Spis treści
Podkarpackie uzdrowisko. Tu wypoczniesz w weekend
Horyniec-Zdrój to niewielka miejscowość w woj. podkarpackim. Niech nie zmylą cię jej rozmiary, bowiem w granicach tej niepozornej wsi znajdziesz sporo atrakcji, piękne widoki i atmosferę, która w mig ukoi nawet najbardziej zszargane nerwy.
Ze względu na niedużą powierzchnię, Horyniec to idealne miejsce na weekendową wycieczkę dla spragnionych relaksu. W dwa dni na spokojnie zdążysz odpocząć w otoczeniu podkarpackiej natury i zwiedzisz najciekawsze lokalizacje wsi. Jeśli podczas urlopu w woj. podkarpackim chcesz uciec od tłumów, zamiast do Polańczyka, skieruj się do Horyńca – uwierz, że nie pożałujesz. To miejsce spokojne, bezpieczne i przede wszystkim bardzo ciekawe.
Horyniec-Zdrój: dlaczego jest wyjątkowym uzdrowiskiem?
Chociaż mieści się w woj. podkarpackim, Horyniec – jako jeden z nielicznych w kraju – jest uzdrowiskiem nizinnym. Dawniej tamtejsze źródła siarczkowe przyciągały wielu kuracjuszy, a sporą część tej grupy stanowili Żydzi. Podczas II wojny światowej zabudowania uzdrowiskowe zostały doszczętnie zniszczone. Na szczęście, uzdrowisko odzyskało dawny blask.
Z dobrodziejstw sanatorium skorzystasz szczególnie, jeśli cierpisz na schorzenia ortopedyczne, neurologiczne czy kardiologiczne.
Budynek położony jest przy dużym kompleksie leśnym. Ścieżki dydaktyczno–przyrodnicze sprawiają, że okolica jest wymarzonym miejscem do pieszych wędrówek. W bliskim sąsiedztwie znajduje się kryta pływalnia „Wodny Świat” oraz rozległy Park Zdrojowy z klimatyczną kawiarnią – można przeczytać na stronie internetowej uzdrowiska.
Gdzie jest Horyniec-Zdrój? Mapa
Horyniec-Zdrój leży na terenie powiatu lubaczowskiego w woj. podkarpackim, ok. 80 kilometrów od Przemyśla.
Horyniec-Zdrój: atrakcje uzdrowiska
Jeśli planujesz wypoczynek w Horyńcu-Zdroju, lepiej nie pomijaj zwiedzania tych atrakcji – to prawdziwe perełki, które sprawiają, że miejscowość wyróżnia się na tle całego regionu.
- Zespół pałacowy: pałac w Horyńcu wraz z m.in. oficyną, parkiem i teatrem dworskim tworzą wyjątkowy zespół pałacowy. Historia pałacu sięga XVII wieku, a budowlę wzniesiono dla rodziny Ponińskich herbu Łodzia. Pozostałe obiekty na terenie kompleksu pochodzą z XIX i XX wieku, obecnie mieszczą się tam sanatorium, Gminny Ośrodek Kultury oraz punkt informacji turystycznej.
- Cmentarz z mauzoleum Ponińskich.
- Kościoły: Horyniec może pochwalić się pięknymi, zabytkowymi świątyniami. Podczas wycieczki zwróć uwagę przede wszystkim na kościół i klasztor franciszkanów z pokrytą złotem rzeźbą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Wybierz się także do Kościoła Zdrojowego, dawnej cerkwi wzniesionej w 1818 roku.
- Pomnik Wolności: w uzdrowisku znajdziesz także pomnik upamiętniający polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny polsko-ukraińskiej.
Zobacz też: Solina na weekend: co warto zobaczyć podczas wakacyjnej wycieczki nad „bieszczadzkie morze”?
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?