Jak zaplanować wakacje 2023 z psem? Opłaty za psa i najlepsze miejsca na wyjazd dla miłośników zwierząt

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Jak i gdzie spędzić wakacje z czworonogiem? Możliwości jest wiele. Możemy spacerować po lasach i parkach, wspinając się po górach, czy biegać na plaży.
Jak i gdzie spędzić wakacje z czworonogiem? Możliwości jest wiele. Możemy spacerować po lasach i parkach, wspinając się po górach, czy biegać na plaży. lightfieldstudios/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Wakacje 2023 z psem w Polsce to doskonały pomysł na spędzenie czasu z ukochanym czworonogiem i jednoczesne zregenerowanie sił. Jednak, aby wakacje z psem były udane, trzeba odpowiednio się do nich przygotować. Sprawdzamy jak, wygląda kwestia dodatkowych opłat za psa oraz gdzie warto jechać na wspólny urlop. Co zrobić, aby pies czuł się komfortowo na wakacjach? Wyjaśniamy.

Spis treści

Jak przygotować się na wakacje z psem?

Wakacje to czas odpoczynku, ale także czas, który chętnie spędzamy ze swoim czworonożnym przyjacielem. W Polsce jest wiele miejsc, które idealnie nadają się na wakacje z psem. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą na bezproblemowe i przyjemne spędzenie czasu ze zwierzęciem.

Pies i człowiek w górach
Podczas planowania urlopu z psem należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie wycieczki będą możliwe. W Polsce jedynie 5 parków narodowych umożliwia psom wejście na szlaki, są to: Karkonoski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych oraz Świętokrzyski Park Narodowy. soloway/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Przede wszystkim przed wyjazdem należy upewnić się, że wybrane miejsce na wakacje jest przyjazne dla psów. Wiele hoteli, pensjonatów i ośrodków turystycznych w Polsce oferuje pokoje, w których pobyt z psem jest dozwolony. Powinno się zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu jest dostęp do terenów zielonych, w których pies może się swobodnie poruszać.

Sprawdź, w naszej galerii gdzie warto się wybrać z psem na wakacje

Kolejnym ważnym elementem jest stan zdrowia psa. Przed wyjazdem należy skonsultować się z weterynarzem i upewnić się, że pies jest zdrowy i posiada aktualne szczepienia. Należy zabrać ze sobą również książeczkę zdrowia psa oraz leki, których zwierzak regularnie używa. Wskazane jest, by pies posiadał chip umożliwiający jego identyfikację w przypadku ucieczki lub zagubienia się zwierzęcia.

Przed wyjazdem warto też zapakować rzeczy takie jak:

  • smycz,
  • kaganiec,
  • obroża lub mocne szelki (sprawdzą się w górach),
  • zapas wody na podróż,
  • miski (najlepiej składane),
  • koc/posłanie dla psa,
  • kamizelka do pływania dla psa,
  • identyfikator,
  • książeczka zdrowia,
  • zapas karmy i smakołyki,
  • szampon,
  • apteczka ze specyfikami dla pupila,
  • przestronny transporter,
  • wazelina ochronna na łapy (na upały i mrozy).

Opłaty za psa w hotelach

Wybierając się na wakacje z pupilem, należy pamiętać, że hotele i ośrodki wczasowe często wymagają dodatkowej opłaty za psa w pokoju. Często dodatkowa opłata za psa nie podnosi jego komfortu pobytu, a ma jedynie za zadanie zrekompensować ewentualne zniszczenia. Opłaty za psa w hotelach potrafią wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dobę.

Właściciele psów stwierdzają, że poza pobraniem opłaty zwierzę nie jest zauważane w hotelach. Rzadko zdarza się, aby obiekt zapewnił zwierzęciu: miskę, smakołyki czy legowisko dla psa. Są jednak wyjątki i niektóre obiekty potrafią być dobrze przygotowane na przyjęcie czworonoga. Jest to temat, który pobudza do dyskusji opiekunów zwierząt i hotelarzy.

Właściciele zwierząt potrafią popierać, ale i też potępiać opłaty za pobyt psa w hotelu. Jedna z użytkowniczek Facebooka zauważa, że zamiast opłaty lepsza byłaby kaucja:

Powinna być brana jednorazowa kaucja zwrotna, ponieważ jeśli hotel odwiedzają odpowiedzialni opiekunowie, to dbają o porządek i pies nic nie zniszczy. W przypadku osób, które robią bałagan, kaucja nie byłaby zwracana – pisze pani Ania. Podobnego zdania jest pani Magdalena: Jak hotel się obawia, że pies coś zniszczy, powinien brać kaucję. A nie brać pieniądze za to, że pies oddycha. To jest sposób dorabiania przez hotel. Za małe dzieci często się nie płaci, a za psa tak, gdzie tu logika?

Trwa głosowanie...

Czy powinno się płacić dodatkowo za pobyt psa w hotelu?

Pojawiają się również głosy poparcia dla opłat za pobyt psa w hotelu. Pani Agnieszka uważa, że „Powinna być brana jednorazowa opłata. Wiem troszkę, jak to wygląda z drugiej strony i siłą rzeczy sprzątanie pokoju trwa dłużej, bo psiak pozostawia sierść. Ja za moje płace i nie mam z tym problemu”. Inna z użytkowniczek dodaje: „Opłaty są w bardzo różnych wysokościach i najczęściej nic za nimi nie stoi. Jeśli oferujący pobiera opłatę, moim zdaniem powinna być ona symboliczna – do 50 PLN za cały pobyt (wg kosztu sprzątania za godzinę) oraz w cenie powinno znajdować się podstawowe wyposażenie dla psa: miska, ręcznik, mata na łóżko”.

Zapytaliśmy również Was, na naszym Facebooku Strony Podróży, o zdanie w kwestii pobierania dodatkowych opłat za psa w hotelu. Pytanie wywołało gorącą dyskusję w komentarzach, w której pojawiały się głosy zarówno przeciwników, jak i zwolenników płacenia za psa na wakacjach.

Pani Celina zauważa: Pomijając psa przewodnika, opłata za pobyt piesków powinna być, myślę, że 50% ceny. Przecież trzeba później czyścić z sierści dywan lub – co gorsza – pościel, fotele czy łóżko. Zrozumieć trzeba wynajmujących.

O problemach wynajmujących wypowiedziała się pani Izabela, powołując się na swoją koleżankę: Koleżanka wynajmowała z możliwością noclegu dla zwierząt nieodpłatnie. Po dwóch razach przestała udostępniać mieszkanie osobom ze zwierzakami. Po tym ile musiała usuwać sierści z łóżek i innych sprzętów stwierdziła, że nawet za dopłatą nie chce zwierząt u siebie. Właściciele nie poczuwali się do sprzątnięcia po swoich pupilach. Sądzę, że opłata za pobyt zwierząt jest jak najbardziej zasadna.

Idealne miejsca na wakacje 2023 z psem

W Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można spędzić udane wakacje z psem. W górach polecamy np. Karkonosze, gdzie można z psami wybrać się na wiele wycieczek. Warto też odwiedzić Mazury i spędzić czas nad jeziorem z psem. Alternatywą dla wakacji nad jeziorem może być wyjazd nad polskie morze, gdzie zwierzak będzie mógł wybiegać się na plaży.

Podczas wakacji z psem można uprawiać różnego rodzaju sporty i aktywności. W górach warto wybrać się na wycieczkę po górskich szlakach. Podczas pobytu nad jeziorem warto wybrać się na spacery wzdłuż jezior lub nawet wybrać się na wspólne pływanie kajakiem, o ile nasz czworonóg dobrze zareaguje na takie wyzwanie.

Pies z człowiekiem w górach
Możliwości jest wiele. Możemy spacerować po lasach i parkach, wspinając się po górach, czy biegać na plaży. Warto jednak pamiętać o tym, aby zaplanować urlop z myślą o zwierzęciu i jego potrzebach, aby wakacje były dla nas wszystkich czasem relaksu i przyjemności. kseniyaresphoto/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Jeśli planujemy wakacje w górach, należy pamiętać, że niektóre szlaki turystyczne są niedostępne dla psów. Warto zatem wybrać takie trasy, które są przyjazne dla zwierząt i nie stanowią dla nich zagrożenia. W górach szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia psa, ponieważ w trudnych warunkach mogą się nasilać dolegliwości, których na co dzień nie zauważamy.

Jeśli z kolei wybieramy się nad morze, warto wybrać plaże, na których pobyt z psem jest dozwolony. Wiele plaż posiada dedykowane strefy dla psów, w których nasz czworonóg może biegać i kąpać się bez ograniczeń.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie listę plaż dostępnych dla czworonogów oraz listę parków narodowych, które pozwalają psom na wejście na szlaki.

Podróżowanie z psem – o czym musimy pamiętać?

Przygotowując się na wakacje z psem, nie zapominajmy o odpowiednim wyposażeniu. Do bagażu powinniśmy włożyć miskę na wodę i karmę, kojec lub transporter, smycz oraz legowisko. Ważne jest też posiadanie aktualnej książeczki zdrowia psa oraz numeru telefonu weterynarza, którego możemy skontaktować się w przypadku nagłych problemów zdrowotnych.

Wakacje z psem to świetny czas dla nas i naszego pupila. W Polsce znajdziemy wiele miejsc, w których pobyt z psem jest dozwolony i mile widziany. Warto jednak pamiętać o tym, aby zaplanować urlop z myślą o zwierzęciu i jego potrzebach, aby wakacje były dla nas wszystkich czasem relaksu i przyjemności.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży