Małopolska na ferie 2023. Atrakcje dla dzieci i całej rodziny blisko Krakowa. Ciekawe miejsca na wycieczki i zimowe weekendy

Emil Hoff
Emil Hoff
Monika Golonka
Monika Golonka
Szukacie pomysłów na ferie zimowe i weekendowe wycieczki po Małopolsce z całą rodziną? Mamy dla Was gotową listę pomysłów. Przedstawiamy zimowe atrakcje turystyczne w Krakowie i całym regionie dla dorosłych i dzieci, dla poszukiwaczy przygód, jak i miłośników relaksu w gorących źródłach. Sprawdźcie, gdzie w Małopolsce warto wybrać się z rodziną na ferie!Na zdjęciu: wieże widokowa w Krynicy-Zdroju.
Szukacie pomysłów na ferie zimowe i weekendowe wycieczki po Małopolsce z całą rodziną? Mamy dla Was gotową listę pomysłów. Przedstawiamy zimowe atrakcje turystyczne w Krakowie i całym regionie dla dorosłych i dzieci, dla poszukiwaczy przygód, jak i miłośników relaksu w gorących źródłach. Sprawdźcie, gdzie w Małopolsce warto wybrać się z rodziną na ferie!Na zdjęciu: wieże widokowa w Krynicy-Zdroju. ffolas, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Małopolska to jeden z tych regionów, które szczególnie warto odwiedzić zimą, zwłaszcza w okresie ferii, gdy wolne od szkoły pozwala na organizowanie rodzinnych wycieczek. Ośnieżone stoki Tatr, gorące baseny termalne, zimowy park rozrywki - to tylko kilka z wielu ciekawych miejsc i wydarzeń, które czekają na turystów zimą w Małopolsce. Znajdziecie tu liczne atrakcje dla dzieci, ale także dla dorosłych podróżników. Poniżej zebraliśmy najciekawsze atrakcje na weekend, jednodniową wycieczkę, dłuższy urlop i ferie zimowe pod Krakowem.

Spis treści

Ferie w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój to jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Jest tu pięknie o każdej porze roku.

W czasie ferii warto odwiedzić z dziećmi miejscowe Muzeum Zabawek, w którym można podziwiać kolekcję lalek, maskotek, puzzli i przeróżnych sprzętów, służących do zabawy naszym rodzicom i dziadkom. Bilet wstępu kosztuje 23 zł, ulgowy 18 zł, dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie).

Świetnym pomysłem na wycieczkę w Krynicy-Zdroju jest wizyta na wieży widokowej w Słotwinach. Na szczyt prowadzi zawieszona wysoko nad ziemią ścieżka w koronach drzew. Z wieży rozciąga się niesamowity widok, którego zwłaszcza dzieci na pewno długo nie zapomną. Wejście na wieżę kosztuje 72 zł, ulgowo 65 zł.

Ferie w Małopolsce dla aktywnych: narty i snowboard w Tatrach

Podczas pobytu w Małopolsce zimą warto choć na jeden dzień wybrać się na któryś z tatrzańskich stoków. Przy sprzyjającej pogodzie zmieniają się one w prawdziwe centra białego szaleństwa.

W Małopolsce do wyboru mamy wiele ośrodków narciarskich, z których najpopularniejsze są te w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej i Krynicy Zdroju. We wszystkich ośrodkach znajdziemy wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie oraz bary i restauracje. W Białce poza stokiem można korzystać również ze snowparku.

Czytaj też: Kraków: atrakcje dla dzieci na ferie 2023, czyli zima w mieście bez nudy. Gotowe pomysły na zimowy wypoczynek i zabawę dla całej rodziny

Zimowy weekend pod Krakowem na łonie przyrody. Spacery po małopolskich parkach narodowych

Parki narodowe w Małopolsce zachwycają o każdej porze roku, ale niektóre z nich szczególnie pięknie wyglądają właśnie zimą. Na zimowy spacer warto wybrać się np. do Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym nawet zimą otwarte są wszystkie szlaki turystyczne (zamknięte są tylko jaskinie Ciemna i Łokietka).

Zimą zachwyca również Tatrzański Park Narodowy - m.in. bajkowa Dolina Kościeliska. Należy pamiętać, że TPN zamyka na cały okres zimowy (1 grudnia - 15 maja) następujące szlaki:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich.
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki.
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią.

Czytaj też: Weekend w górach. Oto najciekawsze miejsca i szlaki w Tatrach: rekordowo trudna trasa, kapliczka znana z serialu i inne niezwykłości

Ogród świateł w Krakowie: wycieczka do magicznej krainy w sam raz na ferie

W samym Krakowie zimą warto odwiedzić z dziećmi ogród świateł, którego motywem przewodnim w tym roku jest Piotruś Pan. W ogrodzie można zobaczyć m.in. tunel multi-światła, nocny labirynt, ogród zimowy i łąkę świateł, a także pokazy laserowe. Krakowski ogród świateł mieści się w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema (Aleja Pokoju 68). Ceny biletów i godziny otwarcia ogrodu znajdziecie w galerii.

W czasie ferii w Małopolsce warto odwiedzić w Krakowie ogród świateł, pojeździć na łyżwach na lodowisku, lub - jeśli przyjechaliście z innego miasta
W czasie ferii w Małopolsce warto odwiedzić w Krakowie ogród świateł, pojeździć na łyżwach na lodowisku, lub - jeśli przyjechaliście z innego miasta - pozwiedzać najważniejsze zabytki Grodu Kraka. Andrzej Banas / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Zamek w Niepołomicach dla miłośników zabytków

Jeśli macie ochotę pozwiedzać zamki, ale już znudził Wam się Wawel, wyruszcie co Niepołomic, gdzie na turystów czeka urocza i starannie odrestaurowana twierdza z czasów Kazimierza Wielkiego. Dziś zamek w Niepołomicach mieści ciekawe Muzeum Niepołomickie z wystawami poświęconymi niemal każdej dziedzinie sztuki.

Bilet normalny na wszystkie wystawy kosztuje 20 zł, ulgowy 14 zł.

Wizyta na zamku to okazja do kontaktu ze sztuką, piękną architekturą i zabytkowymi militariami.
Wizyta na zamku to okazja do kontaktu ze sztuką, piękną architekturą i zabytkowymi militariami. ludwik kostus / polskapresse

Małopolska z góry. Kolejki gondolowe i wieże widokowe

Ośnieżone szczyty Tatr i Beskidów można podziwiać z kolejki gondolowej. Podczas przejazdu, a później ze szczytu zobaczymy z nowej perspektywy zapierającą dech w piersi panoramę gór, pokryte śniegiem lasy i górskie miasteczka w dolinach. W Małopolsce do wyboru mamy trzy:

  • kolejka na Kasprowy Wierch - bilet góra/dół normalny: 129 zł, ulgowy: 109 zł,
  • kolejka na Gubałówkę - bilet góra/dół normalny: 29 zł, ulgowy: 23 zł,
  • kolejka na Jaworzynę Krynicką - bilet góra/dół+taras widokowy: 57 zł, ulgowy 51 zł.

We wsi Wola Krogulecka można wejść na platformę widokową, z której rozpościera się widok na Dolinę Popradu, Radziejową i Beskid Wyspowy. Wejście na taras jest bezpłatne.

W czasie ferii zimowych warto także odwiedzić "leśne molo" na Miejskiej Górze w Starym Sączu. Odwiedzający mogą spacerować w koronach drzew i podziwiać panoramę gór. Wstęp jest bezpłatny.

Zimowe atrakcje Małopolski dla spragnionych relaksu, czyli gorące baseny termalne i SPA

Zima to idealny moment, by wybrać się na termy. Do wyboru mamy kilka ośrodków, niektóre z nich położone są u podnóża Tatr. W każdym znajdziemy baseny wypełnione gorącą wodą termalną, jacuzzi, sauny i liczne atrakcje dla dzieci. Ciekawą zimową atrakcją jest kąpiel w zewnętrznym basenie z gorącą wodą i widokiem na góry. Cenniki term w Małopolsce zebraliśmy w galerii.

Atrakcja dla miłośników sztuki ludowej: Zalipie w zimowej odsłonie

"Malowana wieś" Zalipie znana jest nie tylko w całej Polsce, ale również na świecie. Zalipie mieści się pod Tarnowem, niecałe dwie godziny od Krakowa. To jedna z najbardziej kolorowych wsi w Polsce - za sprawą domów pomalowanych w kwieciste wzory. Obecnie na terenie wsi znajduje się 20 pomalowanych wiejskich chat. W Zalipiu warto zobaczyć przede wszystkim Dom Malarek, kościół parafialny i Zagrodę Felicji Curyłowej. Zimowe godziny otwarcia i cennik znajdziecie w galerii.

Zimowe szaleństwo po góralsku, czyli kulig w Dolinie Chochołowskiej

Zima bez kuligu w zasadzie się nie liczy. Najlepsze kulig zgodą z tradycją góralską organizowane są na Podhalu. Warto wziąć udział w jednym ze słynnych kuligów po Dolinie chochołowskiej. Imprezy tego rodzaju to nie tylko frajda z jazdy w konnych saniach, ale też biesiada w tradycyjnej karczmie na koniec przejażdżki, często z muzyką ludową graną na żywo przez góralską kapelę i ogniskiem.

Ceny za udział w kuligu bywają bardzo różne, ale zaczynają się od ok. 100 zł za osobę.

Szopki krakowskie, czyli sztuka ludowa na ferie

Jedną z najważniejszych świątecznych atrakcji Małopolski są krakowskie szopki. W tym roku odbyła się 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich, w którym szopkarze z całego kraju pokazali swoje wyjątkowe dzieła.

Zwycięską szopkę wyłoniono 4 grudnia 2022. Do 27 lutego 2023 szopki można oglądać na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35).

Szopki krakowskie można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory od 6 grudnia do 27 lutego. Część szopek została też rozmieszczona w przestrzeni miejskiej
Szopki krakowskie można oglądać na wystawie w Pałacu Krzysztofory od 6 grudnia do 27 lutego. Część szopek została też rozmieszczona w przestrzeni miejskiej Krakowa Aneta Zurek/Polska Press

Czytaj też: Latoszyn: nowe uzdrowisko na mapie Polski między Rzeszowem i Tarnowem. Co można tam leczyć? Jakie atrakcje czekają? Cennik, dojazd, noclegi

Podziemne atrakcje Małopolski. Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce

Jeśli w czasie ferii zimowych pogoda nie dopisuje, możecie skorzystać z atrakcji turystycznych Małopolskich, których zimny wiatry czy deszcz nie tykają, bo nie mogą. Chodzi o podziemne cuda i trasy turystyczne!

Zarówno kopalnia soli w Bochni, jak i ta w Wieliczce, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i są jednymi z najważniejszych atrakcji turystycznych Małopolskie. Wycieczka do jednej z tych kopalni to na pewno niezwykła atrakcja dla dzieci, ale nie tylko - podziemne komory i kaplice położone kilkadziesiąt - a niektóre ponad sto - metrów pod ziemią co roku przyciągają do obu kopalni ponad milion turystów.

Turyści mają do wyboru kilka rodzajów tras, organizowane są też specjalne wydarzenia.

Kopalnie w Bochni i w Wieliczce można zwiedzić w czasie jednodniowej wycieczki, oba miejsca oferują także miejsca noclegowe dla turystów, którzy chcą dłużej cieszyć się unikalnym mikroklimatem.

Czytaj też: Podziemne trasy i atrakcje turystyczne w Polsce. Najciekawsze podziemia, jaskinie, kopalnie i bunkry. Niesamowite wycieczki na każdą pogodę

Ile kosztują zimowe atrakcje Małopolski?

Cenniki i godziny otwarcia wszystkich wymienionych atrakcji w Małopolsce znajdziecie w galerii poniżej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży
Dodaj ogłoszenie