Kiedy wypada astronomiczna wiosna? Może zaskoczyć wspaniałymi widokami. Sprawdź, kiedy je obserwować

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Astronomiczna wiosna zachwyci wspaniałymi widokami na niebie. Gdańsk.
Astronomiczna wiosna zachwyci wspaniałymi widokami na niebie. Gdańsk. fot.patrykkosmider/123rf.com
Już dzisiejszej nocy Słońce przejdzie przez punkt Barana, co oznacza początek astronomicznej wiosny. Podczas tego wydarzenia na niebie widoczne będą niemal wszystkie planety Układu Słonecznego oraz inne ciekawe obiekty i zjawiska astronomiczne. Sprawdź, o której godzinie rozpoczyna się astronomiczna wiosna.

Kiedy wypada astronomiczna wiosna?

Astronomiczna wiosna w 2023 roku wypada w nocy z 20 na 21 marca. Dokładnym momentem jej rozpoczęcia będzie godzina 22:24, kiedy Słońce przejdzie przez punkt Barana. To właśnie w tym momencie możemy mówić o rozpoczęciu astronomicznej wiosny. Pierwszy jej dzień potrwa dokładnie 12 godzin i 17 minut.

Ciekawostką jest to, że punkt Barana wcale nie znajduje się w gwiazdozbiorze Barana. Od pierwszego wieku naszej ery, a także obecnie, znajduje się w konstelacji Ryb.

Jakie planety będą widoczne wiosną?

Przez całą wiosnę na wieczornym niebie świetnie będzie widoczna Wenus jako najjaśniejszy po Księżycu obiekt nocnego nieba. Również wieczorem będzie można zobaczyć Merkurego, dla którego najlepsze warunki obserwacji nastąpią w połowie kwietnia. Przez sporą część nocy widoczny będzie także Mars.

Planeta Jowisz przechodzi z okresu widoczności wieczorem na okres widoczności rano. W pierwszych dniach wiosny dostrzeżemy go wieczorem bardzo nisko nad zachodnim horyzontem, szybko zachodzącego. Potem będzie zbyt blisko Słońca, aby go dostrzec, a pod koniec maja zacznie być widoczny nad ranem - nisko nad wschodnim horyzontem. W kwietniu b.r. planowane jest wystrzelenie europejskiej sondy JUICE, która za kilka lat ma dotrzeć właśnie do Jowisza i badać jego księżyce. W misji udział mają także instytuty i firmy z Polski.

Z kolei planeta Saturn będzie wschodzić coraz wcześniej, początkowo nad ranem, a na koniec wiosny już około północy. Na tym kończą się planety dostrzegalne gołym okiem.

Piękne gwiazdozbiory rozświetlą wiosenne niebo

Na początku wiosny można dostrzec gwiazdozbiór Oriona z jasnymi gwiazdami rozmieszczonymi tak, że przypominają symboliczną sylwetkę człowieka, w tym - z trzema ułożonymi w jednej linii, stanowiącymi tzw. Pas Oriona. Blisko Oriona jest Wielki Pies z gwiazdą Syriusz – najjaśniejszą gwiazdą nocnego nieba. Po przeciwnej stronie znajduje się Byk z jasną gwiazdą Aldebaran. Niedaleko Oriona widać też Bliźnięta z parą jasnych gwiazd Kastor i Polluks.

Na niebie znajdziemy także tzw. Trójkąt Wiosenny. Nie jest to gwiazdozbiór, tylko asteryzm, czyli charakterystyczny układ gwiazd, ale nie znajdujący się na liście gwiazdozbiorów. Przykładowo Wielki Wóz to również asteryzm, a nie gwiazdozbiór. W skład Trójkąta Wiosennego wchodzą gwiazda Regulus z konstelacji Lwa, gwiazda Arktur z Wolarza oraz gwiazda Spika z Panny.

Dość prostym do rozpoznania gwiazdozbiorem jest Kasjopea, której jasne gwiazdy układają się w literę W. Niektórzy potrafią odnaleźć Wielki Wóz, a także Mały Wóz z Gwiazdą Polarną.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródła: i.pl/PAP

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedy wypada astronomiczna wiosna? Może zaskoczyć wspaniałymi widokami. Sprawdź, kiedy je obserwować - Portal i.pl

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży