Spis treści
Małpia ospa uznana za globalne zagrożenie. To nowa odmiana, groźniejsza od poprzedniej!
15 sierpnia 2024 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała mpox (chorobę znaną szerzej jako małpia ospa) za globalne zagrożenie. Wirus mpox zaraża coraz więcej osób w Afryce, pojawił się też pierwszy przypadek zachorowania na małpią ospę w Europie i jeden w Pakistanie. Czy grozi nam kolejna pandemia w stylu COVID-19?
Sytuacja wydaje się poważna. Małpia ospa została uznana za globalne zagrożenie już wcześniej, w 2022 r., gdy choroba rozprzestrzeniła się na 116 krajów, a zaraziło się nią ponad 100 tys. osób. Epidemia trwająca od lipca 2022 do maja 2023 zebrała smutne żniwo, ale jednak ograniczone: na małpią ospę zmarło łącznie 208 osób.
Tym razem jednak naukowcy ostrzegają: poprzednio rozprzestrzeniała się odmiana mpox znana jako klad II, mniej groźna. Teraz atakuje odmiana klad I, którą łatwiej się zarazić i którą cechuje wyższa śmiertelność (ok. 10 proc). Centrum zachorowań znowu jest Afryka. W samym Kongu do sierpnia 2024 wykryto 15 600 przypadków małpiej ospy, a zmarło na nią ok. 537 osób, a więc więcej niż w czasie całej globalnej epidemii 2022-2023.
Małpia ospa już w Europie. „Ludzie się boją”
Olivia Wigzell, szefowa szwedzkiego departamentu zdrowia, potwierdziła, że obecnie w Sztokholmie leczony jest pierwszy w Europie pacjent z małpią grypą odmiany klad Ib. To turysta, który wrócił do Szwecji z Afryki. Zdaniem dr Wigzell sytuacja jest pod kontrolą i ma zagrożenia wybuchem epidemii.
Dr Magnus Gisslen, epidemiolog z tego samego departamentu, przyznał jednak na konferencji prasowej:
- Ludzie się boją. Ta sytuacja przywołuje wspomnienia z pandemii COVID-19.
Turystyka w cieniu mpox. Czy będzie zamknięcie granic przez małpią ospę?
Eksperci potwierdzają, że choć nie ma powodu do paniki, należy spodziewać się coraz większej liczby przypadków zachorowania na mpox klad I. Dr Brian Ferguson, profesor immunologii na Uniwersytecie w Cambridge, cytowany przez BBC, powiedział:
- Będzie więcej przypadków małpiej ospy w Europie i na świecie, bo obecnie nie ma skutecznego mechanizmu zatrzymania chorych podróżnych.
Dr Ferguson ma na myśli środki prewencyjne, jakie zastosowano w przypadku COVID-19: zamknijcie granic, wymóg posiadania dokumentu z dowodem szczepienia itp. Nie zastosowano ich poprzednio w przypadku małpiej grypy i raczej nie zostaną zastosowane tym razem.
Na konferencji prasowej rzecznik Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przyznał, że także Centrum spodziewa się większej liczby przypadków małpiej ospy w Europie, przez bliskie kontakty między krajami europejskimi i afrykańskimi, ale na razie żadne dodatkowe obostrzenia nie są planowane.
19 sierpnia 2024 miało miejsce spotkanie przedstawicieli Komitet Bezpieczeństwa Zdrowotnego Komisji Europejskiej i ECDC. Eksperci wspólnie uznali, że na razie zagrożenie ze strony małpiej ospy dla populacji Europy jest niskie.
Czym jest małpia ospa? Jakie daje objawy?
Mpox to odzwierzęca choroba wirusowa. Nazwa małpia grupa bierze się stąd, że po raz pierwszy wykryto wirusa u małp, w 1958 r. Jednak dziś już wiadomo, że przenoszą go głownie gryzonie. Ludzie mogą zarażać się wirusem mpox drogą płciową (odmiana klad II), al. też kropelkową i przez dotyk (groźniejsza odmiana klad I).
Mpox należy do grupy orthopovirusów, do której zalicza się też wirus ospy prawdziwej. Na razie eksperci przyjmują, że mpox jest mniej groźny od ospy.
Jakie są objawy małpiej ospy? Należą do nich przede wszystkim:
Bolesna wysypka
Gorączka
Ból gardła
Ból głowy
Bóle mięśni
Objawy małpiej ospy mogą wystąpić już ok. 4 dni od zakażenia. Jeśli choroba przebiega łagodnie, co często ma miejsce u dorosłych, ustępuje sama po 2 lub 4 tygodniach. Wirus mpox jest groźniejszy dla dzieci i osób z chorobami układu odpornościowego.
Nie ma obecnie leku na małpią ospę, ale chorobie można zapobiegać przez szczepionkę. Obecnie trwa zorganizowana przez europejskie agencje akcja przesyłania szczepionek do krajów Afryki, dotkniętych epidemią małpiej ospy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?