Kołobrzeg: miasto, które uzdrawia. Co zobaczyć w Kołobrzegu? Najciekawsze atrakcje, cennik i godziny otwarcia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Kołobrzeg jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez rodaków miejsc - szczególnie w sezonie letnim. Jego niepowtarzalny klimat i właściwości lecznicze przyciągają turystów z całego kraju. To właśnie dlatego Kołobrzeg nazywany jest „miastem, które uzdrawia" - na jego terenie mieści się ok. 30 ośrodków uzdrowiskowych. Co zobaczyć w Kołobrzegu? Zobaczcie najciekawsze atrakcje miasta oraz cenniki i godziny otwarcia.

Spis treści

Gdzie leży Kołobrzeg? Mapa

Kołobrzeg to miasto w woj. zachodniopomorskim. Od Szczecina dzieli go odległość ok. 130 kilometrów, natomiast od Koszalina - 44 kilometry.

Z góry Kołobrzeg także prezentuje się zachwycająco
CC BY-SA 4.0

W Kołobrzegu znajdziecie też port, zlokalizowany u ujścia rzeki Parsęty. Wikipedia.org / Kamilbarwinek / CC BY-SA 4.0

Pogoda w Kołobrzegu - kamery

Kołobrzeg jest nadmorską miejscowością wypoczynkową - co roku odwiedzają go setki tysięcy turystów. Udając się na wypoczynek nad morzem często marzymy o pięknej pogodzie, która pozwoli na kąpiele i opalanie. Jak wszędzie, pogoda może spłatać nam figla, jednak jeżeli podczas pobytu w Kołobrzegu będziecie chcieli sprawdzić, jak danego dnia wygląda plaża, umożliwią to wam kamery. Dzięki temu łatwo sprawdzicie, czy dzień zapowiada się słonecznie. Obraz z kamer w Kołobrzegu znajdziecie na tej stronie internetowej.

Z czego słynie Kołobrzeg? Miasto, które uzdrawia

Status uzdrowiska miasto Kołobrzeg otrzymało już w 2005 roku. Wiadomo natomiast, że już w roku 1802 leczniczy potencjał tej nadmorskiej miejscowości został dostrzeżony przez pruskiego oficera Jana Henryka Helda. Został on skazany na pobyt w Twierdzy Kołobrzeg. Jego pobyt zaowocował książką na temat tamtejszego kąpieliska morskiego. Później w Kołobrzegu utworzone zostały kąpieliska dla kobiet, mężczyzn, rodzin z dziećmi oraz łazienki solankowe. Pod koniec XIX wieku do kąpieli zaczęto stosować także borowinę, która ma silne właściwości przeciwzapalne. Wraz z rozwojem kolei oferta uzdrowiskowa Kołobrzegu stale się rozrastała, a dziś mieści się tam ok. 30 ośrodków uzdrowiskowych, z których chętnie korzystają przyjezdni z całego kraju.

Co robić w Kołobrzegu? Najlepsze atrakcje miasta i okolic

Kołobrzeg, oprócz bycia uzdrowiskiem, jest oczywiście miejscowością nadmorską i nie odstaje od podobnych miast na polskim wybrzeżu. Znajdziecie tam liczne atrakcje, a ich zwiedzanie powinno skutecznie umilić wam pobyt w tym urokliwym miejscu. Nieważne czy podróżujecie sami, czy z dziećmi - jest tam mnóstwo obiektów, które zainteresują każdego.

Muzeum Oręża Polskiego

Siedziba Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
CC BY-SA 3.0

Kołobrzeg może pochwalić się wieloma ciekawymi atrakcjami – wśród nich jest m.in. Muzeum Oręża Polskiego. Wikipedia.org / Radosław Drożdżewski / CC BY-SA 3.0

To wyjątkowe muzeum powinni odwiedzić wszyscy turyści i miłośnicy historii. Chociaż na początku placówka miała opowiadać tylko o historii miasta, obecnie podejmuje przede wszystkim tematykę historyczno-wojskową. Oczywiście nie brak tam kołobrzeskich akcentów, a ze swojej wizyty na pewno wyniesiecie ogrom wiedzy. Każdy z oddziałów charakteryzuje oryginalna ekspozycja, m.in. okręty wojenne, radzieckie wyposażenie służące w przeszłości do przechowywania broni jądrowej czy umundurowanie z okresu powstań. Muzeum Oręża Polskiego ma kilka oddziałów na terenie Kołobrzegu i okolic:

 • Muzeum Miasta Kołobrzeg (w ​​Pałacu Braunschweigów)
 • Dzieje Oręża Polskiego (wystawa główna przy ul. Emilii Gierczak 5)
 • Skansen Morski (port w Kołobrzegu)
 • Muzeum Zimnej Wojny (Podborsko)
 • Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej (Rogowo)

Bilety wstępu i godziny otwarcia

 • Bilet normalny (1 / 2 / 3 muzea) - 28 / 56 / 56 zł
 • Bilet ulgowy (1 / 2 / 3 muzea) - 22 / 44 / 44 zł
 • Bilet rodzinny (1 / 3 muzea) - 70 / 140 zł
 • Dzieci do lat 7 - wstęp wolny

W zależności od oddziału i dnia, godziny otwarcia mogą się od siebie różnić. Kalendarz dostępny jest na stronie internetowej muzeum.

Siedziba Muzeum Oręża Polskiego mieści się przy ul. Armii Krajowej 13.

Latarnia morska w Kołobrzegu
Chociaż ciężko to sobie wyobrazić, ta zabytkowa latarnia morska zaczęła działać już w 1666 roku! Światło zapalano tam okresowo, by ok. 200 lat później rozbłysnęło tam na stałe. W 1945 roku budowla została wysadzona przez niemieckich saperów, jednak dwa lata później wzniesiono kolejną, zlokalizowaną obok miejsca, w którym stała poprzednia. Nowa konstrukcja, czyli ta, którą znamy dziś mierzy 26 metrów wysokości. Co ciekawe, wizerunek kołobrzeskiej latarni przyozdobił okolicznościową monetę o nominale 2 zł w 2005 roku. Konstrukcja stanowi wspaniały punkt widokowy, a samo wejście nie jest drogie - widoki warte są z pewnością dużo więcej.
[g]Bilety wstępu i godziny otwarcia[/b]

 • Bilet normalny - 10 zł
 • Bilet ulgowy - 8 zł

Zazwyczaj latarnia jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godz. 10:00 - 17:00, jednak urlopowicze, których wakacje wypadają w lipcu lub sierpniu mogą cieszyć oczy widokami aż do zachodu słońca.

Ekopark Wschodni
Miejsce, w którym nawiążecie prawdziwy kontakt z naturą. Park utworzono ze względu na walory krajobrazowe tamtych terenów - jednym z najważniejszych jest torfowisko „Solne Bagno”. Miejsce to upodobało sobie wiele gatunków ptaków (m.in. kormoran, brodziec, czapla). Często spotykane przez plażowiczów łabędzie również zakładają tam gniazda. To świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi, które dzięki informacjom zawartym na tablicach edukacyjnych znacznie poszerzą swoją wiedzę na temat przyrody.

Pomniki
Jednym z najsłynniejszych pomników znajdujących się w Kołobrzegu jest „Pomnik Zaślubin Polski z Morzem”, jednak miasto to może pochwalić się wieloma innymi rzeźbami - należą do nich m.in. „Kula ziemska”, „Pomnik rybaka i rybaczki” czy „Pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina”.

Lapidarium żydowskie
Lapidarium to miejsce, w którym przechowywane są kamienie naturalne oraz kamienne elementy architektoniczne (rzeźby, nagrobki, pomniki). To w Kołobrzegu zlokalizowane jest na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, który niemieccy żołnierze zniszczyli podczas II wojny światowej.

Promenada

Po kołobrzeskiej promenadzie można spacerować godzinami
CC BY-SA 4.0

Jeśli zamiast piasku wolicie stabilną nawierzchnię, na spacer w pobliżu morza wybierzcie kołobrzeską promenadę. Wikipedia.org / Kritzolina / CC BY-SA 4.0

Punkt obowiązkowy w planie każdego turysty, który decyduje się na zwiedzanie Kołobrzegu. Trasa, zwana inaczej bulwarem Jana Szymańskiego biegnie wzdłuż plaży i łączy wspomnianą latarnię morską z nowym molo. Długość samej promenady to 500 metrów, co może wydawać się dystansem dość krótkim, jednak zaręczamy, że spędzicie tam godziny. Możecie podziwiać stamtąd morze i plażę, zjeść posiłek w jednej z tamtejszych restauracji lub spacerować między straganami.

Molo

Archiwalne zdjęcie Kołobrzegu
Domena publiczna

Dawniej w Kołobrzegu wznosił się most na łodziach. Wikipedia.org / Autor nieznany / Domena publiczna

Kołobrzeskie molo jest bardzo solidne - wykonane zostało z żelbetu, czyli betonu wzmocnionego metalowymi prętami. Mało kto wie, że już w 1881 roku został tam zbudowany drewniany pomost, którego długość wynosiła ok. 100 metrów! Współczesne molo jest znacznie dłuższe i mierzy 220 metrów. Podczas pobytu warto wybrać się tam na spacer co najmniej kilka razy - rano, w ciągu dnia i wieczorem, kiedy włączane są przepiękne iluminacje.

Pozostałe atrakcje Kołobrzegu. Co jeszcze warto zobaczyć?

Wspomniane atrakcje to nie wszystko, co ma do zaoferowania piękny Kołobrzeg. Co jeszcze warto tam zobaczyć?

 • Plaże
 • Taras widokowy na wieży katedry
 • Muzeum Minerałów
 • Port
 • Amfiteatr
 • Kościół św. Marcina
 • Fontannę na Skwerze Pionierów

Źródło: kolobrzeg.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży