Malediwy zima 2021/2022. Kiedy jechać, co zobaczyć? Ceny, obostrzenia COVID, najciekawsze atrakcje, pyszne jedzenie

Emil Hoff
Emil Hoff
Wiele wysp na Malediwach stanowi prywatną własność. Stoją na nich hotele, kurorty i osiedla domków gościnnych, w których mogą zatrzymywać się turyści. Malediwy słyną z domków, które są tak naprawdę luksusowymi willami. Stoją albo na plaży, albo na palach bezpośrednio nad wodami Oceanu Indyjskiego.
Wiele wysp na Malediwach stanowi prywatną własność. Stoją na nich hotele, kurorty i osiedla domków gościnnych, w których mogą zatrzymywać się turyści. Malediwy słyną z domków, które są tak naprawdę luksusowymi willami. Stoją albo na plaży, albo na palach bezpośrednio nad wodami Oceanu Indyjskiego. Photo by Rayyu Maldives photographer on Unsplash
Malediwy nie boją się koronawirusa i chętnie witają turystów z całego świata. To prawdziwy raj dla entuzjastów sportów wodnych, pięknych pejzaży, owoców morza i – przede wszystkim – luksusowych kurortów, oferujących turystom wszystko, od apartamentów nad oceanem, przez odnowę biologiczną, po zajęcia z jogi i medytacji. Zima 2021/2022 to świetna pora na urlop na Malediwach. Sprawdźcie, co trzeba zabrać na Malediwy, jakie są ceny wycieczek, obostrzenia COVID, co warto zobaczyć i zjeść!

Spis treści

Malediwy zima 2021/2022: zasady wjazdu

Sektor turystyczny odpowiada za ogromną część budżetu Republiki Malediwów. Dlatego wyspiarskie państwo otworzyło swoje granice dla turystów tak szybko, jak tylko sytuacja pandemiczna została mniej więcej opanowana. Od połowy lipca 2020 r. rząd Malediwów wznowił wydawanie wiz turystycznych, co przyciągnęło na wyspy wielu spragnionych słońca urlopowiczów.

Od tego czasu ruch turystyczny na Malediwach zasadniczo wrócił do normy. W końcu października 2021 rząd ogłosił uroczyście, że na wyspy przyleciał milionowy turysta – dwa miesiące przed planowanym zamknięciem rozliczenia sezonu 2021.

Regulacje i obostrzenia COVID-19 na jesień i zimę 2021/2022 na Malediwach mogą się zmienić w zależności od sytuacji pandemicznej. W grudniu 2021 rząd Malediwów utrzymuje jednak bardzo niski poziom obostrzeń, nawet mimo globalnych obaw przed wariantem omikron.

Turyści, przylatujący na Malediwy, muszą tylko okazać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa, wykonanego w przeciągu 72 godzin przed przylotem. Szczepienia nie są niezbędne do przekroczenia granicy państwa i spędzenia urlopu na wyspach.

Malediwy: jakie dokumenty są potrzebne na granicy?

By dostać się na teren Republiki Malediwów, turyści z Polski muszą mieć przy sobie:

  • Paszport ważny jeszcze co najmniej jeden miesiąc
  • Wypełniony formularz deklaracji zdrowia, dostępny online
  • Bilet powrotny
  • Dowód rezerwacji hotelowej. Ważne: w trakcie pobytu na Malediwach można korzystać tylko z jednego hotelu (tourist resort) lub domku gościnnego (tourist guesthouse).

Po przybyciu na lotnisko każdy turysta darmową wizę turystyczną, ważną 30 dni.

PAMIĘTAJ! Przed wylotem z Malediwów także należy złożyć deklarację zdrowia. Turyści, którzy korzystali z domku gościnnego, będą też musieli wykonać test PCR na koronawirusa w ciągu 72 godzin przed odlotem.

Malediwy: czy można swobodnie przemieszczać się po kraju?

Turyści przybywający na Malediwy mogą zarezerwować sobie miejsce tylko w jednym hotelu lub domku gościnnym na jednej wyspie (nie można zmieniać akomodacji w czasie pobytu). Wycieczki na inne wsypy Malediwów są możliwe, ale wymagają zgody Ministerstwa Turystyki i wypełnienia formularza, dostępnego online. Czekanie na odpowiedź władz może trwać ok. 48 godzin, więc wypady poza wybraną wyspę i kurort trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej.

Uzyskanie zgody nie jest wymagane dla trwających krócej niż jeden dzień podróży pomiędzy miejscami wyznaczonymi specjalnie dla turystów: kurortami, hotelami i domkami gościnnymi.

Stolica kraju – Male – i jej bezpośrednie sąsiedztwo są zasadniczo niedostępne dla turystów, ponieważ to właśnie w tym mieście odnotowuje się najwięcej przypadków zachorowań na koronawirusa. Jeśli tranzyt przez Male jest konieczny, trzeba wnioskować o zgodę do Ministerstwa Turystyki.

Bieżące informacje o obostrzeniach COVID na Malediwach można śledzić na oficjalnej stronie internetowej tamtejszego Ministerstwa Turystyki.

Wiele wysp na Malediwach stanowi prywatną własność. Stoją na nich hotele, kurorty i osiedla domków gościnnych, w których mogą zatrzymywać się turyści.
Wiele wysp na Malediwach stanowi prywatną własność. Stoją na nich hotele, kurorty i osiedla domków gościnnych, w których mogą zatrzymywać się turyści. Malediwy słyną z domków, które są tak naprawdę luksusowymi willami. Stoją albo na plaży, albo na palach bezpośrednio nad wodami Oceanu Indyjskiego. Photo by Rayyu Maldives photographer on Unsplash

Malediwy: jakie obowiązują obostrzenia COVID-19?

Obostrzenia i zasady związane z pandemią koronawirusa na Malediwach są podobne do tych wprowadzonych w innych państwach. Należy zachowywać odstęp co najmniej 1 metra od najbliższej osoby. Tam, gdzie to niemożliwe, oraz we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, należy nosić maskę zasłaniającą usta i nos.

Malediwy zima 2021/2022: klimat, pogoda, kiedy najlepiej pojechać?

Malediwy to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych i urlopowych na świecie. Jako jedno z nielicznych państw, Republika Malediwów odnotowała sukces swojej branży turystycznej w feralnym roku 2020, a rok 2021 wydaje się równie pomyślny.

Malediwy to niewielkie wyspiarskie państwo na Oceanie Indyjskim, zajmujące łącznie raptem 300 km kwadratowych. Ta powierzchnia podzielona jest między 26 atoli koralowych, które w sumie zawierają 1190 wysp i wysepek. Tylko 300 wysp jest zamieszkałych przez ludzi. Najwyższe wzniesienie kraju ma… nieco mniej niż 3 m n.p.m. Malediwy to najniżej położone państwo na świecie, żywo zainteresowane walką ze zmianami klimatu, które grożą mu zalaniem po podniesieniu się poziomu wód w oceanach.

Na Malediwach żyje ok. 300 tys. osób, z czego ćwierć w głównym i największym mieście kraju, stolicy Male.

Na Malediwach panuje klimat tropikalny, temperatury są wysokie, a wilgotność duża. Od grudnia do marca trwa pora sucha, wtedy temperatury są przyjemnie ciepłe, ale nie przesadnie gorące (do 30 stopni Celsjusza), prawie nie pada deszcz.

Pora sucha uchodzi za najlepszą dla turystów spoza strefy tropikalnej, którym zbytnie gorąco i wilgotność panujące latem mogą dawać się we znaki. Między grudniem a kwietniem przypada więc na Malediwach szczyt sezonu turystycznego. Wtedy też ceny są stosunkowo najwyższe.

Malediwy zima 2021/2022: ile kosztują wycieczki all inclusive?

Malediwy to kierunek wymarzony dla osób chcących odpocząć w luksusie, na białych plażach pod turkusowym niebem, wśród szumu palm, nurkować w czystych wodach i cieszyć się tutejszą zdrową kuchnią. Niestety, jakość idzie w parze z ceną. Malediwy uchodzą za dość drogi kraj.

Ceny wycieczek all inclusive lub z pełnym wyżywieniem na Malediwy w sezonie zimowym 2021/2022 plasują się między 4,5 tys. a nawet ponad 11 tys. zł za 7 dni w luksusowym kurorcie za jedną osobę. W sezonie letnim ceny są nieco niższe i plasują się między 4,5 a 9 tys. złotych za 7 dni za osobę.

Oczywiście, cena zależy od konkretnej oferty i terminu. Można znaleźć wycieczki na Malediwy osiągające ceny ponad 20 tys. zł za tydzień w wyjątkowo luksusowym hotelu.

Malediwy uchodzą za oazę luksusu. Tutejsze kurorty oferują turystom pełne zakres usług, zabiegów i technik relaksacyjnych, od spacerów po malowniczych
Malediwy uchodzą za oazę luksusu. Tutejsze kurorty oferują turystom pełne zakres usług, zabiegów i technik relaksacyjnych, od spacerów po malowniczych plażach, przez kursy jogi, po spa. Photo by Dorsa Masghati on Unsplash

Malediwy: informacje praktyczne

Szczepienia. Przed wylotem na Malediwy dobrze jest zaszczepić się przeciwko żółtaczce (WZW), tyfusowi i cholerze, no i szczepienie przeciw koronawirusowi może ułatwić poruszanie się po wyspach.

Co zabrać? Na wakacje na Malediwach dobrze jest zabrać ze sobą przejściówkę do gniazdka. Malediwskie gniazdka są inne niż w Polsce, typu brytyjskiego, z napięciem 220 V i częstotliwością 50 Hz.

Trzeba też pamiętać o podstawowym wyposażeniu na wycieczkę w tropiki: kremie z filtrem, nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, repelencie na owady.

Ile trwa lot i jaka jest strefa czasowa? Samoloty z Polski na Malediwy startują z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Katowic. Samoloty czarterowe dla turystów korzystających z ofert typu all inclusive najczęściej startują z Warszawy. Lot trwa ok. 13-15 godzin, trzeba przygotować się na przesiadki, bo nie ma bezpośrednich połączeń.

Na Malediwach obowiązuje inna strefa czasowa niż w Polsce. Jest tam o 4 godziny później niż u nas.

Obyczaje i obyczajność. Malediwy są krajem islamskim. Według konstytucji wszyscy obywatele muszą być muzułmanami (sunnitami). Turyści mogą jednak praktykować swoją religię, ale tylko w obrębie pokoi hotelowych.

Spędzając wakacje na Malediwach poza kurortami turystycznymi czy osiedlami domków gościnnych, trzeba pamiętać o tym, by ubierać się skromnie i nie epatować golizną.

Poza terenem hoteli i kurortów na Malediwach nie sprzedaje się i nie spożywa alkoholu.

Malediwy: waluta i ceny

Walutą na Malediwach jest rupia malediwska (MVR, dzieląca się na 100 lari). 1 rupia odpowiada ok. 26 polskim groszom.
Nie ma obowiązku wymiany waluty na Malediwach. Można swobodnie posługiwać się np. dolarami amerykańskimi czy euro, zwłaszcza gotówką, którą można płacić wszędzie.

Ceny na Malediwach są dość wysokie, zwłaszcza jeśli zamierzamy lub musimy spędzić wakacje tylko w obrębie turystycznego kurortu.

Poza hotelami ceny bywają różne. Na przykład za butelkę wody 1,5 l trzeba z reguły zapłacić ok. 10 MVR, za kawę ok. 40, za butelkę wina 1500. Bilet na bus kosztuje ok. 5,5 MVR.

Malediwy: co warto zobaczyć, główne atrakcje kraju

Na Malediwach każdy znajdzie coś dla siebie, choć zwiedzanie kraju nieco utrudniają panujące restrykcje COVID-19. Główny urok Malediwów leży w ich ciepłym klimacie, pięknej przyrodzie i luksusowych hotelach oraz domkach gościnnych (guesthouses), przygotowanych dla turystów.

Baza turystyczna Malediwów wprost zapiera dech w piersiach. Można tu mieszkać w niespotykanych nigdzie indziej apartamentach niemal dosłownie zawieszonych nad turkusowymi wodami oceanu, można jeść w restauracjach ulokowanych jakimś cudem w koronach drzew, można wreszcie oddawać się wielu sportom i aktywnościom wodnym. Dzięki czystym wodom i obfitości koralowców Malediwy to prawdziwy raj dla entuzjastów nurkowania i snorkelingu.

Poniżej prezentujemy najważniejsze atrakcje Malediwów, miejsca warte zobaczenia, rozrywki i zajęcia godne wypróbowania oraz lokalne potrawy, których trzeba posmakować.

Malediwy zimą 2021/2022: Muzeum i meczet w Male

Stolica Malediwów leży na Male Island w atolu Kaafu (jeden z Atoli Centralnych). Liczy nieco ponad 140 tys. mieszkańców. To największe, a wielu powiedziałoby nawet, że jedyne prawdziwe miasto na Malediwach. W stolicy znajdują się jedyne w całym kraju supermarkety z prawdziwego zdarzenia, w pełni wyposażony szpital, a także wiele malowniczych historycznych budowli i miejsc wartych odwiedzenia, jak np. Muzeum Narodowe i meczet Male Kuhuru Miskiiy z minaretem w kształcie latarni morskiej. Stojący w mieście pomnik upamiętnia 108 ofiar huraganu, który nawiedził Malediwy w 2004 r.

Niestety, zgodnie z obecnymi zasadami epidemicznymi turyści nie powinni przebywać w Male ani jego bezpośrednim sąsiedztwie, bo miasto stanowi główne na Malediwach ognisko koronawirusa. Zwiedzanie Male należy więc odłożyć na lepsze czasy.

Male to główne i największe miasto Malediwów. Działa tu szpital, supermarkety, Muzeum Narodowe i największy w kraju meczet. Niestety, w dobie pandemii
Male to główne i największe miasto Malediwów. Działa tu szpital, supermarkety, Muzeum Narodowe i największy w kraju meczet. Niestety, w dobie pandemii koronawirusa Male jest niedostępne dla turystów. Photo by Ishan @seefromthesky on Unsplash

Malediwy: Ruiny buddyjskich kaplic

Ludność Malediwów aż do XII w. n.e. wyznawała buddyzm. Choć najprawdopodobniej religia dotarła tutaj z Indii i Sri Lanki, archeologiczne pozostałości wskazują, że na Malediwach praktykowano buddyzm tradycji mahajany, a nie therawady.

Po tym, jak na wyspach zatriumfował islam, z ośrodków buddyjskich pozostały tylko malownicze ruiny kaplic, które podziwiać można na wielu atolach. Jeszcze i dziś buddyjskie pamiątki na Malediwach budzą silne emocje wśród pobożnych muzułmanów. W 2012 r. grupa ekstremistów wdarła się do Muzeum Narodowego w Male i potłukła statuy Buddy.

Atrakcje Malediwów: luksusy Hurawalhi Island Resort

To kompleks hotelowy ulokowany na prywatnym atolu Lhaviyani. Stanowi ucieleśnienie luksusowej oferty turystycznej Malediwów, ale na wyspach znaleźć można także inne podobne ośrodki. Jest tu prywatna plaża, spa, kort tenisowy, baseny, a przede wszystkim osiedle charakterystycznych domków gościnnych na palach, których lokatorzy mogą właściwie moczyć nogi oceanie, gdy usiądą na progu. Hurawalhi ma też największą na świecie podwodną restaurację.

Niestety, luksus kosztuje – dla turystów z Polski Hurawalhi najczęściej jest tylko przystankiem zorganizowanych wycieczek po luksusowych hotelach Malediwów. Ceny takich wycieczek zaczynają się od 20 tys. zł za ok. 10 dni.

Co robić na Malediwach? Nurkowanie wokół Huvadhoo Atoll

To największy atol Malediwów, zlokalizowany w rejonie Atoli Południowych. Uchodzi za Mekkę dla nurków. Tutejsza rafa koralowa jest wyjątkowo rozbudowana, wody czyste i głębokie. Można tu obserwować wielką różnorodność morskiego życia, a nawet kolosalne rekiny wielorybie, które lubią przebywać w tutejszych ciepłych wodach.

Inne popularne wśród nurków atole to m.in. Ari, Thilas, Hukreuli Faru, Raa i Baa.

Za najpiękniejsze plaże uchodzą z kolei te na wyspach Bandos, Villingili i Meeru.

Co robić na Malediwach? Island hopping

Do najpopularniejszych atrakcji Malediwów należało "skakanie z wyspy na wyspę" - island hopping na wynajętych łodziach. Niestety, w
Do najpopularniejszych atrakcji Malediwów należało "skakanie z wyspy na wyspę" - island hopping na wynajętych łodziach. Niestety, w dobie pandemii koronawirusa przemieszczanie się między wyspami zostało ograniczone, a turyści muszą się trzymać hoteli i kurortów. Photo by Amd Creation on Unsplash

Przed pandemią koronawirusa jedną z popularnych atrakcji Malediwów było po prostu pływanie między wyspami wynajętą łodzią w poszukiwaniu najpiękniejszych zakątków, dziewiczych plaż, najlepszych miejsc do nurkowania, surfingu lub kitesurfingu czy ławic bawiących się delfinów. Można też było przyglądać się zwykłemu życiu lokalnych społeczności, np. rybakom na Fisherman Island, nadal łowiącym ryby tak, jak robili to ich przodkowie przed wiekami.

Niestety, w dobie pandemii swoboda przemieszczania się między wyspami została ograniczona, choć turyści nadal mogą poruszać się między kurortami na różnych wyspach, jeśli chcą skorzystać z ich oferty i atrakcji. Zmiana stałej akomodacji w czasie pobytu jest jednak zasadniczo niemożliwa.

Malediwy: unikalna wyspiarska kuchnia

Tradycyjna kuchnia Malediwów nazywa się Dhivehi i opiera głównie na owocach morza. Ulubioną rybą jest tuńczyk, z którego robi się nawet ciasta. Mieszkańcy
Tradycyjna kuchnia Malediwów nazywa się Dhivehi i opiera głównie na owocach morza. Ulubioną rybą jest tuńczyk, z którego robi się nawet ciasta. Mieszkańcy chętnie jedzą też ośmiornice i homary. Potrawy są najczęściej ostre za sprawą licznych przypraw, sprowadzanych z Indii. Photo by Shaafi Ali on Unsplash

Tradycyjna kuchnia Malediwów nazywa się Dhivehi i opiera głównie na owocach morza, co nie może dziwić – nie ma tu wiele uprawnej ziemi, za to oceanu jest ile kto chce.

Ulubionymi rybami mieszkańców Malediwów są tuńczyki i makrele. Z tuńczyków robi się np. bulion garudiya, dodawany do innych potraw lub spożywany jako zupa. Z tuńczyka robi się tutaj nawet placki (masroshi). Królową stołów jest ośmiornica, a księciem homar.

Na Malediwach tradycyjnie spożywa się dużo ryżu, doprawionego przyprawami sprowadzanymi z Indii (imbir, kurkuma, chili). Jedzenie jest najczęściej bardzo pikantne.

W ramach słodkości można najeść się miejscowych tropikalnych owoców. Najpopularniejsze są banany, ananasy i kokosy, nie brakuje papai, marakuj i mango. Z kokosa robi się np. ciasto aluvi boakibaa. Wariant kulhi boakibaa to ciasto na bazie – nie zgadniecie – tuńczyka.

Wiele wysp na Malediwach stanowi prywatną własność. Stoją na nich hotele, kurorty i osiedla domków gościnnych, w których mogą zatrzymywać się turyści. Malediwy słyną z domków, które są tak naprawdę luksusowymi willami. Stoją albo na plaży, albo na palach bezpośrednio nad wodami Oceanu Indyjskiego.

Malediwy zima 2021/2022. Kiedy jechać, co zobaczyć? Ceny, ob...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie