IPT - pasek artykułowy

Indonezja zmienia stolicę. Powstanie nowa metropolia, rząd ogłosił jej nazwę, lokalizację i wygląd jednego z budynków

Emil Hoff
Nowa stolica musi powstać, ponieważ obecna - Dżakarta - powoli tonie w morzu.
Nowa stolica musi powstać, ponieważ obecna - Dżakarta - powoli tonie w morzu. Photo by Muhammad Rizki on Unsplash
Indonezja to jeden z najpopularniejszych na świecie kierunków wakacyjnych i urlopowych. Zwłaszcza piękna wyspa Bali przyciąga – a w każdym razie przyciągała przed pandemią koronawirusa – wielkie tłumy turystów. Indonezja planuje jednak przyciągnąć uwagę świata całkiem nowym przedsięwzięciem. Państwo ma dostać nową stolicę. Nusantara zastąpi Dżakartę być może już w 2024 r. Zobaczcie, jak ma wyglądać jeden z ważnych rządowych budynków w nowej stolicy Indonezji.

Spis treści

Indonezja zbuduje sobie nową stolicę. Będzie się nazywać Nusantara

Rząd Indonezji ogłosił, że zamierza zbudować nową stolicę kraju. Miasto o nazwie Nusantara ma powstać na wyspie Borneo, która dziś słynie głównie z gęstych dżungli i unikalnej populacji orangutanów.

Minister planowania rozwoju Indonezji, Suharso Monoarfa, poinformował w poniedziałek 17 stycznia 2022 o ważnym kroku na drodze do realizacji tego wielkiego projektu: wybrano nazwę nowej stolicy. Będzie brzmiała Nusantara. Słowo „nusantara” oznacza w języku indonezyjskim „archipelag”.

Minister stwierdził też, że nazwę zatwierdził sam prezydent Indonezji, Joko Widodo. Przed zatwierdzeniem nazwy nowej stolicy prezydent Indonezji konsultował się ze specjalistami – historykami i językoznawcami. Rozważano różne propozycje, np. Nega Jaya (co oznacza „zasobny” lub „zwycięski”).

Ostatecznie zdecydowano się na Nusantara, ponieważ, jak stwierdził minister Monoarfa, dobrze oddaje ona ducha i naturę Indonezji, a także nie budzi niepotrzebnych kontrowersji.

Indonezja zbuduje nową metropolię. Są już pierwsze wizualizacje

Prezydent Joko Widodo jeszcze w 2019 r. obiecał Indonezyjczykom, że nowa stolica stanie się zdatna do użytku do końca jego kadencji, a urzędnicy zaczną przenosić się do Nusantary od 2024 r.

Nowa stolica powstanie na Borneo, bo wyspa ta leży bliżej geograficznego środka kraju, niż zlokalizowana na Jawie Dżakarta. Ekolodzy zgłosili zastrzeżenia do projektu, który ich zdaniem może zagrażać populacji żyjących na Borneo orangutanów, jednak władze Indonezji nie zamierzają rezygnować z przedsięwzięcia ani nawet zmieniać harmonogramu prac, mimo pandemii koronawirusa.

Obecna stolica Indonezji, Dżakarta, jest domem 11 milionów osób. Nusantara będzie więc musiała pomieścić ich co najmniej tyle samo. Budowa nowej stolicy Indonezji to projekt zakrojony na wielką skalę. Miasto musi dobrze reprezentować naród, liczący przeszło 270 milionów członków. Koszty budowy Nusantary szacowane są przez rząd Indonezji na niecałe 500 miliardów rupii, czyli ok. 130 miliardów złotych. Mają zostać pokryte główne przez zagranicznych inwestorów.

Jak będzie wyglądała Nusantara? Na razie wiadomo tylko, że rząd Indonezji zatwierdził do realizacji projekt znanego artysty z wyspy Bali, Nyomana Nuarty. Nuarta zaproponował na siedzibę władz budynek o kształcie przypominającym mitycznego ptaka Garudę z indonezyjskich legend. Wizualizacje można obejrzeć na profilu Nuarty na Instagramie.

Planujecie wakacje na Bali w Indonezji? Sprawdźcie zasady wjazdu do kraju:

Po co Indonezji nowa stolica? Dżakarta powoli tonie

Czemu Indonezja wydaje tyle pieniędzy na nową stolicę? Kraj jest do tego zmuszony. Obecnej stolicy, Dżakarcie, stale zagrażają powodzie, a gdy w przyszłości podniesie się poziom morza, miasto może w ogóle przestać nadawać się do zamieszkania.

Ponadto władze Indonezji liczą, że budowa nowego stołecznego miasta rozrusza gospodarkę kraju, a zwłaszcza regionu Borneo, osłabioną w wyniku pandemii COVID-19. Przeniesienie stolicy w nowe miejsce może skłonić przynajmniej część mieszkańców przeludnionej Jawy do zamieszkania na wyspie Borneo.

Chcecie wiedzieć więcej o Indonezji? Przeczytajcie nasz wywiad z Piotrem Śmieszkiem, Polakiem, który wraz z żoną od lat mieszka w Indonezji i pisze przewodniki po tym niezwykłym kraju. Niedawno wydał książkę o Polsce po indonezyjsku, aby Indonezyjczycy mogli poznać nasz kraj. Sprawdźcie, który rozdział sprawił autorowi najwięcej problemów:

Obejrzyjcie galerię zdjęć z Indonezji:

Źródło: The Guardian, Twitter.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży