IPT - pasek artykułowy

Malbork to nie tylko zamek. Sprawdzamy, czym kusi miasto

Marta Legieć
Zamek w Malborku to jeden z największych i najlepiej zachowanych gotyckich zespołów zamkowych na świecie. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w kraju. Zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.
Zamek w Malborku to jeden z największych i najlepiej zachowanych gotyckich zespołów zamkowych na świecie. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w kraju. Zamek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Marta Legieć
Nikogo tu nie dziwi, że rycerz w pełnej zbroi przechadza się wąskimi ulicami, po czym wstępuje do sklepu, z którego wychodzi z siatką pełną zakupów. Nie dziwią też tłumy turystów z najodleglejszych zakątków globu, przyjeżdżających poczuć ducha gotyku. Malbork jest miastem niezwykłym, pozwalającym odkrywać się na wiele sposobów, nie tylko przez jego historię.

Spis treści

Jego okazałą sylwetkę widzi każdy, kto podróżuje pociągiem z północy na południe kraju (lub odwrotnie), dostrzec ją można z wielu dróg, punktów widokowych, spacerując po mieście czy pływając po Nogacie. Wielu mieszkańców Malborka zajmuje się produkcją pamiątek związanych z zamkiem lub jego historią, również wielu pracuje w roli przewodników, pomagając turystom odkrywać jego zakamarki i tajemnice. Jednak czy tylko dla zamku warto przyjechać do Malborka? Oczywiście, że nie!

Zacznijmy od początku, czyli... od zamku

Zamek jest tutejszym symbolem i trudno znaleźć kogoś, kto w Malborku z tym faktem chciałby polemizować. Niemożliwością jest ucieczka od jego historii, bowiem miasto powstało, a potem rozrosło się wokół masywnych murów najpotężniejszej twierdzy średniowiecznej Europy. Od 1309 roku zamek był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, zarazem stolicą państwa krzyżackiego, jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Twierdza była też siedzibą królów polskich.

Wizyta na zamku daje szansę nie tylko na poznanie pasjonującej historii, ale też na spotkanie niezwykłych postaci. Turystów po twierdzy oprowadzają przewodnicy
Wizyta na zamku daje szansę nie tylko na poznanie pasjonującej historii, ale też na spotkanie niezwykłych postaci. Turystów po twierdzy oprowadzają przewodnicy w średniowiecznych strojach. Marta Legieć

Trudno powiedzieć, czy twórcy zamku się tego spodziewali, ale udało im się stworzyć arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Budowlę, która jest dziś jednym z najważniejszych zabytków w Polsce, a przy tym największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie. Zachwyca nie tylko wielkość zamku, ale też to, w jak dobry stanie funkcjonuje on dzisiaj. Wypełniają go fantastycznie zachowane pomieszczenia, niektóre zaaranżowane wystawami tematycznymi, stałymi i ruchomymi. Zamek serwuje swym gościom masę atrakcji. Jest tu największy na świecie obraz przedstawiający końcową fazę bitwy pod Grunwaldem. Można stąd też spojrzeć na świat z góry, czyli... z wieży Zamku Wysokiego. Przy sprzyjającej pogodzie widoczny jest Elbląg, a nawet Gdańsk.

Turystyczna perła Pomorza świetnie prezentuje się podczas wyjątkowej letniej inscenizacji. "Oblężenia Malborka", które na stałe wpisało się w letni grafik tutejszych imprez, jest niezwykłym widowiskiem nawiązującym do wydarzeń z 1410 roku, gdy wojska polsko- litewskie dowodzone przez króla Władysława Jagiełłę, przybyły pod stolicę zakonu po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Inscenizacja na wałach przy zamku, w której biorą udział artyści z całej Polski, jest przedstawieniem wyjątkowym, które warto wpisać na wakacyjną listę must see.

Cześć Marianek!

Siedzi, machając nogami, "strzela" sobie selfie na tle napisu z nazwą miasta, albo wita turystów przy kładce koło zamku. Marianek jest uroczym rycerzem, którego nie sposób nie polubić. Z hełmem na głowie i peleryną na plecach, nawiązuje do rycerskiej historii miasta. Czy jest odpowiedzią na wrocławskie krasnale i gdańskie lwy? Można tak powiedzieć. W ostatnich latach stał się oficjalną maskotką Malborka, a przy okazji tutejszą atrakcją turystyczną. Figurek Marianka jest kilka i, jak można się spodziewać, będą powstawały kolejne. Poszukiwanie uroczych postaci na mapie miasta, jest wdzięczną zabawą nie tylko dla najmłodszych. Warto zaprzyjaźnić się z tą miejską maskotką, ruszyć jej szlakiem, zrobić sobie z nią zdjęcie, a potem ruszyć w drogę, którą wskazuje nasz mały przewodnik.

Marianek jest oficjalną maskotką Malborka. Jest to figurka małego rycerzyka, zdobiąca kilka punktów w mieście.
Marianek jest oficjalną maskotką Malborka. Jest to figurka małego rycerzyka, zdobiąca kilka punktów w mieście. Marta Legieć

Na pamiątkową fotkę zasługuje też siedem liter składających się na napis "Malbork". Ta atrakcja znajduje się w centrum miasta, podobnie jak okazała miniatura zamku w skali 1:30. Warto znaleźć czas na podziwianie tej budowli, dopieszczonej w każdym detalu. Powstała na podstawie przedwojennych pocztówek, bowiem sam zamek w 1945 roku został dotkliwie zniszczony przez czerwonoarmistów.

Stojąca w centrum makieta jest rekonstrukcją zamku w skali 1:30.
Stojąca w centrum makieta jest rekonstrukcją zamku w skali 1:30. Marta Legieć

Rekonstrukcja malborskiej warowni zajmuje powierzchnię 66 metrów kwadratowych, a najwyższy punkt wieży ma ok. 3 metrów wysokości. Niezwykłą miniaturę znajdziecie u zbiegu ul. Piłsudskiego i Sierakowskich.

Relaks na Nogacie

Nogat pisze odrębną historię miasta. Rzeka płynie leniwie przez Żuławy Wiślane, łącząc Wisłę z Zalewem Wiślanym, ale także z Pojezierzem Iławskim. Malbork przez wieki rozwijał się na jej prawym brzegu. Wody Nogatu zwykle były dla niego łaskawe, choć bywało, że przynosiły zagrożenie. Niezwykłą okazją do zobaczenia Malborka z bardzo ciekawej perspektywy, są rejsy po rzece.

Przepływająca przez Malbork rzeka Nogat jest jedną z jego najważniejszych atrakcji.
Przepływająca przez Malbork rzeka Nogat jest jedną z jego najważniejszych atrakcji. Marta Legieć

Woda pozwala się zrelaksować, i to na wiele sposobów. Potwierdzają to kajakarze, wielbiciele pływania na smoczych łodziach, fani desek SUP, miłośnicy rowerów wodnych, entuzjaści skuterów wodnych, a także właściciele jachtów czy łodzi motorowych, do których dyspozycji jest tu przystań jachtowa. Na przystani pasażerskiej przy zamku można też wsiąść w jeden ze statków zabierających mieszkańców i turystów w 30-minutowe rejsy po rzece. Trasa wiedzie do wiaduktu kolejowego, stamtąd do Kąpieliska Miejskiego i z powrotem na przystań pasażerską. Warto skorzystać z tej opcji, bowiem dużą frajdą jest niespieszne zwiedzanie zakamarków miasta od strony wody.

Miasto zwraca się ku rzece, a jego reprezentacyjną częścią stał się też bulwar nad Nogatem. Miejskie nabrzeże z zamkiem w tle tworzą idealny duet. W dzień bulwar wykorzystują spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Można tu relaksować się także po zmroku, bowiem oświetlenie nadaje temu miejscu przyjemnego, romantycznego klimatu.

Marta Legieć

Za wskazanie ciekawych miejsc na mapie Malborka dziękuję Wydziałowi Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży