MKTG IPT - pasek artykułowy

Jadowity pająk zbliża się do Polski? Występuje już niemal w całych Niemczech – czy jest groźny?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Na terenie Niemiec coraz częściej odnotowuje się spotkania z pająkiem Nosferatu. Jadowity gatunek może przywędrować do Polski zza zachodniej granicy i stanąć na twojej drodze szybciej, niż się spodziewasz. Czy pająk Nosferatu jest groźny? Jak wygląda i jakie tereny zamieszkuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

Pająk Nosferatu coraz bliżej Polski

Zoropsis spinimana, zwany także pająkiem Nosferatu, widywany jest już niemal w całych Niemczech, skąd – jak wiadomo – bardzo niedaleko do Polski. Ponadto, jego występowanie odnotowano także na Słowacji i w Czechach.

Pająk Nosferatu z bliska
Zobacz, jak go rozpoznać.

CC BY 4.0Wikipedia.org / Javier Bravo Garcia / CC BY 4.0

Jak rozpoznać pająka Nosferatu? Ciała przedstawicieli tego gatunku osiągają od ok. 1 do 2 cm, natomiast ich odnóża – co najmniej 3 cm. Zazwyczaj mają szarożółtą barwę, a ich znakiem charakterystycznym jest ciemna, podłużna plama na odwłoku.

Zoropsis spinimana, choć chętnie zamieszkuje lasy, nie pogardzi także „własnym lokum” w budynku, co może cię zaniepokoić szczególnie, jeśli boisz się pająków. Prowadzi nocny tryb życia, za dnia chowając się w kryjówce.

Jadowity pająk Nosferatu: czy jest groźny?

Choć jest to gatunek jadowity, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Po ugryzieniu (do którego dochodzi zazwyczaj w czasie próby złapania stawonoga), na swojej skórze możesz odczuwać lekki ból i zaobserwować niewielki obrzęk. Objawy ustępują po kilku godzinach zetknięcia z pająkiem.

Oczywiście, taki scenariusz dotyczy osób zupełnie zdrowych, niewykazujących skłonności do alergii. Jeśli jesteś alergikiem i przyjdzie dzień, w którym spotkasz pająka Nosferatu na swojej drodze, lepiej go unikaj. Jeśli natomiast dojdzie do zetknięcia z jego jadem, koniecznie udaj się do najbliższej placówki medycznej.

Co ciekawe, na terenie Polski występuje znacznie groźniejszy pająk, przy którym Nosferatu to pikuś! Mowa o kolczaku zbrojnym. O tym, czym grozi ukąszenie, pisała Anna Rokicka-Żuk z serwisu stronaZDROWIA.pl:

Ugryzienie przez kolczaka zbrojnego jest bardzo bolesne. Ból występuje natychmiast i jest określany piekący, ostry czy kłujący, przypominając użądlenie przez owada, np. osę. Objawy to także obrzęk, rumień, pieczenie i swędzenie. Jeżeli reakcja nie przechodzi samoistnie w ciągu 48 godzin, może oznaczać to reakcję alergiczną na jad pająka. Nie bywa jednak śmiertelna dla ludzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży