Spis treści
- Gdzie leży Lidzbark Warmiński?
- Lidzbark Warmiński „polską Wenecją?”
- Lidzbark Warmiński - atrakcje
- Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim
- Szlaki turystyczne w Lidzbarku Warmińskim
- Krzyżowa Góra w Lidzbarku Warmińskim
- Zabytki Lidzbarka Warmińskiego
- Pomniki w Lidzbarku Warmińskim
- Noclegi i gastronomia w Lidzbarku Warmińskim
Gdzie leży Lidzbark Warmiński?
To niewielkie położone w północno-zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego było kiedyś stolicą Warmii, a także jej największym miastem i centrum kultury Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Lidzbark Warmiński charakteryzuje także bliska odległość od granicy z Rosją - jest to ok. 40 kilometrów! Mieszkańcy nie mogą także narzekać na duży dystans między miastem a Olsztynem, który zlokalizowany jest ok. 50 kilometrów od miejscowości. W miejscu Lidzbarka Warmińskiego istniała kiedyś pruska osada, która nosiła nazwę Lecbarg, a w 1260 roku nadano mu niemiecką nazwę Heilsberg.
Lidzbark Warmiński „polską Wenecją?”
Miano „polskiej Wenecji” Lidzbark zyskał dzięki swojemu klimatowi, który naznaczony jest wpływem klimatu kontynentalnego (gorące, bezdeszczowe lata) oraz morskiego - wiosną i jesienią występują tam zachmurzenia i dość duże opady. Przede wszystkim jednak, to obecność charakterystycznych kanałów w mieście wpłynęła na takie nazewnictwo. Chcąc na własne oczy zobaczyć urok przecinającej ulice wody nie trzeba zatem przeprawiać się aż do Włoch - wystarczy wizyta w Lidzbarku Warmińskim.
Lidzbark Warmiński - atrakcje
Choć kameralne uliczki i kanały tej warmińskiej miejscowości mogą wydawać się wystarczającą atrakcją, Lidzbark Warmiński ma do zaoferowania o wiele więcej! Trzeba pamiętać, że obszary Warmii i Mazur odznaczają się niezwykłymi walorami przyrodniczymi i obecnością wielu zabytków. Co turyści mogą zobaczyć przy okazji wizyty w Lidzbarku?
Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim
Lidzbark był kiedyś siedzibą biskupów warmińskich i to właśnie na ich polecenie wzniesiono tam okazały zamek. Jego historia sięga aż XIV wieku i uznany został za jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce oraz pomnik historii. Ze względu na walory architektoniczne oraz bardzo dobry stan, w jakim się znajduje, budowla nazywana jest także „Wawelem Północy”. Na terenie zamku przebywali kiedyś m.in. Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki czy Jan Dantyszek. Obecnie zamek udostępniono do zwiedzania turystom - utworzono tam oddział Muzeum Warmii i Mazur. Goście mogą tam obejrzeć wystawy dotyczące archeologii, pamiątek po rezydujących tam biskupach, dawnego uzbrojenia, sztuki gotyckiej, malarstwa czy rzemiosła artystycznego.
Godziny otwarcia muzeum zmieniają się w zależności od sezonu. Szczegółowe informacje - klik.
Cennik biletów
- Normalny - 20 zł
- Ulgowy - 15 zł
- Rodzinny (2+1, 1+2) - 48 zł
- Rodzinny (2+2, 2+3, 1+3) - 60 zł
- Wejście na wieżę - 11 zł
- Wejście na dziedziniec i do piwnic - 5 zł
Zabierz ze sobą świerze jedzenie i picie
Szlaki turystyczne w Lidzbarku Warmińskim
Wspomniany wyżej zamek jest jednym z punktów Szlaku Zamków Gotyckich. Przez miasto prowadzi też Szlak Kopernikowski, który wskazuje przyjezdnym miejsca, w których żył, przebywał i pracował jeden z najsłynniejszych astronomów na świecie - Mikołaj Kopernik. W Lidzbarku nie brak też innych szlaków pieszych:
- WM-2006-s - Dworzec PKS – Zamek – ul. Mazurska – ul. Żytnia – Krzyżowa Góra.
- WM-2033-n - Stoczek Klasztorny – Bisztynek – Reszel – Święta Lipka – Kętrzyn – Parcz.
Miłośnicy jazdy jednośladem również znajdą tam coś dla siebie - miasteczko udostępniło rowerzystom dwa szlaki, które prowadzą przez najbardziej urokliwe okolice Warmii i Mazur.
- Szlak z Lidzbarka Warmińskiego do Fromborka.
- Szlak z Lidzbarka Warmińskiego do Węgorzewa.
Przeprawiając się przez obie trasy możecie być pewni, że oprócz cudownej przyrody, po drodze traficie na spektakularne zabytki tego regionu.
Amatorzy bardziej ekstremalnej rozrywki ucieszą się na wieść, że w tej lokalizacji na mapie Polski znajduje się także możliwość wzięcia udziału w spływie kajakowym, który rozpoczyna się już w Brzeźnie Łyńskim, a kończy tuż przy granicy państwa.
Krzyżowa Góra w Lidzbarku Warmińskim
Gwarantujemy, że wiosenny spacer pod górę wcale nie musi być bardzo męczący! W pięknych okolicznościach przyrody taki marsz to sama przyjemność. Wzniesienie jest niewielkie - jego wysokość to zaledwie 135 m. n.p.m., a szczyt stanowi dobry punkt widokowy na całe miasto. Kiedyś istniał tam ośrodek sportów zimowych ze skocznią, torem saneczkowym i wyciągami narciarskimi, jednak od 2012 roku placówka nie funkcjonuje. Zastosowanie dla zbocza góry odkryli za to rowerzyści, którzy trenują tam kolarstwo górskie. Jeżeli towarzyszy wam odwieczne pytanie: „podróż nad morze czy w góry?”, warto zastanowić się nad wycieczką do Lidzbarka Warmińskiego, który oferuje zarówno wodne, jak i górskie krajobrazy.
Zabytki Lidzbarka Warmińskiego
Zamek biskupi, choć oczywiście piękny, nie jest jedynym zabytkiem tego miasta. Znajduje się tam ich jeszcze kilkanaście! Polecamy szczególnie odwiedzenie dawnego kościoła ewangelickiego (jednego z najwybitniejszych przykładów architektury protestanckiej na tych terenach), Oranżerię Krasickiego (pawilon ogrodowy, zbudowany dla biskupów - m.in. Ignacego Krasickiego) czy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, który wzniesiony jako dar religijny za koniec epidemii dżumy.
Pomniki w Lidzbarku Warmińskim
Lidzbark Warmiński może pochwalić się wieloma pomnikami. Część z nich upamiętnia osobistości związane z miastem - Ignacego Krasickiego czy Mikołaja Kopernika.
- Popiersie Ignacego Krasickiego w jego dawnych ogrodach
- Popiersie Mikołaja Kopernika przy Szkole Podstawowej nr 1
W Lidzbarku znajduje się także sporo miejsc pamięci ku czci zmarłych żołnierzy, m.in. na cmentarzu leśnym, cmentarzu rumuńskim, czy ten zlokalizowany przy ul. Bartoszyckiej.
Noclegi i gastronomia w Lidzbarku Warmińskim
Nocleg
W obrębie miasta i jego okolicach działa kilkanaście gospodarstw agroturystycznych. Część z nich oferuje przyjezdnym także nocleg oraz zapewnia ciepłą, domową atmosferę. Najtańsze z nich oferują spędzenie nocy już od ok. 50 zł za osobę. Bardziej wybredni mogą przenocować w hotelu - ich też w Lidzbarku znajduje się kilka. W przypadku wybrania takiej opcji, turyści muszą liczyć się z kosztem od 140 do nawet 445 zł za osobę.
Gastronomia
Większość lokali gastronomicznych w Lidzbarku Warmińskim serwuje specjały kuchni polskiej. Według rankingu TripAdvisor, na specjalne wyróżnienie zasługują restauracje „Starówka”, „Zajazd Wika”, „Caffe Pasja” oraz „Alegoria”.
Źródło: TripAdvisor, Muzeum Warmii i Mazur, Booking.com
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?