Spis treści
Zwiedzanie Sejmu i Senatu RP: poznaj siedziby polskich władz od kuchni!
Dziś rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., w których Polacy po raz pierwszy w historii PRL mogli zagłosować na kandydatów z list innych niż komunistyczna.
Wybory 4 czerwca były wolne tylko częściowo, ponieważ PZPR i jej satelici mieli zagwarantowane aż 65 proc. miejsc w Sejmie. Stanowiły jednak wielki sukces ówczesnej opozycji demokratycznej. Kandydaci wspierani przez Komitet Obywatelski Lecha Wałęsy zdobyli wszystkie wolne miejsca do Sejmu i 99 na 100 miejsc w Senacie. Kandydaci z tzw. listy krajowej, wśród których znajdowali się czołowi politycy komunistyczni, ponieśli sromotną klęskę.
Tym samym demokratyczna opozycja uzyskała realny wpływ na politykę w Polsce – to był pierwszy taki przypadek w Bloku Wschodnim i zapowiedź nadchodzącej fali zmian.
4 czerwca to być może najlepszy dzień na to, by wybrać się na zwiedzanie Sejmu i Senatu, mieszczących się w kompleksie budynków rządowych przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie.
Jednak także każdy inny dzień jest dobry na to, by zwiedzić siedziby najważniejszych polskich organów demokratycznych i przekonać się, jak wyglądają od kuchni słynne miejsca i mniej znane zakamarki, które na co dzień widzimy w telewizji.
Jak zwiedzać Sejm i Senat? Jak działa rezerwacja? Czy można zwiedzać w soboty? Ile to kosztuje? Przekonaj się w poradniku poniżej.
Sejm i Senat RP na mapie Warszawy:
Jak zwiedzać polski Sejm? Rezerwacja, terminy, opłaty
Sejm RP jest dostępny do zwiedzania zarówno osobom indywidualnym jak i grupom.
Osoby indywidualne mogą zwiedzać Sejm w dni robocze, w których nie trwają obrady. Czy Sejm można zwiedzać w soboty? Niestety, nie ma takiej możliwości.
Jak zarezerwować zwiedzanie Sejmu? Należy skorzystać z Internetowego Systemu Rezerwacji Wizyty w Sejmie. Wskazuje on dostępne terminy (obecnie najbliższa możliwość wycieczki po Sejmie przypada dopiero w sierpniu 2024).
Na wycieczkę po Sejmie należy stawić się o godz. 11:45 w Dziale Przepustek Kancelarii Sejmu. Uczestnik wycieczki powinien być stosownie ubrany – instrukcja nie precyzuje, co to oznacza, ale należy przyjąć, że Straż Marszałkowska krzywo patrzy na turystów w szortach i T-shirtach.
Wycieczka połączona z wykładem przewodnika zaczyna się zawsze o godz. 12:00 i trwa ok. 40 minut. Uczestnik wycieczki zobaczy m.in. Centrum dla Zwiedzających z makietą budynków sejmowych i wystawą historyczną, a także galerią Sali Posiedzeń Sejmu.
Zwiedzanie grupowe Sejmu jest możliwe również tylko w dni robocze, w godz. 9:00-15:00. Termin należy wybrać w osobnym Systemie Rezerwacji Wizyty (dostępne są terminy w drugiej połowie czerwca 2024). Na wskazanego w rezerwacji maila przesłany zostanie specjalny formularz, który należy wypełnić w ciągu 24 godzin. Odpowiedź z Kancelarii Sejmu dotycząca przyjęcia lub odrzucenia rezerwacji powinna przyjść na maila w ciągu kolejnych 3 dni.
Grupa zwiedzających powinna liczyć od 15 do 55 członków. Organizator musi sporządzić listę członków grupy w dwóch egzemplarzach (formularz jest dostępny online).
Ile kosztuje zwiedzanie Sejmu RP? Nic, cały polski parlament (Sejm i Senat) można zwiedzać zupełnie za darmo, po umówieniu wizyty.
Wirtualny spacer po Sejmie to nowa atrakcja, oferowana zupełnie za darmo. Technologia VR pozwala poczuć się jak na wycieczce po Sejmie bez wychodzenia z domu i kłopotania się z rezerwacją. Panoramy 360 stopni pozwalają dobrze poznać wnętrze m.in. Sali Obrad, a komentarz lektora dostarcza ciekawych informacji o codziennej pracy posłów.
Wirtualny spacer jest dostępny od ręki na oficjalnej stronie Sejmu RP.
Zwiedzanie Senatu RP. Jak zarezerwować wycieczkę po siedzibie Izby Wyższej?
Zwiedzanie Senatu na razie jest dostępne tylko dla grup wycieczkowych (uczniów, studentów, samorządowców i innych). Pojedyncze osoby mogą zwiedzać Senat tylko w czasie dni otwartych. Ogłoszenia o dniach otwartych znajdziesz na oficjalnej stronie Senatu.
Grupowe zwiedzanie Senatu odbywa się głównie w poniedziałki i wtorki, w dni, w których nie odbywają się posiedzenia Izby Wyższej. Sporadycznie udostępniane są terminy zwiedzania w innych dniach, ale – podobnie jak przypadku zwiedzania Sejmu – nie organizuje się wycieczek po Senacie w weekendy.
Termin zwiedzania Senatu należy wybrać w systemie rezerwacji (dostępne są terminy w lipcu 2024). Organizator wycieczki grupowej musi wypełnić listę uczestników w dwóch egzemplarzach (formularz jest dostępny online w instrukcji na stronie Senatu. Wymagana jest na nim pieczątka instytucji organizującej wycieczkę).
Na 30 minut przed wycieczką grupa musi się stawić w Dziale Przepustek Kancelarii Sejmu, zostawić torby w szatni i wyciszyć telefony komórkowe. Także w Senacie obowiązuje stosowny ubiór (długie nogawki i rękawy).
Wycieczka po Senacie z przewodnikiem trwa ok. godziny. Przewodnik opowiada m.in. o kulisach pracy senatorów. Wykonywanie zdjęć jest możliwe, ale tylko w miejscach wskazanych przez przewodnika.
Wirtualny spacer po Senacie to opcja dla osób, które nie mają możliwości zwiedzania budynku osobiście w zorganizowanej grupie. Symulacja pozwala obejrzeć dokładnie wnętrza najważniejszych pomieszczeń Senatu, na czele z Salą Posiedzeń. Lektor opowiada uczestnikom wycieczki o każdym z oglądanych miejsc, dzięki czemu wirtualny spacer po Senacie pozwoli ci się sporo dowiedzieć o trybie pracy Izby Wyższej.
Wirtualny spacer po Senacie jest darmowy, dostępny na komputery i telefony z oficjalnej strony Izby.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: Sejm.gov.pl, Senat.gov.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?