IPT - pasek artykułowy

Kupa problemów, czyli gdzie załatwić się w górach? Turyści nagminnie robią kupę na szlakach i zostawiają innym „niespodzianki”

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Załatwianie potrzeb fizjologicznych nie jest niczym wstydliwym – wszak każda istota na tej planecie jest pod tym względem podobna. Wstydem jest natomiast narażanie innych na natknięcie się na produkty twojej przemiany materii, co niestety nagminnie zdarza się na górskich szlakach, które przemierzają tysiące turystów. Jak więc należy się zachować w górach, jeśli musisz zatrzymać się „za potrzebą”?

Spis treści

Musisz kupę w górach? Zabierz ze sobą ten przedmiot

Wędrowanie górskimi szlakami to sama przyjemność, dopóki nie natkniesz się na brązową i nieprzyjemnie pachnącą plamę. Choć wypróżnianie się w otoczeniu pięknej natury zapewne jest dla niektórych wartością dodaną do całej wyprawy, pozostawiona na szlaku „niespodzianka” potrafi skutecznie popsuć wrażenia z wędrówki tym, którzy pojawią się na szlaku po tobie. Jak więc rozwiązać ten problem tak, by wszyscy byli zadowoleni?

Toalety przenośne są zlokalizowane m.in. przy wejściu na szlak do Doliny Suchej Wody
Załatwianie potrzeb fizjologicznych w górach to kontrowersyjny temat.

CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Krzysztof Dudzik / CC BY-SA 3.0

Górskie szlaki, będące terenami parków narodowych, to – ku zaskoczeniu niektórych – nie wielki wychodek. Czasem jednak, podobnie jak większość ludzi, nie jesteś w stanie zapanować nad własnym organizmem. Jeśli więc poczujesz, że dotarcie do najbliższej toalety sprawia ci ogromną trudność, czyń co musisz, ale nie zapomnij po sobie posprzątać.

Przed wyjściem w góry zaopatrz się w hermetycznie zamykane worki, do których zapakujesz po wszystkim „broń biologiczną” własnej produkcji i wyrzucisz ją do najbliższego kosza, zlokalizowanego np. w schronisku. Takie rozwiązanie rekomenduje Tatrzański Park Narodowy, choć to zasada uniwersalna, której stosowania nie musisz bać się także w Pieninach, Bieszczadach, Karkonoszach innych podobnych miejscach.

W razie pilnej potrzeby fizjologicznej należy zrobić wszystko tak, aby nikt nie wiedział, co się w danym miejscu działo. Zasypanie śniegiem (np. zimą – przyp. red.) nie jest rozwiązaniem. Wiatr za chwilę wydobędzie na światło dzienne dowody rzeczowe. Najlepiej zapakować wszystko, co się da, do specjalnego, hermetycznego worka toaletowego i zabrać ze sobą – zakomunikowali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tego typu worki są lekkie, a dzięki szczelnemu zamknięciu nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu czy katastrofy w plecaku. W razie dużych obaw, torbę wraz z autorską zawartością zapakuj w dodatkowy worek i... problem rozwiązany.

Popularne szlaki usłane „minami”. Turystka ujawniła, jaka jest prawda

Nagminne defekowanie przez turystów na szlakach nie jest (niestety) niecodziennym zjawiskiem, z którym można spotkać się w rzadziej uczęszczanych partiach gór. O nieprzyjemnych widokach na popularnych trasach opowiedziała nam turystka, która wybrała się na rodzinną wycieczkę w Tatry. Zamiast podziwiać piękne widoki, co i rusz musiała uważać na... ludzkie kupy.

W sobotę wraz z rodziną wybraliśmy się nad Czarny Staw Gąsienicowy przez Murowaniec. Z uwagi na brak miejsc parkingowych przy Dolinie Suchej Wody, ruszyliśmy z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę i właśnie tam natknęliśmy się na mnóstwo „min”. Ku mojemu zaskoczeniu chusteczki i kupy nie leżały gdzieś daleko od szlaku, w krzakach, ale wprost na szlaku. Trzeba było uważać, żeby nie wdepnąć. Mój syn stwierdził naiwnie, że ludzie tak nie robią i to na pewno nie „ludzka kupa”, a „niedźwiedzia”. Niestety mylił się – tak robią ludzie. Podobne „okazy” widzieliśmy już na trasie z Murowańca do Czarnego Stawu, a później gdy schodziliśmy szlakiem przez Dolinę Jaworzynki do Kuźnic – powiedziała pani Magda.

Problem został dostrzeżony już wcześniej przez władze parku narodowego. Na szlakach umieszczono specjalne piktogramy, które mają przypominać zwiedzającym o panujących w górach zasadach. Jak widać, wielu turystów wciąż się do nich nie stosuje.

Gdzie załatwić się w górach? Tu znajdziesz toalety

Należysz do grona osób, które potrafią wstrzymać się w tej niekomfortowej sytuacji? W krajowych parkach narodowych znajdziesz miejsca, w których spokojnie załatwisz potrzeby fizjologiczne.

Górskie toalety znajdziesz np.:

  • w schroniskach,
  • pod Rysami,
  • na górnej stacji Kasprowego Wierchu,
  • toaleta typu toitoi na Palenicy Białczańskiej, przy wejściach na niektóre szlaki (np. Dolina Suchej Wody)
  • na stacji narciarskiej Małe Ciche,
  • toalety typu toitoi na Polanie, przy Orlinku, przy wejściu na Chojnik, przy bramie koło Kamieńczyka i przy Drodze Urszuli (Karkonoski Park Narodowy).

Zanim wejdziesz na szlak, postaraj się skorzystać z łazienki na stacji benzynowej, w restauracji czy innym miejscu dysponującym toaletą. W ich znalezieniu pomoże ci strona internetowa Gdzie Jest Tron z mapą, na której oznaczone są ogólnodostępne toalety na terenie całego kraju. Możesz także skorzystać z popularnych Map Google – wystarczy, że w polu wyszukiwania wpiszesz hasło: toaleta publiczna i zaznaczysz opcję wyszukiwania na danym obszarze.

Źródła: portalgorski.pl, jelonka.com

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

  • ukończyć 7 lat,
  • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
  • spełnić wymogi regulaminowe,
  • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

  • śmiecić,
  • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
  • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • hałasować,
  • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

  • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
  • Śmiecenie
  • Zrywanie roślin 
  • Dokarmianie zwierząt
  • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

  • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
  • sposób jego zabezpieczenia
  • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

  • Gorczański Park Narodowy,
  • Bieszczadzki Park Narodowy,
  • Pieniński Park Narodowy,
  • Woliński Park Narodowy,
  • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
  • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

  • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
  • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
  • Słowiński Park Narodowy,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Białowieski Park Narodowy,
  • Park Narodowy „Ujście Warty”,
  • Świętokrzyski Park Narodowy,
  • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

  • Wigierski Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy,
  • Kampinoski Park Narodowy,
  • Wielkopolski Park Narodowy,
  • Poleski Park Narodowy,
  • Karkonoski Park Narodowy,
  • Park Narodowy Gór Stołowych,
  • Ojcowski Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży