IPT - pasek artykułowy

Jezioro Bystrzyckie najlepsze na weekend i wakacje. Noclegi, atrakcje i wskazówki dojazdu. Jedno z najpiękniejszych kąpielisk Dolnego Śląska

Emil Hoff
Emil Hoff
Jezioro Bystrzyckie to jedno z najpiękniejszych kąpielisk na Dolnym Śląsku, które przyciąga turystów z całej Polski. Podpowiadamy, jak zorganizować weekend w tym niezwykłym miejscu. Poniżej znajdziecie przewodnik po atrakcjach, zabawach i noclegach Jeziora Bystrzyckiego i okolic.
Jezioro Bystrzyckie to jedno z najpiękniejszych kąpielisk na Dolnym Śląsku, które przyciąga turystów z całej Polski. Podpowiadamy, jak zorganizować weekend w tym niezwykłym miejscu. Poniżej znajdziecie przewodnik po atrakcjach, zabawach i noclegach Jeziora Bystrzyckiego i okolic. Dawid Kowalczyk, za zgodą
Lato 2023 wreszcie nadeszło. Podczas upalnej pogody każdy z nas marzy o wypoczynku nad wodą. Choć województwo dolnośląskie leży daleko od morza, nie brak i tutaj miejsc na relaks i ochłodę. Jezioro Bystrzyckie to jedno z najbardziej urokliwych kąpielisk w całej Polsce. Mamy dla was przewodnik po tym niezwykłym miejscu: Jezioro Bystrzyckie, czyli idealny weekend nad wodą. Sprawdź atrakcje, zabawy i noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim na Dolnym Śląsku.

Spis treści

Jezioro Bystrzyckie na Dolnym Śląsku ma zaledwie 106 lat

Zapora nad Jeziorem Bystrzyckim
Jezioro Bystrzyckie powstało w wyniku wzniesienia zapory na rzece. To młody akwen - ma tylko 105 lat. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Jezioro Bystrzyckie, choć wyjątkowo piękne, nie jest wcale pradawnym dziełem natury. Powstało na początku XX w., w 1917 r., kiedy powyżej Lubachowa, w wiosce Zagórze Śląskie, ukończono budowę zapory na Bystrzycy Kamiennej. Dziś Jezioro Bystrzyckie to urokliwy akwen o kształcie leżącego na plecach konika morskiego, długości nieco ponad 3 km i szerokości mniej więcej 300 m.

Jezioro Bystrzyckie jest jedną z głównych atrakcji Gór Sowich na Dolnym Śląsku i co roku przyciąga tysiące turystów, chcących wypoczywać na jego plażach i śmigać po jego tafli na nartach wodnych.

Kształt jeziora – długi, wąski i powykręcany – sprzyja uprawianiu sportów wodnych i podziwianiu pięknych widoków. Wypożyczalnia sprzętu wodnego znajduje się we wsi Zagórze Śląskie w zachodniej części zbiornika, dobry punkt widokowy znaleźć można pośrodku północnego brzegu, a naprzeciw niego na gości czeka Fregata – pensjonat z restauracją i rozległym tarasem.

Mapa Jeziora Bystrzyckiego i okolic:

Czytaj też: „Naj” jeziora w Polsce, czyli akweny, które są krajowymi rekordzistami. Zobacz, gdzie znajduje się najczystsze jezioro w Polsce i nie tylko

Jezioro Bystrzyckie – atrakcje typowe i nietypowe

Kładka rozpięta nad Jeziorem Bystrzyckim
Nad Jeziorem Bystrzyckim wznosi się kładka, spinająca brzeg północny i południowy. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Nad Jeziorem Bystrzyckim nie brakuje atrakcji dla turystów i to całkiem nietypowych. Nad zachodnią odnogą jeziora rozpięta jest wisząca kładka, pozwalająca przejść suchą nogą z brzegu na brzeg.

Pierwotnie kładka służyła okolicznym mieszkańcom do skrócenia sobie drogi nad nowo powstałym jeziorem, ale szybko stała się atrakcję turystyczną. W 2018 r. oddano do użytku nową, bezpieczną kładkę, wyposażoną w elementy multimedialne. Można np. posłuchać w czasie spaceru śpiewu ptaków.

Trudno wyobrazić sobie spacer po okolicy Jeziora Bystrzyckiego bez choćby jednego przejścia tego niezwykłego pomostu. Kładka dostosowana jest do potrzeb rodziców prowadzących wózki, więc na spacer można się wybrać nawet z najmniejszymi dziećmi.
Przy kładce znajduje się także Akwarium, czyli Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, gdzie można zaczerpnąć informacji o innych atrakcjach, noclegach i ofercie gastronomicznej okolicy, Można też oczywiście podziwiać żywe sumy i karpie, pływające w sporym akwarium, od którego Centrum wzięło nieco żartobliwą nazwę.

Czytaj też: Gdzie na weekend? Dolny Śląsk zaprasza! Niesamowite zdjęcia atrakcji, zabytków i cudów natury zachęcą was do wycieczek

Zapora wodna na Jeziorze Bystrzyckim

Widok z zapory nad Jeziorem Bystrzyckim
Zapora w Zagórzu Śląskim to malownicze i dość zaciszne miejsce - można ją zwiedzić w czasie wycieczki pieszej lub rowerowej. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Dobrym pomysłem na ciekawy spacer jest zwiedzanie zapory wodnej w Zagórzu Śląskim. Do zapory prowadzą zaciszne leśne ścieżki. Spacer po zaporze jest darmowy i przyjemny – obiekt stoi z dala od infrastruktury turystycznej, najczęściej nie jest oblegany przez spacerowiczów i można tu napawać się spokojem i pięknymi widokami na Jezioro Bystrzyckie.

W drodze na zaporę można zatrzymać się mniej więcej w połowie szlaku i rzucić okiem na Jezioro Bystrzyckie z przygotowanego dla turystów punktu widokowego, leżącego mniej więcej naprzeciwko pensjonatu Fregata.

Mapa z zaznaczonym punktem widokowym na Jezioro Bystrzyckie:

Malowniczy Zamek Grodno

Wejście do zamku Grodno
Jedną z atrakcji okolicy Jeziora Bystrzyckiego jest Zamek Grodno. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Na pobliskiej Górze Choina stoi Zamek Grodno. Wzniesiono go być może już w XIII w. i swego czasu był największą twierdzą na całym Śląsku. Kiedy w 1917 r. u stóp Choiny rozlało się Jezioro Bystrzyckie, zamek zyskał jeszcze na malowniczości. Niestety, był już wtedy w ruinie, co być może stworzyło wokół niego atmosferę tajemniczości i zagadek.

Nowe legendy o Zamku Grodno powstawały jeszcze w latach 90. XX w., kiedy to powstała plotka o tajemniczej skrzyni, ukrytej na zamku przez Niemców i dla bezpieczeństwa zaminowanej – oczywiście nikt nie wie, co się w niej znajduje.

Od lat trwają prace nad restauracją Zamku Grodno. W 2008 r. zabytek przeszedł w ręce Gminy Walim, której władze zdołały odpowiednio się nim zająć, a nawet przekształcić go w ważne centrum turystyczne i otworzyć w jego murach restaurację – Karczmą Rycerską.

Zajrzyjcie do naszego przewodnika po najbardziej niezwykłych zamkach w Polsce. Jeśli wolicie trzymać się Dolnego Śląska, zapraszamy do artykułu poświęconego fascynującym zamkom Kotliny Kłodzkiej.

Zamek Grodno na mapie:

Atrakcja dla dzieci: Małpi Gaj nad Jeziorem Bystrzyckim

Niedaleko kładki nad Jeziorem, na północnym brzegu, stoi Beach Bar, w którym można coś przekąsić. Działa też przy nim park linowy Małpi Gaj: rozbudowany plac zabaw dla dzieci, w którym mogą się wyszaleć, jeśli akurat aura nie sprzyja kąpielom i wodnemu szaleństwu.

Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Bystrzyckim

Jezioro Bystrzyckie - widok z lotu ptaka
Jezioro Bystrzyckie świetnie nadaje się do sportów wodnych, jest bowiem długie, powykręcane i dość wąskie, niczym kolosalna trasa wodna specjalnie utworzono do zabaw na deskach, żaglach i nartach wodnych. Dawid Kowalczyk, za zgodą

Wycieczka nad Jezioro Bystrzyckie to świetny pomysł na weekend lub krótki urlop z całą rodziną, znajomymi, drugą połówką lub solo. Można tu nie tylko podziwiać widoki, spacerować i zwiedzać niezwykłe ruiny, ale także świetnie się bawić w wodzie i na wodzie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego nad Jeziorem Bystrzyckim znajduje się na północnym brzegu, tuż przy kładce i Hotelu SPA Maria Antonina. Można tu wypożyczyć kajaki, rowery wodne, nawet żaglówki. Z miejscowego niedużego portu odpływają także wycieczkowe statki – repliki dawnych żaglowców, którymi można wybrać się na przejażdżkę z jednego końca zbiornika na drugi.

Szukacie dobrego kąpieliska z czystą wodą blisko miejsca zamieszkania? Pomoże wam interaktywna mapa kąpielisk w Polsce, przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim. Pensjonat Fregata

Rejs statkiem po Jeziorze Bystrzyckim
Jedną z atrakcji Jeziora Bystrzyckiego są rejsy stateczkami udającymi dawne żaglowce. Rejs statkiem to pomysł na rodzinną przygodę i podziwianie malowniczych widoków z niecodziennej perspektywy. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Największą chyba popularnością wśród turystów cieszy się pensjonat Fregata na południowym brzegu Jeziora Bystrzyckiego. Działa w pięknym starym budynku, który pierwotnie otwarto w 1914 r. jako schronisko turystyczne. Dziś można się tu zatrzymać w wygodnych pokojach nad samą wodą, choć do najbliższej wygodnej plaży jest mniej więcej 12 minut spacerem.

Pensjonat Fregata zapewnia gościom wyżywienie w swojej restauracji, a przy posiłkach można rozkoszować się wspaniałym widokiem na Jezioro, rozciągającym się z tarasu.

U progu wakacji noc w pensjonacie Fregata w pokoju dwuosobowym z widokiem na Jezioro Bystrzyckie kosztuje ok. 385 zł.

Hotel SPA Maria Antonina

Blisko kładki i tuż przy głównej plaży Jeziora Bystrzyckiego stoi kompleks hotelowy Maria Antonina, złożony z głównego budynku i mniejszych domków. W głównym hotelu na gości czekają atrakcje, takie jak kręgielnia, sala do gry w bilard, a także spa z grotą solną. Mniej luksusowe, ale schludne domki stoją przy samej plaży, która wyposażona jest w port, z którego można wyruszyć na zwiedzanie jeziora na jednym z rowerów wodnych lub na replice statku żaglowego.

Pokój dwuosobowy w hotelu kosztuje ok. 500 zł za dobę, w weekendy 600, 2-osobowy domek już od 230 zł.

Nocleg w Zamku Grodno

Sala rycerska w zamku Grodno
W Zamku Grodno turyści mogą dobrze zjeść, a także spędzić noc w jednym z pokojów w wieży bramnej. Dariusz Gdesz / Polskapresse

Chętni mogą nie tylko dobrze zjeść w Karczmie Rycerskiej Zamku Grodno, ale także spędzić w niej noc w jednym z trzech pokojów, zlokalizowanych w budynku bramnym z XVI w. Standardowy pokój dwuosobowy kosztuje 280 zł za dobę, a apartament – 460 zł.

Inne noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim

Inne noclegi nad Jeziorem Bystrzyckim można znaleźć przede wszystkim w Zagórzu Śląskim. To najczęściej niewielkie pensjonaty, eleganckie domki i swojskie agroturystyki, chętnie witające gości w okresie wakacyjnym.

Zaliczyć można do nich np. Chatę za Górami (ok. 360 zł za noc) albo Domek Villa (luksusowy i z pięknym widokiem, w szczycie sezonu ok. 850 zł za noc w pokoju dwuosobowym).

Można zatrzymać się także nieco dalej od Jeziora, np. Hotel Pałac Jugowice oferuje wygodne pokoje dla par od ok. 270 zł za noc.

Jak dojechać nad Jezioro Bystrzyckie?

Nad samo Jezioro Bystrzyckie można dotrzeć choćby z Wałbrzycha drogą wojewódzką nr 381 – prowadzi ona przez Zagórze Śląskie, obok Zamku Grodno, pod sam pensjonat Fregata. Podróż zajmuje niecałe 30 minut.

Galeria zdjęć jeziora w dolinie przełomu Bystrzycy

Jeśli jeszcze się wahacie, czy warto zaplanować weekend lud urlop nad Jeziorem Bystrzyckim, zapraszamy do galerii pięknych zdjęć. Część z nich wykonał utalentowany fotograf Dawid Kowalczyk. Zobaczcie więcej jego pięknych fotografii z różnych zakątków Polski na jego profilu na Facebooku.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży