Hotel Sobieski zostanie przemalowany. Ruszyły pierwsze prace. Jak będzie wyglądać bryła budynku?

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Hotel Sobieski zostanie przemalowany. Ruszyły pierwsze prace. Jak będzie wyglądać bryła budynku?
Hotel Sobieski zostanie przemalowany. Ruszyły pierwsze prace. Jak będzie wyglądać bryła budynku? Szymon Starnawski
Dla jednych synonim warszawskiego kiczu, a dla innych sympatyczny kolorowy akcent w morzu miejskiego betonu. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy właśnie zaczął się zmieniać. To ostatnia okazja by zobaczyć go w obecnych barwach. Przy okazji rozpętał się też spór o barwy hotelu - jakby nie było to nasza polska specjalność.

O tym, że "Sobieski" może zmienić barwy stowarzyszenie "Ochocianie" informowało już w 2020 roku. Nazywając go przy tej okazji najbrzydszym budynkiem Ochoty. Temat powrócił miesiąc temu i jak widać właściciele nieruchomości szybko przeszli od słów do czynów, a doniesienia były prawdziwe. Pojawiły się już rusztowania, rozpoczynają się roboty na elewacji.

Jak poinformowali "Ochocianie" od robotników otrzymali potwierdzenie, że rozpoczynają się roboty na elewacji i obejmą one zmianę kolorystyki. Próbowaliśmy potwierdzić te informacje jednak usłyszeliśmy, że póki co dyrekcja hotelu nie będzie sprawy komentować. Oczywiście wnioski związane z tym, że rusztowania pojawiły się wokół budynku nasuwają się same, ale na pytanie czy ma to związek z przemalowaniem odpowiedź nie pada. Nieoficjalnie można usłyszeć wręcz o tym, że póki co jest "zakaz wypowiadania się na ten temat".

Konserwator oburzony zmianami

- Tak pomalowany Sobieski jest niczym. Kolejnym z setek polskich narożników przy placach, nie mającym nic wspólnego z ikoną (...) Sobieski był warszawskim (a może i polskim) kamieniem milowym. Jako symbol był bohaterem filmów, artykułów, anegdot, żartów, konkursów piękności, albo brzydoty. Tym bardziej, że budził emocje. Nawet dzisiejsza dyskusja wokół niego tego dowodzi - napisał Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Dziś ponownie zamieścił wpis sugerujący, że zmiana malowania to błąd. Natomiast suchej nitki nie zostawiał na elewacji hotelu Jarosław Zieliński. Zmarły w 2021 roku varsavianista pisał m.in: że przypomina ocieplane styropianem wielkopłytowych bloków spółdzielczych. - Ogólnie architektura budynku jest prymitywna, a wyraz całości – kiczowaty - pisał Zieliński. W 2020 roku budynek został wpisany na listę dóbr kultury współczesnej Warszawy. Wówczas również pojawiły się kontrowersje.

Zanim zobaczymy Hotel Sobieski w nowych barwach możemy zobaczyć jak prezentują się wizualizacje. Na pewno pozbawienie go kolorowych, pastelowych barw ograniczy jego rozpoznawalność i pozbawi oryginalności. Z drugiej strony nie była to chyba sława najlepsza, często bowiem związana z różnymi żartami, więc z punktu widzenia biznesowego zmiana jest uzasadniona. Co ciekawe, autor dotychczasowego wyglądu deklarował, że ma być to aluzja do polowego namiotu Sobieskiego pod Wiedniem, a inspirowały go kamieniczki na Starym Mieście i fale Wisły.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży