Grzyby warte fortunę w polskich lasach. Wyrosły po… stu latach, a ich ceny przyprawiają o zawrót głowy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Gąska sosnowa, do niedawna uznana w naszym kraju za gatunek wymarły, znów zaskoczyła grzybiarzy. Dwa lata temu te grzyby warte fortunę wyrosły w polskich lasach po... stu latach, a rok temu znów ukazały się na południu kraju. Ceny tych grzybów przyprawiają o zawrót głowy. Dowiedz się, gdzie je znaleźć, jak wyglądają i jakie wykazują właściwości.

Gąska sosnowa, czyli „Święty Graal grzybiarza”. Jak wygląda?

Zebrane gąski sosnowe umieszczone w pojemniku
CC BY-SA 2.0

Gąska sosnowa czy też matsutake przypominają nieco młode borowiki. Flickr.com / rok1966 / CC BY-SA 2.0

Gąska sosnowa, zwana także „opieńką matsutake” lub „opieńką sosnową”, to jeden z najsmaczniejszych grzybów na świecie. Oficjalna nazwa tego grzyba to „Tricholoma matsutake” – orientalnie brzmiący drugi człon przywodzi na myśl kraje azjatyckie – i słusznie. Gąska sosnowa rośnie najczęściej w Azji (m.in. Japonii, Chinach, Bhutanie, Laosie czy obu Koreach), choć i tam trzeba się jej naszukać. Dawniej jej występowanie notowano także w krajach skandynawskich czy nadbałtyckich (również w Polsce), oraz w Ameryce Północnej.

Gąski sosnowe przypominają nieco młode borowiki lub opieńki – posiadają gruby, brązowy kapelusz o stożkowatym kształcie, a ich nóżka jest bulwiasta i sprężysta (ma odcień brązowo-biały). Ich miąższ ma aromat cynamonu, smak – lekko słodkawy. Grzyby te rosną w okolicach sosen.

Grzyby warte fortunę wyrosły w polskich lasach po… stu latach

W Polsce odnalezienie gąski sosnowej odnotowano tylko raz – w 1921 roku. Od tamtego czasu miała w naszym kraju status gatunku wymarłego, jednak po ponad stu latach znów zawitała do rodzimych lasów – w 2021 roku znalazła je w gminie Zawoja (woj. małopolskie) pani Beata Starowicz.

20 sierpnia 2022 roku kobiecie znów udało się spotkać te niezwykle rzadkie grzyby, a zdjęciami podzieliła się na Facebooku.

Troszkę zdjęć z dzisiejszego dnia 😊 Po raz kolejny odnaleziona gąska sosnowa 💪 – pochwaliła się grzybiarka.

Udanych zbiorów gratulowali pani Starowicz grzybiarze z całej Polski.

Wow, ta gąska to naprawdę niesamowite odkrycie🤩

Gratulujemy i zazdrościmy😁🌲❤️🍄

O chyba popadało u Ciebie 🙂 Super, jak zawsze 😊 – pisali użytkownicy.

Dwukrotne zbiory tej gąski w Beskidach pozwalają stwierdzić, że to właśnie jedno z miejsc, do których warto jeździć na udane „łowy".

Trzeba zaznaczyć, że gąski sosnowe można pomylić z innymi, trującymi grzybami. Poszukiwania opieńków matsutake powinni więc prowadzić doświadczeni grzybiarze, a jeśli to niemożliwe – zbiory powinny trafić do profesjonalisty, który pomoże w potwierdzeniu ich autentyczności.

Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację, to na 100 proc. ta gąska – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” grzyboznawca Wiesław Kamiński.

Ile kosztuje gąska sosnowa i jakie ma właściwości?

Gąski sosnowe są niezwykle cenione w Japonii – ich owocniki wręcza się nawet w ramach prezentu ślubnego! W kuchni przyrządza się je podobnie do innych grzybów – najczęściej z jajkiem, ryżem lub morskimi glonami. Matsutake świetnie sprawdzą się także w zupach i sosach.

Grzybom tym w Azji przypisuje się także właściwości przeciwnowotworowe i wzmacniające odporność - nic więc dziwnego, że kosztują krocie. Za kilogram japońskich gąsek sosnowych trzeba zapłacić nawet do blisko 2 tys. dolarów. Importowane okazy są jednak dużo tańsze – koszt za kilogram to ok. 90 dolarów.

Źródło: ekologia.pl, Facebook, pysznosci.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży