MKTG IPT - pasek artykułowy

Krasnobród – dlaczego musisz odwiedzić to piękne uzdrowisko na Roztoczu?

Patrycja Seklecka
Wideo
od 7 lat
Czy zdarzyło ci się odwiedzić Krasnobród? Jeśli nie, teraz masz idealną okazję – jesienny krajobraz nadaje temu roztoczańskiemu uzdrowisku wiele uroku. Zobacz, dlaczego zaplanowanie krótkiej wycieczki do Krasnobrodu to dobry pomysł i poznaj najciekawsze atrakcje roztoczańskiego uzdrowiska.

Spis treści

Gdzie jest Krasnobród? Mapa

Krasnobród to niewielka, choć przepiękna miejscowość zlokalizowana w woj. lubelskim, a dokładniej w środkowej części Roztocza.

Jesienią warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na walory uzdrowiskowe, ale też piękną przyrodę.
Jesienią warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu na walory uzdrowiskowe, ale też piękną przyrodę. Logorytm / Getty Images

Trudno dziwić się zachwytom turystów, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce – miasto znajduje się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, znanego m.in. z ostańców, gęstych lasów i malowniczych krajobrazów, które tworzy chociażby rzeka Wieprz.

Uzdrowisko Krasnobród – dziecięca oaza zdrowienia

Lubelskie miasto może pochwalić się statusem uzdrowiska. Początki lecznictwa w Krasnobrodzie sięgają XIX wieku, kiedy swoje działanie rozpoczęło tam jedno z pierwszych sanatoriów w Europie, w których gruźlicę leczono za pomocą kumysu, czyli mlecznego napoju alkoholowego. Niestety, z powodu niezbyt rozwiniętej infrastruktury kuracjuszom trudno było dotrzeć do Krasnobrodu, co niedługo potem było powodem zamknięcia placówki.

Dziś, za sprawą otwartego w 1950 roku sanatorium im. Janusza Korczaka, do miasta zjeżdżają się najmłodsi, bowiem to obiekt działający z myślą właśnie o dzieciach. Pobyt w uzdrowisku pozytywnie wpływa na zdrowie pacjentów:

  • ze schorzeniami neurologicznymi,

  • z chorobami ortopedyczno-urazowymi,

  • z chorobami reumatologicznymi,

  • z chorobami układu oddechowego,

  • z otyłością

  • oraz z chorobami układu ruchu oraz chorobami układu nerwowo-mięśniowego.

To też może cię zainteresować:

Najlepsze atrakcje Krasnobrodu. Te miejsca musisz zobaczyć!

Największą atrakcją Krasnobrodu jest bez wątpienia zachwycająca natura. Jeśli poszukujesz spokojnego miejsca na relaksujące spacery leśnymi ścieżkami, wizyta w lubelskim uzdrowisku może okazać się dla ciebie strzałem w dziesiątkę. Walory przyrodnicze docenisz tam szczególnie jesienią, kiedy korony drzew mienią się najróżniejszymi kolorami.

Nie oznacza to jednak, że w Krasnobrodzie nie uświadczysz innych rozrywek – wręcz przeciwnie. Miejscowość ma kilka „asów w rękawie” i na pewno zaspokoi twoją podróżniczą ciekawość.

Poniżej znajdziesz listę najlepszych atrakcji Krasnobrodu i bliskich okolic:

  • rezerwat przyrody „Święty Roch”: najważniejszym punktem rezerwatu jest mała (za to fantastycznie położona) kaplica św. Rocha. Koniecznie zobacz ją jesienią, kiedy brązowa konstrukcja widocznie wyróżnia się na tle żółto-pomarańczowych liści;

Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie prezentuje się obłędnie jesienią.
Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie prezentuje się obłędnie jesienią. Wikipedia.org / Damian Pankowiec / CC BY-SA 4.0
  • kamieniołom z basztą widokową;

  • zabytkowy pałac Leszczyńskich (obecnie Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka);

  • barokowy kościół i dawny klasztor Nawiedzenia NMP;

  • Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne m.in. z wystawami sztuki sakralnej oraz... wieńców dożynkowych;

  • zabytkowe cmentarze żydowskie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży