MKTG IPT - pasek artykułowy

Jeziorka Duszatyńskie – tajemnicza atrakcja Bieszczad jest idealna na jesień 2024. Gdzie szukać tego niezwykłego miejsca?

Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Bieszczady, słynące z nieokiełznanej przyrody i urzekających widoków, kryją liczne tajemnice, które można odkryć podczas pieszych wypraw. Wśród nich wyróżniają się Jeziorka Duszatyńskie, które przyciągają swoją bogatą historią i pięknem, oczarowując odwiedzających przez cały rok. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tych malowniczych jeziorach.

Spis treści

Historia i powstanie Jeziorek Duszatyńskich

Jednym z ukrytych skarbów Bieszczad, są Jeziorka Duszatyńskie. To wyjątkowe miejsce na zachodnich zboczach Chryszczatej, w pobliżu wsi Duszatyn, zachwyca turystów swoją niezwykłą historią i widokami.

Jeziorka Duszatyńskie w rezerwacie przyrody Zwiezło
Jeziora Duszatyńskie to nie tylko unikalne geologiczne i przyrodnicze zjawisko, ale także miejsce pełne historii i legend. Jesienią staje się jeszcze piękniejsze, kiedy przyroda maluje je swoimi kolorami. To doskonały cel na wycieczki.

CC BY-SA 3.0Janmad/wikimedia.org./zdjęcie ilustracyjne

Jeziorka Duszatyńskie powstały 13 kwietnia 1907 roku, kiedy to doszło do potężnego osunięcia ziemi, które oderwało zachodnie zbocze Chryszczatej. To zdarzenie spowodowało zatamowanie potoku Olchowatego, dopływu Osławy, w kilku miejscach, co skutkowało powstaniem naturalnych zaporowych jeziorek. Kolejnym etapem w ich kształtowaniu były napływy wody z kulminacji Chryszczatej i Mikitowej.

Legendy i ciekawostki o Jeziorkach Duszatyńskich

Jeziorka Duszatyńskie to nie tylko atrakcja przyrodnicza, ale także miejsce, które przyciąga tajemnicze legendy. Jedna z tych opowieści wiąże powstanie osuwiska z działaniem rozsierdzonego diabła, który rzucił ognistą kulę, powodując spustoszenie. Inna legenda mówi o upadku meteorytu jako przyczynie powstania osuwiska. Te opowieści nadawały temu miejscu magiczny i tajemniczy charakter.

Jeziorko Duszatyńskie, Bieszczady
Jeziorka Duszatyńskie to tereny otoczone przez zachwycającą przyrodę. W okresie jesieni stają się pięknym miejscem wśród kolorowych liści i spokoju malowniczych krajobrazów.

CC BY-SA 3.0 PLKreciatko/wikimedia.org./zdjęcie ilustracyjne

Podczas kataklizmu, przerażeni mieszkańcy pobliskiej wsi Duszatyn, myśląc, że nadeszły czasy apokalipsy, spakowali swoje dobytek i uciekli do sąsiednich wiosek Smolnika i Prełuka. W cerkwiach rozległy się dzwony bijące na alarm. Niektórzy twierdzą, że drżenie ziemi, wywołane osuwaniem się masy skalnej, spowodowało bicie dzwonów w pobliskich świątyniach.

Ciekawostką jest fakt, że papież Jan Paweł II, wraz z grupą przyjaciół i młodzieży, wędrował tędy aż cztery razy (w latach 1952, 1952, 1957 i 1960). Trzy razy biwakowali nad Jeziorkami Duszatyńskimi. To miejsce z pewnością miało dla niego wyjątkowe znaczenie, co sprawia, że jest jeszcze bardziej specjalne.

Jak dotrzeć do Jeziorek Duszatyńskich i ile trwa droga?

Dziś możemy odwiedzać Jeziorka Duszatyńskie i cieszyć się ich malowniczością oraz ciekawą historią. Istnieje kilka szlaków pieszych, które prowadzą do tego urokliwego miejsca:

  • Szlak z Komańczy: Rozpoczynamy w Komańczy (kościół) i wędrujemy przez Prełuki i Duszatyn, docierając na miejsce. To trasa oznaczona na czerwono, będąca częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Cała wędrówka zajmuje około 2,5 godziny.
  • Szlak z Turzańska: Trasa niebieska z Przełęczy na Karczmisku (609 m n.p.m.) prowadzi przez Hruń (830 m n.p.m.) i Chryszczatą (998 m n.p.m.) do Jeziorek Duszatyńskich. Czas przejścia to około 4 godzin wędrówki.
  • Szlak z Przełęczy Żebrak: Wybierając się na ten szlak, możemy dotrzeć do Przełęczy Żebrak (822 m n.p.m.) i stamtąd wędrować szlakiem czerwonym przez Chryszczatą na Jeziorka Duszatyńskie. Czas przejścia to około 4 godzin pieszej wędrówki.
  • Szlak z Huczwic: Szlak zielony z Huczwic prowadzi na Chryszczatą, a następnie schodzimy czerwonym szlakiem na Jeziorka Duszatyńskie.

Mapa:

Jeziorka Duszatyńskie to miejsce, gdzie przyroda i historia splatają się w jedną fascynującą opowieść. To także idealne miejsce na jesienną wędrówkę, gdy przyroda Bieszczad ożywa w kolorach złota i czerwieni. Niech ta tajemnicza atrakcja Bieszczad stanie się celem twojej następnej przygody.

Jeziora Duszatyńskie to nie tylko unikalne geologiczne i przyrodnicze zjawisko, ale także miejsce pełne historii i legend. Jesienią staje się jeszcze piękniejsze, kiedy przyroda maluje je swoimi kolorami. To doskonały cel na wycieczki.CC BY-SA 3.0

Jeziorka Duszatyńskie – tajemnicza atrakcja Bieszczad jest i...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży