Spis treści
Wieliczka: Kopalnia Soli i nie tylko
Małopolska, z jej malowniczymi krajobrazami i bogatym dziedzictwem kulturowym, to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. W regionie tym znajdziemy wiele fascynujących miejsc, które przyciągną zarówno miłośników przyrody, jak i historii. Oto kilka propozycji, gdzie warto się wybrać na krótką wycieczkę.
Wieliczka to idealny kierunek na jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Małopolsce. Wieliczka to nie tylko słynna kopalnia soli, ale również inne atrakcje takie jak: piękny Zamek Żupny, Rynek Górny z pięknymi malowidłami 3D i zabytkowymi kamienicami oraz kościół św. Sebastiana. Warto przespacerować się również po tężni solankowej, która pozytywnie wpłynie na nasz układ oddechowy.
Kopalnia Soli w Wieliczce to obowiązkowy punkt wizyty w tym mieście. To jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Małopolski. Nic dziwnego, ta licząca łącznie 245 kilometrów korytarzy podziemna trasa, skrywa w sobie piękno i pozwala przeżyć coś niecodziennego. Kopalnia w Wieliczce jest miejscem, które znalazło się na prestiżowej liście zabytków UNESCO.
Ogrody Sensoryczne w Muszynie
Ogrody Sensoryczne w Muszynie to kolejny ciekawy pomysł na krótką wycieczkę. Jeśli macie problem z wyborem miejsca, gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce, to mamy propozycję, która rozpieści wszystkie zmysły. Znajdujący się tu Ogród Sensoryczny, nazywany też Ogrodem Zmysłów. To miejsce, w którym nie tylko odpoczniecie na łonie natury, ale także poczujecie się lepiej i sporo się dowiecie.
Park znajdujący się w Muszynie pełni role terapeutyczne i edukacyjne, sprzyja także relaksowi i wyciszeniu. Ta małopolska atrakcja została tak stworzona, aby ze zdwojoną siłą oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Jest to miejsce, w którym z przyjemnością spędzicie cały swój dzień i wrócicie do domu wypoczęci i zrelaksowani.
Ogrody Zmysłów w Muszynie podzielone są na strefy:
- Zdrowia,
- Zapachu,
- Dźwięku,
- Zapachowo-dotykowa,
- Smaku,
- Wzroku,
- Afrodyty,
- Baśni i legend o Muszynie
Szlaki Ojcowskiego Parku Narodowego
Wspominając o atrakcjach Małopolski, nie można pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego. Choć jest najmniejszym w kraju, to jego wapienne skały, ostańce i kaniony z pewnością was zachwycą. Formacje skalne zaskakują wielkością i różnorodnością kształtów. To właśnie w Ojcowskim Parku Narodowym można podziwiać dobrze znaną wszystkim Maczugę Herkulesa – fantastyczną wapienną skałę. Odwiedzając ten jeden z najpiękniejszych parków narodowych, będziecie zaskoczeni, jak wiele piękna może stworzyć przyroda.
Tereny te przyciągają także miłośników jaskiń. Oficjalnie znajduje się tu ich aż 400, choć uważa się, że jest ich nawet 700. Warto odwiedzić m.in. najbardziej znaną Jaskinię Łokietka. Duża liczba jaskiń sprzyja nietoperzom, których 17 gatunków (z 25 występujących w Polsce) zamieszkuje właśnie ten park narodowy. Wizytówką tego miejsca są zamki – Pieskowa Skała i warownia w Ojcowie, z których roztaczają się spektakularne panoramy.
Małopolskie zamki
W Małopolsce znajdziecie kilka wyjątkowych warowni, które będą idealne na całodniową wycieczkę. Jedną z takich atrakcji jest Zamek w Niedzicy, który jest położony w przepięknym miejscu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Legenda głosi, że w zamku straszą księżniczka Brunhilda i jej małżonek Bolesław, który przypadkiem spowodował śmierć swojej marudnej i kłótliwej żony. Na zamku Dunajec ukryty jest też podobno legendarny skarb Inków, ale pilnuje go biała dama. Odważycie się sprawdzić, czy legendy mają w sobie coś z prawdy?
Odwiedzając Pieniny, nie sposób tu nie wstąpić. Zamek Dunajec był wielokrotnie oblegany i ma ciekawą historię. Można tu też zobaczyć wozownię z zabytkowymi pojazdami. Budowla znajduje się na wapiennym wzniesieniu, około 80 metrów nad poziomem Dunajca i jest to wspaniały punkt widokowy, z którego zobaczycie Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński, a nawet Tatry.
Pustynia Błędowska
Ciekawym i oryginalnym miejscem, które warto wybrać, jeśli nie wiecie, gdzie jechać na jeden dzień w Małopolsce, jest Pustynia Błędowska. Ta znajdująca się w okolicy Dąbrowy Górniczej atrakcja jest jedyną taką formacją w Polsce oraz największym w Europie skupiskiem piasków śródlądowych. Pustynia ma około 10 km długości i 4 km szerokości.
Niestety z roku na rok obszar ten się zmniejsza, gdyż zarasta roślinnością. Jeszcze sto lat temu można tu było zobaczyć fatamorgany oraz burze piaskowe. Pustynia stała się planem filmowym podczas kręcenia filmów „Faraon” oraz „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Wy też możecie poczuć się jak na planie filmu, odwiedzając to wyjątkowe miejsce w Małopolsce.
Znalezienie idealnego miejsca na jednodniową wycieczkę w Małopolsce jest tak proste, jak wybranie jednego z tych niezwykłych miejsc. Bądźcie gotowi na niezapomniane chwile i odkrywanie piękna tej malowniczej krainy, którą jest Małopolska.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Zobacz też: Najlepsze schroniska w Tatrach: Gdzie odpocząć podczas górskich wędrówek?