IPT - pasek artykułowy

Lato w Muzeum Narodowym w Warszawie. Można obejrzeć aż trzy wystawy czasowe

Redakcja
Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie powstał przed II wojną św., w latach 1927-1938
Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie powstał przed II wojną św., w latach 1927-1938 Bartosz Najerski MNW
Na zwiedzających czeka barwny świat Marca Chagalla, można też poznawać sekrety przedmiotów na wystawie „Stan rzeczy”. Muzeum przygotowało także dużą wystawę dzieł Witkacego. Stale dostępnych jest sześć galerii stałych, od starożytności po współczesne wzornictwo.

W lipcu będzie można zobaczyć dzieła Marca Chagalla zakupione jesienią ubiegłego roku do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

W barwnym świecie Chagalla

Na trwającej wystawie „Chagall” zaprezentowano 16 prac artysty. Dzieła zachwycają żywą kolorystyką oraz niezwykłą, bajkowo-oniryczną atmosferą, łączącą elementy rzeczywiste z fantastycznymi.

Pojawiają się charakterystyczne dla artysty sceny biblijne, pary zakochanych, bukiety kwiatów, zwierzęta. Nie brakuje też nawiązań do dzieciństwa artysty, a kilka rysunków jest poświęconych uczuciom łączącym go z rodziną.

Kolekcja dzieł Chagalla należąca do warszawskiego Muzeum Narodowego i prezentowana na wystawie jest największa w Polsce. Wszystkie prace wykonano na podłożu papierowym i z przyczyn konserwatorskich nie mogą być pokazywane na stałe. Wystawa „Chagall” jest w najbliższym czasie jedyną szansą, by zobaczyć zakupione przez Muzeum dzieła.

Opowieści o przedmiotach

Kolejną wystawą, którą warto obejrzeć w lato w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest „Stan rzeczy”. Przedmioty od tysięcy lat towarzyszą ludziom i służą w codziennych czynnościach: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Wystawa opowiada o przenikaniu się świata ludzi i rzeczy. To nie tylko panorama zapomnianych przedmiotów i ludzkich zwyczajów, lecz także szeroka prezentacja zabytków z różnych epok, kultur i stron świata, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat istnienia.

Można zobaczyć m.in. miniaturowe meble do domków dla lalek, słój na pijawki, ozdobne japońskie figurki, zestaw przyrządów do formowania palców służący dwudziestowiecznym elegantkom oraz kunsztowną oprawę do bukietu należącą do Elizy Orzeszkowej.

Zwiedzający dowiedzą się także, czym były np. szkandela, parura, lizeska, egreta, szatlenka i robdeszan. Rzeczy na wystawie zostały uporządkowane w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy człowieka - od porannej toalety poprzez domową rutynę, aż po zabawę, odpoczynek i sen.

Wizje Witkacego

Kolejną letnią propozycją Muzeum Narodowego w Warszawie jest wystawa „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji w dobie przyspieszenia cywilizacyjnego.

Epoka jego życia obfitowała w przełomowe odkrycia w różnych dziedzinach nauki. Gwałtownie rozwijały się technika i przemysł, stale postępował też proces mechanizacji życia. Wszystkie te procesy znajdują odzwierciedlenie w dziełach artysty.

Łącznie na wystawie zaprezentowano blisko 500 jego prac - obrazów, rysunków, pasteli i fotografii. Dzieła zgrupowano według kategorii tematycznych, takich jak kosmos, ruch, ciało, wizja artystyczna, przeżycie metafizyczne, historia i kryzys kultury. Pracom Witkacego towarzyszą wybrane dzieła współczesnych mu artystów, takich jak: Wasilij Kandinsky, Max Ernst, Rudolf Schlichter, Umberto Boccioni i Marcel Duchamp. Ciekawostką jest, że aż 25 procent dzieł z wystawy to pastele.

Technika ta pozwala uzyskać różnorodne efekty, zbliżone zarówno do rysunku, jak i malarstwa. Zaletą jej stosowania jest bogactwo i subtelność palety barw, a także szybkość, z jaką twórcy mogli wykańczać swoje prace. Pastele wykazują jednak silną tendencję do osypywania się.

Zachowanie ich w dobrym stanie wymaga specjalnych zabiegów - przygotowania do wystawy obejmowały szeroko zakrojone prace konserwatorskie. Oczyszczenia i przeprowadzenia prac zabezpieczających wymagało aż 90 pasteli, w tym 57 - konserwacji. Konserwacji poddano także 13 rysunków.

Na jesień muzeum zaplanowało jeszcze dwie wystawy czasowe: wystawę zachwycających blaskiem i bogactwem detali monet ze wszystkich stron świata oraz bogatą prezentację dzieł artystów północnej Europy, urzekających spokojem i harmonią.

160 lat historii i 830 tysięcy dzieł sztuki

W 2022 roku Muzeum Narodowe w Warszawie obchodzi jubileusz 160-lecia istnienia. Jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Modernistyczny budynek w Alejach Jerozolimskich 3, w którym obecnie mieści się siedziba instytucji, powstał przed drugą wojną światową, w latach 1927-1938. Od tamtej pory Muzeum nieprzerwanie gromadzi i prezentuje dzieła sztuki polskiej i światowej.

Dziś to 830 tysięcy zabytków, od starożytności po współczesność. Ich wybór jest prezentowany na sześciu wystawach stałych: w Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego. Dodatkowo każdego roku w Muzeum odbywają się wystawy czasowe - sztuki polskiej, europejskiej i światowej.

Muzeum Narodowe w Warszawie / Aleje Jerozolimskie 3
„Chagall” 30 kwietnia - 24 lipca
„Stan rzeczy” 29 kwietnia - 7 sierpnia
„Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” 8 lipca - 9 października

NA WYSTAWY ZAPRASZA PKN ORLEN - MECENAS MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży