Spis treści
Oblicz, jak daleko znajduje się burza
Pogoda bywa czasem nieprzewidywalna, a burzowe chmury mogą pojawić się na niebie w szybkim tempie. Jeśli przebywasz w okolicy miejskich zabudowań, raczej nie musisz się obawiać, bowiem ich wnętrza to idealne miejsca, w których możesz schować się przed niebezpiecznym zjawiskiem. Problem pojawia się, gdy przebywasz na otwartej przestrzeni, np. podczas pieszej wycieczki w górach czy wyprawy rowerowej.
Jeśli usłyszysz grzmot, pierwszym, co musisz zrobić, jest znalezienie odpowiedniego schronienia. Na podstawie donośnego odgłosu możesz też określić, w jakiej odległości od miejsca twojego pobytu znajduje się burza.
Prosty sposób na tego typu wyliczenia przedstawił na swoim facebookowym profilu serwis Tatromaniak.
Najprostszą metodą jest pomnożenie odstępu czasowego od błysku do grzmotu przez liczbę 332, odpowiadającą prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu (332 m/s). Jeśli zatem różnica w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to burza odległa jest od nas o 1 kilometr. Odgłos grzmotu powinien być już jasnym sygnałem do powrotu do doliny. Lepiej żałować decyzji rezygnacji z dalszej wycieczki, niż nie mieć nigdy szansy jej powtórzyć.
Jak postępować w czasie burzy?
Najważniejszą zasadą podczas burzy jest znalezienie bezpiecznego schronienia, by uniknąć porażenia piorunem. Odpowiedzi na pytania dotyczące bezpiecznych kryjówek i miejsc, w których absolutnie nie należy się zatrzymywać, znajdziesz poniżej:
Przebywasz na zewnątrz i dopadła cię burza? Zobacz, co musisz zrobić, by uniknąć zagrożenia.
Gdzie schować się przed burzą?
Nadchodzi burza, a ty przebywasz na zewnątrz? Oto miejsca, w których możesz się schować, by zminimalizować ryzyko:
- budynki: jeśli to możliwe, znajdź schronisko, stację benzynową lub inne miejsce tego rodzaju
- zagłębienie terenu: jeżeli w pobliżu nie ma budynków, a ty przebywasz na otwartej przestrzeni, znajdź dół lub rów, w którym możesz się skryć
- wiadukt/most: dobrym pomysłem okaże się także schowanie pod mostem czy wiaduktem
WAŻNE! Pamiętaj o wyłączeniu telefonu komórkowego podczas burzy.
Czy samochód jest bezpiecznym schronieniem przed burzą?
Samochód jest względnie bezpiecznym miejscem (działa na zasadzie klatki Faradaya), w którym możesz schronić się przed burzą, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim upewnij się, że auto nie jest zaparkowane pod drzewami czy metalowymi konstrukcjami, które w przypadku uszkodzenia mogą przygnieść samochód. Przebywając wewnątrz samochodu podczas burzy pamiętaj także, by nie dotykać metalowych elementów.
Gdzie NIE chować się podczas burzy?
Jeśli podczas przebywania na otwartej przestrzeni (np. na plaży, w górach czy leśnej polanie) dopadnie cię burza, nie panikuj. Pamiętaj, aby NIE szukać schronienia:
w wodzie (jeśli w niej przebywasz, skieruj się na ląd),
pod samotnymi drzewami,
obok metalowych konstrukcji, takich jak m.in. słupy energetyczne.
Czytaj też: Zasady bezpieczeństwa na wakacjach. Jak zminimalizować ryzyko i cieszyć się beztroskim urlopem?
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!