Kto gościł na Zamku Królewskim w Łęczycy?

Justyna Szymanek
Zamek Królewski w Łęczycy został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego
Zamek Królewski w Łęczycy został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego 123rf
Województwo łódzkie znane jest z malowniczych krajobrazów, historycznych zabytków, szlaków turystycznych i dzikiej przyrody. Perełkami są małe miasteczka i wsie, które szczycą się długą historią.

Województwo łódzkie to region niezwykle ciekawy, obfitujący w wiele nietypowych rozrywek. Atrakcje w Łódzkiem to jednak nie tylko duże miasta, takie jak Łódź czy Bełchatów. O wiele ciekawsze są te mniejsze, skrywające niejedną tajemnicę.

Grodzisko w Tumie

Zrekonstruowane grodzisko w Tumie pod Łęczycą jest jedną z największych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim. Miejsce to funkcjonowało od końca VIII wieku do połowy wieku XIV. Obecnie udostępniona zwiedzającym częściowa rekonstrukcja grodu jest próbą odzwierciedlenia jego wyglądu z pierwszej połowy XIV wieku. Na terenie grodziska zobaczyć możemy m.in. studnię, bramę wjazdową do grodziska, a także wieżę wartowniczo-widokową. Na przebadanych archeologicznie fragmentach wałów grodziska powstał pomost. Do budowy tych obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. W pobliżu ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie.

Muzeum Dziedzictwa Kościelnego

Zwiedzając grodzisko w Tumie, warto wybrać się na kilometrowy spacer do archikolegiaty NMP i św. Aleksego w Tumie oraz przykościelnego muzeum. Świątynia należy do najlepiej zachowanych budowli architektury romańskiej w Polsce i jest jednym z najstarszych kościołów w kraju. Powstała w XII wieku, ale dzięki św. Wojciechowi już w 997 roku powstało tu pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. Potem, w związku z budową nowej, olbrzymiej świątyni opactwo zostało rozebrane i przeniesione w inne miejsce.

W Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie można zobaczyć: kielichy, monstrancje, krzyż późnoromański wykonany z mosiądzu czy romańską płaskorzeźbę Chrystusa. W gablotach znajdują się księgi liturgiczne, mitry biskupów, kapa z jedwabnej tafty, papieska sutanna, medale pamiątkowe. Wśród szat liturgicznych znaczące miejsce zajmują ornaty z pasów kontuszowych. W zbiorach złotnictwa wyróżnia się gotycka monstrancja wieżyczkowa z 1899 r. Muzeum w 2021 roku otrzymało także osiem pamiątkowych medali w brązie, upamiętniających lata pontyfikatu PP Benedykta XVI, mitrę i pastorał pierwszego biskupa łowickiego - Alojzego Orszulika, dwie mitry i strój biskupi bp. Józefa Zawitkowskiego.

Wystawę uzupełniają historyczne zdjęcia, ukazujące kościół w Tumie z zewnątrz oraz jego wnętrze z wyposażeniem, a także ludzi uczestniczących w obrzędach religijnych. W oddzielnej sali zgromadzone są sprzęty gospodarstwa domowego, rękopisy, książki, dokumenty przynoszone przez ludzi, którzy posiadali te cenne rzeczy, ale też często były wyszukiwane i gromadzone przez księdza proboszcza.

Łęczyca i jej atrakcje

Kolejnym ciekawym punktem na mapie województwa łódzkiego jest Łęczyca. Niewielkie miasto oddalone jest o 30 km od Łodzi. To bardzo wdzięczne miejsce na zwiedzanie, zwłaszcza że może pochwalić się ciekawą historią i licznymi legendami.

Będąc w Łęczycy, warto odwiedzić Zamek Królewski. Został on wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. W swoich murach gościł trzech polskich władców: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. W 1705 roku podczas III wojny północnej zamek został poważnie uszkodzony i przez wieki niszczał. W latach 60. XX wieku został częściowo odnowiony i zrekonstruowany. Na zamku mieści się obecnie Muzeum w Łęczycy. Co roku organizowany jest tam Międzynarodowy Turniej Rycerski.

W murach zamku podobno miał mieszkać diabeł Boruta, który ukazywał się ludziom pod różnymi postaciami. Legendy i klechdy o nim wywodzą się z czasów przedchrześcijańskich, a na karty powieści trafił w XVIII wieku. Dziś jest zabawnym symbolem Łęczycy.

Przerwę w zwiedzaniu warto spędzić w parku miejskim w Łęczycy. To jeden z najstarszych parków w naszym kraju. Pierwsze założenie pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku. Park jest miejscem odpoczynku, rekreacji, doskonałym obszarem do aktywnego spędzania czasu wolnego. Znajduje się w nim plac zabaw, siłownia, fontanny, a także elementy małej architektury, mostki, altany, wiaty.

Dom św. Faustyny Kowalskiej

W Głogowsku (gm. Świnice Warckie) znajduje się skromny, parterowy dom rodzinny zakonnicy. Chata pokryta była strzechą, posiadała jedną izbę, kuchnię, sień oraz warsztat ciesielski, w którym pracował Stanisław (ojciec Faustyny). Nieopodal domu była studnia, ogród oraz chlebownik, w którym pachnące bochny wypiekała Marianna (matka Faustyny). Obecnie mieści się tu muzeum. Opiekują się nim siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia. Można podziwiać tam ekspozycję sprzętów gospodarstwa domowego z pierwszych dziesięcioleci XX wieku oraz warsztat stolarski ojca świętej Faustyny. W dużej izbie umieszczono reprodukcje fotografii, które przedstawiają rodziców świętej, a także oryginalny akt chrztu i dowód osobisty świętej siostry Faustyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie