Koniec wrocławskich neonów? Galeria neonów przy ul Ruskiej przestaje istnieć. Właściciel kontra miasto

Monika Fajge
Monika Fajge
Galeria neonów przy ul Ruskiej przestaje istnieć
Galeria neonów przy ul Ruskiej przestaje istnieć Magda Pasiewicz/Polska Press
Galeria neonów w podwórku przy ul. Ruskiej zdążyła wpisać się w krajobraz Wrocławia. Stała się też jedną z bardziej rozpoznawalnych atrakcji stolicy Dolnego Śląska. Teraz przestaje istnieć. Powód? "Trwające kilka miesięcy rozmowy z Gminą Wrocław nie doprowadziły do zawarcia porozumienia zapewniającego dalsze funkcjonowanie tego miejsca" - informują pracownicy galerii.

Podwórko przy ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu od lat mieniło się kolorami. Galeria neonów Neon Side to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Na pomysł zebrania starych neonów, które niegdyś świeciły na budynkach w mieście, wpadł Tomasz Kosmalski. Chciał uchronić je przed zniszczeniem i we współpracy z wrocławskim ratuszem stworzył galerię.

Zobacz też: Absolutnie unikatowe zdjęcia wrocławskich ulic z połowy XX wieku. Legnicka, św. Antoniego, Świdnicka mocno się zmieniły!

Galeria neonów przestaje istnieć

Informacja o zakończeniu działalności pojawiła się na oficjalnym profilu Wrocławskich Neonów na facebooku.

"Z przykrością informujemy, że historia galerii neonów przy Ruskiej dobiega końca. Trwające kilka miesięcy rozmowy z Gminą Wrocław nie doprowadziły do zawarcia porozumienia zapewniającego dalsze funkcjonowanie tego miejsca. Za to przez ten czas spotkaliśmy się z brakiem rzetelności i profesjonalizmu, a przede wszystkim z niepoważnym traktowaniem tej sprawy przez urzędników. Do tej pory również nie doczekaliśmy się niezbędnych napraw neonów, do których Gmina jest zobowiązana" - czytamy w komunikacie.

"Podjęliśmy trudną, ale w tej sytuacji jedyną możliwą decyzję i rozwiązaliśmy umowę użyczenia neonów. Czas minął"

Wrocławski ratusz: "Neony zostają"

Urząd Miasta Wrocławia "odbija piłeczkę". W odpowiedzi na oświadczenie galerii, magistrat wyjaśnia, że mimo iż ekspozycja od lat znajduje się na budynkach należącym do miasta – same neony są własnością prywatną.

"Niestety z uwagi na swój wiek instalacja się psuje. Jesteśmy gotowi na przeprowadzenie kolejnego koniecznego remontu, tak jak przeprowadzaliśmy je do tej pory, jednak inwestując w te prace kilkaset tysięcy złotych z pieniędzy podatników chcemy mieć pewność, że neony pozostaną na swoim miejscu. Niestety takiej gwarancji właściciel udzielić nie chciał w czasie kilkumiesięcznych z nim rozmów" - tłumaczy biuro prasowe ratusza.

I dodaje:

Proponowaliśmy wykup neonów od właściciela, ich najem, a nawet prowadzenie formalnej galerii w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Niestety, mimo długich negocjacji właściciel nie zdecydował się na zawarcie żadnej z tych umów. Nawet w sytuacji, gdy Miasto zgodziło się zaoferować blisko 1,5 mln złotych za prawo do eksponowania neonów przez kolejne 10 lat, zapewniając dodatkowe środki na ich obsługę i remonty. To oznacza, że (wliczając dodatkowe koszty) zapłacilibyśmy między 2 a 3 miliony złotych. I nadal jesteśmy na to gotowi!"

Galeria, jak twierdzi ratusz, ma funkcjonować jeszcze około roku. Co potem? Wszystko będzie zależało od tego, czy strony dojdą do porozumienia.

Wrocławskie neony mają swoją historię

  • MODNY STRÓJ - neon pochodzi ze sklepu odzieżowego z ulicy Wita Stwosza. Ciekawostką jest, że neon zagrał w filmie Pawła Pawlikowskiego.
  • KINO WARSZAWA - to neon pochodzący z pierwszego dużego kina w powojennej historii Wrocławia. Dawne kino przy ul. Piłsudskiego przeszło remont i teraz funkcjonuje jako Dolnośląskie Centrum Filmowe.
  • SPOŻYWCZY - neon pochodzi ze sklepu spożywczego przy ul. Spółdzielczej na Biskupinie. Powstał na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
  • NOT - neon Naczelnej Organizacji Technicznej pochodzi z budynku przy ul. Piłsudskiego, gdzie mieścił się urząd.
  • DOM HANDLOWY - pochodzi ze sklepu domu towarowego przy ul. Robotniczej.
  • OBUWIE - boczny neon pochodzi ze sklepu obuwniczego z rogu ulic: Kościuszki i Stawowej. Ścianę wrocławskiego sklepu rozświetlał od lat 60. XX wieku.
  • FLORIAN - trafił na podwórko neonów ze Zgorzelca. Powstał w latach 70. i był szyldem Spółdzielni Kominiarskiej.
  • KINO - kino działało w latach 1948-2010 na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Ten niewielki neon pojawił się tam już w latach 50. ubiegłego wieku.
  • RUMCAJS - podobnie jak Hanka, pochodzi ze sklepu spożywczego Społem przy Powstańców Śląskich. Inspiracją do ich powstania były postacie literackie z czechosłowackiej powieści, a później serialu animowanego o Rozbójniku Rumcajsie.
  • MONTAŻ - pochodzi z dawnych hal produkcyjny z ul. Opolskiej. Właściwie funkcjonował jako ELEKTROMONTAŻ, na wystawie prezentowany jest w dwóch częściach.
  • GRAND HOTEL - to neon z hotelu o tej nazwie, który mieścił się przy ul. Piłsudskiego.
  • HANKA - jeden z piękniejszych neonów trafił do galerii neonów prosto ze sklepu Społem znajdującego się niegdyś przy ul. Powstańców Śląskich.
  • WROCŁAW GŁÓWNY - neon pochodzi znad wejścia do Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Po remoncie budynku zastąpiono go nowym.
  • KINO OGNISKO - napis rozświetlał wejście do dawnego kina na Karłowicach. Powstał na przełomie lat 50. i 60.
  • ELAM - pochodzi z z ulicy Chorwackiej, gdzie mieściły się przemysłowe budynki Zakładów Automatyki.
  • ELEKTRO - to pierwszy człon neonu, który w całości był ELEKTROMONTAŻEM z hal przemysłowych przy ul. Opolskiej.
  • KWIATY - neon dawnej kwiaciarni z Biskupina
  • HERMES - neon wisiał na pawilonie handlowym przy ul. Grabiszyńskiej
  • CUPRUM - dostał drugie życie w galerii neonów po tym, jak rozebrano biurowiec KGHM Cuprum przy pl. Jana Pawła II.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec wrocławskich neonów? Galeria neonów przy ul Ruskiej przestaje istnieć. Właściciel kontra miasto - Gazeta Wrocławska

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży