Kazimierz Dolny: najlepsze atrakcje dla dzieci i dorosłych na wakcje 2022. Zabytki, pomysły na spacery, kalendarz imprez i ceny noclegów

Emil Hoff
Emil Hoff
Widok z kazimierskiego Rynku na zabytkowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym posłuchać można najstarszych sprawnych organów kościelnych w Polsce.
Widok z kazimierskiego Rynku na zabytkowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym posłuchać można najstarszych sprawnych organów kościelnych w Polsce. Piotr Figlarz-Outdoor Photography Pictures, za zgodą
Kazimierz Dolny słynie ze swoich zabytków i niezwykle malowniczych wąwozów lessowych, można tu odbyć rejs po Wiśle, nawiedzić klasztor, obejrzeć renesansowe kamienice, a nawet przejechać się kolejką wąskotorową. W kalendarzu na lato 2022 nie brakuje ciekawych imprez i festiwali. Przedstawiamy przewodnik po Kazimierzu Dolnym: najlepsze atrakcje miasta dla dzieci i dorosłych, od zabytków po trasy spacerowe. Podpowiadamy także, ile kosztują noclegi i gdzie w Kazimierzu Dolnym można dobrze zjeść.

Spis treści

Historia Kazimierza Dolnego

Chociaż miasteczko leży dziś w woj. lubelskim, historycznie Kazimierz Dolny należy do Małopolski. To norbertanki z klasztoru w podkrakowskim Zwierzyńcu nadały nazwę Kazimierz wsi, którą otrzymały od króla Kazimierza Sprawiedliwego w 1181 r.

To jednak inny król, Kazimierz Wielki, nadał wsi prawa miejskie i to na jego rozkaz wytyczono rynek i siatkę ulic, a także wzniesiono murowany zamek.

Dolny Zamek w Kazimierzu zachował się całkiem dobrze. To niemy świadek długiej historii miasta, które niegdyś opierało swe bogactwo i znaczenie polityczne
Dolny Zamek w Kazimierzu zachował się całkiem dobrze. To niemy świadek długiej historii miasta, które niegdyś opierało swe bogactwo i znaczenie polityczne na handlu zbożem.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jakub Hałun, CC BY-SA 4.0

Miasto należało do Korony, ale było de facto rządzone przez potężny ród Firlejów, który pilnował jego interesów. Kazimierz, nazywany Dolnym, dla odróżnienia od innego miasta bliżej Krakowa (dziś będącego dzielnicą starej stolicy), bogacił się szybko na handlu zbożem i do połowy XVII w. przeżywał swój złoty wiek.

W fatalny mroku 1656 Szwedzi puścili miasto z dymem w czasie Potopu. Kazimierz Dolny już nigdy nie odzyskał dawnej świetności i stał się prowincjonalnym miasteczkiem, a w końcu dużą wsią. Prawa miejskie odzyskał w 1927 r., ale już trzynaście lat później znowu został zniszczony, tym razem przez Niemców, którzy też utworzyli w jego granicach getto.

Dopiero po II wojnie światowej Kazimierz Dolny udało się nie tylko odbudować, ale nawet przywrócić mu dużą część dawnego blasku. Dziś miasteczko to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce, pełne ciekawych zabytków, zacisznych zakątków, otoczone bujną przyrodą.

Kazimierz Dolny jest popularny zarówno wśród turystów, jak i filmowców. Jego architektura posłużyła za tło do zdjęć popularnych filmów i seriali. W 1965 r. Stanisław Jędryk kręcił tu „Wyspę Złoczyńców”, w 1993 r. Andrzej Barański nakręcił „Dwa księżyce”, a w 2007 r. „Braciszka”. W Kazimierzu Dolnym nakręcono także sześć odcinków „M jak miłość” i sześć sezonów serialu „W rytmie serca”.

Kazimierz Dolny - mapa:

Atrakcje Kazimierza Dolnego. Niezwykłe zabytki miasta

Od 1994 r. Kazimierz Dolny ma status pomnika historii. Kto lubi zwiedzanie zabytków i poznawani ich niezwykłych dziejów, ten koniecznie powinien zaplanować wycieczkę do Kazimierza Dolnego w weekend, urlop czy wakacje. W mieście nie brak nie tylko wspaniałych kościołów – można tu obejrzeć także zamek, zabytkowe kamienice, spichlerze i wiele innych atrakcji.

Zwiedzać Kazimierz Dolny można na własną rękę lub w czasie jednej z wycieczek z przewodnikiem, które przez całe lato wyruszają z Rynku.

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Kazimierzu Wielkim. Obecny budynek kościoła został wzniesiony w XVI w. Szczególną uwagę warto zwrócić na organy – to najstarszy w Polsce instrument tego rodzaju, zachowujący pełną sprawność. Świątynia stanowi część Szlaku Renesansu Lubelskiego, obok kazimierskiego kościoła św. Anny i św. Ducha oraz spichlerzy miejskich.

Zamek w Kazimierzu Dolnym. Dziś budowla z XII w. znajduje się w stanie ruiny, ale w czasach świetności musiała budzić respekt. Zwiedzać można np. stołp, zwany Basztą, albo Wieżą Łokietka, a także oddalony od niej tzw. Zamek dolny z dość dobrze zachowanymi murami. Bilet na zwiedzanie zamku i Wieży Łokietka kosztuje 10 zł, ulgowy 7 zł, dzieci do 7 lat mają darmowy wstęp.

Kamienice Przybyłów. Przy Rynku w Kazimierzu Dolnym podziwiać możemy dwie piękne renesansowe kamienice, wzniesione dla braci Przybyłów w 1615 r. w stylu renesansu włoskiego i niderlandzkiego. Budynki mają piękne fronty i attyki, osłaniające dachy.

Pierzeje kazimierskiego Rynku otaczają oryginalne budynki, w tym najsławniejsze Kamienice Przybyłów w stylu renesansu niderlandzkiego.
Pierzeje kazimierskiego Rynku otaczają oryginalne budynki, w tym najsławniejsze Kamienice Przybyłów w stylu renesansu niderlandzkiego. Piotr Figlarz-Outdoor Photography Pictures, za zgodą

Kamienica Celejowska. W stylu mieszczańskim z kolei została wzniesiona unikalna Kamienica Celejowska przy ul. Senatorskiej, w której dziś mieści się oddział Muzeum Nadwiślańskiego. W Muzeum można oglądać wystawy poświęcone dziejom miasta i regionu. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł.

Spichlerze Kazimierza Dolnego. W przeszłości mieszkańcy Kazimierza Dolnego bogacili się na handlu zbożem, spławianym Wisłą do wielkich miast północy i na Bałtyk. Do przechowywania cennego ziarna na brzegach rzeki w Kazimierzu wzniesiono spichlerze. Do dziś zachowało się w Kazimierzu Dolnym dziesięć budowli z XVI i XVII w. W niektórych działają hotele, w innych schroniska młodzieżowe, w jeszcze innych pensjonaty, kawiarnie, a nawet kina. Spichlerze można wygodnie oglądać w czasie spaceru Bulwarem Nadwiślańskim.

Klasztor ojców Reformatorów na Wietrznej Górze. XVI-wieczny kompleks kryje w sobie sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej, nazywane Polskim Nazaretem. Kościół i krużganki klasztoru są udostępniane do zwiedzania (większe grupy mogą poprosić o przewodnika; jest też sklepik z pamiątkami i ziołowymi specyfikami na wzmocnienie zdrowia), a spod murów rozciąga się piękny widok na sam Kazimierz Dolny.

Stary cmentarz żydowski. Dawniej w Kazimierzu mieszkała liczna społeczność Żydów. W czasie II wojny światowej wyniszczyli ją Niemcy, a macewami (nagrobkami) z miejscowego kirkutu (cmentarza żydowskiego) wybrukowali sobie drogę do lokalnej siedziby gestapo. W 1984 r. wydobyte z drogi macewy wykorzystał artysta Tadeusz Augustynek do stworzenia „kazimierskiej ściany płaczu”. Przejście w jej wyrwie prowadzi na stary kirkut.

Stara Chata. To nietypowy zabytek – najstarszy w Kazimierzu Dolnym mieszkalny budynek drewniany. Kryta strzechą chata została wzniesiona jeszcze w XVIII w. Dziś wygląda niczym domek czarownicy, a kryje w sobie wygodne pokoje, w których można zamieszkać. Stara Chata to część pensjonatu Siedlisko Lubicz.

Baszta, nazywana Wieżą Łokietka, to pozostałość po potężnym niegdyś Górnym Zamku w Kazimierzu Dolnym.Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
Baszta, nazywana Wieżą Łokietka, to pozostałość po potężnym niegdyś Górnym Zamku w Kazimierzu Dolnym.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Pankrzysztoff. CC BY-SA 3.0 PL

Atrakcje Kazimierza Dolnego dla aktywnych

Kazimierz Dolny to nie tylko zabytki i spacery. Miejscowość jest dobrze zlokalizowana nad rzeką i wśród lasów i nie brak tu zajęć dla osób spragnionych aktywnego wypoczynku.

 • W Kazimierzu Dolnym organizowane są np. spływy kajakowe, z których najdłuższe trwają nawet trzy dni i pozwalają uczestnikom pokonać aż 154 km, by dopłynąć do samej Warszawy. Wypożyczenie kajaka 1-osobowego na dobę kosztuje ok. 60 zł, 2-osobowego 70 zł.
 • Po okolicach Kazimierza Dolnego można także pojeździć na quadach i w samochodach terenowych. Zabawa w stylu off-road to wydatek rzędu 300 zł za godzinę jazdy. Tor terenowy znajduje się przy ul. Krakowskiej.
 • Poszukiwacze mocnych wrażeń mogą zafundować sobie lot nad Kazimierzem Dolnym na motoparalotni. Lot tandemowy (z pilotem) trwa ok. 12 minut i kosztuje ok. 300 zł. To świetna okazja, by zobaczyć Kazimierz Dolny i jego okolicę z niezwykłej perspektywy i wykonać wspaniałe zdjęcia. Możliwe są także przeloty helikopterem i samolotem Cessna.

Ciekawe spacery po Kazimierzu Dolnym

Góra Trzech Krzyży. To wzgórze wznoszące się nad miasteczkiem i najlepszy punkt widokowy na Kazimierze Dolny. Na jego szczycie stoją trzy krzyże, ustawione w 1708 r., upamiętniające cudowne uwolnienie mieszkańców Kazimierza od zarazy. Wejście na wzgórze jest płatne – bilet kosztuje 4 zł.

Wąwozy lessowe. To jedna z głównych atrakcji Kazimierza Dolnego – unikalne, klimatyczne jary, głębokie nawet na kilkanaście metrów, z których ścian wyrastają korzenie drzew, a czasem całe drzewa.

Jest ich wokół miasteczka wiele, a za najpiękniejszy uchodzi Wąwóz Korzeniowy Dół, długi na 400 m. Wejście do wąwozu kosztuje 2 zł.

Inne malownicze wąwozy lessowe wokół Kazimierza Dolnego to np.:

 • Narowy Dół
 • Wąwóz Małachowskiego
 • Wąwóz Plebanka
Wąwozy lessowe to jedna z głównych atrakcji Kazimierza Dolnego. Jeśli szukacie oryginalnej trasy spacerowej w Lubelskiem, kazimierskie wąwozy powinny
Wąwozy lessowe to jedna z głównych atrakcji Kazimierza Dolnego. Jeśli szukacie oryginalnej trasy spacerowej w Lubelskiem, kazimierskie wąwozy powinny znaleźć się na Waszej weekendowej liście. Piotr Figlarz-Outdoor Photography Pictures, za zgodą

Atrakcje dla dzieci w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych. To nowe miejskie muzeum, oferujące gościom podróż po kulinarnych specjałach Kazimierza Dolnego i okolic, na czele z wypiekanymi kogutami. Przewidziane są także warsztaty wyrobu kogutów. Bilet normalny kosztuje tylko 8 zł, ulgowy 6 zł.

Posąg Psa Werniksa. Rzeźba Bogdana Markowskiego stoi na kazimierskim Rynku i jest najstarszym w Polsce pomnikiem psa. Dzielny czworonóg potrafił podobno pokonywać Wisłę wszerz i kochał jeździć autostopem. Mieszkańcy Kazimierza przywiązali się do niego tak bardzo, że gdy już odszedł za Tęczowy Most, wystawili mu pomnik na swoim słynnym Rynku.

Rejs po Wiśle. Kazimierz Dolny jest malowniczo położony nad samą Wisłą i branżą turystyczna skwapliwie korzysta z tego atutu. Miasteczko słynie z rejsów po Wiśle, organizowanych na różnego rodzaju statkach i promach, wypływających z przystani koło Wałów Wiślanych. Statki kursują na różnych trasach, często do rezerwatu na Krowiej Wyspie lub do Puław. Rejs trwa najczęściej ok. godziny, bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 25 zł.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa. W Karczmiskach nieopodal Kazimierza Dolnego znajduje się stacja Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Przejażdżka zabytkowym pociągiem to gratka dla całej rodziny, a zwłaszcza dla dzieci. Kolejka kursuje w środy i niedziele, w pętli z początkiem i końcem w Karczmiskach, sięgającej do Opola lub Polanówki. Turyści wybierający się do Polanówki mogą zatrzymać się tam na ognisko. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 90 min. W zależności od wybranej trasy, bilety kosztują od 10 do 22 zł, a ulgowe od 9 do 14 zł.

Krzyże wzniesiono, by podziękować Bogu za zakończenie zarazy cholery z początku XVIII w. Dziś to najlepszy punkt widokowy na Kazimierz Dolny.
Krzyże wzniesiono, by podziękować Bogu za zakończenie zarazy cholery z początku XVIII w. Dziś to najlepszy punkt widokowy na Kazimierz Dolny. Piotr Figlarz-Outdoor Photography Pictures, za zgodą

Nadwiślańskie Drezyny Rowerowe. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa organizuje przejazdy drezynami rowerowymi na tej samej trasie z Karczmisk. Pokonanie całej pętli drezyną zajmuje ok. 90 minut, koszt wynajęcia drezyny to od 90 do 100 zł.

Magiczne Ogrody w Trzciankach. Ok. 20 km od Kazimierza Dolnego w Trzciankach działa pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny Magiczne Ogrody. To przede wszystkim piękny, bardzo pomysłowo urządzony ogród, ale na dzieci czekają tu dodatkowe atrakcje, jak animacje, warsztaty edukacyjne, a nawet spływ na tratwie. Bilet normalny kosztuje 89 zł, ulgowy 79 zł, dzieci poniżej 100 cm wzrostu wchodzą za darmo. Można także kupić bilet grupowy dla trzech (229 zł) lub czterech osób (299 zł).

Kazimierz Dolny na wakacje. Kalendarz imprez

Praktycznie przez cały sezon wakacyjny, a także długo po nim, w Kazimierzu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i imprezy.

 • W czerwcu odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz Rajd Pojazdów Zabytkowych.
 • Na przełomie lipca i sierpnia organizowany jest Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (w 2022 r. między 30 lipca o 7 sierpnia)
 • W całym okresie wakacji trwają Kazimierski Festiwal Organowy i Letnie Wieczory Muzyczne w kościele farnym.

Zabierz kawę w drogę

kup najtaniej

Contigo

Contigo Pinnacle Brązowy 300 Ml

100,69 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Olympus 300ml Enchanted Forest

95,99 zł

kup najtaniej

Esbit

Esbit Termos Vacuum Flask 1L Olive

124,00 zł

kup najtaniej

Esbit

Termos Na Żywność Food Jug 1L Esbit

133,99 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Czarny Mat

104,99 zł

kup najtaniej

Fjord Nansen

Fjord Nansen Honer 500 Ml

63,90 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo West Loop 2.0 470ml Srebrny

99,99 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Olympus 300ml Cherry Cake

98,99 zł

kup najtaniej

KAMBUKKA

Kambukka Elton Insulated 750Ml Sky Blue

129,99 zł

kup najtaniej

Contigo

Contigo Byron 470 Ml Szary

79,90 zł

kup najtaniej

Fjord Nansen

Fjord Nansen 700ml Honer czarny

77,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Noclegi w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu Dolnym można znaleźć nocleg w niemal każdym standardzie i przedziale cenowym. Oto przykładowe, z cenami za nocleg w pokoju 2-osobowym.

 • Chałupa pod Dębami: 100-120 zł
 • Guest House Na Piętrze: 200 zł
 • Apartament Księżycowy Przy Rynku: 214 zł
 • Hotel Dwa Księżyce: 235 zł
 • Hotel Kazimierzowska: 312 zł
 • Hotel Spichlerz (w jednym z zabytkowych spichlerzy): 320 zł
 • Hotel Król Kazimierz (spa, basen i przyjmuje zwierzęta): 369 zł
Zboże, na którym bogacił się niegdyś Kazimierz Dolny, musiało być gdzieś przechowywane. Dlatego wzniesiono wspaniałe spichlerze, dziś zabytki architektury,
Zboże, na którym bogacił się niegdyś Kazimierz Dolny, musiało być gdzieś przechowywane. Dlatego wzniesiono wspaniałe spichlerze, dziś zabytki architektury, ale często też gospody i hotele.

Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Beemwej, CC BY-SA 3.0

Namioty i kampery. Kemping w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu Dolnym jest tez pole namiotowe, przy porcie jachtowym, ok. 200 m od centrum miasteczka. Pole jest ogrodzone i monitorowane, więc można się na nim bezpiecznie rozbić.

Wstęp na pole namiotowe kosztuje 20 zł za dobę od osób powyżej 10 lat, 15 zł od dzieci w wieku 4-10 lat; dzieci poniżej 3 lat mogą obozować za darmo.

Parkowanie kampera kosztuje od 25 do 35 zł za dobę (w zależności od rozmiaru.

Restauracje w Kazimierzu Dolnym

W Kazimierzu Dolnym nie brak ciekawych, klimatycznych restauracji, knajpek, jadłodajni i barów. Oto przykłady najlepiej znanych restauracji:

 • U Fryzjera: ceny umiarkowane do wysokich
 • Przystanek Korzeniowa: ceny umiarkowane do wysokich
 • Restauracja i Kawiarnia Bajgiel: ceny umiarkowane do wysokich
 • Piekarnia Sarzyński: ceny umiarkowane
 • Gospoda w Dolinie: ceny niskie
 • Bar Weranda: ceny niskie
Rynek to serce Kazimierza. Tu odbywa się wiele letnich imprez plenerowych i tu zbierają się wycieczki, by ruszyć na obchód po zabytkach. Na zdjęciu tzw.
Rynek to serce Kazimierza. Tu odbywa się wiele letnich imprez plenerowych i tu zbierają się wycieczki, by ruszyć na obchód po zabytkach. Na zdjęciu tzw. król chłopów, który wita artystów w czasie czerwcowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Piotr Figlarz-Outdoor Photography Pictures, za zgodą

Dojazd do Kazimierza Dolnego samochodem lub autobusem

Z Warszawy można się dostać do Kazimierza Dolnego samochodem w ciągu dwóch lub trzech godzin. Wybrać można kilka tras na południe, np. drogą S17 do Żyrzyna, tam skręcić w drogę wojewódzką 824 i jechać nią do Bochotnicy, gdzie następnie należy skręcić w Kazimierską.

Miejsce parkingowe w Kazimierzu Dolnym kosztuje ok. 15 zł za dzień.

Można także pojechać autobusem. Trasa zajmuje ok. 3 godzin, bilety na Trans-Bus Express kosztują niecałe 25 zł.

Trasa z Krakowa do Kazimierza Dolnego jest najdłuższa, liczy ponad 250 km i jej pokonanie może zająć ok. 4 godzin. Trasę na północ można pokonać np. drogą S7 i E77 przez Jędrzejów, Kielce i Skarżysko-Kamienną. Drogą wojewódzką 747 dojedziemy nad Wisłę. Za Łaziskami należy odbić na północ.

Można też pojechać PKS-em. Bilety kosztują od 20 do 40 zł, podróż zajmuje ok, 4 godzin.

Z Lublina jedzie się do Kazimierza Dolnego najszybciej. Trasa wynosi ok. 60 km i zajmuje niecałą godzinę. Należy kierować się np. na północ drogą S17 do Kurowa Wschód, tam skręcić na południowy zachód w ulicę Głowackiego, potem w Fabryczną i Lubelską do Karmanowic. Tam odbić w drogę wojewódzką 830, która zaprowadzi do ul. Kazimierskiej i samego Kazimierza.

Bus jedzie z Lublina do Kazimierza Dolnego najczęściej niecałą godzinę. Bilety kosztują ok. 10 zł.

Galeria zdjęć Kazmierza Dolnego

Zapraszamy do galerii zdjęć urokliwego Kazimierza Dolnego, z których większość wykonał pan Piotr Filgarz. Zajrzyjcie na jego profil na Facebooku, by obajerzeć więcej fotografii niezwykłych miejsc z całej Polski.

Widok z kazimierskiego Rynku na zabytkowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym posłuchać można najstarszych sprawnych organów kościelnych w Polsce.

Kazimierz Dolny: najlepsze atrakcje dla dzieci i dorosłych n...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie