Spis treści
Jak przygotować się na wakacje z psem?
Wakacje to czas odpoczynku, ale także czas, który chętnie spędzamy ze swoim czworonożnym przyjacielem. W Polsce jest wiele miejsc, które idealnie nadają się na wakacje z psem. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, które pozwolą na bezproblemowe i przyjemne spędzenie czasu ze zwierzęciem.
Przede wszystkim przed wyjazdem należy upewnić się, że wybrane miejsce na wakacje jest przyjazne dla psów. Wiele hoteli, pensjonatów i ośrodków turystycznych w Polsce oferuje pokoje, w których pobyt z psem jest dozwolony. Powinno się zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu jest dostęp do terenów zielonych, w których pies może się swobodnie poruszać.
Sprawdź, w naszej galerii gdzie warto się wybrać z psem na wakacje
Kolejnym ważnym elementem jest stan zdrowia psa. Przed wyjazdem należy skonsultować się z weterynarzem i upewnić się, że pies jest zdrowy i posiada aktualne szczepienia. Należy zabrać ze sobą również książeczkę zdrowia psa oraz leki, których zwierzak regularnie używa. Wskazane jest, by pies posiadał chip umożliwiający jego identyfikację w przypadku ucieczki lub zagubienia się zwierzęcia.
Przed wyjazdem warto też zapakować rzeczy takie jak:
- smycz,
- kaganiec,
- obroża lub mocne szelki (sprawdzą się w górach),
- zapas wody na podróż,
- miski (najlepiej składane),
- koc/posłanie dla psa,
- kamizelka do pływania dla psa,
- identyfikator,
- książeczka zdrowia,
- zapas karmy i smakołyki,
- szampon,
- apteczka ze specyfikami dla pupila,
- przestronny transporter,
- wazelina ochronna na łapy (na upały i mrozy).
Opłaty za psa w hotelach
Wybierając się na wakacje z pupilem, należy pamiętać, że hotele i ośrodki wczasowe często wymagają dodatkowej opłaty za psa w pokoju. Często dodatkowa opłata za psa nie podnosi jego komfortu pobytu, a ma jedynie za zadanie zrekompensować ewentualne zniszczenia. Opłaty za psa w hotelach potrafią wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za dobę.
Właściciele psów stwierdzają, że poza pobraniem opłaty zwierzę nie jest zauważane w hotelach. Rzadko zdarza się, aby obiekt zapewnił zwierzęciu: miskę, smakołyki czy legowisko dla psa. Są jednak wyjątki i niektóre obiekty potrafią być dobrze przygotowane na przyjęcie czworonoga. Jest to temat, który pobudza do dyskusji opiekunów zwierząt i hotelarzy.
Właściciele zwierząt potrafią popierać, ale i też potępiać opłaty za pobyt psa w hotelu. Jedna z użytkowniczek Facebooka zauważa, że zamiast opłaty lepsza byłaby kaucja:
Powinna być brana jednorazowa kaucja zwrotna, ponieważ jeśli hotel odwiedzają odpowiedzialni opiekunowie, to dbają o porządek i pies nic nie zniszczy. W przypadku osób, które robią bałagan, kaucja nie byłaby zwracana – pisze pani Ania. Podobnego zdania jest pani Magdalena: Jak hotel się obawia, że pies coś zniszczy, powinien brać kaucję. A nie brać pieniądze za to, że pies oddycha. To jest sposób dorabiania przez hotel. Za małe dzieci często się nie płaci, a za psa tak, gdzie tu logika?
Pojawiają się również głosy poparcia dla opłat za pobyt psa w hotelu. Pani Agnieszka uważa, że „Powinna być brana jednorazowa opłata. Wiem troszkę, jak to wygląda z drugiej strony i siłą rzeczy sprzątanie pokoju trwa dłużej, bo psiak pozostawia sierść. Ja za moje płace i nie mam z tym problemu”. Inna z użytkowniczek dodaje: „Opłaty są w bardzo różnych wysokościach i najczęściej nic za nimi nie stoi. Jeśli oferujący pobiera opłatę, moim zdaniem powinna być ona symboliczna – do 50 PLN za cały pobyt (wg kosztu sprzątania za godzinę) oraz w cenie powinno znajdować się podstawowe wyposażenie dla psa: miska, ręcznik, mata na łóżko”.
Zapytaliśmy również Was, na naszym Facebooku Strony Podróży, o zdanie w kwestii pobierania dodatkowych opłat za psa w hotelu. Pytanie wywołało gorącą dyskusję w komentarzach, w której pojawiały się głosy zarówno przeciwników, jak i zwolenników płacenia za psa na wakacjach.
Pani Celina zauważa: Pomijając psa przewodnika, opłata za pobyt piesków powinna być, myślę, że 50% ceny. Przecież trzeba później czyścić z sierści dywan lub – co gorsza – pościel, fotele czy łóżko. Zrozumieć trzeba wynajmujących.
O problemach wynajmujących wypowiedziała się pani Izabela, powołując się na swoją koleżankę: Koleżanka wynajmowała z możliwością noclegu dla zwierząt nieodpłatnie. Po dwóch razach przestała udostępniać mieszkanie osobom ze zwierzakami. Po tym ile musiała usuwać sierści z łóżek i innych sprzętów stwierdziła, że nawet za dopłatą nie chce zwierząt u siebie. Właściciele nie poczuwali się do sprzątnięcia po swoich pupilach. Sądzę, że opłata za pobyt zwierząt jest jak najbardziej zasadna.
Idealne miejsca na wakacje 2023 z psem
W Polsce nie brakuje miejsc, gdzie można spędzić udane wakacje z psem. W górach polecamy np. Karkonosze, gdzie można z psami wybrać się na wiele wycieczek. Warto też odwiedzić Mazury i spędzić czas nad jeziorem z psem. Alternatywą dla wakacji nad jeziorem może być wyjazd nad polskie morze, gdzie zwierzak będzie mógł wybiegać się na plaży.
Podczas wakacji z psem można uprawiać różnego rodzaju sporty i aktywności. W górach warto wybrać się na wycieczkę po górskich szlakach. Podczas pobytu nad jeziorem warto wybrać się na spacery wzdłuż jezior lub nawet wybrać się na wspólne pływanie kajakiem, o ile nasz czworonóg dobrze zareaguje na takie wyzwanie.
Jeśli planujemy wakacje w górach, należy pamiętać, że niektóre szlaki turystyczne są niedostępne dla psów. Warto zatem wybrać takie trasy, które są przyjazne dla zwierząt i nie stanowią dla nich zagrożenia. W górach szczególną uwagę należy zwrócić na stan zdrowia psa, ponieważ w trudnych warunkach mogą się nasilać dolegliwości, których na co dzień nie zauważamy.
Jeśli z kolei wybieramy się nad morze, warto wybrać plaże, na których pobyt z psem jest dozwolony. Wiele plaż posiada dedykowane strefy dla psów, w których nasz czworonóg może biegać i kąpać się bez ograniczeń.
W naszej galerii zdjęć znajdziecie listę plaż dostępnych dla czworonogów oraz listę parków narodowych, które pozwalają psom na wejście na szlaki.
Podróżowanie z psem – o czym musimy pamiętać?
Przygotowując się na wakacje z psem, nie zapominajmy o odpowiednim wyposażeniu. Do bagażu powinniśmy włożyć miskę na wodę i karmę, kojec lub transporter, smycz oraz legowisko. Ważne jest też posiadanie aktualnej książeczki zdrowia psa oraz numeru telefonu weterynarza, którego możemy skontaktować się w przypadku nagłych problemów zdrowotnych.
Wakacje z psem to świetny czas dla nas i naszego pupila. W Polsce znajdziemy wiele miejsc, w których pobyt z psem jest dozwolony i mile widziany. Warto jednak pamiętać o tym, aby zaplanować urlop z myślą o zwierzęciu i jego potrzebach, aby wakacje były dla nas wszystkich czasem relaksu i przyjemności.
Zobacz też: Oaza spokoju na Mazurach: wyjątkowe miejsca na urlop w ciszy i przy wodzie. Tam odnajdziesz błogi relaks
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?