Spis treści
- Loretto – sanktuarium wzorowane na niezwykłym miasteczku we Włoszech
- Sanktuarium w Loretto i jego niezwykła historia
- Co znajduje się w Loretto? Tu odpoczniesz i skupisz się na rozwoju duchowym
- Rekolekcje w Loretto: weekend pod Warszawą inny niż wszystkie
- Ciekawe miejsce i atrakcje w pobliżu sanktuarium w Loretto
- Loretto – noclegi. Gdzie można się zatrzymać?
- Dojazd do Loretto
- Loretto: historia sanktuarium opowiedziana na ekranie
Loretto – sanktuarium wzorowane na niezwykłym miasteczku we Włoszech
Loretto to niewielka wieś w woj. mazowieckiem, w pow. wyszkowskim, malowniczo położona wśród lasów nad rzeką Liwiec. Jego nazwa jest nietypowa, a historia zaskakująca. Skąd wzięło się Loretto?
Najsłynniejszym miejscem w Loretto jest Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej i nic dziwnego, że nietypowa nazwa wsi nawiązuje do innego słynnego centrum chrześcijaństwa.
Chodzi o miejscowość Loreto we Włoszech (przez jedno „t”), niedaleko Ankony, w której wznosi się Papieskie Sanktuarium Santa Casa. Znajduje się w nim tzw. św. Dom, czyli struktura, w której wedle tradycji mieszkali swego czasu Maria i Jezus. Dom został przywieziony z Ziemi Świętej jeszcze w czasach krucjat. We Włoszech obłożono go wspaniałymi płaskorzeźbami, a w środku ustawiono w figurę Madonny z Dzieciątkiem. Figura Madonny loretańskiej jest charakterystyczna: ma ciemne oblicze (najpewniej od dymu świec), trzyma Dzieciątko na lewej ręce, a szata Maryi przykrywa zarówno ją, jak i Jezusa.
Loreto od dawna cieszy się opinią jednego z najważniejszych włoskich centrów pobożności maryjnej. W 1929 r. właśnie na cześć włoskiego Loreto zmieniono nazwę polskiej wsi na Loretto, a w 1981 r. do mazowieckiego sanktuarium sprowadzono wierną kopię rzeźby ze św. Domu, wykonaną w Mediolanie.
Jak to się stało, że polska wieś stała się słynnym sanktuarium maryjnym, nawiązującym do włoskiego Loreto?
Loretto – mapa
Sanktuarium w Loretto i jego niezwykła historia
Pierwotnie na terenie dzisiejszego Loretta znajdował się duży majątek Zenówka, należący do dziedzica nazwiskiem Ziatkowski. Majątek wykupił w 1928 r. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek (właśnie od Loreto we Włoszech) i proboszcz parafii Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie.
Charyzmatyczny ksiądz chciał stworzyć pod Warszawą centrum pobożności maryjnej. Początkowo w majątku postawiono tylko skromną kapliczkę, ale w miarę, jak liczba wiernych biorących udział w nabożeństwach wzrastała, Kościół przydzielił fundusze na rozbudowę ośrodka. Prace nad nową kaplicą ruszyły w 1952 r., a pierwszą mszę odprawiono w niej w 1960 r. Ostatecznie budowę zakończono w 1984 r., kiedy prace nad wystrojem kaplicy zakończył artysta Jerzy Machaj. Od 1981 r. – kiedy sprowadzono z Włoch kopię rzeźby Madonny z Loreto – kaplica jest pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej.
W 1987 r. prymas Józef Glemp nadał kaplicy w Loretto rangę sanktuarium maryjnego. W latach 2014-2018 wzniesiono też nową świątynię dla pielgrzymów.
Dziś Loretto i jego Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej to prężne centrum duchowości i kultury chrześcijańskiej. W dawnym majątku mieści się m.in. klasztor Sióstr Loretanek, domy rekolekcyjne, dom nowicjatu i dom pomocy społecznej. W Loretto przyjmowani są także pielgrzymi i turyści, dla których wzniesiono trzy domy z wygodnymi noclegami. W pobliżu jest też pole namiotowe.
Co znajduje się w Loretto? Tu odpoczniesz i skupisz się na rozwoju duchowym
Sanktuarium w Loretto to spokojna przystań, w której wierni mogą znaleźć wytchnienie, oderwać się na jakiś czas od codziennych zmartwień i skupić na własnym rozwoju duchowym. Do najważniejszych miejsc w całym kompleksie należą:
- Kaplica pw. Matki Bożej Loretańskiej – stoi na miejscu pierwotnej drewnianej kapliczki, wzniesionej przez księdza Kłopotowskiego. Kaplicę zbudowano mimo trudności piętrzonych przez komunistyczne władze. Do niedawna był to główny obiekt sakralny w sanktuarium. W 2018 r. ukończono budowę nowej świątyni, mogącej pomieścić więcej pielgrzymów.
- Kaplica pw. Narodzenia Pańskiego – odbywają się tu msze oraz spotkania rekolekcyjne.
- Leśna Droga Krzyżowa – skromne tablice umieszczono przy ścieżce wijącej się w cichym lesie. To doskonałe miejsce do modlitwy, medytacji i relaksu na łonie natury. W lesie wokół sanktuarium ciągną się także ścieżki różańcowe.
Rekolekcje w Loretto: weekend pod Warszawą inny niż wszystkie
Nie może dziwić, że sanktuarium maryjne w Loretto, wielkie dzieło charyzmatycznego księdza Kłopotowskiego, jest obecnie jednym z centrów ewangelizacji. W sanktuarium regularnie odbywają się rekolekcje dla osób w każdym wieku, od dzieci, przez maturzystów, po małżeństwa.
Rekolekcje odbywają się w weekendy. Tematyka zaplanowana jest na wiele miesięcy do przodu. Dzięki dobrej bazie noclegowej i pięknej okolicy, rekolekcje w Loretto przypominają wyjazd na krótkie podmiejskie wakacje, w czasie których można zapomnieć o codziennych troskach i przekierować uwagę na sprawy ducha.
Z planem rekolekcji w Loretto można zapoznać się online na oficjalnej stronie sanktuarium. By wziąć udział w rekolekcjach, należy wypełnić przez Internet formularz zgłoszeniowy i czekać na szczegółowe informacje dotyczące wybranych rekolekcji.
Ciekawe miejsce i atrakcje w pobliżu sanktuarium w Loretto
Wizyta w sanktuarium w Loretto może stać się pretekstem do odwiedzenia jeszcze innych interesujących miejsc w okolicy. W czasie weekendu pod Warszawą warto zwiedzić np. zabytkowe pałace w Łochowie i Starej Wsi albo zamek w Liwie.
Miłośnicy przyrody powinni zajrzeć do rezerwatów Wilcze Błota i Moczydło oraz wyruszyć na spacer ścieżkami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
Loretto – noclegi. Gdzie można się zatrzymać?
Pielgrzymi, uczestniczy rekolekcji, a także wszyscy chętni mogą zatrzymać się na dłużej na terenie sanktuarium maryjnego w Loretto. Siostry Loretanki zapewniają nocleg i pełne wyżywienie bez opłat.
Gdzie mogą zatrzymać się goście?
- Dom Pielgrzyma „Benedykt”: 50 miejsc, pokoje 1-, 2- i 3-sosobowe z łazienkami. Dostępne wifi, biblioteczka, sala telewizyjna.
- Dom Gości „Scholastyka”: 5 pokojów typu studio 1- lub 2-osobowych, łącznie 15 miejsc.
- Oaza: uroczy, drewniany budynek z kilkoma pokojami: czterema 5-osobowymi, czterema 3-osobowymi, dwoma 1-osobowymi i jednym 2-osobowym.
By zarezerwować nocleg w Loretto, należy skontaktować się z siostrami mailowo ([email protected]) lub telefonicznie: 793 876 908 albo 29 741 17 87.
Latem można także bez większych problemów znaleźć nocleg w pobliskich miejscowościach letniskowych Urle, Kamieńczyk i Jadów.
Czytaj też: Kujawsko-Pomorskie. Wspaniałe gotyckie kościoły w naszych miastach – niezwykła kapsuła czasu
Dojazd do Loretto
Loretto znajduje się niecałe 70 km od Warszawy. Do miejscowości można dojechać w ok. 50 min, podążając drogą S8 na północny-wschód, a potem skręcają na południowy wschód przed Wyszkowem i na północ w Pustych Łąkach.
Do Loretto można też dojechać autobusami Dar-Bus i ABUS, które odjeżdżają z przystanku przy ul. Wileńskiej (róg Targowej) na warszawskiej Pradze. Jazda do Pustych Łąk trwa ok. godziny. Autobusy kursują we wszystkie dni tygodnia.
Loretto: historia sanktuarium opowiedziana na ekranie
Zapraszam do obejrzenia filmu dokumentalnego o Loretto:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródła: loretto.pl, loretanki.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?