IPT - pasek artykułowy

Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku - Międzygórze. Zachwycająca wieś, którą koniecznie trzeba odwiedzić tego lata

Paulina Schulz
Paulina Schulz
Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim.
Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim. Jacek Halicki / Wikipedia
Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest na Dolnym Śląsku, tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim. Niedawno ta magiczna miejscowość oficjalnie została okrzyknięta mianem najpiękniejszej wsi na Dolnym Śląsku. O jaką wieś chodzi? Przeczytajcie poniżej.

Spis treści

Mała Szwajcaria, perła Dolnego Śląska

Wieś Międzygórze powstała już w XVI wieku i położona jest w Sudetach Wschodnich. Pierwszymi jej mieszkańcami byli drwale i węglarze wydobywający żelazo. Z biegiem lat coraz bardziej opłacalnymi profesjami było tkactwo i leśnictwo. Niemal 300 lat od powstania wieś zaczęła zmieniać się nie do poznania. W 1840 roku niderlandzka księżna Marianna Orańska wykupiła całą okolicę i uczyniła z niej ośrodek wypoczynkowy.

Zobacz również: Oto najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska 2023

W II połowie XIX wieku powstawały tu pierwsze zabytkowe wille w stylu tyrolskim (inaczej szwajcarskim). Takie budownictwo obejmuje pensjonaty i wille na kilka kondygnacji. Liczy się tu obecność wielu tarasów i balkonów. Fasady budynków są bogato zdobione dekoracjami snycerskimi wycinanymi z drewna. Fundamentem jest najczęściej wysoka, kamienna podmurówka. Jest ona niezbędna, ponieważ wille w stylu tyrolskim najczęściej budowane są w górach.

Międzygórze jest jednym z wzorowych przykładów stylu szwajcarskiego w Polsce.

Atrakcje Międzygórza

Międzygórze może stanowić doskonałym punktem na początek górskich wycieczek. Możecie się tu wybrać na szczyt Śnieżnika lub wieżę widokową oddaną do użytku w 2021 roku. W samej wiosce nie brakuje atrakcji. Znajdują się tu również:

  • Drewniany kościół św. Józefa Oblubieńca, który jest jednym z czterech w okolicy.
  • Ogród Bajek, czyli skansen z drewnianymi rzeźbami i ozdobami przedstawiające bajkowe postacie.
  • Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika - Wodospad Wilczki.
  • Perełki architektoniczne, czyli m.in. budynek sanatorium "Gigant" z 1882 roku i drewniany pensjonat "Alpejski Dwór". Obie budowle znajdują się przy ulicy Sanatoryjnej.

Międzygórze planem filmowym

W międzygórskich wnętrzach willi i pensjonatów kręcono kilka filmów i seriali. Goszczono aktorów polskiego kina. Realizowano tu kultowy i nadal emitowany serial "Czterej Pancerni i Pies". Wieś pojawia się w scenach, w których Janek Kos poluje na niemiecki czołg, walczy w udawanej bójce z Grigorijem, albo próbuje zaciągnąć się do wojska w pierwszym odcinku.

Szlaki z Międzygórza

  • Szlak czerwony na Śnieżnik.
  • Szlak niebieski na Przełęcz Puchaczówka.
  • Szlak niebieski na Przełęcz Śnieżnicką.
  • Szlak zielony na Przełęcz Śnieżnicką.
  • Szlak zielony na Czarną Górę.

Noclegi w Międzygórzu

Wspaniałe wille i pensjonaty są powszechnie dostępne dla gości i turystów. Dostępnych jest ponad 1000 miejsc noclegowych w różnym standardzie. Znajdą tu coś dla siebie osoby spacerujących po górach, szukających spokoju od miejskiego zgiełku lub próbujących skosztować regionalnej kuchni.

Dalsza część tekstu - pod zdjęciem

Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik.
Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim. Paulina Schulz

Jak dojechać do Międzygórza?

Międzygórze to jedna z wsi, do której prowadzi droga krajowa nr 33 z Kłodzka. Trasa wiedzie na dwa sposoby - można skręcić nieco wcześniej, na Wilkanów i dalej gminną drogą. Można też kontynuować jazdę DK nr 33 i dojechać do Domaszkowa. Nadłożycie nieco drogi, ale jest to bezpieczniejsza trasa.

Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku to, rzecz jasna, Międzygórze. Ta niewielka, ale wyjątkowo piękna miejscowość położona jest tuż pod szczytem Śnieżnik. Skąd nazwa "Mała Szwajcaria"?. Wszystko dzięki pięknym willom i pensjonatom wybudowanym w stylu tyrolskim.

Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku - Międzygórze. Zachwycająca...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mała Szwajcaria na Dolnym Śląsku - Międzygórze. Zachwycająca wieś, którą koniecznie trzeba odwiedzić tego lata - Gazeta Wrocławska

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red78
Mam wrażenie że ktoś kto pisze takie artykuły ,nigdy nigdzie nie był. Polska Szwajcaria , polskie Malediwy i Polska Prowansja.
K
Kukuruku
Ktoś z Was był kiedyś w Szwajcarii ? Błagam, nie powielajcie tych bzdur.
D
Duk
Dodatkowa "atrakcja" jest ze czujesz się jak w tartaku we wszystkich lasach byłej Polski. Drogi lesie rozjeżdżone traktorami wywożącymi na potęgę ścięte 100 letnie drzewa,ryk pił niesie się wszędzie, smród spalin i przerażone resztki zwierząt. Rabunkowa gospodarka leśna jak w Karpatach banderowskich. Widać wspólny duch. A piszący w tej GW może by tak ruszyli w teren? Pozytywny znak że już ta szmatką żółto niebieska chruszczowskiej byłej URL znikła.
D
Dl
Z Szwajcaria tyle ma co pies z kotem. Sam dojazd to makabryczna waziutka poniemiecka droga. Parkingu nie ma a koslawa droga kocich łbów może wykończyć każdego. Na końcu gruntowy płać wyboisty . Kilka przedwojennych na polrozwalonych bod to ma być Szwajcaria? Chyba wam odbiło...
T
Tomasz Zermat
Obecnie mieszkam naście lat w szwajcari I ta wiska nie dorasta do pięt artykuł wprowadzający w błąd tyle nazwę (polska jest ładnym krajem ale bez takiego tytułu) pozdrawiam Tomasz Zermat
G
Gość
Niestety o rozwoju terenu decyduje dobry układ komunikacyjny. Brakuje S8 i dobrego połączenia z Czechami. Jawor posiada S3 i bliskość A4. Tak samo jest wokół Wrocławia.

Trasa DK8 odstrasza inwestorów.
G
Gość
Kotlina Kłodzka posiada mnóstwo walorów ale kiepskie drogi. Gołębiewski chciał budować w tym rejonie hotel ale jak mieliby dojechac klienci. Wybrał Karpacz. Jak będzie S8 do Boboszowa , to inwestorzy będą pchać się z każdej strony. Wtedy będzie to Kotlina Turystyki Dolnego Śląska. Niestety musimy poczekać na to długie lata.

Jeżeli nie S8 do Boboszowa , to inna dwupasmowa trasa – inaczej się nie da ruszyć z rozwojem tego wspaniałego terenu. Kiedyś Gierek chciał zbudować Drugie Zakopane.
G
Gość
28.03.2011 Komisja Europejska przyjęła dokument Białej Księgi - Transport do 2050 roku. Strategia ta zakłada przeniesienie transportu z samochodowego do przyjaznych środowisku gałęzi transportu, w tym transportu kolejowego, oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Strategia ma na celu utworzenie jednolitego obszaru transportu oraz osiągnięcie konkurencyjnego i zasobooszczędnego systemu transportu.

Zrównoważony system transportowy jest mechanizmem napędzającym gospodarkę, dlatego strategia podkreśla konieczność planowania infrastruktury maksymalnie wspierający infrastrukturę i minimalizujący negatywny wpływ na środowisko. Jednocześnie podkreślana jest konieczność zmian w sektorze transportu, w tym zmniejszenia dotacji do inwestycji drogowych, a zwiększenie dotacji do projektów przyjaznych środowisku, takich jak transport kolejowy i żeglugę śródlądowa i morską.

Multimodalny system transportowy jest koniecznością w celu osiągnięcia założeń strategii. Optymalizacja łańcuchów logistycznych wykorzystujących różne gałęzie transportu jest konieczna, zwłaszcza w odniesieniu do transportu dalekobieżnego.

Należy stosować nowoczesne i innowacyjne technologie zarządzania ruchem i informacji (np. ERTMS)oraz zaawansowanych środków logistycznych i rynkowych, takich jak zintegrowany rynek transportu kolejowego.

Zachęcamy do lektury Białej Księgi.

Wystarczy ustawa, że powyżej 300 km tylko na wagony lub barki zgodnie z Białą Księgą Transportu . Wprowadzić wysokie opłaty za przekroczenie - jak w Szwajcarii

https://poradnikprzewoznika.pl/2013/transport-do-szwajcarii-przepisy-regulacje/
G
Gość
BIAŁA KSIĘGA TRANSPORTU

28.03.2011 Komisja Europejska przyjęła dokument Białej Księgi - Transport do 2050 roku. Strategia ta zakłada przeniesienie transportu z samochodowego do przyjaznych środowisku gałęzi transportu, w tym transportu kolejowego, oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska.

http://www.ikolej.pl/wydarzenia/biala-ksiega-transport-w-roku-2050/
G
Gość
14 sierpnia, 11:42, Gość:

Układ komunikacyjny kolei w Polsce - zniszczono połowę, a tak można by było wykorzystać dla tramwajów dwusystemowych . Łączy w sobie właściwości pojazdu kolejowego i tramwaju, może poruszać się zarówno po torach tramwajowych (na obszarze miasta), jak i po torach kolejowych (na odcinkach podmiejskich) (tzw. model Karlsruhe).

Z Baden-Baden do Karlsruhe .

W 30 lat zlikwidowano 3 733 km szlaków kolejowych. Od 2015 roku przywrócono do użytku 196 km - Portal Kolejowy NaKolei.pl

Za rządów PO zlikwidowano 3733 km sieci kolejowej

https://www.nakolei.pl/w-30-lat-zlikwidowano-3-733-km-szlakow-kolejowych/

G
Gość
Układ komunikacyjny kolei w Polsce - zniszczono połowę, a tak można by było wykorzystać dla tramwajów dwusystemowych . Łączy w sobie właściwości pojazdu kolejowego i tramwaju, może poruszać się zarówno po torach tramwajowych (na obszarze miasta), jak i po torach kolejowych (na odcinkach podmiejskich) (tzw. model Karlsruhe).

Z Baden-Baden do Karlsruhe .
G
Gość
Kolejny krok do reaktywacji linii kolejowej do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego

http://24klodzko.pl/kolejny-krok-do-reaktywacji-linii-kolejowej-do-ladka-zdroju-i-stronia-slaskiego/
G
Gość
ak , Kotlina Kłodzka obok Kotliny Jeleniogórskiej , to najpiękniejsze rejony w Polsce.

Ale rozwój gospodarczy należy realizować niezależnie od opcji politycznej. To jest interes mieszkańców regionu i turystów – zwłaszcza zagranicznych.

Ta Kotlina może być odmianą Szwajcarii Kłodzkiej.

Jednak musi być zagwarantowany Styl Sudecki – wzorem Szwajcarii – Styl szwajcarski (inaczej: alpejski, tyrolski, uzdrowiskowy) – styl architektury regionalnej, powstały na obszarze Szwajcarii i spopularyzowany w II połowie XIX w. w kurortach uzdrowiskowych krajów Europy Środkowej.

Nie wolno pozwalać na „wolną amerykankę”- protezy architektoniczne – stawianie stodół zaprojektowanych przez miernotę architektów , fantazję inwestorów. Turysta przyjeżdżający do Kotliny Kłodzkiej musi widzieć , że jest w Szwajcarii Kłodzkiej , a nie w jakiejś zapadłej ,zaściankowej zbieraninie „bylejakości”.

Muszą być odbudowane szlaki kolejowe – zniszczone przez PO/PSL od 2000 roku do 2015.

Komunikacja kolejowa jest gwarancja dojazdu do terenów turystycznych, zimowych.
G
Gość
Najwspanialsze chyba w Polsce, tylko tragiczny dojazd szosą DK 8 - dalej DK 33 .Będzie piękniej jak do Boboszowa dociągną S8. Wtedy okolica będzie pełna inwestorów. Już za czasów Gierka planowano tutaj "Drugie Zakopane" . Jeszcze tylko kilka zbiorników wodnych przy rzekach, dla ochrony p. powodziowej i będzie rekreacyjnie i bezpiecznie.
G
Gość
Będzie piękniej jak do Boboszowa dociągną S8. Wtedy okolica będzie pełna inwestorów. Już za czasów Gierka planowano tutaj "Drugie Zakopane" . Jeszcze tylko kilka zbiorników wodnych przy rzekach, dla ochrony p. powodziowej i będzie rekreacyjnie i bezpiecznie.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży