MKTG IPT - pasek artykułowy

Malmö na weekend. Odkryj najlepsze atrakcje szwedzkiego miasta i zaplanuj idealny city-break

Patrycja Seklecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trzecie pod względem wielkości miasto Szwecji niemal co chwila zaskakiwało mnie niepowtarzalną atmosferą i ciekawymi atrakcjami. Do stolicy prowincji Skania wybrałam się z Polski… promem! Czy było warto? Jak spędzić wymarzony city break w Szwecji? Na te i inne pytania dotyczące wycieczki do Malmö opowiadam w tym artykule.

Spis treści

Jak dostać się do Malmö?

Jak to mówią – dla każdego coś miłego. Do Malmö możesz dostać się zarówno samolotem, bardzo okrężną drogą samochodem (przez Niemcy i Danię) lub promem.

Plaża obok Ribersborgs Kallbadhus, widok na Turning Torso
W stolicy Skanii piękno natury łączy się z nowoczesnością, a takie widoki nie są rzadkością. Patrycja Seklecka / Polska Press

Prom Świnoujście – Malmö

Ja połączyłam obie możliwości i skorzystałam z opcji przeprawy promowej przez Bałtyk i odkrywania uroków Szwecji samochodem. Swoją podróż rozpoczęłam w porcie w Świnoujściu, skąd do Malmö regularnie odpływają promy operatora Finnlines.

Podróż trwa ok. 9 godzin i jest bardzo przyjemna. To miła odmiana po podróżowaniu ciasnym samolotem – tu miejsca jest pod dostatkiem, niemal w każdym momencie można zaczerpnąć świeżego powietrza, wypocząć w komfortowej kajucie (z łazienką) czy przekąsić coś pysznego w restauracji na statku. Na pokładzie znajdziesz nawet bawialnię dla dzieci i sklep.

Plusów takiej podróży jest zdecydowanie więcej niż minusów – właściwie jedyną wadą jest to, że prom nie jest najszybszym środkiem transportu na świecie.

Komu szczególnie poleciłabym rejs promem do Szwecji?

  • osobom, które cenią sobie niezależność i chcą zwiedzić kraj własnym samochodem oraz chcą zabrać w podróż więcej rzeczy;
  • rodzinom z dziećmi, bowiem maluchy na pokładzie promu mogą korzystać z udogodnień dla najmłodszych i porządnie się wyspać;
  • właścicielom zwierząt, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami;
  • tym, którzy nie lubią poczucia „uwięzienia” na pokładzie samolotu.
Restauracja na promie
Podróż promem z Polski do Szwecji to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą podróżować wygodnie. Patrycja Seklecka / Polska Press

Cena takiej przeprawy w obie strony to ok. 900 zł (często mniej, wszystko zależy od terminu i rodzaju pojazdu, który zabierasz na pokład), a dokładny koszt biletów możesz sprawdzić na stronie internetowej operatora. Najkorzystniejszą opcją, jeśli zależy ci na budżetowym podróżowaniu, jest wybranie się w objazd po Szwecji w kilka osób jednym autem, bowiem cena biletu nie różni się od tej dla jednej osoby.

W cenę biletu wliczone są: zakwaterowanie w pokoju na czas podróży, transport samochodu i wszelkie opłaty klimatyczne. Posiłki (szwedzki stół) i przekąski w restauracji są płatne dodatkowo.

Malmö: rowerowy raj nad Bałtykiem

Zanim wyruszysz do Malmö, pamiętaj o zapakowaniu własnego roweru lub znalezieniu wypożyczalni (opcję wypożyczenia jednośladu i zakwaterowania oferuje np. Ohboy Hotel) – większość mieszkańców korzysta z rowerów, o czym przekonasz się już w pierwszych chwilach zwiedzania. Niemal w każdym zakątku miasta znajdują się ścieżki rowerowe, dzięki czemu dotarcie do najciekawszych atrakcji nie będzie dla ciebie żadnym problemem.

Masz już rower? Wspaniale! Teraz możesz poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec Szwecji i odkrywać najciekawsze lokalizacje w stolicy Skanii.

Zaparkowane rowery przy jednym z biurowców
Mieszkańcy miasta bardzo chętnie przemieszczają się po nim rowerami. W Malmö nie brakuje ścieżek rowerowych, które są zatłoczone szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Patrycja Seklecka / Polska Press

Od czego zacząć zwiedzanie Malmö?

Najlepiej od… kolejnego rejsu, tym razem łódką. Zaparkuj rower obok głównego dworca i weź udział w wycieczce prowadzącej przez miejskie kanały (Rundan). Przewodnicy mają nie tylko świetne poczucie humoru, ale przede wszystkim ogromną wiedzę na temat historii regionu i samego Malmö.

Turning Torso, czyli najwyższy budynek w całej Szwecji

Turning Torso w Malmö (a dokładniej w dzielnicy Västra Hamnen, o której przeczytasz za chwilę) to nie tylko najwyższy wieżowiec w Szwecji (mierzy 190 metrów wysokości), ale także prawdziwe arcydzieło architektury i symbol miasta. Budynek zaprojektowany przez słynnego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę, jest wyjątkowy przede wszystkim ze względu na swoją formę, która obraca się o 90 stopni od podstawy do szczytu, przypominając ludzkie ciało w ruchu. Co ciekawe, nie jest to punkt widokowy dla turystów. Zwiedzający mogą podziwiać spektakularny wieżowiec jedynie z dołu, bowiem… jest to blok mieszkalny, a widokami na panoramę Malmö mogą się raczyć jedynie mieszkańcy. Mimo wszystko, wspaniale było zobaczyć konstrukcję na własne oczy. Jeśli planujesz wycieczkę do tego zakątka Szwecji, Turning Torso możesz traktować także jako punkt orientacyjny, bowiem trudno nie zauważyć tak imponującego budynku!

Widok na wieżowiec Turining Torso
Turning Torso to najwyższy wieżowiec w całej Szwecji. Patrycja Seklecka / Polska Press

Nowoczesna dzielnica Västra Hamnen

Västra Hamnen jest nowoczesną dzielnicą, która przeszła na przestrzeni lat imponującą transformację – z terenu przemysłowego stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych i ekologicznych dzielnic mieszkalnych w kraju. W okresie powakacyjnym wydawała mi się nadzwyczaj spokojna, wręcz nierealnie idealna do życia. Cisza, spokój i liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi sprawiły, że Västra Hamnen szybko stała się moim ulubionym punktem na mapie miasta szczególnie, że… nie bez przyczyny jest także popularnym miejscem wśród turystów!

Dlaczego? Po pierwsze – wbrew pierwszemu wrażeniu – oferuje szeroki wybór atrakcji. Od nowoczesnej architektury, przez malownicze widoki na morze, aż po restauracje i modne punkty, w których wieczorową porą spotykają się mieszkańcy, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Dodatkowo, nie brakuje tam też plaż, parków i przestrzeni do aktywnego wypoczynku. Brzmi idealnie? Bo takie jest, a przynajmniej dla mnie – turystki, która w Malmö spędziła niezapomniany weekend.

Wspaniałym miejscem na relaksujący spacer jest też deptak prowadzący wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Spotkasz tam wielu rowerzystów (co nie jest zaskoczeniem, jeśli mowa o Malmö) i równie wielu właścicieli psów, którzy przechadzają się ze swoimi pupilami po położonym obok terenie porośniętym zielenią. Nie lubisz spędzać czasu aktywnie? Nie martw się! Poświęć na spacer tylko chwilę, by dotrzeć do Ribersborg Kallbadhus – tradycyjnej łaźni szwedzkiej, słynącej z… zimnych kąpieli.

Drewniane molo prowadzące do Ribersborgs Kallbadhus
Chcesz poczuć się jak prawdziwy Szwed? Odwiedź Ribersborgs Kallbadhus i skorzystaj z orzeźwiającej kąpieli w Bałtyku. Patrycja Seklecka / Polska Press

Znane kąpielisko na świeżym powietrzu sprawi, że dowiesz się, czym jest prawdziwy relaks według Szwedów! Skorzystasz tam z kąpieli w morzu, by później zrelaksować się w saunie. Tradycja kąpieli morskich w Szwecji to nie nowość – właściwie to jest częścią kultury tego kraju. Zanurzenie w, delikatnie mówiąc, chłodnej wodzie ma poprawiać krążenie krwi, nastrój oraz pamięć. Dla turystów jest to z kolei szansa na doświadczenie szwedzkiego stylu życia, cieszenie się pięknymi widokami i relaks w wyjątkowym otoczeniu.

Muzeum w Malmö: wszystko w (prawie) jednym miejscu

Muzeum w Malmö przyciąga zwiedzających niesamowicie bogatymi w różnorodne eksponaty wystawami. Zabytki architektury, takie jak najstarszy na północy Europy zamek renesansowy Malmöhus (skrywający w swoich wnętrzach muzeum sztuki), a także prawdziwa łódź podwodna, nowoczesne akwarium i wiele, wiele więcej – to wszystko zobaczysz podczas jednej wizyty, jeśli zdecydujesz się kupić łączony bilet wstępu na muzealne ekspozycje – te, choć zlokalizowane w osobnych budynkach, mieszczą się obok siebie, a dotarcie do nich nie sprawi ci żadnego kłopotu.

Lilla Torg i Stortorget – odkryj zabytkowe serce Malmö

Lilla Torg i Stortorget to dwa najbardziej malownicze i historyczne zakątki w Malmö. Mały Rynek Lilla Torg jest urokliwym, brukowanym placem otoczonym zabytkowymi budynkami, w których obecnie mieszczą się sklepy, restauracje i bary. Popołudniami i podczas weekendu, to właśnie tam możesz obserwować korzystających z życia mieszkańców, którzy w klimatycznych lokalach gastronomicznych i kawiarniach spotykają się z bliskimi, celebrując fikę, czyli tradycję picia kawy, do której często serwowane są słodkie przekąski.

Stortorget, czyli zlokalizowany obok Duży Rynek, jest za to najstarszym placem w Malmö, od wieków pełniącym funkcję centrum handlowego. Pozostałością po dawnych czasach jest m.in. zabytkowa apteka Apoteket Lejonet, mieszcząca się w XIX-wiecznej kamienicy.

Widok na ratusz w Malmö
Otwarcie tego zabytkowego ratusza przy Stortorget datuje się na 1547 rok. Patrycja Seklecka / Polska Press

Muzeum Obrzydliwego Jedzenia

Przy ulicy Södra Förstadsgatan znajdziesz niesamowicie ciekawą i jednocześnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych atrakcji miasta, czyli Muzeum Obrzydliwego Jedzenia. O swoich wrażeniach z wizyty w tym szalonym miejscu opowiedziałam w poniższym artykule. Jeżeli nie przepadasz za niespodziankami, zachęcam cię do zapoznania się z jego treścią, która pomoże ci uniknąć szoku i przygotować się na… niecodzienne doznania.

Zobacz: Muzeum Obrzydliwego Jedzenia w Malmö – tu twój żołądek przeżyje prawdziwe katusze. Odważysz się zwiedzić to niezwykłe miejsce?

Co jeszcze zobaczyć w Malmö?
Planujesz spędzić w Malmö weekend pełen wrażeń? Jeśli starczy ci czasu, zwróć uwagę także na poniższe atrakcje:

  • Ratusz – perła architektury z 1546 roku. Mimo modernizacji, budynek zachował swój historyczny charakter.
  • Sankt Petri kyrka – kościół św. Piotra, gotycka konstrukcja z czerwonej cegły, która dominuje w panoramie miasta.
  • Kwartał św. Gertrudy – malowniczy fragment starej zabudowy miejskiej.
  • Slottsparken i Kungsparken – obszerne parki (przedzielone kanałem), które zapewniają oddech od miejskiego zgiełku i są idealne na relaksujące spacery. Na terenie Slottsparken znajduje się Biblioteka Miejska w Malmö, mogąca pochwalić się pokaźnymi zbiorami książek, płyt CD, DVD, a nawet… gier wideo.
  • Hala targowa Saluhall – miejsce, gdzie można poczuć lokalny klimat i skosztować regionalnych przysmaków.

Z Malmö do Kopenhagi? To szybsze niż myślisz

Dysponujesz dłuższym urlopem i chcesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Wskakuj za kierownicę lub skorzystaj z pociągu, by dotrzeć do stolicy Danii w niecałą godzinę.

Malmö, będące stolicą prowincji Skania, jest położone nad cieśniną Öresund na południu Szwecji. Na przeciwległym brzegu, w odległości ok. 30 km leży za to… Kopenhaga, czyli stolica Danii. Oba miasta łączy most nad Sundem (Øresundsbron) oraz połączonym z nim tunelem. Cała przeprawa ma długość 15,9 km.

Pamiętaj jednak o tym, że podróż mostem jest płatna i dość droga jak na polskie standardy. Koszt przejazdu w obie strony to ok. 550 zł (blisko 1000 koron duńskich) – szkoda jednak nie skorzystać z takiej okazji. Bilet najwygodniej kupić online.

Zobacz też: Najciekawsze obiekty UNESCO w Szwecji. Wyjątkowe zabytki i miejsca, które zapadną wam w pamięć na długie lata

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży