IPT - pasek artykułowy

Ile kosztuje urlop w Bieszczadach 2022? Tyle wyda 4-osobowa rodzina

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?
Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina? Krzysztof Kapica / Polska Press / Archiwum
Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Turyści nie przybywają tam tak tłumnie jak w Tatry, co pozwala na całkowity odpoczynek w otoczeniu urzekającej przyrody. Z powodu pandemii i wojny ceny w całym kraju gwałtownie wzrosły, stawiając pod znakiem zapytania urlopowe plany Polaków. Sprawdziliśmy, jak przygotować się na urlop w Bieszczadach - czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Spis treści

Wyjazd w Bieszczady. Na co się przygotować?

Bieszczady, w przeciwieństwie do Tatr, są łagodne i dzikie. Wyróżniają się delikatnością i bujną roślinnością, nie są też tak zatłoczone. To miejsce idealne dla tych, którzy nie mają doświadczenia w górskich wędrówkach (ze względu na niższe wzniesienia) lub cenią sobie miejsca niezatłoczone, w których człowiek nadal może poczuć się częścią natury. Tereny chronione są przez Bieszczadzki Park Narodowy.

Akcesoria i zabawki plażowe dla dzieci

W Bieszczady pociągiem czy samochodem? Porównanie cen

Podróż samochodem w Bieszczady może być dość męcząca. Do podkarpackich miejscowości można dotrzeć także pociągiem (chociaż nie ma ich zbyt wiele) - które rozwiązanie jest lepsze i bardziej opłacalne?

Samochód
Przy obowiązujących cenach paliwa, podróż samochodem może wydawać się opcją tylko dla zamożnych. Średnia cena, którą musimy zapłacić za litr benzyny to (na czerwiec 2022 roku) ok. 7,97 zł. Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95, obliczyliśmy cenę dojazdu w Bieszczady samochodem. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej, płatnych odcinków drogi oraz ciężaru pasażerów, który również może mieć wpływ na zwiększenie kosztów.

 • Warszawa - Sanok (dystans: ok. 402 km, koszt paliwa w obie strony: 384,48 zł)
 • Gdańsk - Sanok (dystans: ok. 740 km, koszt paliwa w obie strony: 707,74 zł)
 • Białystok - Sanok (dystans: ok. 580 km, koszt paliwa w obie strony: 554,72 zł)
 • Szczecin - Sanok (dystans: ok. 862 km, koszt paliwa w obie strony: 836,42 zł)
 • Łódź - Sanok (dystans: ok. 495 km, koszt paliwa w obie strony: 464,82 zł)
 • Wrocław - Sanok (dystans: ok. 486 km, koszt paliwa w obie strony: 515,50 zł)
 • Poznań - Sanok (dystans: ok. 707 km, koszt paliwa w obie strony: 676,18 zł)
 • Kraków - Sanok (dystans: ok. 217 km, koszt paliwa w obie strony: 207,54 zł)
 • Zakopane - Sanok (dystans: ok. 271 km, koszt paliwa w obie strony: 259,18 zł)

Podróż samochodem ma jednak dużo plusów, za które kierowcy są w stanie zapłacić praktycznie każdą cenę. Można do nich zaliczyć z pewnością wygodę (możliwość zabrania wielu rzeczy, które ma się zawsze pod ręką oraz jazda w towarzystwie znanych nam osób) oraz swobodę (elastyczne godziny wyjazdu, możliwość zorganizowania postoju w każdej chwili). O ile wyjazd z grupą osób, dla których rozdzielenie rachunku za paliwo jest możliwe, może nie być tak dotkliwy finansowo, o tyle rodzice wyjeżdżający ze swoimi dziećmi muszą pokryć często niemałe koszty z własnej kieszeni.

Pociąg
Podróż do Sanoka zapewniają pociągi przewoźników POLREGIO oraz Intercity. Trzeba jednak zaznaczyć, że pociągów jest dość mało - najwięcej z nich odjeżdża z Krakowa, dlatego do dawnej stolicy Polski trzeba dostać się na własną rękę.

 • TLK Bieszczady i TLK Wetlina - z Krakowa
  Cena za bilet normalny w 2. klasie (TLK Bieszczady / TLK Wetlina): od ok. 34,10 zł / od ok. 34,10 zł
  Cena za bilet ulgowy w 2. klasie (TLK Bieszczady / TLK Wetlina): od ok. 21,48 zł / od ok. 21,48 zł
 • POLREGIO (Bus zastępczy za pociąg, kursuje w weekendy) - z Rzeszowa
  Cena za bilet normalny: od ok. 20 zł
  Cena za bilet ulgowy: od ok. 13 zł
 • POLREGIO - z Sanoka
  Ustrzyki Dolne (normalny / ulgowy) - 10,30 zł / 6,49 zł
  Łupków (normalny / ulgowy) - 12,20 zł / 7,69 zł

Przemieszczanie się pociągiem to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza tłok i podróżowanie z nieznanymi ludźmi. Wybierając ten środek transportu możecie odpoczywać (zamiast skupiać się na jeździe), omijać zakorkowane trasy i poznać ciekawych ludzi. Minusem w tym przypadku może być mała ilość połączeń bezpośrednich.

Wybór najlepszego środka transportu zależy od potrzeb podróżujących. Na wycieczkę z małym dziećmi polecamy wybranie auta - maluchy będą czuły się spokojniej i bezpieczniej, możliwe będzie także zorganizowanie postoju w dowolnym momencie. Pociąg to świetne rozwiązanie dla osób kontaktowych, które uwielbiają przebywać w towarzystwie innych ludzi i łatwo nawiązują nowe znajomości. Oczywiście, i w tych przypadkach istnieją wyjątki od reguły - najlepiej skorzystać z obu tych rozwiązań i sprawdzić, które jest najodpowiedniejsze.

Za przejazd pociągiem TLK Bieszczady w obie strony (z Krakowa) 4-osobowa rodzina musiałaby zapłacić ok. 222,32 zł. Koszt podróży samochodem z tej samej lokalizacji to koszt ok. 207,54 zł (licząc ze średnim ciężarem pasażerów: ok. 249,04 zł) co daje różnicę ok. 27 zł.

Urlop w Bieszczadach: gdzie jechać?

W okolicy znajduje się mnóstwo urokliwych miejscowości, które zachwycają górskimi krajobrazami. Jeżeli po raz pierwszy wybieracie się w tamte rejony, rekomendujemy zarezerwowanie noclegów m.in. w:

 • Wetlinie,
 • Ustrzykach Górnych,
 • Solinie,
 • Zagórzu,
 • Cisnej,
 • Myczkowcach.

Noclegi w Bieszczadach - ceny

Bieszczady to region odznaczający się terenami o niezwykłej urodzie. W miejscowościach takich jak Solina, Polańczyk, Zagórz, Cisna czy Myczkowce znajdziecie wiele obiektów noclegowych o różnym przekroju cenowym. Ile za dobę musiałaby zapłacić rodzina z dwójką dzieci w wieku 12 lat?

 • Pokój w pensjonacie / apartament - od ok. 60 zł do 500 zł
 • Domek - od ok. 350 do 800 zł
 • Hotel 3-gwiazdkowy - od ok. 480 zł do 865 zł

Solina i kolejka gondolowa: bilety, cennik, godziny otwarcia

Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?
Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina? Krzysztof Kapica / Polska Press / Archiwum

Solina to niewielka miejscowość, która turystom znana jest z posiadania zapory wodnej i sztucznego Jeziora Solińskiego. Powstały wokół obszar rekreacyjny przyciąga podróżników z całego kraju. Jedną z największych atrakcji jest kolejka gondolowa obsługiwana przez Polskie Koleje Linowe. Konstrukcja jest już dostępna dla zwiedzających, którzy mogą także podziwiać widoki m.in. z 55-metrowej wieży widokowej.

Cennik

 • Bilet normalny (w obie strony / w jedną stronę) - 39 zł / 32 zł
 • Bilet ulgowy (w obie strony / w jedną stronę) - 32 zł / 26 zł
 • Bilet rodzinny 2+1 / 2+2 / kolejne dziecko - 99 zł / 119 zł / 25 zł
 • Wieża widokowa (normalny / ulgowy) - 15 zł / 10 zł

Gdzie kupić bilety?
Bilety można zakupić w przez internet lub w kasie (w przypadku wybrania tej opcji ceny biletów będą o kilka złotych wyższe).

Godziny otwarcia
W sezonie wakacyjnym 2022 kolejka jest czynna codziennie w godzinach 10:00 - 21:00. Sprzedaż biletów kończy się o godz. 20:30.

Lokalizacja
Obszar rekreacyjny z kolejką gondolową zlokalizowane są w Solinie.

Zamek królewski w Sanoku i galeria Zdzisława Beksińskiego: bilety, cennik, godziny otwarcia

Historia zamku sięga czasów średniowiecza. Dziś jest siedzibą Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie wystawiane są m.in. prace urodzonego w mieście artysty Zdzisława Beksińskiego. Zwiedzający mogą się tam zapoznać także ze sztuką cerkiewną, sakralną, ceramiką pokucką czy dziełami Mariana Kruczka.

Cennik

 • Bilet normalny - 22 zł
 • Bilet ulgowy - 15 zł
 • Bilet rodzinny 2+1 - 56 zł
 • Bilet rodzinny 2+2 - 68 zł
 • Bilet rodzinny 2+3 i więcej - 78 zł

Gdzie kupić bilet?
Bilety można kupić w kasie muzeum przy ul. Zamkowej 2.

Godziny otwarcia
​​Od 1 kwietnia do 31 października

 • Poniedziałek - 8:00 - 12:00
 • Wtorek - niedziela - 9:00 – 17:00

Od 2 listopada do 31 marca

 • Poniedziałek - 8:00 - 12:00
 • Wtorek, środa - 9:00 - 17:00
 • Czwartek - niedziela - 9:00 - 15:00

Lokalizacja
Muzeum Historyczne w Sanoku mieści się przy ul. Zamkowej 2.

Bieszczadzki Park Narodowy: cennik biletów, mapa

Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?
Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina? Krzysztof Kapica / Polska Press / Archiwum

Utworzony w 1973 roku Bieszczadzki Park Narodowy jest wyjątkowy - ok. 11 procent jego powierzchni zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas wędrówek natkniecie się tam z pewnością na połoniny, czyli wyjątkowe piętro roślinności charakterystyczne dla Karpat Wschodnich. Najwyższym szczytem jest Tarnica, wznosząca się na wysokość 1346 m. n.p.m. Góry te są także domem dla wielu gatunków zwierząt, które nie występują nigdzie indziej w kraju, m.in. węża Eskulapa. Zwierzęta znajdują tam schronienie w miejscach nietkniętych przez działalność człowieka - przykładem mogą być chociażby pierwotne lasy bukowe.

Cennik
Opłaty w wysokości 8 zł i 4 zł w BPN pobierane są na różnych odcinkach poszczególnych szlaków. Kompletny cennik - klik.

Bieszczady: inne atrakcje. Co jeszcze zwiedzić w Bieszczadach?

Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?
Bieszczady to jedno z najbardziej relaksujących miejsc w Polsce. Czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina? Kazimierz Turkiewicz / Polska Press / Archiwum
 • Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem
 • Wodospad Szepit
 • Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” w Lutowiskach
 • Ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu
 • Bieszczadzka Kolejka Leśna
 • Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku
 • Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach
 • Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Wakacje w Bieszczadach z dziećmi - ile zapłacimy za najciekawsze atrakcje?

Bieszczady, choć ciche i spokojne, skrywają wiele atrakcji dla najmłodszych. Na terenie bieszczadzkich miejscowości znajdziecie dużo rozrywek na świeżym powietrzu, z których mogą korzystać turyści w najróżniejszych przedziale wiekowym. Rodzinna podróż wiąże się z urozmaicaniem czasu najmłodszym uczestnikom, czyli dzieciom. Gdzie zabrać je podczas wizyty w Bieszczadach i ile to kosztuje?

 • Leśny Zwierzyniec w Lisznej (bilet normalny / młodzież (od 7 do 18 lat) / dzieci (od 3 do 6 lat) / dzieci poniżej lat 3 - 15 zł / 10 zł / 5 zł / gratis
 • Bieszczadzka Kolejka Leśna (bilet normalny / ulgowy) - 36 zł / 30 zł
 • Spływy pontonowe (bilet normalny / ulgowy) - ok. 40 zł / ok. 30 zł

Wycieczka w Bieszczady na 5 dni: ile za wakacje zapłaci 4-osobowa rodzina?

 • Transport z Poznania (samochód): ok. 676 zł
 • Nocleg w pensjonacie (5 nocy, średnia cena to ok. 250 zł za dobę): ok. 1250 zł
 • Solina (kolejka gondolowa + wieża widokowa), bilety dla czterech osób: 169 zł
 • Muzeum Historyczne w Sanoku (bilety dla czterech osób): 74 zł
 • Bieszczadzki Park Narodowy (bilety dla czterech osób): ok. 24 zł
 • Atrakcje rodzinne (mini zoo, spływ pontonowy itp.), bilety dla rodziców i dzieci: ok. 272 zł
 • Jedzenie w restauracji raz dziennie + zakupy spożywcze: ok. 800 zł + 250 zł
 • Pamiątki: ok. 100 zł
 • Razem: 3615 zł

Podsumowując, wyjazd 4-osobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci w wieku 12 lat), która na co dzień mieszka w Poznaniu, to koszt ok. 3615 zł. Oczywiście, w zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, ceny mogą być odpowiednio niższe lub wyższe - przy założeniu, że chcemy nocować w hotelu 3-gwiazdkowym (średnia cena za dobę ok. 500 zł), koszt wyjazdu wzrasta do prawie ok. 4865 zł. To o kilkaset złotych mniej niż w innych, bardziej popularnych wśród turystów kurortach: Władysławowie i Zakopanem. Nadal jest to jednak niemało - za ok. 4488 zł można wykupić wczasy all inclusive (wliczona cena transportu samolotem) m.in. w Bułgarii na 7 dni.

Przy tak dużych wzrostach cen, granica między wypoczynkiem krajowym i zagranicznym mocno się zaciera. Wydaje się więc, że o ostatecznej lokalizacji decydują raczej osobiste preferencje, a nie kwestie finansowe rodaków - koszty wyjazdów zagranicznych i krajowych niewiele się różnią. Jeżeli uwielbiacie Polskę i doceniacie jej piękno, z pewnością nie będziecie wahać się podczas wyboru wakacyjnej destynacji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: trivago.pl, Polskie Linie Kolejowe, Polskie Koleje Linowe, wakacje.pl, Bieszczadzki Park Narodowy, Muzeum Historyczne w Sanoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży