Kolejne kraje zaostrzają restrykcje na zimę. Tu szczepienie już nie wystarczy. Lista państw, które wymagają testu PCR przed przylotem

Monika Golonka
Monika Golonka
10 krajów Europy wymaga od zaszczepionych turystów potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
10 krajów Europy wymaga od zaszczepionych turystów potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Skitterphoto/Pixabay
W Europie trwa czwarta fala pandemii koronawirusa, a sytuację dodatkowo pogorszył wyjątkowo zaraźliwy wariant omikron. W związku z wysoką liczbą nowych zakażeń kolejne kraje zaostrzają restrykcje. Nowe obostrzenia uderzyły również w turystów planujących zimowy urlop za granicą. Aby dostać się do wielu krajów naszego kontynentu, nie wystarczy już szczepienie - konieczne jest również wykonanie testu na koronawirusa. Zasady wjazdu do poszczególnych państw zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego przygotowaliśmy zestawienie, w którym sprawdzicie, gdzie aktualnie wymagany jest test PCR lub antygenowy. Sprawdź, czy kraj, do którego się wybierasz na święta, sylwestra, ferie czy zimowy urlop, nie wprowadził ostatnio nowych ograniczeń.

Dodatkowe restrykcje dotyczące podróżowania, wprowadzone w ostatnich tygodniach przez wiele krajów naszego kontynentu, to odpowiedź na kolejną falę pandemii COVID-19 i szybkie rozprzestrzenianie się wariantu omikron. Aby przekroczyć granice wielu państw, w tym ulubionych zimowych destynacji Polaków, trzeba nie tylko być w pełni zaszczepionym, ale także przestawić potwierdzenie negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa. Warto wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach z obowiązku wykonania testu zwolni przyjęcie przypominającej dawki szczepienia.

Nowe obostrzenia wprowadzane są z dnia na dzień, a w natłoku informacji może być trudno wyłowić te aktualne. Z myślą o osobach, które planują zimowy wypoczynek za granicą, przygotowaliśmy zestawienie państw Europy, które poza potwierdzeniem zaszczepienia wymagają od podróżnych wykonania testu - PCR lub antygenowego.

Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie poniżej.

Poza Europą potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa wymagane jest niemal we wszystkich krajach. Szczegółowe informacje o zasadach wjazdu i obostrzeniach covidowych w poszczególnych państwach świata znajdziecie TUTAJ

Spis treści

Austria

Aby wjechać na terytorium tego kraju, należy poza szczepieniem posiadać także potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Nowe zasady obowiązują od 20 grudnia. Musi to być test PCR i nie może być wykonany wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. Obowiązek ten nie dotyczy:

  • osób, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki,
  • ozdrowieńców, jeśli od zakażenia minęło mniej niż 180 dni,
  • dzieci poniżej 12. roku życia.

Bułgaria

Bułgaria również wymaga od zaszczepionych turystów wykonania testu PCR na koronawirusa. Nowe zasady obowiązują od 19 listopada, kiedy Polska została zakwalifikowana do czerwonej strefy. Test musi być wykonany maksymalnie 72 godziny przed przybyciem do kraju.

Cypr

Wszyscy turyści przybywający na wyspę muszą wykonać testy PCR po przylocie. Pierwszy test musi zostać wykonany od razu po wylądowaniu na Cyprze, a do momentu uzyskania wyniku należy pozostać w samoizolacji. Obowiązek dotyczy wszystkich osób powyżej 12. roku życia. Testy wykonywane są na koszt pasażera. Kolejny test PCR należy wykonać po 72 godzinach od przylotu - jest on wykonywany bezpłatnie w jednym w mobilnych punktów testowania. Z drugiego testu zwolnione są osoby, które przyjęły przypominającą dawkę szczepionki.

Grecja

Gracja także wymaga od wszystkich podróżnych negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Nowe zasady obowiązują od 19 grudnia. Musi to być test PCR wykonany maksymalnie 48 godzin przed przybyciem do kraju.

Irlandia

Od 3 grudnia wszystkie osoby, które podróżują do Irlandii muszą posiadać potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Może być to test PCR (wykonany do 72 godzin przed przylotem) lub antygenowy (do 48 godzin przed przylotem). Zasady te dotyczą wszystkich turystów powyżej 12. roku życia.

Norwegia

Wszystkie osoby podróżujące do Norwegii muszą po przybyciu wykonać test na obecność koronawirusa. Test można wykonać od razu na przejściu granicznym lub w innym punkcie testowania w ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy kraju.

Portugalia

Portugalia wprowadziła dodatkowe obostrzenia dla podróżnych na początku grudnia. Wszystkie osoby przylatujące do tego kraju muszą posiadać potwierdzenie negatywnego testu PCR (wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem) lub szybkiego testu antygenowego (maksymalnie 48 godzin przed przylotem).

Szwajcaria

Szwajcaria wprowadziła restrykcje, według których wszyscy podróżni muszą wykonać test PCR 72 godziny przed wylotem lub test antygenowy 48 godzin przed przylotem. Z obowiązku testowania zwolnione są dzieci poniżej 16. roku życia.

Wielka Brytania

Wielka Brytania wprowadziła jedne z najsurowszych obostrzeń dotyczących wjazdu do kraju. Wszyscy, którzy podróżują do Wielkiej Brytanii muszą wykonać test PCR lub antygenowy maksymalnie 72 godziny przed wylotem. Po przylocie należy poddać się samoizolacji i przed upływem drugiego dnia pobytu wykonać kolejny test PCR.

Włochy

We Włoszech nowe zasady wjazdu obowiązują od 16 grudnia. Od tego momentu wszyscy turyści, którzy chcą wjechać na teren kraju, muszą posiadać potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dopuszczalne są testy PCR (maksymalnie 48 godzin przed przylotem) i antygenowe (maksymalnie 24 godziny przed przylotem).

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży