IPT - pasek artykułowy

Kosztowne wakacje 2022 w Mielnie. Sprawdziliśmy, za ile wypocznie 4-osobowa rodzina

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0 Wikipedia.org / Marcin.pw / CC BY-SA 4.0
Mielno (woj. zachodniopomorskie) to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości nad polskim morzem. Co roku można zobaczyć tam tłumy turystów, jednak z powodu pandemii i wojny ceny w całym kraju gwałtownie wzrosły, stawiając pod znakiem zapytania urlopowe plany Polaków. Sprawdziliśmy, jak przygotować się na wakacje w Mielnie - czy opłaca się tam wypoczywać? Ile za wczasy zapłaci 4-osobowa rodzina?

Spis treści

Wakacyjny wyjazd do Mielna - imprezy i klubowe życie. Na co się przygotować?

Zlokalizowane w woj. zachodniopomorskim Mielno jest jednym z najchętniej odwiedzanych nadmorskich kurortów w kraju. Łączą się tam dwa zupełnie odmienne style życia: spokojny i rodzinny oraz szalone i spontaniczne. Miejscowość ta słynie z organizowanych w tamtejszych klubach imprez, które trwają do białego rana. Ci, którzy nigdy nie mieli okazji być w Mielnie, powinni wybrać się tam na wycieczkę i na własnej skórze sprawdzić, czy klimat tego nadmorskiego kurortu im odpowiada.

Akcesoria i zabawki plażowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera

Do Mielna najwygodniej samochodem. Pociągiem tylko z przesiadką

Podróż samochodem do Mielna może być wyczerpująca, jednak to najbardziej komfortowe rozwiązanie - dojazd pociągiem bezpośrednio do miasta jest niemożliwy. Chcąc dotrzeć do Mielna koleją, trzeba dojechać do stacji w Koszalinie, a dojechać do miejsca docelowego autobusem lub szynobusem, który kursuje między miejscowościami.

Samochód
Przy obowiązujących cenach paliwa, podróż samochodem może wydawać się opcją tylko dla zamożnych. Średnia cena, którą musimy zapłacić za litr benzyny to ok. 7,97 zł. Przyjmując, że średnie spalanie samochodu osobowego wynosi 6 litrów/100 km, a auto zatankujemy benzyną Pb95, obliczyliśmy cenę dojazdu do Mielna samochodem. Nie wzięliśmy pod uwagę często spotykanych na popularnych trasach korków, w których samochody spalają raczej więcej niż mniej, płatnych odcinków drogi oraz ciężaru pasażerów, który również może mieć wpływ na zwiększenie kosztów.

 • Warszawa - Mielno (dystans: ok. 537 km, koszt paliwa w obie strony: 513,58 zł)
 • Gdańsk - Mielno (dystans: ok. 199 km, koszt paliwa w obie strony: 190,32 zł)
 • Białystok - Mielno (dystans: ok. 602 km, koszt paliwa w obie strony: 575,76 zł)
 • Szczecin - Mielno (dystans: ok. 170 km, koszt paliwa w obie strony: 162,58 zł)
 • Łódź - Mielno (dystans: ok. 461 km, koszt paliwa w obie strony: 440,90 zł)
 • Wrocław - Mielno (dystans: ok. 544 km, koszt paliwa w obie strony: 520,28 zł)
 • Poznań - Mielno (dystans: ok. 417 km, koszt paliwa w obie strony: 398,82 zł)
 • Kraków - Mielno (dystans: ok. 798 km, koszt paliwa w obie strony: 763,20 zł)
 • Zakopane - Mielno (dystans: ok. 898 km, koszt paliwa w obie strony: 858,84 zł)

Podróż samochodem ma jednak dużo plusów, za które kierowcy są w stanie zapłacić praktycznie każdą cenę. Można do nich zaliczyć z pewnością wygodę (możliwość zabrania wielu rzeczy, które ma się zawsze pod ręką oraz jazda w towarzystwie znanych nam osób) oraz swobodę (elastyczne godziny wyjazdu, możliwość zorganizowania postoju w każdej chwili). O ile wyjazd z grupą osób, dla których rozdzielenie rachunku za paliwo jest możliwe, może nie być tak dotkliwy finansowo, o tyle rodzice wyjeżdżający ze swoimi dziećmi muszą pokryć często niemałe koszty z własnej kieszeni.

Za przejazd pociągiem TLK Ustronie do Koszalina i bilety do Mielna w obie strony (z Krakowa) 4-osobowa rodzina musiałaby zapłacić ok. 710,50 zł. Koszt podróży samochodem z tej samej lokalizacji to koszt ok. 763,20 zł (licząc ze średnim ciężarem pasażerów: ok. 916 zł) co daje sporą różnicę - ok. 205,50 zł.

Noclegi w Mielnie - ceny

Mielno, jako znana i lubiana miejscowość turystyczna, w sezonie wakacyjnym pęka w szwach. Na szczęście ogromna ilość obiektów noclegowych (o ogromnym przekroju cenowym) pozwala na zakwaterowanie wszystkich turystów. Ile za dobę musiałaby zapłacić rodzina z dwójką dzieci w wieku 12 lat?

 • Pokój w pensjonacie / apartament - od ok. 200 zł do 1509 zł
 • Domek - od ok. 436 do 2300 zł
 • Hotel 3-gwiazdkowy - od ok. 533 zł do 1200 zł
 • Hotel 4-gwiazdkowy - od ok. 702 zł do 1340 zł

Piernikowy Dom (Dom do góry nogami): bilety, cennik, godziny otwarcia

Ta niezwykła atrakcja o osobliwej nazwie rzeczywiście wygląda, jakby powstała z piernika. Coś jeszcze budzi w niej zdziwienie zwiedzających - konstrukcja stoi do góry nogami, zapraszając do środka wszystkich, którym nie straszna zmiana perspektywy. Swojego domu pilnuje mieszkająca tam Baba Jaga, która przesiaduje przed wejściem i zerka podejrzliwie na gości.

Cennik

 • Bilet normalny - 17 zł
 • Bilet ulgowy - 15 zł
 • Dzieci do lat 3 - wstęp wolny
 • Zwierzęta - wstęp wolny

Godziny otwarcia
Piernikowy Dom w sezonie wakacyjnym 2022 jest czynny codziennie w godz. 10:00 - 22:00.

Lokalizacja
Piernikowy Dom zlokalizowany jest przy ul. Kościuszki 5 w Mielnie.

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie: lokalizacja, mapa

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic to ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Podczas spaceru wyznaczoną trasą zarówno dzieci, jak i dorośli dowiedzą się wiele na temat okolic Mielna, zobaczą bunkry, ogromne figury szyszek, a nawet dwa duże grodziska. Spacer przez stare wydmy, kładkę i las to dobry sposób na naukę, zabicie nudy i ciekawe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Szczegóły i lokalizacja
Trasa podzielona jest na dwie pętle - mniejszą i większą. Przybliżony czas ich pokonania to kolejno 35 minut (dystans 1,5 km) i 1 godz. 20 minut (dystans: ok. 3 km). Wejście na ścieżkę zlokalizowane jest przy ul. 1 Maja 2 w Mielnie.

Plaża w Mielnie. Gdzie znaleźć plażę nudystów?

CC BY-SA 4.0
CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Marcin.pw / CC BY-SA 4.0

Plaża w Mielnie jest szeroka na ok. 30-45 metrów i bardzo urokliwa. Miejscowość tę odwiedza wielu amatorów morskich kąpieli - nic więc dziwnego, że przestrzeń wokół plaży szybko zagospodarowano - powstały tam m.in. bary, restauracje, kawiarnie czy stragany z pamiątkami. Oprócz wspomnianych udogodnień, niedaleko brzegu znajdziecie także:

 • ​​boisko do siatkówki
 • trampoliny i dmuchane zjeżdżalnie
 • wypożyczalnię leżaków
 • wypożyczalnię sprzętu wodnego

Strzeżone kąpieliska znajdują się przy ul. Kościuszki i ul. Morskiej. Odważni, którzy mają ochotę zażywać kąpieli słonecznych mogą udać się na plażę naturystów (zwaną także plażą nudystów), zlokalizowaną w pobliskiej miejscowości Łazy.

Mielno: inne atrakcje. Promenada, pomniki, jezioro... Jakie miejsca warto odwiedzić?

CC BY-SA 3.0 pl
CC BY-SA 3.0 plWikipedia.org / Eleanor Rigby 13 / CC BY-SA 3.0 pl
 • Promenadę
 • Grodzisko słowiańskie
 • Pomnik Morsa
 • Pomnik Lotników
 • Kościół Przemienienia Pańskiego
 • Jeziora (Bukowo, Jamno)

Wakacje w Mielnie z dziećmi - ile zapłacimy za najciekawsze atrakcje?

Atrakcji dla dzieci w Mielnie nie brakuje - na terenie miasta znajduje się wiele rozrywek, z których mogą korzystać goście w najróżniejszych przedziale wiekowym. Rodzinna podróż wiąże się z urozmaicaniem czasu najmłodszym uczestnikom, czyli dzieciom. Gdzie zabrać je podczas wizyty we Mielnie (i okolicach) i ile to kosztuje?

 • Escape room - od ok. 200 zł
 • Rejs po jeziorze (bilet normalny / ulgowy) - 15 zł / 10 zł
 • Park linowy - ceny biletów wahają się od 10 zł do 45 zł w zależności od wybranej trasy
 • Ogród Botaniczny w Niegoszczy (bilet normalny / ulgowy) - 20 zł / 15 zł
 • Kosmiczny labirynt (rodzinny 2+2) - 99 zł

Wycieczka do Mielna na 5 dni: ile za wakacje zapłaci 4-osobowa rodzina?

 • Transport (samochód): ok. 916 zł
 • Nocleg w pensjonacie (5 nocy, średnia cena to ok. 350 zł za dobę): ok. 1750 zł
 • Piernikowy Dom (bilety dla czterech osób): 64 zł
 • Wydatki na plaży (dmuchańce, trampoliny): ok. 60 zł
 • Atrakcje rodzinne (labirynt, rejs itp.), bilety dla rodziców i dzieci: ok. 479 zł
 • Jedzenie (ryba w restauracji raz dziennie + zakupy spożywcze): ok. 1000 zł + 250 zł
 • Pamiątki: ok. 100 zł
 • Razem: 4619 zł

Podsumowując, wyjazd 4-osobowej rodziny (rodzice i dwoje dzieci w wieku 12 lat), która na co dzień mieszka w Krakowie, to koszt ok. 4619 zł. Oczywiście, w zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, ceny mogą być odpowiednio niższe lub wyższe - przy założeniu, że chcemy nocować w hotelu 3-gwiazdkowym (średnia cena za dobę ok. 600 zł), koszt wyjazdu wzrasta do prawie ok. 5900 zł. Za podobną kwotę można wykupić wczasy all inclusive (wliczona cena transportu samolotem) m.in. w Grecji (Rodos), Bułgarii (Słoneczny Brzeg) czy Hiszpanii (Costa Blanca), gdzie koszt za wszystkich uczestników to kolejno: 5700 zł, 5715 zł, 5731 zł

Przy tak dużych wzrostach cen, granica między wypoczynkiem krajowym i zagranicznym mocno się zaciera. Wydaje się więc, że o ostatecznej lokalizacji decydują raczej osobiste preferencje, a nie kwestie finansowe rodaków - koszty wyjazdów zagranicznych i krajowych niewiele się różnią. Jeżeli uwielbiacie Polskę i doceniacie jej piękno, z pewnością nie będziecie wahać się podczas wyboru wakacyjnej destynacji.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródło: meteor-turystyka.pl, booking.com, mielno.com.pl, kosmicznylabirynt.pl, wakacje.pl, mielno.pl, herbalsglamping.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży