IPT - pasek artykułowy

Małopolskie: winnice w okolicach Krakowa, czyli Małopolski Szlak Winny. Gdzie można zwiedzić winnicę i przenocować?

Patrycja Seklecka
Powierzchnia winnicy to 45 arów. Uprawiane odmiany: solaris, johanniter, regent.
Powierzchnia winnicy to 45 arów. Uprawiane odmiany: solaris, johanniter, regent. Fot. Mariusz Kapala / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Małopolska, podobnie jak woj. lubuskie, może pochwalić się niebywałą ilością winnic - jest ich tak wiele, że w okolicach Krakowa utworzono Małopolski Szlak Winny, który obejmuje aż 50 takich miejsc. Zlokalizowane na malowniczych zboczach, zachęcają turystów do skosztowania pysznego trunku i podziwiania malowniczych krajobrazów. Gdzie w woj. małopolskim można zwiedzić winnicę i przenocować? Co oferują gościom wspomniane obiekty? Zapraszamy na wycieczkę po polskich winnicach. Poniżej znajdziecie też mapę słynnych winnic.

Spis treści

„Jak siekiera bez klina, tak obiad bez wina” głosi XIX-wieczne powiedzenie. Rzeczywiście, mieszkańcy krajów śródziemnomorskich zdają się zgadzać z tymi słowami. Także w Polsce coraz więcej ludzi docenia walory tego trunku, o czym świadczy rozwój enoturystyki w naszym kraju. Zapraszamy w podróż po winnicach woj. małopolskiego.

Enoturystyka - co to takiego?

Enoturystyka to stosunkowo nowa gałąź turystyki. Jej ideą jest poznawanie kultury winiarskiej oraz odwiedzanie miejsc uprawy winorośli. Wycieczki tego typu są jednymi z najwdzięczniejszych - oprócz zaznajomienia się z miejscową kulturą winiarską (która prawie zawsze powiązana jest ściśle z historią danego obszaru), pozwalają na odkrycie urokliwych miejsc, w których nie przebywa zazwyczaj ogrom turystów. Fani enoturystyki poznają okolice winnic nie tylko zmysłem wzroku, ale i smaku - często z wizytą w winnicy wiąże się degustacja jej flagowego produktu, czyli wina. W zależności od klimatu, odmian winorośli i miejsca, w którym zlokalizowana jest winnica, zmieniają się zarówno smak alkoholu, jak i krajobrazy! Nie dziwi więc fakt, że miłośnicy takich podróży z podekscytowaniem czekają na kolejne wyprawy.

Zabierz ze sobą świerze jedzenie i picie

Materiały promocyjne partnera

Winnice w Polsce - czy można je zwiedzać?

Na rosnącej popularności enoturystyki zyskały także rodzime winnice. Większość z nich udostępniono zwiedzającym, którzy doceniają smak lokalnego trunku, próbując przy tym regionalnych przysmaków. Chociaż obecność winnic kojarzymy zazwyczaj z Francją, Hiszpanią, Włochami czy Mołdawią okazuje się, że Polska również ma się czym pochwalić, a z naszych winorośli powstają różnorakie rodzaje wina o niepowtarzalnym smaku.

Zobaczcie, gdzie się znajdują oraz co oferują przyjezdnym winnice woj. małopolskiego:

Powierzchnia winnicy to 45 arów. Uprawiane odmiany: solaris, johanniter, regent.

Małopolskie: winnice w okolicach Krakowa, czyli Małopolski S...

Zwiedzanie winnicy z noclegiem

Turystyka winiarska to często nie tylko zwiedzanie winnic - właściciele niektórych obiektów oferują gościom także noclegi. Najczęściej przybiera to formę spędzenia nocy w gospodarstwie agroturystycznym, niekiedy jednak w okolicach miejsc uprawy winorośli powstają nawet hotele! To świetne wyjście zarówno dla tych, którzy przyjechali z daleka, jak i turystów lubiących połączenie przyjemnego z pożytecznym. Kto z nas nie marzył nigdy o porannym przebudzeniu z widokiem na soczyste owoce skąpane w blasku promieni wschodzącego słońca?

Winnice woj. małopolskiego, czyli Małopolski Szlak Winny

Małopolski Szlak Winny utworzono, by turyści i mieszkańcy województwa mogli odkrywać dziedzictwo i walory przyrodnicze tego wyjątkowego regionu. Chociaż na początku do projektu wybrano tylko 15 winnic, z czasem przybywało ich coraz więcej - aktualnie zwiedzający mogą odwiedzić aż 50 takich miejsc i poczuć się jak w prawdziwej Toskanii!

Gdzie są winnice w Małopolsce? MAPA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronapodrozy.pl Strona Podróży