się do jedzenia, a nawet stanowi kulinarne specjały i smakołyki. Polakom nie trzeba tłumaczyć, że grzyby mogą być pyszne. Niektóre są też rekordowo wielkie!

Jaki jest największy grzyb na świecie? To opieńka ciemna, rosnąca na terenie parku Blue Mountains w amerykańskim stanie Oregon. To nie tylko największy grzyb, ale w ogóle największy żywy organizm świata. Grzybnia opieńki z Oregonu rozciąga się na powierzchni ok. 9 km kwadratowych!

Naukowcy szacują, że grzyb z Oregonu rozrasta się od mniej więcej 2500 lat. W Polsce pewnie długo by sobie nie porósł – opieńka jest przecież jadalna.

Grzybnia jednak kryje się pod ziemią i nie jest tak imponująca jak owocnik, czyli nadziemna i jadalna część grzyba. Jeśli chodzi o rekord rozmiarów owocnika, to należy on do grzyba gatunku wachlarzowiec olbrzymi, którego w 2019 r. odkrył w Hiszpanii Sergio Martinez Valledor, nomen omen z zawodu kucharz. Grzyb pana Martineza ważył aż – uwaga – 69 kg. Niestety, grzyby tego gatunku nadają się do jedzenia tylko, jak są młode – rekordowo wielki okaz był już zbyt stary, by trafić na talerze.

Zobacz zdjęcie rekordowego grzyba z Hiszpanii – to obecnie największy odnotowany grzyb na świecie, który udało się znaleźć i zebrać z lasu.

Poniżej przedstawiam rekordowego grzyby z Polski pod względem rozmiaru i wartości pieniężnej. Sprawdź, gdzie je znaleziono, i sam zaplanuj własne grzybobranie w tych szczęśliwych miejscach.

Największy polski grzyb, jaki kiedykolwiek znaleziono. Ten rekord robi wrażenie!

Polacy uchodzą za mistrzów w zbieraniu grzybów, więc nic dziwnego, że właśnie do Polaka przez 30 lat należał wpisany do Księgi Guinnessa rekord dla największego na świecie grzyba jadalnego znalezionego w lesie. Na niezwykły okaz natrafił w 1977 r. pan Henryk Witkiewicz na niepozornej polance przy drodze z Tarnowa do Tuchowa.

Rekordowym grzybem był szmaciak gałęzisty. Okaz miał ok. metra średnicy i ważył aż 15 kg. Pisały o nim gazety na całym świecie. Na cześć znaleziska postawiono w pobliżu polanki pomnik Największego Grzyba Świata, który jednak został zdewastowany. Od rekordowego grzyba bierze też swoją nazwę Oberża Pod Grzybem, przyjmująca gości w pobliskich Piotrkowicach.

Rekordowy grzyb pana Henryka został zdetronizowany dopiero w 2007 r. przez okaz znaleziony w Meksyku, i potem w 2019 r. przez wspomniany już grzyb Sergio Martineza.

Mimo wszystko warto wybrać się w okolice Tarnowa na grzybobranie – może tobie się poszczęści i zostaniesz nowym grzybowym rekordzista świata?

Oberża pod Grzybem na mapie:

Inne wielkie polskie grzyby. Sprawdź, gdzie szukać wielkich okazów

Grzybiarze wiedzą oczywiście, że wcale nie trzeba znaleźć największego grzyba na świecie, by odczuć ogromną satysfakcję i mieć się czym pochwalić przed znajomymi. W mediach społecznościowych w sezonie grzybiarskim regularnie pojawiają się posty, w których znalazcy chwalą się wyjątkowo okazałymi grzybami, jakie udało im się znaleźć w polskich lasach.

Według Wikipedii, największy prawdziwek znaleziony kiedykolwiek w Polsce ważył 7,5 kg, niestety źródłem informacji jest nieczynna już strona Rekordy Polskiej Przyrody, więc nie można sprawdzić, gdzie dokładnie go znaleziono. Jednak inne, nowsze znaleziska, są potwierdzone i wiemy, gdzie wyjątkowo wielkie okazy zostały odkryte. Poniżej krótki przegląd znalezisk z dwóch minionych sezonów:

W 2022 r. pan Bogdan z Mołodycza na Podkarpaciu znalazł prawdziwka o masie 3,648 kg.

Mołodycz na mapie:

W tym samym roku pani Sabina znalazła prawdziwka o masie 2,85 kg w lasach w okolicach Bukowca, na terenie nadleśnictwa Baligród, też na Podkarpaciu.

Baligród na mapie:

W 2023 r. pan Tomasz z Warszkowa koło Sławna (woj. zachodniopomorskie) odkrył czubajkę kanię, której kapelusz miał aż metr średnicy i mógłby się sprawdzić jako parasol.

Warszkowo na mapie:

Najdroższy polski grzyb. Dostaniesz za niego okrągłą sumkę!

Nie każdy grzybowy rekord musi dotyczyć wagi i rozmiaru. Niektóre grzyby są rekordowo cenne i szczęśliwy znalazca może za nie zażądać naprawdę sporo pieniędzy.

Który gatunek grzybów, rosnących na terenie Polski, jest najcenniejszy? To gąska sosnowa (tricholoma matsutake). Grzyb przypomina młodą opieńkę, ma bulwiasta nóżkę i brązowy kapelusz. Gatunek wywodzi się z Azji i w Polsce odkryto go po raz pierwszy w 1921 r. Potem przez 100 lat gąska sosnowa uchodziła za wymarłą w naszym kraju, aż wreszcie w 2021 r. kolejne okazy tego grzyba znalazła pani Dorota w lesie na terenie gminy Zawoja w Małopolsce. Co więcej, udało jej się znowu znaleźć gąskę sosnową także rok później. Najwyraźniej ten zakątek Beskidów obfituje w wyjątkowo cenne grzyby.

Ile można dostać za kilogram gąski sosnowej? Choć grzyb wygląda niepozornie, jest wyjątkowo pyszny. Za 1 kg grzybów tego gatunku, sprowadzonych z Japonii, trzeba zapłacić nawet 4 tys. dolarów! Jednak te z innych krajów są tańsze – kosztują do 90 dolarów (ok. 350 zł) za kilogram.

Więcej o gąskach sosnowych i historii ich znalezisk w Polsce przeczytasz w naszym artykule.

Gmina Zawoja na mapie Małopolski:

Znasz już miejsca w Polsce, gdzie znaleziono rekordowo i wyjątkowo duże grzyby. Wybierz się tam i spróbuj szczęścia – może sam zostaniesz nowym grzybowym rekordzistą lub znajdziesz gąski sosnowe, warte grube dolary.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła: Wikipedia, Księga Rekordów Grzybów Politechniki Gdańskiej, Facebook, X

Czytaj też: Gdzie na wakacje w październiku 2024? Aktualny ranking 9 najtańszych kierunków na all inclusive. Nawet tylko 1200 zł za cały urlop!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży