Hotele w kłopotach. Mało gości, coraz wyższe ceny. Czy Polacy planują spędzić Święta i sylwestra w domach? Nowa ankieta IGHP

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowa ankieta przeprowadzona wśród polskich hotelarzy wskazuje, że spora część Polaków planuje spędzić Święta i sylwestra 2022/23 w domu, a nie w ramach zorganizowanych pobytów w hotelach. Jak wygląda obłożenie w polskich hotelach obecnie, jakie są prognozy na najbliższe miesiące i jak wypadają ceny noclegów w porównaniu do minionych lat? Podajemy wyniki nowej ankiety.
Nowa ankieta przeprowadzona wśród polskich hotelarzy wskazuje, że spora część Polaków planuje spędzić Święta i sylwestra 2022/23 w domu, a nie w ramach zorganizowanych pobytów w hotelach. Jak wygląda obłożenie w polskich hotelach obecnie, jakie są prognozy na najbliższe miesiące i jak wypadają ceny noclegów w porównaniu do minionych lat? Podajemy wyniki nowej ankiety. Dariusz Gdesz / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne
W minionych latach święta Bożego Narodzenia i sylwestra Polacy coraz chętniej spędzali na zorganizowanych pobytach w hotelach i pensjonatach. Niestety, obecnie sytuacja nie wygląda dobrze dla polskich hotelarzy. Rezerwacji z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej. Czy Polacy planują w tym roku spędzić Święta i sylwestra w domach? Jak bardzo wzrosły ceny noclegów w hotelach w Polsce w porównaniu do poprzednich lat? Nowa ankieta IGHP przynosi odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

Polskie hotele z marnymi prognozami na Boże Narodzenie i sylwestra

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) przeprowadziła w listopadzie 2022 nową ankietę wśród hotelarzy. Dzięki niej wiemy już, jak wyglądała sytuacja na rynku hotelarstwa w październiku 2022, jaki jest stan obecny i jakie są prognozy na nadchodzące miesiące.

Ankieta jest miarodajna dla polskiego hotelarstwa. Odpowiedzi nadesłało 181 hoteli ze wszystkich województw. 65% przebadanych obiektów to hotele miejskie, co 150 pokoi (średnio 93). 34% to hotele biznesowe, 26% wypoczynkowe, a 40% określiło swój profil jako mieszany.

Niestety, IGHP nie ma zbyt dobrych wieści. Po sezonie letnim stan rezerwacji w polskich hotelach stale się pogarsza. Prognozy na listopad i grudzień są słabe, a na styczeń wprost złe.

Jak wygląda stan obłożenia hoteli w Polsce na Boże Narodzenie i sylwestra 2022/23? Czy Polacy planują spędzić grudzień w domach? Czy ceny noclegów nadal wzrastają i jak wyglądają w porównaniu do poprzednich lat? Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki ankiety IGHP.

Według ankiety IGHP, hotele miejskie (biznesowe) radziły sobie w październiku lepiej od pozamiejskich (wypoczynkowych). W grudniu 2022 trend będzie jednak
Według ankiety IGHP, hotele miejskie (biznesowe) radziły sobie w październiku lepiej od pozamiejskich (wypoczynkowych). W grudniu 2022 trend będzie jednak odwrotny. Szymon Starnawski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Zima 2022/2023: słoneczny urlop za granicą. Dokąd wyjechać by zwiedzić, wygrzać się i nie przepłacić? Kraje, terminy, ceny

Hotele z coraz gorszą frekwencją. W październiku 2022 Polacy zostali w miastach

Ankieta IGHP wskazuje, że od końca lata trwa spadek liczby rezerwacji w polskich hotelach. W październiku hotele przyjęły mniej gości niż we wrześniu. Powyżej 70% frekwencji odnotowało 33% ankietowanych, poniżej 30% zajętych miejsc – 14%. Najwięcej hoteli – 64% - zgłosiło umiarkowanie dobry wynik powyżej 50% zajętych miejsc.

W październiku 2022 Polacy wybierali głównie hotele miejskie / biznesowe. Pogoda nie zachęcała do organizowania urlopów i zatrzymywanie się w typowo wypoczynkowych hotelach podmiejskich.

Jeśli chodzi o hotele miejskie, statystyka frekwencji wygląda tak:

  • ponad 50% zajętych miejsc - 78% ankietowanych
  • poniżej 30% zajętych miejsc - 8% ankietowanych

Hotele pozamiejskie wypadły gorzej:

  • powyżej 50% zajętych miejsc - 38% ankietowanych
  • poniżej 30% zajętych miejsc - 14% ankietowanych.

Czytaj też: Termy w Polsce: idealne na jesienny weekend. Jaki wpływ na zdrowie mają gorące źródła? Ile kosztują bilety? 19 najlepszych term w Polsce

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Ceny noclegów w hotelach nadal rosną

Ankieta IGHP wykazała, że ceny noclegów w hotelach nadal wzrastają. W porównaniu do października 2019, w minionym miesiącu wzrost cen wyniósł aż 83%. Jeśli porównamy obecne ceny do tych z października 2021, wzrost wyniósł 85%.

Wzrost cen noclegów uwarunkowany jest gwałtownym podniesieniem się kosztów prowadzenia hotelu, na które składają się przede wszystkim gaz, prąd i żywność. Jak wynika z wcześniejszej ankiety IGHP, w niektórych miejscach media zdrożały w ciągu roku nawet o kilkaset procent. Wszystko to przekłada się na wyższe rachunki za noclegi, które zapewne zniechęcają wielu turystów do planowania wypoczynku w polskich hotelach, lub też do odkładania rezerwacji do ostatniej chwili w (złudnej) nadziei, że ceny spadną.

Ważnym czynnikiem, który osłabia zainteresowanie ofertą hoteli na Święta i sylwestra, są wysokie ceny noclegów, wymuszone wzrostem kosztów prądu, gazu,
Ważnym czynnikiem, który osłabia zainteresowanie ofertą hoteli na Święta i sylwestra, są wysokie ceny noclegów, wymuszone wzrostem kosztów prądu, gazu, żywności, podstawowych usług i płac. Szymon Starnawski /Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czy Polacy zostaną w domu na Święta i sylwestra 2022/23?

W przeprowadzonej ankiecie zapytano hotelarzy także o prognozy na nadchodzące miesiące, w oparciu o rezerwacje, których goście dokonali z wyprzedzeniem. Można dojść do kilku interesujących wniosków.

Przede wszystkim, prognozy na listopad, grudzień i styczeń są niestety złe dla większości polskich hoteli. Polacy wydają się niechętni do rezerwowania pobytu w hotelach. Choć nie wszyscy zostaną w domach w okresie świąteczno-noworocznym, to obecnie wiele wskazuje na to, że zrobi tak spora część mieszkańców kraju.

Obecnie aż 48% ankietowanych wskazuje frekwencję w połowie listopada poniżej połowy miejsc (w październiku było to w analogicznym okresie 35%). Tylko 18% hoteli zgłasza obłożenie powyżej połowy miejsc.

W grudniu 2022 sytuacja wygląda jeszcze gorzej: 76% hoteli ma poniżej 30% zajętych miejsc. Powyżej połowy zajętych miejsc zgłosiło tylko 7% ankietowanych.

Styczeń wydaje się w tej chwili najgorszym z nadchodzących miesięcy: aż 91% hoteli zgłosiło obłożenie poniżej 30%.

Co ciekawe, wydaje się, że Polacy chętniej rezerwują noclegi w hotelach na sylwestra niż na Boże Narodzenie. Wynika to częściowo z tego, że wiele polskich hoteli nie przygotowało w tym roku żadnej specjalnej oferty na Święta.

Czytaj też: Nowe uzdrowisko na mapie Polski. Przypomina popularne włoskie miasto i mieści się na Warmii i Mazurach

Frekwencja w hotelach na Boże Narodzenie 2022:

  • 33% obiektów bez oferty specjalnej
  • Frekwencja poniżej 30% - 36% ankietowanych
  • Frekwencja powyżej 70% - 8% ankietowanych

Hotele biznesowe w okresie Świąt cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż wypoczynkowe (odwrotnie niż w październiku). 61% hoteli biznesowych nie ma specjalnej oferty na Święta, 29% ankietowanych zgłosiło frekwencję poniżej 30%.

Hotele wypoczynkowe wypadają w grudniu lepiej: tylko 15% nie ma oferty specjalnej, obłożenie poniżej 30% zgłosiło tylko 25% ankietowanych.

Frekwencja w hotelach na sylwestra 2022/23:

  • 23% obiektów bez oferty specjalnej
  • Frekwencja poniżej 30% - 37% ankietowanych
  • Frekwencja powyżej 70% - 16% ankietowanych

Hotele biznesowe znowu wypadają na sylwestra gorzej niż wypoczynkowe. 50% nie ma specjalnej oferty, 29% ankietowanych zgłosiło frekwencję poniżej 30%.

Hotele wypoczynkowe cieszą się większą popularnością na sylwestra: zaledwie 4% nie sprzedaje oferty, poniżej 30% frekwencji zgłosiło 29% ankietowanych, ale tyle samo cieszy się wynikiem powyżej 70% zajętych miejsc.

Więcej Polaków decyduje się spędzić w hotelu sylwestra niż Boże Narodzenie. Mimo to przewidywana frekwencja w polskich hotelach na grudzień sugeruje,
Więcej Polaków decyduje się spędzić w hotelu sylwestra niż Boże Narodzenie. Mimo to przewidywana frekwencja w polskich hotelach na grudzień sugeruje, że znaczna część mieszkańców kraju w ogóle nie planuje ruszać się na dłużej z domów w okresie świąteczno-noworocznym. Na zdjęciu: przygotowanie do sylwestra w katowickim hotelu Monopol. Arkadiusz Gola/Polskapresse, 2016

Czytaj też: Mundial 2022: w tym hotelu zamieszkają polscy piłkarze. Cena za noc w tym luksusowym obiekcie nie jest mała

Hotele w kłopotach: podsumowanie

Obecna sytuacja ekonomiczna nie ułatwia życia hotelarzom. Gwałtownie rosnące ceny mediów i żywności powodują wzrost cen noclegów w hotelach, który odstrasza część gości.

Z miesiąca na miesiąc zainteresowanie Polek i Polaków wypoczynkiem w hotelu spada. Liczba rezerwacji na grudzień nie nastraja optymistycznie. Ankieta IGHP wykazała, że Polacy raczej niechętnie planują grudniowe pobyty w hotelach, a jeśli już, wybierają raczej hotele na sylwestra niż na Boże Narodzenie.

Choć nie wszyscy Polacy zostaną tej zimy w domach, to jednak dla dużej części społeczeństwa perspektywa Świąt i sylwestra spędzonych w domowych pieleszach wydaje się obecnie najbardziej praktyczna z ekonomicznego punktu widzenia.

Źródło: Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

Czytaj też: Najlepszy hotel świata 2022. TOP 100 wyjątkowych noclegów: pałace, wille na palach, stare winnice, luksusowe namioty. Ile kosztują pokoje?

Zabierz energię ze sobą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży