Spis treści
Karpacz – historia Miasta pod Śnieżką od poszukiwaczy złota do kaplicy św. Wawrzyńca
Do 1945 r. Karpacz był miasteczkiem niemieckim i nosił nazwę Krummhuebel. Jego początki sięgają XII w., gdy powstała w tym miejscu osada poszukiwaczy złota. Z czasem w górach wokół dzisiejszego Karpacza rozwinął się przemysł wydobywczy – powstały kopalnie srebra i ołowiu. Po wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) do Krummhuebel zbiegli Czesi, ofiary prześladowań religijnych, i zaczęli rozwijać ziołolecznictwo, z którego miejscowość słynęła przez kolejnych 200 lat.
Do Krummhuebel zaczęli z czasem przybywać goście. Przyciągała ich Śnieżka, najwyższa góra Sudetów. Pierwszymi polskimi turystami, którzy w 1677 r. weszli na jej szczyt, byli Michał Kazimierz Radziwiłł i Teodor Billewicz.
Z czasem Krummhuebel i Śnieżka stały się ośrodkami ruchu pielgrzymkowego. Na szczycie góry wzniesiono i poświęcono w 1681 r. kaplicę św. Wawrzyńca. Przybywali do niej pielgrzymi z całej Europy i świata, wśród nich nawet John Quincy Adams, przyszły prezydent USA.
Dwie atrakcje Karpacza: świątynia Wang i góra Śnieżka
Od połowy XIX w. w Krummhuebel zaczął rozwijać się ruch turystyczny. Pierwszą ważną atrakcją był drewniany kościół nietypowej konstrukcji, sprowadzony w 1844 r. z norweskiej miejscowości Vang – to znana dziś w całej Polsce karpacka świątynia Wang.
Drugą ważną atrakcją była oczywiście Śnieżka. Chętnych do wejścia na szczyt było tak wielu, że w latach 1823-1850 kaplica św. Wawrzyńca była wykorzystywana jako prowizoryczne schronisko dla turystów. Pierwsze schronisko turystyczne z prawdziwego zdarzenia - Scheneekoppe Baude – zbudowano na Śnieżce w 1850 r. Dwukrotnie rujnowały je pożary, aż w 1862 r. wzniesiono solidną budowlę, która przetrwała aż do lat 60. XX w. W czasie II wojny światowej w schronisku tym mieściła się stacja szyfrowa i nadawcza Luftwaffe.
Na Śnieżce powstał jeszcze jeden ciekawy obiekt – obserwatorium meteorologiczne. Początkowo do obserwacji i wykonywania pomiarów wykorzystywano kaplicę św. Wawrzyńca, ale od 1900 służyła do tego nowa stacja pogodowa w kształcie wieży. Aż do 1989 r., kiedy ją rozebrano, stanowiła jeden z charakterystycznych punktów Śnieżki.
Historie obserwatorium i schroniska na Śnieżce łączą się. Otóż kiedy stare schronisko zostało rozebrane, a na jego miejscu w latach 70. XX w. wzniesiono nowe Obserwatorium Meteorologiczne. Charakterystyczna, futurystyczna bryła, złożona z trzech dysków przypominających spodki UFO, budziła początkowo sporo kontrowersji. Turyści narzekali, że architektura obserwatorium nie nawiązuje do stylu sudeckiego i nie pasuje do krajobrazu. Budynek miał też być nowym schroniskiem, ale w praktyce w środku działał tylko bar i nie było możliwości noclegu. Restauracja też jest od dawna nieczynna i większość turystów nawet nie wie, że Obserwatorium na Śnieżce miało być początkowo także schroniskiem!
Rozwój turystyki w Karpaczu. Hotele, skocznie, zapory
W samym Krummhuebel też powstawały też liczne pensjonaty i hotele, karczmy i gospody. Do 1914 r. w miasteczku było już 12 hoteli i 54 pensjonaty, mogące łącznie pomieścić ok. 1000 gości.
Największym hotelem tamtej epoki był Berghotel zur Tiechman-baud, zbudowany w 1913 r. Po II wojnie światowej pełnił funkcję Szkoły Orląt – ośrodka wychowawczego dla sierot wojennych. Kiedy obiekt odzyskał swoje funkcje noclegowe, nazwano go Hotelem Orlinek, na cześć Szkoły Orląt. Hotel Orlik długo słynął z organizowanych w nim imprez, w których udział brali politycy i gwiazdy estrady. Niestety, w 1997 r. hotel został zamknięty. Dopiero w 2024 r. pojawił się nowy inwestor, który być może zdoła przywrócić mu dawny blask.
W Krummhuebel, dawnym Karpaczu, działały nie tylko typowe hotele i pensjonaty. W 1888 r. otwarto też tzw. Charlottenheim, czyli ośrodek dla samotnych matek z małymi dziećmi. Był przeznaczony dla kobiet ze średnich i wyższych sfer, a nazwano go na cześć fundatorki, siostry cesarza Niemiec Wilhelma II, Charlotty Hohenzollern. Po II wojnie światowej Charlottenheim mieścił Państwowy Dom Matki i Dziecka, a w 2009 r. przekształcono go w luksusowy hotel Pałac Margot.
Krummhuebel był też ośrodkiem sportów i zabaw zimowych. W 1912 r. zbudowano tu pierwszą skocznię narciarską, nazwaną wdzięcznie Schneekoppenschanze. Po II wojnie światowej tuż przy niej wzniesiono nową skocznię, którą nazwano Orlinek na cześć Szkoły Orląt. Skocznia zawaliła się w 1962 r., ale została odbudowana w 1978 i zmodernizowana w 2000 r. Stoi do dziś.
Przed I wojną światową w Krummhuebel powstał też jeszcze jeden ciekawy obiekt, z którego mieszkańcy Karpacza i turyści korzystaj do dziś. To zapora na Łomnicy, której korona stanowi wygodną i malowniczą kładkę spacerową. Zaporę wzniesiono w latach 1910-1915, by zapobiec powodziom, jak ta z lipca 1897 r., która miała naprawdę katastrofalne skutki.
Schroniska górskie wokół Karpacza – jak wyglądały dawno temu?
W okolicach Karpacz nie brakuje ciekawych miejsc o fascynującej historii. Na pewno należą do nich trzy schroniska, w których mogą zatrzymać się na nocleg strudzeni turyści. Najsłynniejsze jest chyba schronisko PTTK „Samotnia” nad Małym Stawem, do którego można dojść niebieskim szlakiem spod świątyni Wang. Wielu turystów wie, że schronisko to od 1966 do 2024 r. prowadziła rodzina Siemaszków. Jednak historia schroniska sięga aż do XVII w. Pierwszym budynkiem mieszkalnym, wzniesionym w tym miejscu może ok. 1670 r., była… chata strażnika pstrągów, hodowanych w Małym Stawie.
Być może najstarszym schroniskiem w Karkonoszach jest „Strzecha Akademicka” przy Kotle Małego Stawu. Wzmianki o nim pojawiają się już w 1645 r. – podobno gospodarze raczyli swoich gości pyszną nalewką z szyszek i grali na rogu na ich powitanie i pożegnanie. Z czasem gospoda była rozbudowywana, aż stała się bardzo przyjemnym hotelem górskim, który w 1790 r. odwiedził nawet słynny niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. W 1896 r. zbudowano nowy, nowoczesny budynek schroniska, ale nie przetrwał długo – spłonął w 1906 r. Szybko postawiono nowy budynek, który rozbudowano jeszcze w 1912 r. i w takiej formie „Strzecha Akademicka” przetrwała do naszych czasów, z tym że od 1957 r. stanowi własność PTTK. Skąd taka nazwa? Stąd, że po II wojnie światowej schronisko prowadzili studenci krakowskich uczelni wyższych.
Innym ciekawym schroniskiem górskim w okolicach Karpacza było nieistniejące już Schlingelbaude, zbudowane w 1894 r. w stylu szwajcarskim. Stało na Starej Polanie, przy szlaku do dzisiejszej „Strzechy Akademickiej”. Gdy po II wojnie światowej przeszło na własność PTTK, zostało przemianowane na Schronisko im. Bronisława Czecha. Niestety, budynek spłonął w 1966 r.
Karpacz po II wojnie światowej
W okresie międzywojennym Krummhuebel rozwijało się powoli. Po II wojnie światowej znalazło się w granicach Polski. Miejscowość przemianowano, najpierw na Szterlingowo, potem na Krzywą Górę, próbowano też z Drogosławicami, aż wreszcie w 1946 r. ustalono nazwę Karpacz. W 1954 r. Karpacz zyskał status osiedla, a w 1960 r. prawa miejskie.
Dziś Karpacz to jeden z głównych ośrodków turystycznych w Karkonoszach, gdzie poza pięknem gór na turystów czekają też dodatkowe atrakcje, jak zabytkowa Karczma Sądowa, nowoczesne muzeum Karkonoskie Tajemnice, oryginalne Muzeum Zabawek, a zimą także Kompleks Narciarski „Kopa”, tor saneczkowy „Kolorowa” oraz dwie skocznie narciarskie.
A jak ty wspominasz wakacje, kolonie czy urlopy w Karpaczu sprzed lat? Napisz w komentarzu!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: Wikipedia, Fotopolska.eu
Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.
Jak uniknąć wypadku w górach?
- Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
- Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
- Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
- Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
- Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
- Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.
Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?
W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:
601 100 300 – numer główny
985 – numer alarmowy
112 – numer ratunkowy
Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?
Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.
Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.
Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.
Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.
Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.
Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.
SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.
Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.
Co zabrać na wycieczkę w góry?
Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.
Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.
Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.
Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.
Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.
Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.
Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.
Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.
Co oznaczają kolory szlaków górskich?
Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:
Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty
Niebieski – szlak długodystansowy
Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc
Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami
Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane
Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.
Czy można iść w góry z psem?
Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.
W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.
Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.