MKTG IPT - pasek artykułowy

Korona Polski: najwyższe góry wszystkich województw. Sprawdź pełną listę szczytów, zaplanuj wycieczkę i zdobądź odznakę

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Góry w Polsce to nie tylko Tatry, Karkonosze, Beskidy czy Bieszczady. Chociaż większość Polski jest dość płaska, każde z województw ma swoją najwyższą górę, a wszystkich 16 wojewódzkich szczytów tworzy tzw. Koronę Polski. Sprawdź, jaka jest najwyższa góra w twoim województwie i zaplanuj weekendową wycieczkę, by ją zdobyć. Warto – można dostać specjalną odznakę zdobywcy Korony Polski.

Spis treści

Czym jest Korona Polski?

Korona Polski to 16 najwyższych szczytów polskich województw, po jednym z każdego województwa. Nie należy jej mylić z Koroną Gór Polski, którą tworzą najwyższe szczyty 28 krajowych pasm górskich.

Wieża widokowa na Wieżycy, najwyższej górze woj. pomorskiego
Koronę Polski tworzy 16 najwyższych gór z każdego województwa. Sprawdź, który szczyt jest najwyższy w twoim regionie i zaplanuj wycieczkę, by go zdobyć. MarcinZ83, pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Nie wszystkie województwa mogą się pochwalić imponującymi górami. Jak wiadomo, większość obszaru Polski jest dość płaska. Dlatego na liście szczytów Korony Polski znajdują się „góry”, które należy nazwać raczej wzgórzami czy nawet pagórkami. Dla turystów to tylko lepiej – zdobycie niższych szczytów Korony Polski jest łatwe i może się go podjąć praktycznie każdy, niezależnie od kondycji fizycznej.

Zdobywanie poszczególnych szczytów Korony Polski to fajny pomysł na weekendowe wycieczki dla wszystkich miłośników gór, wędrówek na łonie przyrody czy krajoznawstwa. Niekoniecznie taternictwa – góry z prawdziwego zdradzenia zaczynają się dopiero w drugiej połowie listy.

Warto zostać zdobywcą Korony Polski – na wytrwałych piechurów czekają odznaki i specjalny tytuł!

Jak uzyskać odznakę zdobywcy Korony Polski?

Od 2020 r. można zdobyć odznakę zdobywcy Korony Polski, przyznawaną przez Klub Zdobywców Korony Europy z siedzibą w Tychach.

Odznaka ma trzy stopnie: brązowy (za 5 szczytów), srebrny (za 10 szczytów) i złoty (za 16 szczytów). Jak na razi brązową odznakę zdobyły 134 osoby, srebrną 49 osób, a złotą tylko 20 osób.

Jak zdobyć odznakę? Oczywiście wchodząc na poszczególne szczyty i dokumentując to zdjęciami i/lub pieczątkami ze schronisk lub okolicznych firm, zbieranymi w specjalnej książeczce. Książeczkę można zamówić online.

Po zdobyciu wymaganej liczby szczytów, trzeba przesłać książeczkę na adres:

Klub Zdobywców Korony Europy, skrytka poczt. 105, ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 40, 43-100 Tychy, Polska.

A zdjęcia i inną dokumentację wysłać mailem: [email protected].

Regulamin zdobywania Korony Polski jest dostępny online.

Które właściwie szczyty wchodzą w skład Korony Polski? O ile każdy się domyśla, że najwyższym szczytem woj. małopolskiego są Rysy, o tyle góry koronne z regionów takich jak np. Lubuskie, Mazowsze, czy Kujawsko-Pomorskie mogą być dla wielu niespodzianką.

Sprawdź, jaki jest najwyższy szczyt twojego województwa, i zaplanuj weekendową wycieczkę, by go zdobyć. Poniżej pełna lista szczytów Korony Polski z opisami i mapami, ułożona od najniższej do najwyższej góry.

Korona Polski – poznaj najwyższe szczyty każdego województwa

Miejsce 16: Czarna Góra, woj. kujawsko-pomorskie

  • Wysokość: 189 m n.p.m.

Czarna Góra wznosi się w lesie koło Kamienia Krajeńskiego. To raczej wzgórze niż góra, najwyższy szczyt tzw. Gór Obkaskich. Droga przez las może być przyjemna wiosną i jesienią, ale drzewa zasłaniają widok, więc na zdobywców Czarnej Góry zamiast pięknej panoramy okolicy czeka tylko tablica z podstawowymi informacjami o tym wzniesieniu.

Miejsce 15: Góra Żarska, woj. lubuskie

  • Wysokość: 227 m n.p.m.

Zwana jest też Górą Gołębią. Łatwo ją zidentyfikować, bo na szczycie stoi przeciwpożarowa wieża obserwacyjna.

Miejsce 14: Góra Krajoznawców, woj. zachodniopomorskie

  • Wysokość: 244,7 m n.p.m.

Wznosi się w powiecie szczecineckim, pomiędzy Błogowem, Bagniewkiem, Kosobudami i Kołtkami. Na szczyt nie prowadzi żadna droga, więc trzeba się trochę poprzedzierać przez zarośla. Warto zabrać telefon z dobrym łączem internetowym i nawigacją GPS.

Miejsce 13: Kobyla Góra, woj. wielkopolskie

  • Wysokość: 284 m n.p.m.

To królowa Wzgórz Ostrzeszowskich, położona w pobliżu miejscowości Kobyla Góra, na terenie wsi Parzynów, na osiedlu Zmyślona Parzynowska (mimo nazwy, osiedle istnieje naprawdę).

Na Kobylą Górę prowadzą szlaki turystyczne i pielgrzymkowe. Na szczycie wznosi się wysoki na 20 m tzw. Krzyż Wielkopolski i dzwon im. Jana Pawła II (bije codziennie o 15:00 i w każdą sobotę o 21:37, czyli w godzinę śmierci papieża).

Miejsce 12: Rowelska Góra, woj. podlaskie

  • Wysokość: 298 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Podlasia to łagodne wzgórze niedaleko granicy z Rosją, położone na obrzeżach miejscowości Żytkiejmy. Nie wyróżnia się zbytnio z okolicy i nie jest w żaden sposób oznaczone. Porasta je pole uprawne, więc tak naprawdę można je „zdobyć” tylko robiąc zdjęcie z drogi.

Miejsce 11: Dylewska Góra, woj. warmińsko-mazurskie

  • Wysokość: 312 m n.p.m.

To najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich, wznosi się na terenie Wysokiej Wsi niedaleko Ostródy, na skraju kompleksu leśnego. Na szczycie postawiono wieżę widokową – panorama okolicy może być dodatkową motywacją, by się tu wybrać na wycieczkę.

Miejsce 10: Wieżyca, woj. pomorskie

  • Wysokość: 329 m n.p.m.

To najwyższy punkt polskiego Pomorza i pojezierzy. Na szczycie stoi wieża widokowa, a zimą działa tu stok narciarski.

Miejsce 9: Krągły Goraj, woj. lubelskie

  • Wysokość: 389 m n.p.m.

To najwyższy szczyt w Lubelskiem, ale dopiero trzeci pod względem wysokości na Roztoczu. Leży na samej granicy z woj. podkarpackim i porasta go las. Do wierzchołka Krągłego Goraja nie prowadzi żaden utarty szlak, więc trzeba przedzierać się przez krzaki. Niestety, widoki są bardzo kiepskie, wszystko zasłaniają drzewa.

Miejsce 8: Góra Kamieńska, woj. łódzkie

  • Wysokość: 405 m n.p.m.

Sztuczne wzgórze, usypane z wyrobisk kopalni węgla w Bełchatowie. Mimo to liczy się i stanowi najwyższy szczyt Łódzkiego. Zimą można tu nawet pojeździć na nartach.

Miejsce 7: Altana, woj. mazowieckie

  • Wysokość: 408 m n.p.m.

Mazowsze uchodzi za płaskie jak stół, a jednak jego najwyższe wzniesienie znajduje się już w drugiej połowie listy szczytów Korony Polski.

Altana, położona między Huciskiem i Ciechostowicami, jest częścią Wysoczyzny Kieleckiej. Wznosi się tuż przy granicy z woj. świętokrzyskim, w lesie obok rezerwatu przyrody.

Miejsce 6: Łysica, woj. świętokrzyskie

  • Wysokość: 614 m n.p.m.

Najwyższa góra woj. świętokrzyskiego to zarazem królowa Gór Świętokrzyskich i pierwszy (najniższy) szczyt Korony Gór Polski na naszej liście.

Miejsce 5: Biskupia Kopa, woj. opolskie

  • Wysokość: 890 m n.p.m.

To najwyższy szczyt Gór Opawskich i część Korony Gór Polski. Warto się tu wdrapać, by zobaczyć panoramę z kamiennej wieży widokowej. Dobrze widać Czechy, co nie zaskakuje – Biskupia Kopa leży nad samą granicą międzynarodową, a kamienna wieża jest już czeska. Dojście na szczyt od strony czeskiej jest też łatwiejsze niż od polskiej, a szlak jest krótszy.

Miejsce 4: Tarnica, woj. podkarpackie

  • Wysokość: 1346 m n.p.m.

Wreszcie porządna góra, zarazem najwyższy szczyt Bieszczad. Tarnica zalicza się do Korony Gór Polski i nadaje się idealnie na weekendową wycieczkę.

Miejsce 3: Góra Pięciu Kopców, woj. śląskie

  • Wysokość: 1534 m n.p.m.

To część masywu Pilska (Beskid Żywiecki), jednak nie jest najwyższym szczytem tego pasma, przez co nie zalicza się do Korony Gór Polski. Mimo wszystko jest rekordzistką w Śląskiem. Wycieczkę na jej szczyt można połączyć z wypadem na słowacką stronę granicy.

Miejsce 2: Śnieżka, woj. dolnośląskie

  • Wysokość: 1603 m n.p.m.

Śnieżka z charakterystycznym budynkiem schroniska PTTK na szczycie to najwyższa góra całego Śląska, Karkonoszy i w ogóle Sudetów. Jest też najwyższą górą Czech, dzięki czemu zalicza się do Korony Europy. Można wjechać tu kolejką z Karpacza lub wejść pieszo od strony polskiej i czeskiej (po stronie czeskiej mijając najwyżej położony hotel i browar, Lucni Bouda).

Miejsce 1: Rysy, woj. małopolskie

  • Wysokość: 2499 m n.p.m.

Rysy to najwyższy szczyt Małopolski i zarazem całej Polski. Stanowi zwieńczenie jednocześnie Korony Polski jak i Korony Gór Polski, jako najwyższy szczyt polskich Tatr.

Już wiesz, jakie szczyty zaliczają się do Korony Polski i jak zdobyć odznakę zdobywcy 16 najwyższych gór i wzniesień wszystkich województw. Obejrzyj jeszcze poniższy film o Koronie Polski z ciekawymi animacjami, zmontowany przez youtubera Sambora.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Bezpieczeństwo w górach

Nie ma znaczenia, jak wysoki jest szczyt, na który się wspinasz – w górach zawsze należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Sprawdź poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące bezpiecznego wędrowania po górach:

Bezpieczeństwo w górach. O czym należy pamiętać?

Góry przyciągają turystów jak magnes i trudno się dziwić – są piękne i pełne atrakcji, od pięknych zakątków po fascynujące zabytki. Nie wolno jednak zapominać, że góry mogą być niebezpieczne. Należy wędrować po nich, stosując się do kilku zasad i zachowując zdrowy rozsądek. Co należy zabrać na wycieczkę w góry? Jakie są numery alarmowe? Czy można iść w góry z psem? Co oznaczają kolory górskich szlaków? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, związane z wędrowaniem po górach.

Jak uniknąć wypadku w górach?

  • Sprawdź prognozę pogody i nie wybieraj się na wycieczkę przy niesprzyjających warunkach.
  • Zimą zawsze sprawdzaj przed wyruszeniem stopień zagrożenia lawinowego.
  • Pamiętaj, że jesienią i zimą dni są krótsze – sprawdź godzinę zachodu słońca i planuj wycieczkę tak, by nie iść przez góry po zmroku.
  • Wybierz trasę odpowiednią do swoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zaplanuj dokładnie marsz i nie rozstawaj się z mapą. Wyrusz wcześnie, by noc nie zastała Cię w trasie.
  • Wybierz się na wycieczkę w towarzystwie. Co dwie głowy, to nie jedna.
  • Przed wyruszeniem na szlak poinformuj o swojej wyprawie personel schroniska lub hotelu.

Jakie są numery alarmowe do wzywania pomocy w górach?

W Polsce działa zintegrowany system ratownictwa górskiego. Numery, które powinien znać każdy turysta, wybierający się w góry, to:

601 100 300 – numer główny

985 – numer alarmowy

112 – numer ratunkowy

Jakie aplikacje mobilne są najbardziej przydatne w górach?

Ratunek – po uruchomieniu program automatycznie wybiera odpowiedni numer alarmowy (TOPR, GOPR albo MOPR lub WOPR) i przesyła ratownikom dane o lokalizacji telefonu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak działa aplikacja Ratunek.

Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik polskiego Ratunku.

Mapa Turystyczna – wyznacza najlepsze szlaki w górach, w zależności od potrzeb użytkownika. Podaje też odległości i przewidywany czas marszu.

Traseo – oferuje interaktywne mapy z adnotacjami innych użytkowników i możliwość zakupu map do użycia offline.

Monitor Burz – aplikacja podająca krótkoterminową prognozę pogody.

Polskie Góry – po skierowaniu aparatu na horyzont, program wyświetla nazwy widocznych szczytów.

SkiRaport – informuje o warunkach pogodowych na polskich stokach narciarskich.

Dowiedz się więcej na temat tego, jakie aplikacje na telefon najbardziej przydadzą się w górach.

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Warunki pogodowe w górach są różne o każdej porze roku i zmieniają się szybko. Jest jednak kilka rzeczy, które powinien mieć ze sobą i na sobie każdy turysta wybierający się w góry.

Odpowiedni strój – buty za kostkę z grubym bieżnikiem, kurtka przeciwdeszczowa, sweter, nakrycie głowy. Zima także raki na buty i stuptuty chroniące nogawki przed przemoczeniem.

Odpowiedni prowiant – zapas wody, suche zapasy w dostosowane od pory roku (np. latem mięso szybko się psuje). Zimą termos z gorącą zupą lub herbatą może nie tylko wzmocnić ciało, ale i podnieść morale turysty.

Mapa – tradycyjna lub cyfrowa w telefonie, niezbędna do nawigacji.

Apteczka – należy mieć ze sobą przynajmniej podstawowe przybory do opatrywania ran, skaleczeń i otarć, przydać się też może środek przeciwbólowy.

Powerbank – jeśli posługujemy się telefonem do nawigacji, musimy zadbać o to, by urządzenie nie rozładowało się, kiedy akurat będzie najbardziej potrzebne. Zapas energii można przechować w powerbanku.

Latarka – przydatna, jeśli zdarzy nam się zabawić w górach do wieczora.

Kije trekkingowe – bardzo przydatne na trudniejszych szlakach, odciążają kolana zwłaszcza w czasie zejść.

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Szlaki górskie oznaczane są na mapach i w terenie różnymi kolorami. Nie wskazują one jednak – jak uważa wiele osób – poziomu trudności danego szlaku, lecz raczej jego długość i/lub funkcję. Oto objaśnienia poszczególnych kolorów szlaków:

Czerwony – szlak główny, często wiedzie przez najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca i szczyty

Niebieski – szlak długodystansowy

Zielony – szlak krótki, ale pełen atrakcyjnych turystycznie miejsc

Żółty – droga dojściowa, np. do schroniska albo łącznikowa między szlakami

Czarny – tak samo jak żółty; oznaczenie rzadko używane

Dowiedz się więcej na temat kolorów oznaczeń szlaków górskich.

Czy można iść w góry z psem?

Można, ale tylko po wyznaczonych szlakach.

W Tatrach to Droga pod Reglami i Dolina Chochołowska, w Beskidach np. Park Krajobrazowy Beskidu Małego i Śląskiego, wPieninach np. Wąwóz Homole,większość szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego, szlaki Parku Krajobrazowego Gór Sowich, Jeleniowski Park Krajobrazowy w Górach Świętokrzyskich.

Zapoznaj się z pełną listą szlaków, którymi można się udać w góry z psem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży