Małopolskie: Dobczyce. Urokliwy zamek, skansen i Jezioro Dobczyckie

Redakcja Strona Podróży
Redakcja Strona Podróży
Jezioro Dobczyckie
Jezioro Dobczyckie Krzysztof Hudzik, za zgodą autora
Położone u podnóża Beskidu Wyspowego – ok. 30 km na południe od Krakowa – miasto Dobczyce przyciąga turystów o każdej porze roku. Można tam dojechać trasą przez Wieliczkę lub od strony Myślenic (niewiele ponad 10 km od popularnej „Zakopianki”).

Spis treści

W Dobczycach - nad rzeką Rabą - poza pięknymi krajobrazami można znaleźć liczne zabytki i miejsca historyczne. Funkcjonuje tam nawet ścieżka spacerowa "Śladami Historii", która ułatwia poznanie najistotniejszych kulturowo miejsc w tej okolicy.

Historycznym szlakiem

Prawa miejskie Dobczyce uzyskały w 1340 roku i były miastem królewskim. Przypominają o tym zbiory muzealne zgromadzone w murach średniowiecznego zamku w Dobczycach, który stanowi największą historyczną atrakcję na tym terenie. Aby zwiedzić wnętrza zamku i zobaczyć resztki dawnych murów miejskich trzeba udać się na Wzgórze Starego Miasta. Powstanie zamku, a właściwie dobrze ufortyfikowanego - jak na tamte czasy -obiektu – warowni, datuje się na przełom XIII i XIV wieku. W późniejszym okresie na dobczyckim zamku Jan Długosz nauczał dzieci króla Kazimierza Jagiellończyka, a także pisał część swych kronik. W drugiej połowie XVII wieku - podczas potopu szwedzkiego i kolejnych wojen szwedzkich - zamek oraz miasto uległy poważnemu zniszczeniu.

Czytaj też: Nałęczów: uzdrowisko z baśniową przyrodą. Najważniejsze informacje na temat atrakcji turystycznych i sanatoriów

Dopiero w latach 60. XX wieku po wielu latach prac odrestaurowano i odbudowano część zamku. I od tamtego czasu działa w nim muzeum PTTK. Obecnie można zwiedzać m.in. sale: kominkową, hutniczą, tarasową, historyczną, kaplicę oraz izbę pamięci narodowej. W skład Muzeum Regionalnego PTTK wchodzi także pobliski Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego, składający się z siedmiu zabytkowych budynków drewnianych (leży na Szlaku Architektury Drewnianej). Ze Wzgórza Zamkowego rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Dobczyckie. Zbiornik retencyjny został utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby przez zaporę, która ma 30 m wysokości i 617 m długości. Z uwagi na to, że jest to zbiornik wody pitnej dla Krakowa, akwen ten nie jest wykorzystywany w celach turystyczno-rekreacyjnych. Niemniej, są już plany, by to zmienić w najbliższym czasie. Wędrówkę historycznym szlakiem można kontynuować w centrum miasta, wzdłuż centralnej ulicy.

Dobczycki rynek został wytyczony w 1768 r. w czasie przeniesienia miasta z Góry Zamkowej. Do dzisiaj stoi na nim jeszcze kilka XIX-wiecznych drewnianych domów ze szczytami zwróconymi w kierunku głównej ulicy. Nad Dobczycami rozbrzmiewa codziennie hejnał miasta, który słychać z historycznej wieżyczki wyremontowanego budynku dawnej szkoły podstawowej przy ul. Jagiellońskiej (tzw. Chirana, obecnie ma tam swoją siedzibę Środowiskowy Dom Samopomocy). Hejnał - nagrany przez trębaczy z Orkiestry Dętej Dobczyce - powstał z okazji Jubileuszu 700-lecia Królewskiego Miasta Dobczyce.

Bezpieczeństwo i rowery

We wrześniu 2022 r. w Dobczycach otwarto pierwsze w Małopolsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej (w strażnicy OSP Dobczyce). Mieszczące się na powierzchni 500 m2 Centrum jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w naszym kraju. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej realizuje program profilaktyczno-edukacyjny dla dzieci i młodzieży. W tym celu wykorzystuje się specjalnie przygotowaną interaktywną „ścieżkę bezpieczeństwa”, wyposażoną w najnowocześniejsze narzędzia i technologie.

Czytaj też: Muszyna/Poprad. Na tory wraca hit turystyczny Małopolski czyli Beliansky Express. To okazja do zimowej wycieczki na Słowacje

Znajdują się na niej sektory tematyczne dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa nad wodą i w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warto też wspomnieć, że Dobczyce i okoliczne miejscowości to rodzinne strony wybitnego polskiego kolarza szosowego Rafała Majki (zdobywca brązowego medalu podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.). Pochodzącego z Zegartowic (miejscowość położona ok. 15 km od Dobczyc) dwukrotnego zdobywcę koszulki najlepszego górala Tour de France można często zobaczyć podczas treningu na lokalnych drogach. Majka jest współorganizatorem jednego z ciekawszych szosowych wyścigów dla amatorów i mastersów, znanego jako Małopolska Majka Days, który cyklicznie odbywa się w tym regionie.

Powstaje pole kamperowe

Otwarcie nowej bazy dla fanów caravaningu zaplanowane jest na wiosnę 2023 roku. Pole przeznaczone dla kamperów i przyczep usytuowane jest na terenie należącym do Hotelu Dobczyce i ma powierzchnię ok. 1 hektara. Obiekt wyróżnia się ciekawym położeniem. Leży na Górze Jałowcowej – w pięknej leśnej scenerii, skąd rozciąga się panoramiczny widok na Beskid Wyspowy i Jezioro Dobczyckie. Obecnie trwają prace, których celem jest przygotowanie pola kamperowego o standardzie czterech gwiazdek. Przez pole kampingowe mają przebiegać dwie drogi utwardzone o położeniu równoległym. Dzięki temu powstanie 60 parceli dla kamperów, a pojazdy będą mogły stać w czterech

Czytaj też: Lanckorona, czyli urokliwe „miasto aniołów” w Małopolsce. Rynek, ruiny zamku, muzeum i inne – co warto zobaczyć podczas wycieczki?

rzędach. W budynku hotelowym istnieje już zaplecze sanitarne. Gospodarze obiektu przykładają dużą wagę do rozwiązań ekologicznych. - Chcemy zadbać o środowisko naturalne, dlatego stawiamy na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – zaznacza Paweł Nostkiewicz, właściciel Hotelu Dobczyce. Wśród działań proekologicznych, jakie zaplanowano w związku z uruchomieniem nowego pola kamperowego są m.in. takie inwestycje jak: montaż paneli fotowoltaicznych (wykorzystanie energii słonecznej do produkcji prądu), budowa oczyszczalni ścieków oraz zastosowanie systemu zagospodarowania wody deszczowej (deszczówka przeznaczona będzie do mycia i czyszczenia). W głównym budynku Hotelu Dobczyce funkcjonuje restauracja, specjalizująca się w kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu. Z kolei na terenie kompleksu znajdują się rozległe tereny rekreacyjne: ścieżki spacerowe, plac zabaw dla dzieci, kort tenisowy, a także boiska do gier zespołowych, gdzie można zagrać w siatkówkę plażową, piłkę nożną oraz w koszykówkę. Jest tam również odkryty basen o wymiarach 25 x 18m wraz z brodzikiem dla najmłodszych, czynny w sezonie letnim (wstęp bezpłatny dla gości kempingu i hotelu) oraz plaża.

LW, KH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży